Roma Vizesi

2023'te Roma Vize İstiyor Mu?

Roma, İtalya’nın başkentidir. 2022 yılında Roma seyahatleri için bordo (umumi) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Roma ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Roma ziyaretleri için gerekli olan vize türü Schengen vize kategorisinde değerlendirilmektedir. İtalyan vizesi hamili olan kişilerin Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır.

Vizem.net, Roma’ya gidecek bordo (umumi) pasaport sahipleri için danışmanlık veren Türkiye’deki onay oranı en yüksek acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Roma Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Mi?

Hayır, Roma aktarmalı uçuşlarda 24 saate kadar bekleme süresi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından transit vize istenmemektedir.

Roma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Roma vizesi için gerekli olan İtalyan vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru yapılan vizenin bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaportun teslim edilmesi gerekmektedir. Varsa eski vizelerin fotokopisi eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve üzerinde TC kimlik no bulunan kimliğin fotokopisi ibraz edilmektedir.
 • Roma vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulan ve ilgili yerleri imzalanan vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bilgiler içermesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm ebatlarında biyometrik özelliklere sahip 1 adet fotoğrafın verilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Roma seyahat tarihlerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı olan seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Roma vize başvurusu için ödenmesi gereken vize harç bedelinin dekontunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat dilekçesi: Roma’ya yapılacak seyahat hakkında detaylı bilgi verilen bir dilekçe sunulmalıdır.
 • Seyahat ulaşım rezervasyonları: Roma seyahat tarihleri için başvuru sahibi adına düzenlenmiş uçak bileti rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Vize başvuru sahibinin Roma seyahatinde konaklayacağı otele yönelik rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten alınması gerekmektedir.
 • Tarihçeli yerleşim yeri belgesi: Roma seyahati için E-devletten alınan tarihçeli yerleşim yeri belgesi sunulmalıdır.

Roma vizesi için gerekli olan başvuru evrakları, vize başvuru sahibinin çalışma durumuna, seyahat amacına ve konaklama türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Roma Vizesi Nasıl Alınır?

Roma vizesi, aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden alınabilmektedir.

Roma vize başvurusunu Vizem.net aracılığıyla yapmak isteyen kişiler, gerekli evrakları öncelikle Vizem.net merkez ofisine göndermektedir. Vizem.net İtalya vize danışmanı tarafından başvuru formu doldurulmakta ve başvuru dilekçesi yazılmaktadır. Başvuru evrakları, İtalya vize danışmanı tarafından incelenmekte ve eksik olması durumunda tamamlanması için yardımcı olmaktadır. Gerekli evrakların hazırlığı tamamlandıktan sonra biyometri işlemleri için başvuru sahibinin uygun olduğu en yakın tarihte randevu alınmaktadır. Randevu tarihi geldiğinde Vizem.net saha danışmanı, biyometri işlemleri için vize başvuru sahibine eşlik etmektedir. Vize başvurusu değerlendirildikten sonra başvuru sahibine ait olan pasaport, Vizem.net saha danışmanı tarafından teslim alınarak başvuru sahibine iletilmektedir.

Roma vizesine başvuru yapan kişinin son 5 yıl içerisinde aldığı bir Schengen vizesi bulunuyorsa, vize başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan tüm süreç Vizem.net tarafından yürütülmektedir.

Roma Vize Ücreti Ne Kadardır?

Roma vize ücretleri, 0- 6 yaş arası başvuru sahipleri için ücretsiz; 6- 12 yaş arası başvuru sahipleri için 461 TL ve 12 yaş üstü tüm başvuru sahipleri için 921 TL’dir. Roma vize ücretleri nakit ve TL cinsinden ödenmektedir.

Roma vize başvuru danışmanlığı, çeviri işlemleri, biyometri işlemleri, form doldurma ve dilekçe yazma dahil tüm hizmetler 2022 yılı için 190 Euro’dur.

Roma Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Roma vize başvurusu, normal koşullarda 4- 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Vize aracı kurumun Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan başvurular için değerlendirme 6- 7 iş günü sürmektedir.

Roma vize başvurusu yapan kişinin uyruğu, başvuru yaptığı dönem ve seyahat amacına göre işlem sürelerinde değişiklik olabilmektedir. Türk uyruklu olmayan başvuru sahiplerinin işlem süresi ortalama 15 gün sürmektedir. İtalya Başkonsolosluğu’nda yaşanabilecek iş yoğunluğu ve bayram tatilleri gibi sebeplerle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda İtalya ekspres vize tercihi bulunmaktadır.

Paylaş: