İtalya Fuar Vizesi

İtalya Fuar Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya fuar vizesi, İtalya’da gerçekleşen uluslararası ticari fuarlara katılacak umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen, kısa dönemli bir ticari Schengen vizesi türüdür. İtalya fuar vizesi sahipleri, 180 gün içinde İtalya’da 90 gün boyunca kalma ve aynı süre koşuluyla Schengen alanında seyahat etme hakkına sahiptir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin katılmayı planladıkları, İtalya’da düzenlenen ticari ve uluslararası herhangi bir fuar için İtalya vizesi almaları gerekmektedir. İtalya fuar ziyareti için gerekli vize işlemleri, yetkili aracı kurumlar olan İdata veya VFS Global’in, başvuru sahibinin ikamet yerine göre ilgili vize başvuru merkezleri aracılığıyla ve İtalya ticari vize başvuru prosedürü kapsamında yapılmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan İtalya fuar vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Kongre ve Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya kongre ve fuar vizesi başvurusunda bulunmak için, öncelikle başvuru sahibinin yaşadığı yere göre ilgili aracı kurum belirlenmeli ve Schengen vize başvuru formu online olarak İdata veya VFS Global üzerinden ya da çıktısı alınarak elle doldurulmalıdır. İtalya kongre ve fuar vizesi online başvuru formunun, beşinci, altıncı ve yedinci sayfaları başvuran kişi tarafından imzalanmalı ve başvuruya götürülmek üzere hazırlanmalıdır.

İtalya vize başvurusu için istenen, pasaport, davetiye ve seyahat sağlık sigortası gibi evraklar hazırlanarak bir başvuru dosyası oluşturulmalıdır. Gerekli evrakları hazırlayan başvuru sahiplerinin, İtalya kongre vizesi için ilgili vize başvuru merkezinden online randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde, İdata veya VFS Global başvuru merkezine şahsen gidilerek, gerekli belgeler teslim edilmeli, başvuru ücreti ödenmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

İtalya Fuar Vizesi Evrakları Nelerdir?

İtalya fuar vizesi için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya fuar vizesine başvuran kişinin, vize için talep edilen bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerliliği bulunan ve en az 2 boş sayfa içeren bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaporttaki ve varsa eski pasaportlardaki, kişisel bilgilerin bulunduğu sayfa ve işlenmiş sayfaların fotokopileri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İtalya vize başvuru formu: İtalya fuar vizesine başvuran kişi, Schengen vize başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmalı ve gerekli yerleri imzalı bir şekilde teslim etmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Vizeye başvuran kişinin T.C. nüfus cüzdanının fotokopisi teslim edilmelidir. Başvuran kişinin Türk vatandaşı olmaması durumunda, T.C. makamları tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi başvuruya eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, açık renk fonlu ve 35 mm x 40 mm boyutlarında 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İtalya fuar vizesi alabilmek için, planlanan ve Schengen ülkelerinde kalınacak süre boyunca geçerli olacak seyahat sigortası yaptırılmalı ve başvuruya eklenmelidir. Seyahat sigortası, seyahat gününden bir gün önceyi ve sonrayı kapsamalı ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • İtalya vize harcı: Başvuru için gereken Schengen vize harç bedeli, vize başvuru merkezinde nakit olarak ödenmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Seyahat tarihlerini ve detaylarını içeren uçuş veya tur rezervasyon belgelerinin, başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: İtalya’da faaliyet gösteren şirket, fuara katılacak kişi adına bir davet mektubu düzenlemelidir. Davetiye formu İdata sisteminden temin edilebilmektedir. Davet mektubu şirketin yasal temsilcisi tarafından imzalanmış olmalıdır ve imzalayan kişinin kimlik fotokopisi, şirkete ait İtalyan Ticaret Odası kaydı, varsa ilişkileri gösterir faturalar da başvuruya eklenmelidir. Davetiyeyi dolduran kişi Avrupa Birliği vatandaşı değilse İtalya oturma izni fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket dilekçesi: İtalyanca ya da ingilizce olarak antetli kağıda yazılmış, seyahat güzergahını, seyahatin amacını, süresini ve her türlü masrafın karşılanacağını beyan eden şirket dilekçesi başvuruya eklenmelidir. Şirket dilekçesinde, şirket yetkilisinin adı, soyadı, imzası ve şirket kaşesi bulunmalıdır. Fuar vizesi başvurusunda, şirket dilekçesinin aslı ibraz edilmelidir.
 • İmza sirküleri: Şirkete ait imza sirkülerinin fotokopisi, şirket şahıs şirketi ise, imza beyannamesinin fotokopisi başvuruya eklenmelidir.
 • Faaliyet belgesi: Başvuru sahibine ait şirketin faaliyet durumuna uygun şirket faaliyet belgesinin aslı vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Ticari sicil gazetesi: Şirkete ait faaliyetin güncelliğini kanıtlar nitelikte Ticaret Sicil Gazetesi kopyası başvuruya eklenmelidir.
 • Vergi levhası fotokopisi: Başvuru için şirkete ait vergi levhası fotokopisi gerekmektedir.
 • Şirket gelir belgeleri: Şirket gelir belgesi, şirketin maddi imkanlarını gösteren bir evraktır. Başvuru tarihinden önceki son 15 gün içinde düzenlenmiş, şirketle anlaşmalı bankadan alınmış, son 3 aylık hesap cüzdan dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Teminat: İtalya İçişleri Bakanlığı’nın yürürlükteki düzenlemeleri ile İtalya’daki kalış süresine göre tespit edilen tutara uygun miktarda maddi kaynağın bulunduğuna dair kanıt niteliğinde bir banka hesap dökümünün sunulması gerekmektedir.

İtalya fuar vizesi için gerekli belgeler şirket çalışanları ve işverenler için farklılık gösterebilmektedir.

İtalya Fuar Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya fuar vize dilekçe örneğinin, İtalya Büyükelçiliği’ne hitaben resmi bir dille yazılması gerekmektedir. İtalya fuar vizesi dilekçesinde seyahat tarihleri, İtalya’da kaç gün kalınacağı, seyahat nedeni olan fuar bilgileri, başvuran kişinin ya da başvuran kişinin bünyesinde bulunduğu şirketin fuar ile alakası gibi bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

İtalya Fuar Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya fuar vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya ticari vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

İtalya’da düzenlenen fuarlara katılacak kişiler için İtalya iş vizesi başvuru koşulları ve prosedürleri geçerlidir.

İtalya Fuar Vizesi ile Turistik Gezi Yapılabilir Mi?

İtalya fuar vizesi sahipleri, vize geçerlilik süresi boyunca İtalya’da turistik amaçlı gezi yapabilmektedir.

İtalya Fuar ve Kongre Vizesi Nereden Alınır?

İtalya fuar ve kongre vizesi almak için, resmi aracı kurumlar olan İdata, VFS Global ya da akredite acenteler üzerinden başvuru yapılmaktadır. İtalya fuar ve kongre vizesine İtalya Konsolosluğu üzerinden başvuru yapılmamaktadır.

İstanbul’dan yapılacak İtalya vizesi başvuruları için İtalya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş iDATA İtalya vize başvuru merkezi hizmet vermektedir.

İtalya Fuar Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya fuar vizesi işlemleri, başvurunun tarihinden sonra ortalama 5 gün içinde sonuçlanmaktadır. İdata Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan İtalya vizesi başvuruları için sonuçlanma süresi ortalama 7 gündür.

Başkonsolosluğun iş yoğunluğu, başvuran kişinin uyruğu ve gerekli evrakların usulüne göre doldurulmuş olup olmadığı gibi etkenler İtalya fuar vizesi başvurusunun sonuçlanma süresinde değişikliğe sebep olabilmekte, özellikle İtalyan ve Türk bayram tatilleri öncesi vize işlem süreleri uzayabilmektedir. Başvuru sürecinin kısıtlı olduğu durumlarda acil İtalya vizesi başvurusu yapılabilir.

İtalya’da Düzenlenen Ünlü Fuarlar Nelerdir?

İtalya’da düzenlenen bazı ünlü fuarlar aşağıda verilmiştir.

 • İtalya Milano Uluslararası Turizm Fuarı: İtalya’da Borsa Internazionale del Turismo adıyla bilinen İtalya Uluslararası Turizm fuarı, 2022 yılında, 13 - 15 Şubat tarihleri arasında Milano kentinde düzenlenecektir. İtalya Uluslararası Turizm fuarı dünyanın her yerinden gelen ticaret ve turizm operatörlerini her yıl binlerce ziyaretçi ile buluşturmaktadır.
 • İtalya Vicenza Fuarı: İtalya Vicenza Fuarı, 21 - 26 Ocak 2022 tarihleri arasında İtalya’nın Vicenza şehrinde düzenlenecektir. İtalya Vicenza Fuarı altın, gümüş ve yarı değerli taşlardan yapılmış takılar, inciler, kol ve cep saatlerinin sergilendiği bir aksesuar fuarıdır.
 • İtalya Deri Fuarı: İtalya Deri Fuarı, 2022 yılında, 22 - 24 Şubat tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde düzenlenecektir. Lineapelle Fuarı olarak da bilinen İtalya Deri fuarı, çeşitli deri aksesuarlar, deri ayakkabılar, deri mobilyalar ve deri tekstil ürünlerinin sergilendiği bir organizasyondur.
 • İtalya Mobilya Fuarı: İtalya Mobilya Fuarı, 5 - 10 Nisan 2022 tarihleri arasında, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenecektir. I Saloni Milano Mobilya Fuarı adıyla bilinen fuar, çeşitli materyal ve tekstil ürünlerinden yapılmış ev mobilyaları, otel mobilyaları ve bahçe mobilyalarının sergilendiği bir fuar olarak dikkat çekmektedir.
Paylaş: