İtalya Vize Başvurusu Sorgulama

İtalya Vize Sorgulama İşlemleri: İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize sorgulama işlemi, yurt dışına seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunan kişilerin, işlemlerin tamamlanmasının ardından vize değerlendirme sürecinin hangi aşamada olduğunu takip edebilmeleri açısından önemlidir.

İtalya vize sorgulama işlemleri, İtalya vizesi başvuruları için aracı kurumlar olan İdata ve VFS Global aracılığıyla online olarak yapılabilmektedir. Vize sorgulama İtalya vizesi başvuruları için online olarak yapılabilse de, vizenin onaylanıp onaylanmadığı online olarak öğrenilmemektedir. Vizenin onay durumu ancak vize başvurusunda teslim edilen pasaport, tekrar başvuru sahibine ulaştığında görülebilmektedir.

Vizem.net üzerinden alınan danışmanlık hizmetlerinde, vize sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Vizem.net uzman danışmanlarından, haftanın her günü saat 09.00 ile 18.30 arasında, vize başvuruları ile ilgili bilgi alınabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Vize Randevu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya vize randevusu, vize başvuru sahibinin yerleşik bulunduğu il merkezine göre İdata veya VFS Global aracı kurumları üzerinden alınmakta; aynı aracı kurumların online sistemleri ile randevu sorgulama işlemi de gerçekleştirilmektedir.

İdata aracı kurumu ile yapılan İtalya vize başvurularında randevular, İdata resmi web sitesinde yer alan online randevu sisteminden alınır. İdata online randevu alma işleminde önce vizeye başvuran kişinin yaşadığı şehir, başvurmak istediği İdata ofisi, alınacak hizmet türü ve kaç kişi için vize başvurusu yapılacağı seçilir; bir sonraki adımda, başvuru yapacak kişinin kimlik ve pasaport bilgileri ile e-posta adresi girilerek bilgilerin doğru olduğu teyit edilir.

Seyahat başlangıç tarihi ile istenen randevu tarihi ve saati seçilerek, vize randevusu oluşturulmaktadır. İdata başvuru ödemesi yapıldıktan sonra, kişiye başvuru numarası verilir ve bu numara ile İdata web sitesinden İtalya vize randevusu sorgulaması yapılabilmektedir.

İdata Vize Randevu Başvuru Ekranı
İdata Vize Randevu Başvuru Ekranı

VFS Global üzerinden yapılan İtalya vize başvuruları için randevu almak isteyenlerin, VFS Global sitesine girerek bir hesap oluşturması gerekmektedir. VFS Global hesabına giriş yapıldıktan sonra, Yeni Rezervasyon Başlat butonu üzerinden, öncelikle başvuru sahibinin yaşadığı yer için sorumlu olan vize ofisi seçilir ve kısa veya uzun dönem vize ile vize türü tercihi yapılır. Vize başvuru sahibinin kimlik, pasaport ve iletişim bilgileri girilerek, istenen randevu gün ve saati seçilir; ardından gerekli ödeme yapılarak randevu onaylanır. VFS Global’in web sitesinden sisteme giriş sağlandığında Aktif Başvurular listesi görüntülenerek, İtalya vize randevu sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

VFS Global Randevu Giriş Ekranı
VFS Global Randevu Giriş Ekranı

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır; başvuru sahibinin randevuda değişiklik talep etmesi halinde İtalya vize departmanında bulunan danışmanlar tarafından uygun tarihe göre randevu değişiklikleri gerçekleştirilmektedir.

İtalya Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

İtalya Schengen vizesi başvurularının işlem süresi, sürecin normal işlemesi halinde ortalama 4 ile 5 iş günüdür. İdata Kadıköy, Bursa ve Trabzon ofislerinden yapılan başvurularda işlem süresine 2 iş günü daha eklenmektedir. İtalya vizesine başvuran kişinin uyruğuna, başvurulan vize türüne ve başvurunun yapıldığı döneme göre, vize işlem süreleri değişebilmektedir.

Vize başvurularında işlem süresinin uzamasının bir nedeni, İtalyan dış temsilciliklerindeki yoğunluk olabilir; özellikle Türkiye ve İtalya’nın resmi ve dini bayram tatillerinden öncesine denk gelen zamanlarda, vize başvuru sayısı arttığı için yoğunluk olabilmekte ve işlem süreleri uzamaktadır. İtalya’ya yapılacak 90 günden uzun seyahatler için yapılan ulusal vize başvurularında vize işlem süresi, kısa süreli vizelere göre daha uzun olmaktadır. Vize başvurusunda bulunan Türkiye vatandaşı harici kişiler için vize işlem süreleri 15 güne kadar uzayabilir.

İtalya vizesinin planlanan seyahate yetişebilmesi için, seyahat başlangıç tarihine göre erken bir tarihte başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvurusunun ardından İtalya vize durumu sorgulama işlemleri, ilgili vize merkezinin web sitesinden gerçekleştirilmektedir.

İtalya Vize Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

İtalya vize başvuruları, İtalyan dış temsilciliği tarafından değerlendirilerek vize onay durumuna karar verilir; kararın ardından başvuru esnasında teslim edilen pasaport vize başvuru merkezine geri gönderilir. Başvuru sahibi, vize başvuru sonucunu ancak vize başvuru merkezine giderek pasaportunu geri aldığında öğrenebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılan vize başvurularında, vizenin sonucu SMS ile başvuru sahibine bildirilmektedir.

İtalya Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İtalya vize sonucu, vize merkezine gidilerek ve başvuru yapılırken teslim edilen pasaport geri alındığında öğrenilmektedir. İtalya vize başvuru sonucu sorgulama işleminin online olarak yapılması mümkün değildir.

İtalya Konsolosluğu Üzerinden Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi sorgulama işlemleri, İtalya Büyükelçiliği veya İtalya Konsolosluğu web siteleri üzerinden yapılmamaktadır. Online veya doğrudan başvuru ile İtalya Konsolosluğu vize sorgulama işlemleri yapılması mümkün değildir.

VFS Üzerinden İtalya Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

VFS Global vize merkezleri aracılığıyla yapılan İtalya vize başvurularında vize sorgulama işlemleri, VFS Global resmi web sitesinde bulunan Başvuru Takibi başlığı üzerinden, başvuru referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı girilerek yapılabilmektedir.

VFS Global web sitesinden yapılan vize sorgulamalarında, sadece pasaportun nerede bulunduğunun takibi mümkündür; VFS Global İtalya vize başvuru sonucuna dair online bilgilendirme yapmamaktadır.

İdata Üzerinden İtalya Vize Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İdata üzerinden yapılan İtalya vizesi başvurularının sorgulama işlemi, İdata web sitesinde vize başvuru sahibinin iletişim bilgileri ile hesap girişi yapılarak ve Vize İşlemleri listesinden Başvuru Takip başlığı seçilerek yapılabilir. Açılan sayfaya başvuru sahibinin pasaport numarası ve vize başvurusu sırasında verilen takip numarası girilerek, sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

İtalya vize sonucu sorgulama işleminin İdata web sitesinde online olarak yapılması mümkün değildir; vize sorgulaması ile sadece başvurunun hangi aşamada olduğu öğrenilebilir.

İdata Vize Sonuç Sorgulama Telefon Numarası Nedir?

İdata, İstanbul’da iki vize başvuru merkezi ile hizmet vermektedir. İdata İstanbul Avrupa ofisinin telefon numarası 0850 460 8493’tür. İdata İstanbul Asya ofisine ise 0850 460 8493 numaralı telefondan ulaşılarak, İdata İtalya vize sorgulama işlemleri yapılabilir.

VFS Global üzerinden yapılan vize başvurularında, İtalya vize takip işlemleri için VFS Global Ankara, Antalya, Gaziantep ve İzmir vize merkezlerinin 0212 373 5828 numaralı çağrı merkezinden bilgi alınabilmektedir.

İtalya Ulusal Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya ulusal vizesi, İtalya’ya 90 günden uzun bir süre için seyahat edecek kişilerin alması gereken, D tipi bir vizedir. İtalya’ya eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi amaçlarla 3 aydan uzun süreli seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, pasaport türü fark etmeksizin, İtalya ulusal vizesine başvurmaları gerekmektedir.

İdata üzerinden yapılan İtalya ulusal vize başvurularında, vize sorgulama işlemleri İdata web sitesindeki Başvuru Takip sayfasında pasaport numarası ve başvuru esnasında verilen barkod numarası girilerek yapılmaktadır. VFS Global aracılığıyla yapılan İtalya ulusal vize başvurularında vize sorgulama işlemi, Başvuru Takibi sekmesinden, başvuru esnasında verilen referans numarası ile başvuranın soyadı girilerek yapılabilmektedir.

Vize durumu sorgulama İtalya ulusal vizelerinde sadece pasaportun bulunduğu aşamayı gösteren bir işlemdir ve başvuru sonucuna ilişkin herhangi bir bilgi vermemektedir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya aile birleşimi vizesi, uzun süreli (D tipi) ulusal vize türüdür ve vize sorgulama işlemleri, İtalya ulusal vize başvurularındaki süreç ile aynı şekilde yapılmaktadır. İtalya aile birleşimi vizesi sorgulama işlemi, başvurulan aracı kurumun resmi web sitesi üzerinden, gerekli bilgilerin Başvuru Takip sistemine girilmesiyle yapılabilmektedir.

Paylaş: