İtalya Schengen Vizesi

2022'de İtalya Schengen Vizesi Almanın En Kolay Yolu Nedir?

İtalya vizesi Schengen özellikli bir vizedir. İtalya Schengen vizesi için Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda, daha önceden herhangi bir Schengen ülkesi için vize alınmış ise vize başvurusunda bulunan kişinin başvuru merkezine gelmesine gerek yoktur. Başvuru sahibi sadece gerekli evrakları Vizem.net vize başvuru merkezine göndererek vize başvurusunu tamamlayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Schengen Ülkesi Midir?

Evet, İtalya Schengen ülkesidir. İtalya 27 Kasım 1990 tarihinden beri Schengen Bölgesine üye ülkeler arasında yer almaktadır.

İtalya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, İtalya vizesi Schengen özellikli bir vizedir.

İtalya’ya Vize Var Mı?

İtalya için vize alınabilmektedir. İtalya’ya seyahat etmek için umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin İtalya vizesi alması zorunludur. Diplomatik (siyah) pasaport, gri (hizmet) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri 90 günü aşmamak şartı ile İtalya vizesinden muaftırlar.

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen vizesi almak için ilk olarak, ikamet iline göre iDATA veya VFS Global aracı kurumundan İtalya vizesi için randevu alınmalıdır. Randevu alındıktan sonra, vize başvurusunda bulunacak vatandaşın, vize başvurusu için gerekli olan evraklarla birlikte randevu günü ve saatinde randevu alınan vize başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir. İtalya vize başvurusu için vize başvuru dilekçesi ile birlikte gerekli evraklar teslim edildikten ve biyometri işlemleri tamamlandıktan sonra vizenin sonuçlanması beklenmelidir.

İtalya vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. Vize takibi, iDATA üzerinden vize başvuru merkezi tarafından verilen barkod numarası ile, VFS Global üzerinden referans numarası ile yapılabilmektedir.

Avrupa Vatandaşı ile Evli Olan Kişiler için İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği (AB) kuralları gereğince Avrupa vatandaşlarının aile üyeleri için vize alımında ve vize başvurusunda kolaylık sağlanmaktadır. AB vize kolaylaştırma kuralları, 90 günü aşmayacak seyahatler kapsamında Avrupa vatandaşı ile birlikte Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye seyahat edecek ya da Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birinde onları ziyaret edecek aile fertlerini kapsamaktadır.

Avrupa Birliğinin sağladığı kolaylıklar; vize başvurusunda bulunan Avrupa vatandaşının eşi, eşin çocukları dahil olmak üzere 21 yaşını doldurmamış çocuklarını veya bakmakla yükümlü olduğu 21 yaşın üzerindeki çocuklarını, Avrupa vatandaşının annesini, babasını, kayınpederini ve kayınvalidesini kapsamaktadır.

Avrupa vatandaşlarının aile üyeleri için vize başvuruları iDATA vize başvuru merkezlerinden online randevu alarak ya da İtalya Başkonsolosluğu üzerinden telefonla randevu alarak başvuruda bulunabilmektedirler. Randevu almak için İtalya Başkonsolosluğu telefon numarası 0850 460 8493’dur.

İtalya Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya Schengen vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: En az iki boş sayfası olan ve talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olan pasaport ibraz edilmelidir. Vize başvurusunda bulunan kişinin daha önceden alınmış pasaportu bulunuyorsa pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalar tüm vize ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi sunulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için TC nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancı uyruklu vatandaşlar için ise Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen oturma izni belgesinin fotokopisi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, beyaz fonlu, 35 x 40 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmiş, en az 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresi boyunca karşılaşılabilecek tüm olumsuzlukları içeren seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Vize harcı: İtalya Devleti tarafından belirlenmiş vize harcı iDATA ofisine yatırılmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Seyahat detaylarını içeren, gidiş- dönüş tarihlerinin yer aldığı uçuş belgesi ya da tur programı belgesi sunulmalıdır. Seyahat planlamasında başka ülkeye geçiş bulunuyorsa güzergah ve ulaşım araçları ile ilgili detaylı bilgi beyan edilmelidir.
 • Otel rezervasyonu: Seyahat süresi boyunca kalınacak yer ile ilgili belgeler sunulmalıdır.
 • Seyahat amacına göre İtalya Schengen vizesi için ibraz edilmesi gereken ek belgeler: Şirket sahipleri tarafından sunulması gereken ek evraklar; faaliyet belgesi, imza sirküleri, maddi geliri gösteren evraklar, ticari faaliyetler için Ticari Sicil Gazetesi belgesi, vergi levhasının fotokopisi. Çalışma amacıyla giden başvuru sahiplerinin sunması gereken ek belgeler; çalışma izni belgesi, çalışma evrakları, noter tasdikli iş sözleşmesi, maddi yeterliliği gösteren teminat belgesidir.

Schengen vize evrakları İtalya Devleti tarafından belirlenen kurallara uygun olarak doldurulmalıdır. İtalya Schengen vize evrakları eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır. İtalya Schengen vizesi evrakları çalışma durumu ve ve davetiye olup olmama durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İtalya Schengen Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

İtalya Schengen vizesi için biyometrik fotoğraf, ve 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik boyutlarında olmalıdır.

Schengen Vizesi İtalya Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya için Schengen vize başvuru formu İtalya Devleti tarafından belirlenen kurallara uygun bir şekilde doldurulmalıdır. İtalya vize başvuru formunda her madde eksiksiz bir şekilde tükenmez kalemle doldurulmalı, İtalya vize başvuru formundaki 17. kutucuğa başvuru sahibinin ikametgah ve mail adresi birlikte yazılmalıdır. Schengen vize başvuru formunun 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış olmalı ve başvuru formuna tarih atılmalıdır. 18 yaşından küçükler için İtalya vize başvuru formunu ebeveynleri imzalamalıdır.

İtalya Schengen Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya Schengen vizesi için başvuru dilekçesi, tükenmez kalem ile A4 kağıdına yazılmalıdir. Dilekçede Başkonsolosluğa hitap edilmelidir. Vize talep dilekçesi net bir dille yazılmalı ve vize başvurusunda bulunan vatandaş tarafından bizzat imzalanmalıdır.

İtalya Schengen Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

İtalya Schengen vizesi için vize kolaylaştırma antlaşması, Avrupa birliği ya da Schengen bölgesine üye olmayan devletlerin vatandaşları için daha az evrak ile vize alım sürecinde kolaylık sağlanmasını öngören bir anlaşmadır.

İtalya vizesi için vize kolaylaştırma antlaşmasının geçerli olduğu ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya
 • Ukrayna
 • Karadağ
 • Arnavutluk
 • Azerbayvan
 • Bosna- Hersek
 • Kuzey Makedonya
 • Ermenistan
 • Yeşil Burun Adaları
 • Gürcistan
 • Moldova
 • Sırbistan

İtalya Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Schengen vizesi için randevu aracı kurumdan online olarak alınabilmektedir. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği üzerinden kısa süreli vize türleri için başvuru yapılamamaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

İtalya Schengen Mülakatı Nedir?

İtalya Schengen vizesi için mülakat, gerekli görüldüğü durumlarda İtalya Konsolosluğu Vize Departmanı tarafından vize başvurusunda bulunan kişiyle yüz yüze yapılmaktadır.

Vizem.net, İtalya vize başvurularında İtalya vize mülakatı için danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında konsoloslukta yapılacak mülakatlar için başvuru sahibi mülakat öncesinde saha danışmanı tarafından mülakat konuları hakkında bilgilendirilmektedir.

İtalya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Schengen vizesi başvurusu için ilk olarak bir vize danışmanlık merkezinden ya da İtalya vizesi için aracı kurum olarak hizmet veren vize başvuru ofisinden randevu alınmalıdır. Randevu alınmasının ardından gerekli evraklarla birlikte randevu gününde vize başvuru merkezine gidilerek vize başvurusu için evraklar teslim edilmelidir.

İtalya Schengen vizesi başvurularında gerekli evraklar teslim edildikten ve biyometri işlemleri tamamlandıktan sonra talep edilen vizenin sonuçlanması beklenmelidir. Talep edilen vizenin reddi durumunda vize reddi itiraz dilekçe ile vize başvurusunun tekrar değerlendirilmesi talep edilebilmektedir.

İtalya Schengen Vize Fiyatı Ne Kadardır?

2022 yılı için İtalya vize başvuru harcı 80 Euro olarak belirlenmiştir. Danışmanlık ücreti, dilekçe doldurulması, biyometri işlemleri ve yeminli tercüme işlemleri dahil ortalama 190 Euro tutmaktadır.

İtalya vizesi için vize harcı, bizzat başvuru sahibi ya da danışmanlık hizmeti veren kurum tarafından başvuru sahibi adına yatırılabilmektedir. Vize başvuru süreci dahilinde Schengen İtalya vize ücreti, İtalya Başkonsolosluğu tarfından belirlenen yetkilli kuruma yatırılmalıdır.

İtalya Schengen Vize Harcı Nereye Yatırılır?

İtalya Schengen vizesi için vize harcı biyometri işlemleri yapılırken iDATA veya VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden yatırılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, Vizem.net başvuru sahibi adına harç ödemesini gerçekleştirmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Almak Kolay Mıdır?

İtalya Schengen vizesi almak gerekli evraklar eksiksiz ve doğru şekilde hazırlandığı takdirde kolaydır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vizesi için planlanan seyahatten en az 15 gün önce vize başvurusunda bulunulması tavsiye edilmektedir. İtalya Başkonsolosluğu tarafından Schengen vizesi için karar 4- 5 iş gün içinde verilmektedir ancak konsolosluğun çalışma yoğunluğuna, talep edilen vize türüne ve başvuru sahibinin hangi ülke vatandaşı olduğuna bağlı olarak işlem süresi değişebilmektedir.

İtalya vize başvurularında express vize uygulaması mevcuttur. İtalya vizesi için başvuru tarihinden itibaren 48 saat içerisinde sonuçlanan hızlı İtalya vizesi, İtalya’ya yapılacak acil seyahatlerde kullanılabilmektedir.

İtalya Vizesi Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

İtalya vizesi başvurularında aracı kurum, ikamet adresine göre VFS Global veya iDATA’dır.

VFS Global ve iDATA, İtalya vize başvuruları İtalya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Vizem.net, İtalya vize başvurularında gerekli evrakların düzenlenmesi için akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti sağlamaktadır.

VFS Global Üzerinden İtalya Vizesi Alınabilir Mi?

VFS Global, İtalya vize başvurularında aracı kurum olarak hizmet vermektedir.

İtalya vizesi için VFS Global İtalya vize randevu alımları, ikamet iline göre en yakın vize başvuru merkezinden online veya telefonla alınabilmektedir.

İtalya Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Hayır, 90 güne kadar olan kısa süreli seyahatler için İtalya vatandaşları Türkiye vizesinden muaftır.

İtalya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İtalya Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Fransa
 • Hollanda
 • Polonya
 • Malta
 • Letonya
 • Litvanya
 • İspanya
 • İsviçre
 • Avusturya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Belçika
 • Finlandiya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • Lüksemburg
 • Portekiz
 • Slovakya
 • İzlanda
 • İsveç
 • Slovenya
 • Norveç

Schengen vizesi kapsamında ilk hangi ülkeye giriş yapılacaksa vize başvurusu için o ülkenin dış temsilciliğine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

İtalya vizesi ile başka ülkelere seyahat yapılabilmektedir ancak seyahat süresi boyunca en çok konaklama yapılacak ülkenin İtalya olması gerekmektedir.

İtalya Schengen Vizesi ile Hollanda’ya Girilebilir Mi?

İtalya Schengen vizesi ile ilk giriş ülkesinin İtalya olması şartıyla Hollanda’ya giriş yapılabilmektedir. İtalya Schengen vizesinin tek girişli vize özelliği taşıması durumunda, İtalya’ya giriş yapıldıktan sonra Schengen bölgesinden çıkılması durumunda İtalya vizesi ile tekrar Hollanda’ya giriş yapılamamaktadır.

İtalya Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Girilebilir Mi?

Çift girişli ya da İtalya multi Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir.

Farklı Ülkeden Alınmış Schengen Vizesi ile İtalya’ya Girilebilir Mi?

Evet, farklı ülke için alınmış Schengen vizesi ile İtalya’ya giriş yapılabilmektedir. İtalya’ya giriş yapabilmek için ilk önce Schengen vizesi alınmış ülkeye giriş yapılması şarttır.

Almanya Vizesi ile İtalya’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Almanya vizesi Schengen özellikli vize olduğu için, Almanya vizesi ile İtalya’ya giriş yapılabilmektedir.

Fransa Vizesi ile İtalya’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Fransa vizesinin Schengen özellikli vize olması sebebiyle, Fransa vizesi ile İtalya’ya seyahat edilebilmektedir.

Paylaş: