İtalya İltica İstatistikleri

İtalya İltica Hakkı ve İstatistiksel Veriler

Irk, din, sosyal mezhep, uyruk ya da siyasi görüşten dolayı ülkede ciddi şekillerde zarar görme riski bulunduğunda, ülkede savaş, işkence veya insanlık dışı olaylar oluyor ise ülkeye dönmemek için başka bir ülkeye sığınma hakkına iltica hakkı denilmektedir. İtalya iltica başvurularını 1951 Mülteci Sözleşmesi’ne bağlı olarak kabul etmektedir.

İtalya Mülteci Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

İtalya mülteci başvurusunu 1951 Mülteci Sözleşmesine bağlı olarak kabul etmektedir. İtalya sığınma hakkı veren ülkelerden biridir.

İtalya İltica Prosedürüne Göre İltica Şartları Nelerdir?

İtalya iltica prosedürüne göre iltica şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Sığınmacıların savaş, işkence ya da insanlık dışı muameleler yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalmaları gerektiği takdirde iltica başvurusu yapabilmektedirler.
  • İltica başvurusu yapmak için kişinin tecavüz ya da cinayet gibi ağır suçlar işlememesi gereklidir.
  • Çok sayıda iltica başvurusu yapılmamış olması gereklidir.
  • Dublin III yönetmeliğine uygun olmak gereklidir.
  • İtalya iltica rehberi içerisinde yer alan iltica şartlarını karşılayan kişiler iltica başvurusu yapabilmektedir.

2020 Yılı için İtalya Mülteci İstatistikleri Nasıldır?

2020 yılı için İtalya mülteci istatistikleri Sığınma Hakkı Ulusal Komisyonu tarafından sunulan bilgilere göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mültecinin Geldiği Ülke2020 Yılında İtalya Mülteci Sayısı
Pakistan298
Nijerya1317
Bangladeş70
El Salvador454
Tunus34
Venezuela167
Somali130
Peru106
Gambiya46
Senegal68
Toplam4.924

İtalya’da Kaç Mülteci Vardır?

İtalya’da 2020 yılında 128.033 adet mülteci bulunmaktadır. İtalya mülteci sayısı 2020 yılında 2019 yılına göre azalma yaşamıştır.

2020 İtalya’a İltica Başvurularındaki Kadın Erkek Oranı Nedir?

2020 İtalya’ya iltica başvurularındaki kadın erkek oranı Sığınma Hakkı Ulusal Komisyonu’nun sunduğu bilgilere göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

CinsiyetMülteci Sayısı
Kadın5.725
Erkek21.238

İtalya İltica Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya iltica başvurusu sınır polis memurlarına yapılabileceği gibi, bölge içinde parmak izi ve fotoğraf çekiminin yapıldığı İl Göç İdaresi Müdürlüğüne de yapılabilir. Sınırda polis memurlarına iltica başvurusu yapılması durumunda, sınır polis memuru sığınmacıyı resmi kayıtlar için Merkez’e davet eder. Polis memurları iltica başvurularını inceleyemez. Ancak, 2018 reformunun ardından, Merkez belirli bazı koşullar altında müteakip başvurunun otomatik olarak kabul edilemez olduğunu beyan edebilir.

İtalya’ya İltica Süreci Nasıldır?

İtalya’ya iltica sürecini başlatmak için İtalya’ya geçerli bir vize ile giriş yapılması gerekmektedir. İtalya’ya girişte sınır polis memurlarına iltica başvurusu yapılmak istendiği söylenir. Polis memurları sığınmacıyı Merkez’e götürerek başvuruyu fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı ile yaparlar. İltica başvurusu sırasında sığınmacıya memurlar Dublin Sözleşmesi ile ilgili sorular sormaktadırlar.

Sığınmacının iltica başvurusu Bölgesel Komisyona ya da Uluslararası Koruma Alt Komisyonuna gönderilir. Başvurunun gönderilmesinden sonra sığınmacıya bir görüşme tarihi verilir. Görüşme tarihinde sığınması ilgili kuruluşa giderek görüşmeyi gerçekleştirir. Görüşme sonrasında 3 gün içerisinde iltica başvurusu sonuçlanmaktadır. İltica vizesi için İtalya vizesi yetkili acenteleri arasında yer alan vizem.net‘e ulaşılabilmektedir.

İtalya’ya İltica Talebi Ne Zaman Sonuçlanır?

İtalya’ya iltica başvurusu herhangi bir sorun çıkmadığı durumda başvuru görüşmesini takiben 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İltica talebi sığınmacı ile ilgili karışık durumlar, hukuksal meseleler ya da aynı anda çok sayıda sığınma başvurusu yapılması gibi durumlarında 9 ayı geçmeyecek şekilde iltica talebi uzatılabilmektedir.

İtalya’da Mülteci Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Ailelerini Yanına Getirebilir Mi?

İtalya’da mülteci başvurusu kabul edilen kişiler ailelerini yanına getirebilmektedirler. Sığınmacılar iltica başvurusu yaptıktan sonra ilk olarak İtalya mülteci kampı içerisinde kalmaktadırlar. Daha sonra İtalya hükümeti tarafından sığınmacı bir eve yerleştirilmektedir. İltica başvurusu sonuçlanan sığınmacı mülteci hakkını kazanarak İtalya’da 5 yıl oturum izni almaktadır. 5 yıl sonunda bu oturum izni uzatılabilmektedir. Sığınmacı oturum iznini kazandıktan sonra ailesini yanına alabilmektedir.

İtalya’da İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler İtalya Vatandaşlığına Başvurabilir Mi?

İtalya’da iltica başvurusu kabul edilen kişiler İtalya vatandaşlığına başvurabilmektedirler. AIDA mültecilerin İtalya’da 5 yıl yasal bir şekilde yaşamını sürdürdükten sonra İtalya vatandaşlığına başvurabileceklerini belirtmektedir.

İkincil koruma altında kişilerin İtalya vatandaşlık için aralıksız 10 yıl İtalya’da yaşamaları gerektiği de belirtilmektedir.

İtalya Sığınma Talebi Hangi Kuruluş Tarafından Değerlendirilir?

İtalya sığınma talebi İtalya Bölge Komisyonu ya da Uluslararası Koruma Alt Komisyonu tarafından değerlendirilmektedir.

İtalya’nın Mülteci Politikası Nasıldır?

İtalya’nın mülteci politikası diğer AB ülkelerine oranla daha sıkı olmaktadır.

2020 yılında İtalya Dışişleri Bakanı Salvini’nin kararnamesinden sonra İtalya mülteci alırken daha seçici davranmaktadır. Salvini’nin kararnamesi sonrasında 2020 yılında İtalya’daki mülteci başvuruları önceki yıla göre %12 oranında düşmüştür. İtalya gerekli koşulları karşılayan mültecilere iltica başvurularından sonra gerekli birçok yardımı yapmaktadır. İtalya mülteci yardımı başvuru yapıldıktan sonra başlamaktadır.

İtalya’da Mülteci Yardımı Var Mıdır?

İtalya’da mülteci yardımı bulunmaktadır. Mülteci olan kişiler ilk olarak İtalya’nın bazı bölgelerinde yer alan mülteci kamplarında kalmaktadır. Bu kamplarda mültecilere sabah, öğlen ve akşam yemek verilmektedir. Ayrıca yemek hakkının yanında 2.5 Euro da mültecilere cep harçlığı verilmektedir. Mülteci kampından sonra İtalya devleti mültecileri bir eve yerleştirmektedir. Yerleştirilen evin kirasını, suyunu, elektriğini ve evin temel eşyalarını İtalya devleti ödemektedir. Her ay evin temizlik ihtiyaçları için de malzemeler mültecilere ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Her yaz ve kış mevsiminin başında 200 Euro değerinde giysi yardımı yapılmaktadır.

Paylaş: