İtalya İş Vizesi

İtalya İş Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya iş vizesi, İtalya’ya 3 aydan az çalışmak için gitmek durumunda olan kişilerin başvurması gereken bir vize çeşididir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler ve İsviçre vatandaşları ticari vizeden muafken, üçüncü ülke vatandaşları ancak vizeyle İtalya’ya giriş yapabilmektedirler.

İtalya iş vizesi kısa süreli (C tipi) vizedir. İtalya iş vizesi, İtalya ticari vize başvurusuna benzer olarak kişinin Türkiye’de bir işi olduğu takdirde daha kolay ilerleyen bir süreçtir. İtalya iş vizesi sahiplerinin bu vizeyle beraber diğer ülkelere de giriş hakları bulunmaktadır ancak en uzun süreyi İtalya’da geçirmek durumundadırlar.

Vizem.net, 2018- 2021 yılları arasında İtalya iş vizesi başvurularında %93.4 ile en yüksek başvuru onayı alan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya İş Vizesi için Gerekli Evrakları Nelerdir?

İtalya iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, başvuru sahibinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan, vize işlemleri için yan yana en az 2 sayfası boş olan, deforme olmamış pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • İtalya iş vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş, kişinin vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan 2 adet 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, en fazla 3 ay önce çekilmiş, fonu beyaz ve daha önce pasaport işlemlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Vize başvurusunda bulunan kişinin adına ve güncel olan, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat saplık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: İtalya kısa süreli vize harç ücretinin ödenip dekontunun sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: İtalya seyahatinde kalınacak yer ve gidiş aracının rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: İtalya’da temasta bulunulacak şirketin resmi yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve okunaklı şekilde doldurulmuş halinin, davet yazısını imzalayan yetkili kişiye ait olan ulusal kimlik belgesinin okunaklı fotokopisinin (yetkili kişinin imzası olması gerekmektedir), davet formunu imzalayan şirket yetkilisi Avrupa Birliği vatandaşı değilse İtalya oturum izni kartı fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal durumu gösterir belge: Başvuru sahibinin son 3 aylık maaş bordrosu, çalışmakta olduğu şirket tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Kişinin 3 aylık aktif banka hesap özeti (son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir), banka hesabında en az 3.000 TL bakiye bulunan, banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve banka imza sirküleri olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstrelerinin sunulması gerekmektedir.
 • İş vizesi şirket dilekçesi: İtalya iş vizesi başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirket tarafında meslek, görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya seyahatin tarih aralıklarını ve seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan eden ıslak imzalı ve kaşeli şirket dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Vergi levhası: Seyahat planından önceki yıla ait faaliyet belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • İmza sirküleri: İtalya vize işlemlerinde bulunan kişinin, bağlı olduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişinin imza sirkülerinin sunulması gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi: İş vizesi başvuru sahibinin çalıştığı kuruma ait güncel yapıyı gösteren ticaret sicil gazetesi kopyası gerekmektedir.

Çalışan, işveren ve serbest meslek erbapları için belgeler farklılık gösterebilmektedir.

İtalya İş Vizesi için İş Yeri İzin Belgesi Nasıl Yazılır?

İtalya iş vizesi için işyeri izin belgesi, işveren tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. İşveren; başvuru sahibinin firmadaki görevini, talep edilen İtalya iş vizesinin süresini (birden fazla seyahat yapılacaksa belirtilmelidir.), başvuru sahibinin iş seyahatinin amacını, süresini ve seyahaiı kimin finanse edeceğini şirket- fuar adı belirterek antetli kağıda yazmalı ve belge ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

İtalya İş Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya iş vizesi başvurusu iDATA aracı kurumu ve akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Vize başvuruları acenteler aracılığıyla yapılmakla beraber, vize onayı için tek yetkili makam İtalya Ankara Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’dur.

İtalya İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya’da yapılması planlanan ticari faaliyetlerin hepsi, konferanslar, iş toplantıları, iş görüşmeleri, sektörel fuar etkinliklerine katılım gibi faaliyetleri kapsayan seyahatler için alınması gereken vize İtalya iş vizesidir. İtalya iş vizesi başvurusunda bulunacak kişinin İtalya iş vizesi davetiyesi alması ve evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir.

İtalya iş vizesi evrakları hazırlandıktan sonra aracı kurumdan randevu alınmaktadır. İtalya iş vizesi randevu günü geldiğinde, başvuru evraklarının aracılık yapan acenteye teslim edilmesi ve başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İtalya İş Gezisi Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya iş gezisi vize ücreti 2021 yılı için Konsolosluk tarafından onaylanan başvuru harcı 921 TL’dir. Biyometri, çeviri, gerekli durumlarda noter masrafları ve danışmanlık hizmetleri ise toplamda 1200 - 15500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İtalya İş Vizesi Ne Kadar Süreliğine Düzenlenir?

İtalya iş vizesi süresi için davetiyedeki süreler dikkate alınmaktadır. Başvuru sahibinin daha önceden İtalya vizesi bulunuyorsa daha uzun süreli vize alabilme ihtimali daha yüksektir ancak İtalya iş vizesi en uzun 5 senelik olarak düzenlenebilmektedir.

İtalya İş Vizesi ile İtalya’da Yatırım Yapılabilinir Mi?

İtalya iş vizesi ile İtalya’da yatırım yapılamamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yabancı olarak İtalya’da yatırım yapabilmektedirler.

İtalya’da yatırım yapabilmek için İtalya’da yatırımcı vizesi için başvuruda bulunulabilmekte, şirket kurulabilmekte, var olan bir şirkete ortak olunabilmekte veya İtalya freelancer vizesi alarak yatırım yapılabilmektedir.

İtalya İş Vize ile Kongre ve Fuar Katılımı Gerçekleştirilebilir Mi?

İtalya iş vizesi ile kongre ve fuar katılımı gerçekleştirilebilmektedir. İtalya iş vizesi, İtalya fuar vizesi olarak da bilinmektedir.

İtalya iş vizesi ve İtalya fuar vizesi aynıdır. Ticari faaliyetler, konferanslar, iş görüşmeleri, iş toplantıları ve sektörel fuar katılımları, İtalya fuar vizesi ile yapılabilen faaliyetlerdir.

İtalya İş Seyahati Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya iş seyahati vizesi başvurusu normal koşullarda işlemlerin tamamlanmasından sonraki 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlanma durumu Türkiye vatandaşlığı olmayan kişiler için yaklaşık 15 günü bulmaktadır. Bu süreçte geçecek olan zaman zarfı göze alındığında, başvurunun seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün önce yapılması önerilmektedir. Başvurunun sonuçlanma aşaması Konsolosluğun yetkisindedir.

Başvuru sonuç aşaması, Konsolosluğun yoğunluk ve bayrak tatilleri öncesi gibi sebeplerden dolayı zaman zaman uzayabilmektedir. 90 gün ve üzeri seyahat süreli vizelerin ise (ulusal vize) işlem süreleri daha uzun olduğundan dolayı planlanan seyahat başlangıç tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapılması önerilmektedir. İtalya için vize öngörülen sonuçlanma süreleri hafta sonlarını, resmi tatil günlerini ve ek evrak talep edildiği takdirde geçen süreyi kapsamamaktadır. Vize başvuruları yapılması beklenen seyahatin en az 7 iş günü öncesinden yapıldığı takdirde kabul görmektedir.

Paylaş: