İsveç'te Şirket Kurmak

İsveç'te Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsveç’te gerek vatandaşlar gerekse yabancı uyruklu kişiler tarafından şirket kurmanın önemli avantajları bulunmaktadır. İsveç, güçlü ve istikrarlı bir ekonomiye sahiptir. İsveç açık bir ekonomiye sahip olduğu için yeniliği ve rekabeti teşvik etmektedir. İsveç’te inovasyona ve teknoloji kullanımına önem verilmektedir ve yeni kurulan şirketler kolaylık yaşamaktadır. İsveç, küçük girişimciler için dahi teşvik edici imkanlar sunmaktadır. Spotify ve Skype gibi teknoloji firmaları ilk olarak İsveç'te startup olarak kurulmuştur.

İsveç ekonomisi, yüksek gelir vergileri ile finanse edilen ve gelirlerin tüm vatandaşlara dağıtılmasını sistematik bir şekilde sağlayan bir refah modeline sahiptir. İsveç’teki şirketlerin veya girişimlerin %90'ı özel iken yalnızca %5’i devlete aittir. İsveç ekonomisinde; motorlu taşıt üretimi, telekomünikasyon, ilaç sanayi, endüstriyel makine üretimi, hassas aygıtlar, kimyasal ürünler, ev eşyaları ve aletleri, ormancılık ve demir ve çelik üretimi önemli bir paya sahiptir. İsveç ihracatında kereste, hidroelektrik ve demir cevheri gibi kaynaklar ön plana çıkmaktadır. İsveç’te uluslararası alanda rekabetçi ve ünlü markalar bulunmaktadır.

Dünya Bankası tarafından oluşturulan ve uygulanan; ülkelerde iş yapma potansiyeli, uygulanabilirliği ve kazancı açısından sırlamanın yapıldığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 yılı verilerine göre İsveç, 190 ekonomi arasında 10. sırada yer almaktadır.

Vizem.net İsveç'te şirket kurmak isteyen kişilere şirket kurulum sürecinin tamamı için İsveç baro kayutlı avukatlar aracılığı ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç'te Kurulabilecek Şirket Türleri Nelerdir?

İsveç’te kurulabilecek şirket türleri aşağıda verilmiştir.

 • Şahıs şirketi (enskild näringsidkare): Şahıs şirketlerinde şirket sahibi ve yöneticisi olarak tek kişi sorumlu olmaktadır. Şirket adına temsil edilen tüzel kişilikten aynı kişi sorumlu tutulmaktadır.
 • Limited şirketi (aktiebolag): İsveç’te limited şirket kurarken en az 25.000 SEK sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Limited şirketi için gerekli olan sermaye, şirketin kullandığı ayni katkılar olarak adlandırılan fonlardan veya mülklerden oluşabilir.
 • Ticari ortaklık (handelsbolag): Şahıs şirketinden farklı olarak kurulması planlanan şirketi en az iki kişi olarak yürütmek isteyen kişiler, ticari ortaklık kurabilmektedir.
 • Sınırlı ortaklık (kommanditbolag): Sınırlı ortaklık için gerekli olan şartlar, birkaç istisna dışında ticari ortaklık yapısı ile aynıdır. Sınırlı ortaklık ile kurulan şirketlerde ana ortak ve sınırlı ortak olmak üzere iki farklı ortak türü vardır. Ana ortak, ortaklığın tüm borçlarından sorumludur ve sınırlı ortak ise sadece şirkete yaptıkları sermaye yatırımından sorumlu olmaktadır.
 • Ekonomik işbirliği (ekonomisk förening): Ekonomik işbirliği modeli ile kurulan şirketlerde en az üç ortak bulunmaktadır. Alınan kararlarda ve yapılacak faaliyetlerde her ortağın bir oy hakkı bulunmaktadır ve şirket, oy çokluğu ile alınan kararlar doğrultusunda yönetilmektedir.

Türk Vatandaşları İsveç'te Şirket Kurabilir Mi?

Evet, Türk vatandaşları İsveç’te şirket kurabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsveç’te şirket kurmasına engel teşkil edecek bir düzenleme bulunmamaktadır.

İsveç'te Şirket Nasıl Kurulur?

İsveç şirket kurmak isteyen yabancı uyruklu kişilere kolaylıklar sunmaktadır. İsveç’te şirket kurmak için takip edilmesi gereken ilk yol araştırma yapmaktır ve kurulması planlanan şirket için fizibilite araştırmaları yapılmalıdır. Kurulması planlanan şirketin çalışma sektörüne göre ticaret organizasyonları (branschorganisation) ile görüşme sağlanabilmektedir.

İsveç’te şirket kurmanın ve kazanç sağlamanın önemli adımlarından biri de network oluşturmaktır. Yeni kurulacak işletmelere tavsiyelerde bulunan ve ülke çapında düzenli etkinlikler düzenleyen İsveç İş ve Toplum Vakfı'nın (Nyföretagarcentrum) yerel şubesi ile iletişime geçmek önemlidir. Business Sweden örgütü ise diğer şirketlerle bağlantı kurmaya yardımcı olmaktadır. İsveç Ticaret Kayıt Ofisi, İsveç Vergi Dairesi ve İsveç Ekonomik ve Bölgesel Büyüme Ajansı tarafından kurulan Verksamt.se web sitesi üzerinden danışman bularak kurulması planlanan şirket için önemli bilgiler edinilebilmektedir.

İsveç’te şirket kurabilmek için izlenmesi gereken resmi prosedürler ve alınması gereken hukuki izinler bulunmaktadır. İsveç Vergi Ajansı’na kayıt olunması büyük önem arz etmektedir. Kurulması planlanan şirkete ait tescil ve sicil kayıtları için İsveç Ticaret Sicil Ofisi’ne (Bolagsverket) kayıt olunmalıdır.

İsveç'te İş Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

İsveç’te iş kurmanın maliyeti, kurulan işin niteliğine göre farklılık göstermektedir. İsveç’te şirket kuruluşu için ilk olarak İsveç Ticaret Sicil Kayıt Ofisi’ne (Bolagsverket) kayıt işlemi için 1.900 SEK ile 2.200 SEK arasında ödeme yapılmaktadır. İsveç’te limited şirketi kurabilmek için asgari sermayenin en az 25.000 SEK gösterilmesi gerekmektedir. İsveç’te var olan bir şirketin şubesini açmak için sermaye şartı aranmamaktadır.

İsveç’te şirket açılışında satın alma, maaş giderleri, faturalar, vergi ödemeleri ve kira giderleri gibi maliyetler oluşacağı için İsveç’te şirket kurmayı planlayan kişilerin iyi hazırlanmış bir iş planına ve güçlü bir yatırım ya da sponsora ihtiyacı bulunmaktadır.

İsveç'te Asgari Ücret Ne Kadar?

İsveç’te asgari ücret devlet tarafından yasal olarak düzenlenmemektedir. İsveç’te asgari ücret düzenlemesi bulunmadığı için alınan ücretler, toplu pazarlık yoluyla doğrudan işveren ve işçi arasında kararlaştırılmaktadır.

İsveç ülke genelinde ortalama maaş seviyesi 3.490 euro civarındadır. İsveç asgari ücret tutarı yapılan işin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. İsveç’te yüksek maaş alınan meslekler arasında marka danışmanlığı, mimar, mühendis, yönetici, data analisti, doktor, hakim, banka memuru ve polisler bulunmaktadır. İsveç’te düşük sayılabilecek seviyede maaş alan meslek grupları arasında kasiyerlik, şoförlük, tezgahtarlık, yakıt istasyonu görevlisi, hizmetli ve temizlikçi gibi meslekler bulunmaktadır.

İsveç'te Şirket Kurarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İsveç’te şirket kurarak oturum izni alınabilmektedir.

İsveç’te şirket kuran ve başında durarak çalışan yabancı uyruklu kişiler ve bu kişilerin eş ve çocuklarına İsveç yatırımcı oturum izni düzenlenmektedir. İsveç uzun süreli vize kategorisinde değerlendirilen İsveç yatırımcı oturum izni, hamillerine İsveç’te ikamet etme ve çalışma hakkı sağlamaktadır.

Yatırımcılar için İsveç'in Başlıca İş Sektörleri Nelerdir?

Yatırımcılar için İsveç’in başlıca iş sektörleri aşağıda listelenmiştir.

 • Enerji
 • Demircilik
 • Bakırcılık
 • Kerestecilik
 • Elektrik üretimi
 • Havacılık
 • Gemicilik

İsveç'in En Büyük Şirketleri Nelerdir?

En büyük İsveç şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Assa Abloy
 • Electrolux
 • Ericsson
 • Essity
 • H&M
 • IKEA
 • Skanska
 • Spotify
 • Vattenfall
 • Volvo

İsveç’te dünya genelinde tanınan büyük şirketler faaliyet göstermektedir. En büyük İsveç markaları genellikle teknoloji, taşıt ve yapı malzemeleri sektöründe ön plana çıkmaktadır. IKEA, Volvo, H&M ve Spotify gibi İsveç markaları günümüzde hemen hemen her ülkede bilinmektedir.

İsveç'teki Türk Şirketleri Nelerdir?

İsveç’teki Türk şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Swedphone
 • KML Grafiska Maskiner
 • Simtel Elektronik
 • Medsail Holidays
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: