Çalışmayanlar için İsviçre Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için İsviçre Vizesi ve Evraklar

İsviçre vizesi başvuru şartları arasında kişinin çalışma şartı bulunmamaktadır. Ancak çalışmayan kişiler vize başvurularında, özellikle maddi yeterliliğin sağlanması ve seyahat süresinin sonunda ülkeye geri dönülmesi noktalarında, vize başvurusunu değerlendiren makam önünde daha dezavantajlı bir konumda olmaktadır.

Çalışmayan kişileri İsviçre vize başvurusu için bir sponsora ihtiyaç duymaktadır.

İsviçre vize başvurusu için: 0850 241 1868

İsviçre Vize Başvurusunda Kimler Çalışmayan Kabul Edilir?

İsviçre vize başvurusunda düzenli ve kayıtlı bir geliri olmayan kişiler çalışmayan kişiler olarak kabul edilmektedir. Ev hanımları, işten ayrılmış olanlar, mevcut durumda iş bulamamış olanlar, henüz iş bulamayan yeni mezunlar, işe 3 aydan daha kısa süre önce başlayanlar ya çalışmamayı tercih edenler; İsviçre vize başvurularında çalışmayan kişi olarak değerlendirilir.

Düzenli Geliri Olmayanlar İçin İsviçre Vize Evrakları Nelerdir?

Düzenli geliri olmayan ve çalışmayan kişiler için İsviçre vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre başvuru formu: Başvuru formunun mavi ya da siyah tükenmez kalemle Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinde doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içinde verilmiş ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Pasaportun geçerliliği seyahat bitiminden sonra 3 ay daha devam etmelidir. Pasaportun 2. ve 3. sayfası ile önceki vizelerin giriş-çıkış damgalı sayfaların fotokopisinin de sunulması gerekir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde çektirdiği 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Nüfus kaydı belgesi: Kişinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası : Kişinin tıbbi nedenlerle ülkesine geri gönderilmesi, İsviçre’de acil tıbbi bakım alması ya da hastaneye yatışının yapılması gibi durumlarda geçerli olmak üzere minimum 30.000 euro teminatlı, imzalı ve kaşeli sağlık sigortasının İsviçre seyahati boyunca geçerli olması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonu: Kişinin tercih ettiği ulaşım aracına göre gidiş ve dönüş tarihlerinin bulunduğu rezervasyon belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin seyahatini otomobil ile yapması durumunda ehliyet ile yeşil sigorta veya triptik belgesi sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonu: Kişinin seyahat programını ve konaklayacağı otel rezervasyonunu kanıtlar nitelikteki belgeler talep edilmektedir.
 • Maddi yeterlilik: Kişinin veya sponsorunun maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayan son 3 aya ait hesap özeti, maaş bordrosu gibi finansal belgelerin sunulması gerekir.
 • Vize ücreti: Başvurunun tamamlanması için kişinin vize ücretini ödemesi ve dekontunu sunması gerekmektedir.
 • Sponsor mektubu: Sponsor tarafından yazılan, kişinin seyahatini finanse edeceğine dair beyanı içeren ve maddi kaynakları açıklayan mektup sunulmalıdır.
 • Sponsor evrakları: Sponsor olan kişinin, sanki kendisi vize başvurusu yapıyormuş gibi, özellikle maddi durumunu kanıtlayan belgeleri sunması gereklidir.

İsviçre Vizesi için Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayan kişilerin İsviçre vizesi için sponsor mektubu yazılırken, girişte selamlama yapılması ve mektubun büyükelçilik personeline hitaben yazılması gerekmektedir; ardından sponsorun ikamet ettiği ülke ve şehri, çalıştığı işi, sponsorluk mektubu hangi amaçla ve kim için yazdığına yönelik çeşitli bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

Mektupta, başvuru sahibinin kendisi ile konaklayıp konaklamayacağından ve seyahat programından bahsedilerek masrafların nasıl karşılanacağına yönelik bilgilere yer verilmelidir.

Mektubun yazılmasının ardından tarihin ve imzanın atılması gerekmektedir. Var olması durumunda destekleyici belgelerin sunulması olumlu bir etki oluşturmaktadır.

İsviçre vizesi için sponsor mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Date

Name of Consulate General

Consulate General Address

Consulate General Phone Number

Dear official,

My name is (Sponsor’s full name), I’m a citizen of (Country name) residing in (Sponsor’s address). The purpose of writing this letter is to let you know that I will be sponsoring a Swiss visa application on behalf of (Applicant’s full name).

(Applicant’s full name)’s purpose of visit to Switzerland is (Reason for travel should be explained). This visit will start on (DD/MM/YY) and end on (DD/MM/YY). During the trip (Travel program should be explained). (Applicant’s full name) and I will stay at the (Specified address) during our trip. I guarantee that I will cover all expenses of (Applicant’s full name) such as transportation and accommodation with the financial means I have stated in the annex. I also guarantee that (Applicant’s full name) will return to his/her country after the travel period is over.

King regards,

Sponsor’s full name

Sponsor’s address

Sponsor’s phone number

Sponsor’s profession

Sponsor’s signature

Sponsorun Sunması Gereken Evraklar Nelerdir?

İsviçre vize başvurusu için sponsorun sunması gereken evraklar, sponsorun mesleğine ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir.

Sponsor dilekçesi yazılırken; sponsorun kendisi başvuru yapmayacak olsa dahi başvuru yapacakmış gibi talep edilen bütün belgeleri hazırlaması ve yazdığı sponsorluk dilekçesi ile birlikte vize başvurusu sırasında başvuru merkezine ya da konsolosluğa teslim etmesi gerekmektedir.

Sponsorun işveren olması durumunda; son 3 ayı kapsayacak şekilde kişisel banka hesap dökümünün, 6 aydan eski olmamak şartıyla şirketin faaliyet alanına göre kayıtlı olduğu odalardan alacağı faaliyet belgesi fotokopisinin, şirketin ünvanı ile başvuru sahibinin kurucu ya da ortak olduğu bilgisinin bulunduğu ticari sicil gazetesi fotokopisinin, son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisinin ve sponsorun tapu araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi çeşitli ek gelirleri kanıtlar nitelikteki belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sponsorun çalışan olması durumunda son 15 gün içerisinde düzenlenmiş ve son 3 ayı kapsayan kişisel banka hesap dökümü, şirket tarafından verilen ve sponsorun işine yönelik açıklamaları olan ıslak imzalı ve kaşeli çalışma belgesi, SGK ya da e-devlet üzerinden alınan ve sponsorun bütün sigorta geçmişi, mevcut durumda çalışıyor ise SGK destek prim ödemelerini de içeren QR kodlu SGK hizmet döküm belgesi, sponsorun çalıştığı kurumdan alacağı barkodlu SGK işe giriş bildirgesi fotokopisi, son 3 ayı içeren kaşeli ve imzalı maaş bordroları, sponsorun SGK’lı olmaması durumunda çalıştığı kurum ile arasındaki iş akdini kanıtlar nitelikteki noter onaylı iş sözleşmesi ile sponsorun tapu araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi çeşitli ek gelirleri kanıtlar nitelikteki belgeler İsviçre vize başvurusu için gerekli evraklar ile sunulmalıdır.

Sponsorsuz İsviçre Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Düzenli geliri olmayan kişilerin banka hesabında seyahati için yeterli paraya sahip olduğunu kanıtlaması ve güvenilir ek gelir belgelerini sunabilmesi halinde sponsorsuz başvuru yapabilmeleri mümkündür.

Başvurunun onaylanma olasılığını arttırmak için başvuru sahiplerinin sponsorlu vize başvurusu yapması tavsiye edilmektedir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer İsviçre Vize Türleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre İsviçre vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Emekliler için İsviçre vizesi
 • Şirket sahipleri için İsviçre vizesi
 • Öğrenciler için İsviçre vizesi
 • SGK lı çalışanlar için İsviçre vizesi
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: