Ev Hanımları için İtalya Vizesi

Ev Hanımları için İtalya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Ev hanımları için İtalya vizesi alırken başvuru sahibinin SGK’lı çalışan olmadığından dolayı vize reddi almamak için vize başvurusunu dikkatli yapması gerekmektedir.

Ev hanımı İtalya vizesi için başvuru sahibinin Türkiye’ye tekrar döneceğine dair yeterli kanıt sunması gerekmektedir ve ev hanımı İtalya vizesi ile seyahat için sponsor bulunmuyorsa yeterli finansal kaynağın sunulması gerekmektedir. Son 3 yılda başvuru onay oranı en yüksek akredite acente vizem.net’tir.

Ev Hanımları için İtalya Vize Evrakları Nelerdir?

Ev hanımları için İtalya vize evrakları, gidiş amacı ve konaklama türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya ev hanımları için İtalya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya ev hanımı vizesi bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli, 10 yıldan eski olmayan ve en az iki boş sayfaya sahip olan pasaport ibraz edilmelidir. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıla ait vizelerin fotokopileri ev hanımı için İtalya vizesi evraklar arasına eklenmelidir.
 • Ev hanımları için İtalya vizesi başvuru formu: Başvuru formundaki tüm alanlar doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalı ve başvuru formu sahibini tarafından imzalanmalıdır
 • Biyometrik fotoğraf: Rötuşsuz, beyaz fona sahip, 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde ve 40 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İtalya seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminata sahip ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan seyahat sağlık poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir.
 • Ev hanımları için İtalya vize harcı: Başvuru sırasında İdata ofisine ödenmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Gidiş dönüş tarihlerini içeren uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Ev hanımları için İtalya vizesi başvuru sahibinin adı ve soyadını içeren ve tüm İtalya seyahat tarihini kapsayan otel rezervasyonları ile seyahat konaklama durumuna ait belgeler ibraz edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ve dökümü ibraz edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: QR barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve ek hesap dökümleri gibi ek gelir belgeleri sunulmalıdır.
 • İtalya vize sponsor dilekçesi: Ev hanımları için İtalya vizesi başvuru sahibinin 1. derece yakını tarafından destekleneceğine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresini içeren dilekçe sunmak gerekmektedir.

Ev Hanımı Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Ev hanımı vize sponsor dilekçe örneği yazılırken ev hanımları için İtalya vizesi başvuru sahibinin 1. dereceden yakını tarafından destekleneceğine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihlerini içeren ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ev hanımları için İtalya vizesi başvuru sahibinin İtalya seyahatinde masraflarını karşılayacak 1. derece akrabanın kendisi başvurmasa bile şahsen başvuruda bulunacağı şekilde tüm gelir evraklarının sunması gerekmektedir, masrafları karşılayacak sponsor kişi meslek grubuna göre kendi gelir evraklarını eksiksiz bir şekilde ibraz etmelidir. Ev hanımı vize sponsor dilekçe örneği İtalya, başvuru sahibini mali olarak destekleyen kişinin mali yükümlülüğü üstlendiğini beyan eden İtalya sponsor dilekçesi olmakla birlikte ev hanımları için vize başvurusunda en önemli belgelerdendir.

Ev Hanımı İtalya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Ev hanımı İtalya vizesi başvuru formu; ad, soyad, doğum tarihi, kimlik numarası, doğum yeri, vatandaşlığı bulunan ülkeler, cinsiyet, medeni durum gibi kişisel bilgileri içermekle birlikte aynı zamanda pasaport tipi ve geçerlilik süresi, İtalya’ya yapılacak seyahatin amacı ve gerekliliklerin yerine getirdiğine dair soruları içermektedir. Ev hanımı İtalya vizesi başvuru formunda bulunan her alan doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalı ve sunulan diğer belgelerle uyumlu bilgilerin yansıtılmasına dikkat edilmelidir.

Ev Hanımı İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Ev hanımı İtalya vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HİZMETLERÜCRETLER
İtalya ev hanımı vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
TOPLAM200 EUR

İtalya Ev Hanımı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ev hanımları için İtalya vizesi işlem süresi başvurunun tamamlandığı andan itibaren 3 aya kadar sürebilmektedir. İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde ve ev hanımları için İtalya vizesi evraklarında eksik belge tespit edilmesi durumunda başvuru işlem süresi uzayabilmektedir.

Hiçbir Geliri Olmayan Kişiler İtalya Vizesi Alabilir Mi?

Hiçbir geliri olmayan kişiler, gerekli şartlar ve belgeler sağlandıktan sonra kolaylıkla ev hanımları için İtalya vizesi alabilmektedir.

İtalya ev hanımı vizesi alabilmek için mali kanıt ve Türkiye’ye geri dönüleceğini kanıtlamak önemlidir, başvuru evraklarının eksiksiz olduğuna dikkat edilmelidir. Hiçbir geliri olmayan kişiler, çalışmayanlar için İtalya vizesi ile İtalya’ya seyahat edebilmektedirler.

Ev Hanımı İtalya Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Ev hanımı İtalya vizesi başvurusu, ikamet iline göre İdata İstanbul ofisi veya VFS Global Ankara, İzmir, Antalya veya Gaziantep ofislerine yapılabilmektedir.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Ev Hanımı İtalya Vize Red Sebepleri Nelerdir?

Ev hanımı İtalya vizesi red sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Mali kanıtların yetersiz olması
 • Türkiye’ye geri dönüleceğinin kanıtlanamaması
 • İtalya ev hanımı vizesi için gerekli evrakların eksik olması
 • Sahte, gerçek olmayan veya tahrif edilmiş seyahat belgesi sunulması
 • Planlanan İtalya seyahatinin şartlarının ve amacının yerine getirilmemiş olması
 • İtalya seyahatinin amacının ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçelerin yetersiz olması
 • En az bir üye devlet tarafından İtalya vize başvuru sahibinin kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit oluşturabileceğinin düşünülmesi

Ev Hanımı İtalya Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Ev hanımı İtalya vizesi reddine itiraz, şahsen veya avukat gibi başka birine yetki vererek ret kararı alan İtalya Konsolosluğuna yapılabilmektedir. Ev hanımı İtalya vizesi reddine itiraz etmek için kişinin bir itiraz dilekçesi yazması gerekmektedir. İtiraz dilekçesi İtalyanca veya İngilizce olarak, şahsen imzalanmış ve vize başvuru reddi kararının neden hatalı bir karar olabileceği kanıtlarla desteklenerek yazılmalıdır.

Paylaş: