İtalya Vize Süresi

İtalya Vize Süresi Neye Göre Belirlenir?

İtalya vize süresi, başvuru yapılacak vize türüne, daha önceden alınan İtalya ve Schengen vizelerinin varlığı gibi sebeplerden dolayı değişiklikler gösterebilmektedir. Başka bir ülkeden alınan vize reddi, başvuru sahibinin finansal durumu ve daha önceden vize ihlalinde bulunup bulunmadığı gibi sebepler vize süresini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Ülkeye giriş sayısına ve kalış süresine göre İtalya vize türleri çeşitlilik göstermektedir.

İtalya C Tipi Vizeler En Fazla Ne Kadar Süre ile Düzenlenir?

İtalya C tipi vizeler, her 6 ay için en fazla 90 günlük periyotlar ve yetkili konsolosluğun verdiği vize geçerlilik süresi kadar ülkede kalmaya ve seyahat etmeye izin verecek şekilde düzenlenmektedir. İtalya C tipi vizeler en fazla 5 yıl olarak verilmektedir ancak C tipi vizeyle 180 günlük süre zarfında en fazla 90 gün ülkede bulunulabilmektedir. 180 günlük süre doldurulduğu takdirde tekrar 90 günlük bir yurt dışı ziyareti yapılabilmektedir.

1 Yıllık İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

1 yıllık İtalya vizesi alabilmek için son 2 yıl içerisinde en az 3 vize alınmış ve kullanılmış olması gerekmektedir. 1 yıllık İtalya vizesi başvurusu sırasında önceden alınan 3 vize ve yapılan seyahatler kanıtlı belgelerle desteklenmek durumundadır. İtalya seyahati gerçekleştirmeyi planlayan kişi, 1 yıllık İtalya vizesi almış olsa bile 90 günlük periyotlar şeklindeki kurallara uymak zorundadır.

3 Yıllık İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

3 yıllık İtalya vizesi daha önce çok girişli bir vize almış ve yasal olarak kullanmış kişilere verilen bir vize türüdür. Önceki 2 yıl için 1 yıl geçerlilik göstermektedir. 3 yıllık İtalya vizesi sahibi, vize süresi zarfında Schengen Bölgesine istediği kadar giriş yapabilmekte ancak vize sahibi 180 günlük periyotta 90 günden fazla Schengen Bölgesinde bulunamamaktadır.

5 Yıllık İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

5 yıllık İtalya vizesi daha önceden çok girişli vize almış ve yasal olarak kullanmış kişilere verilen bir vize türüdür. Önceki 3 yıl içerisinde 2 yıl geçerlilik göstermektedir. 5 yıllık İtalya vizesi 90 - 180 gün kuralı ihlal edilmediği sürece vize bitimine kadar 26 Schengen ülkesine giriş imkanı sağlamaktadır.

İtalya D Tipi Vizeler En Fazla Ne Kadar Süre ile Düzenlenir?

İtalya D tipi vizeler, 90 günü aşan seyahatler için verilen bir vize çeşididir ve ailevi, iş, eğitim gibi sebepler için düzenlenmektedir. İtalya D tipi vizeler, Schengen alanındaki diğer ülkelere de giriş imkanı sağlamaktadır.

İtalya D tipi vizeler en fazla 1 yıllık olarak düzenlenmektedir. İtalya uzun süreli vize, İtalya’da oturum izni başvurusu ve vize uzatma gibi imkanlar sağlamaktadır.

D Vizesi ile İtalya Oturum İzni Nasıl Alınır?

D vizesi ile İtalya oturum izni almak isteyen kişi, Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı değilse İtalya’ya girdikten sonraki 8 gün içerisinde oturum iznine başvurmaktadır.

İtalya’da ikamet edilmesi planlanan şehrin postanesi, İtalya oturum izni başvurusunun yapıldığı yerdir.

İtalya’da Vize Uzatma

İtalya’da çalışma veya başka sebeplerden dolayı oturum izni alan kişilerin bu süreyi uzatma hakkı bulunmaktadır.

İtalya’da vize uzatma işlemi için kişi Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı değilse oturma izninin geçerlilik süresi bitiminden 30 gün önce yenilemesi gerekmektedir. İtalya vize uzatma işlemi için, son başvuru tarihinden sonra başvuru yapılamamaktadır.

Paylaş: