İzlanda Bayrağı ve Milli Marşı

İzlanda Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

İzlanda bayrağı, mavi alt zemin üzerine etrafı beyaz olan kırmızı bir haç işaretiyle dikdörtgen olarak şekillendirilmiştir. Mavi, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan İzlanda bayrağı, resmi olarak 18:25 oranındadır.

İzlanda Bayrak Ölçüleri Nedir?

İzlanda bayrağının uzunluğunun 18, genişliğinin 25 oranlı olması gerekmektedir. İzlanda bayrağı, dikdörtgen şeklinde olmakta ve bayraktaki haç şeklinin uçları bayrağın kenarlarına kadar uzanmaktadır. Haç şeklinin tamamının bayrağa oranı 2:9 olmakla birlikte, haç şeklinin içindeki kırmızı kısım bu oranın 1:9’unu oluşturmaktadır. İzlanda bayrağında kırmızı haç 1:9, haç şeklinin beyaz çevresi 1:9 ve kalan mavi zemin de 7:9’luk kısmı kaplamaktadır.

İzlanda’nın Bayrağının Renkleri Nedir?

İzlanda bayrağının renkleri mavi, beyaz ve kırmızıdır.

İzlanda bayrağının renk formatları aşağıda tablolanmıştır:

ŞEMAMAVİBEYAZKIRMIZI
Pantone2871c199
Hex#02529C#FFFFFF#DC1E35
RGB2, 82, 156255, 255, 255220, 30, 53
CMYK100, 75, 2, 180, 0, 0, 00, 100, 72, 0

İzlanda Arması Nasıldır?

İzlanda armasının tasarımı bayrağı kalkan olarak tutan dört destekçiyi temsil etmektedir. İzlanda’nın arması, bayrağında olduğu gibi mavi bir alt zemin üzerinde beyaz bir haç ve içinde kırmızı bir haç barındırmaktadır. Haçın kolları dört taraftan kalkanın kenarına kadar uzanmaktadır. Heimskringla’da tanımlandığı gibi İzlanda’nın dört koruyucusu, sütunlu bazalt bir levha üzerinde durmaktadır. Boğa kuzeybatı İzlanda’yı, kartal veya griffin kuzeydoğu İzlanda’yı, ejderha güneydoğu kısmını ve kaya devi güneybatı İzlanda’yı korumaktadır.

İzlanda’nın tarihinde bilinen en eski arma, 13. yüzyılda tasarlanmış olan çizgili bir kalkan üzerine yerleştirilmiş Norveç aslanını göstermektedir. Orta çağlardan 1903’e kadar kullanılan arma, İzlanda’nın kolları ile taç simgesi eklenmiş bir morina balığı şeklinde tasarlanmıştır. Morina orta çağda ana gelir kaynağı olmakla birlikte sembol o zamanlarda zenginliği simgelemektedir. Morinanın en eski kullanımı, İzlanda ile özel ticaret yapan Bergen’den (Norveç) Hansa tüccarlarından bilinmektedir ve bu ayrıcalıklı hakkı simgelemek için armanın kollarına kurutulmuş morina eklenmiştir. 1414’ten kalma en eski mühürlerde morina henüz taç simgesi eklenmemiştir. 1515 tarihli bir mühürde morinanın bir tacı olduğu bilinmektedir. Morina balığının bir kalkan üzerine yerleştirildiği ve ulusal sembol olarak kullanıldığı ilk kez, 1589’da Hólar’da yayınlanan bir kitapta geçmektedir.

1874 İzlanda bağımsızlık hareketinin yeni bir sembol araması sebebiyle şahinin yeni ulusal sembol olacağına karar verilmiştir. Şahini gösteren yeni armalar 11 Aralık 1903’te hayata geçmiş ve bu arma 1903-1918 arasında kullanılmıştır. 1918’den 1944’e kadar İzlanda Kralı 10. Christian ve 1903’ten 1947’ye kadar Danimarka da şahin armasıbı kullanmıştır. İzlanda Şahin arması 1944’te günümüzdeki halini almıştır.

İzlanda Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

İzlanda milli marşı, İzlanda’nın yerleşiminin bin yılını anmak için 1874’te ülke çapında düzenlenen kutlamalar vesilesiyle bir ilahi olarak yazılmıştır. 1944’te resmi milli marş olarak kabul gören İzlanda marşı, orijinal adıyla Lofsöngur, Matthias Jochumsson tarafından yazılmış ve Sveinbjörn Sveinbjörnsson tarafından bestelenmiştir.

Sveinbjörnsson İzlanda’da doğdu. Babası Thord, İzlanda’daki Yüksek Mahkemede yargıçtı ve annesi Kirstin Knudsen’di. İlahiyat okuduğu dönemde, Johan Svedson tarafından müziğe yönlendirilmiştir. Kopenhag ve Leipzig’de müzik eğitimi almıştır. Yüksek bir müzik eğitimi alan Sveinbjörnsson kısıtlı imkanlar sebebiyle Edinburgh’ta yaşamış, milli marşın yanında şiirsel oda müziği ve halk şarkıları bestelemiştir.

İzlanda Milli Marşı Sözleri Nedir?

İzlanda milli marşı türkçe sözleri aşağıda verilmiştir.

Ey ülkemizin Tanrısı, ey Tanrı’mızın ülkesi,
Biz senin ulu adını övüyoruz.
Sana güneş sisteminden taç takacağız.
Senin savaşçıların, zamanın koleksiyonu
Senin için bir gün, bin yıl gibidir
Ve bir gün bin yıldır, başka yok;
Bir küçük çiçek, gözleri yaşlı
Tanrı’ya dua eder ve ölür
İzlanda’nın bin yılı,
Bir küçük çiçek, gözleri yaşlı

İzlanda Bayrağının Anlamı Nedir?

İzlanda bayrağının anlamı hakkında farklı fikirler bulunmaktadır. İzlanda bayrağının her rengi başka bir şeyi simgelemektedir. Beyaz renk buzulları ve karı, mavi renk dağları ve okyanusu, kırmızı renk ise yanardağları temsil etmektedir. Anlatılan bir efsaneye göre, gökten üzerinde beyaz haç olan kırmızı bir bez parçası düşmüş ve 13. yüzyılda yapılan Valdemar Savaşı’nda Danimarka’ya zafer getirmiştir. İskandinav ülkelerinde bayraktaki haç, ilahi hakkın bir simgesi olarak kullanılmıştır. İzlanda’nın bağımsızlığı üzerine Hıristiyan sembolü kullanılmaya devam edilmiştir.

İzlanda Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Şimdiye kadar tanıtılan ilk İzlanda ulusal bayrağı, Hundadagakonungur olarak bilenen bir İngiliz gemisinin kaptanı olan maceracı Jorgen Jorgensen tarafından sunulmuştur. O zamanlarda sunulan İzlanda Bayrağı’nın arka planı maviydi ve üst köşesinde üç morina balığı vardı. İlk İzlanda bayrağı 12 Temmuz 1809’da yükselmiştir. Jorgen İzlanda’yı birkaç haftadan fazla yönetmediğinden bayrak kaldırılmıştır.

İzlanda Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

İzlanda’nın günümüzdeki bayrağı 17 Haziran 1944’te kabul edilmiştir ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İzlanda Tarihinde Kullanılan İzlanda Bayrakları Nasıldı?

İzlanda tarihinde kullanılan ilk bayrak resmi olmamakla birlikte İzlanda Özgür Devleti olarak da bilinen İzlanda Topluluğu tarafından kullanılmıştır. İzlanda Özgür Devleti, 930-1262 yılları arasında 12 adet beyaz- mavi çizgiden oluşan bir bayrağa sahipti. İzlanda’nin ilk resmi bayrağı 1809’da kullanılmıştır. İzlanda’nın ilk resmi bayrağında mavi zemin üzerine sol üst köşede üç morina balığı vardır. 1915-1944 arasında İzlanda’da günümüzdeki İzlanda bayrağının neredeyse aynısı olan, mavi zemin üzerine beyaz haç içinde kırmızı haç sembolü olan bayrak kullanılmıştır. 1915-1944 arasında kullanılan bayrağın farkı mavi zeminin renginin daha açık olmasıdır.

İzlanda Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

İzlanda bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları şunlardır:

  • Norveç: Kırmızı zemin üzerinde beyaz haç içinde mavi haç bulunan bir bayrağı vardır.
  • Finlandiya: Beyaz zemin üzerinde bulunan mavi haç işareti vardır.
  • Danimarka: Kırmızı zemin üzerinde bulunan beyaz haç işareti vardır.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: