Kanada'da Doktor Olmak

Kanada'da Doktor Olmak için Şartlar, 2023'te Kanada'da Nasıl Doktor Olunur?

COVID-19 pandemisinin etkilerine bağlı olarak Kanada’da önceki yıllara oranla doktor açığı meydana gelmiştir. 2020 yılı OECD verilerine göre Kanada 37 ülke arasında 1000 kişiye düşen 2.8 doktorla, en düşük doktor sayısına sahip 12. ülkedir.

2021 yılında Kanada Tıp Konseyi tarafından ülkedeki doktor açığını kapatmak için federal doktorluk lisans işlemleri için yeni uygulamalar getirilmiştir. Kanada doktor alımı hususunda getirilen yeni uygulamalar arasında sınav sayısının azaltılması ve zorunlu lisansüstü klinik eğitim süresinin düşürülmesi gibi kolaylıklar yer almaktadır.

Kanada’da doktor ve cerrah istihdamının 2016 yılından 2026 yılına kadar olan 10 yıllık süreçte %13 oranında artması beklenmektedir. Doktor ve cerrahların istihdamında beklenen artışın diğer tüm sektörlerin artış ortalamasından daha hızlı olduğu saptanmıştır.

Vizem.net, Kanada’ya yerleşmek isteyen doktorlar için Kanada oturum vizesi işlemleri ve denklik başvurularında Türkiye ve Kanada’da danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Kanada'da sağlıkçı olarak çalışmak hakkında bilgi almak için: 0850 241 1868

Kanada’ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya doktor olarak gitmek ve Kanada’da uzman doktor olarak çalışmak için denklik işlemleri tamamlandıktan sonra Express Entry göçmenlik sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir ancak Kanada’da doktorluk yapabilmek için federal kayıt işlemlerinin tamamlanması ve kişinin doktorluk yapılması planlanan eyalet tarafından ruhsat için kabul edilmesi gerekmektedir.

Kanada’da göçmenlik statüsü ile doktorluk yapmak mümkün değildir. Kanada’da doktorluk yapabilmek için Kanada eyalet ve federal tıp kuruluşlarının takibinde Kanada Hükümeti tarafından öngörülen süreçlerden geçmek gerekmektedir.

Kanada Doktor Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada’ya Express Entry programı kapsamında doktor olarak gitmek için ilk önce Kanada doktor denkliği alınması gerekmektedir. Kanada’da doktor denkliği Kanada tıp konseyi üzerinden yaptırılmaktadır.

Kanada tıp konseyi tarafından denklik alınabilmesi için talep edilen belgeler düzenlenerek kurula sunulmalıdır. Vizem.net üzerinden yapılan Kanada tıp denklik işlemleri, diploma ve transkript merkez ofisimize ulaştıktan sonra ortalama 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Kanada’da Doktor Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da doktor olmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Dünya Tıp Okulları Rehberi’nde yer alan bir tıp fakültesinden mezun olunması
 • Allopatik tıp alanında disipline uygun bir lisansüstü eğitim programı tamamlanmış olması ve programın tanınmış bir otorite tarafından değerlendirilmiş olması
 • Kanada Tıp Konseyi’nden denklik alınmış olması

Kanada’da Nasıl Doktor Olunur?

Kanada’da doktor olarak çalışmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da bulunan bir tıp fakültesi dışında alınan tıp lisansının Dünya Tıp Okulları Rehberi’nde olup olmadığı kontrol edilir.
 • Kanada’da doktorluk mesleğini icra edebilmek için dil yeterliliğini kanıtlayan belgeler düzenlenir.
 • Online olarak kişisel ölçüm sınavına girilir.
 • Başvuru sahibinin eğitim ve daha önceki iş deneyimleriyle ilgili bilgileri içeren belgeler, Kanada Tıp Konseyi’nin Doktorlar Belge Tetkik Kurulu’na (Physician Credentials Repository) sunulur.
 • Kanada Tıp Konseyi tarafından düzenlenen Kanada Değerlendirme Sınavı’na (Medical Council of Canada Evaluating Examination MCCEE) girilir.
 • Kanada Tıp Konseyi tarafından tanınmış, en az 12 ay sürecek klinik ihtisas eğitim sürecinden geçilir.
 • Kanada Ulusal Değerlendirme İşbirliği sınavına girilir ve klinik ihtisas eğitiminin başarıyla tamamlandığında dair Kanada Tıp Konseyi’nden doğrulama işlemleri yapılır.
 • Teyit işlerinin ardından Kanada Tıp Konseyi lisans başvurusu yapılır ve lisans alınarak federal sisteme giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra çalışılmak istenen eyaletin Tıp Düzenleyici Kurumu üzerinden doktorluk çalışma ruhsatı alınır.

Kanada Dışında Alınan Tıp Eğitiminin Kanada’da Tanındığı Nasıl Doğrulanır?

Kanada dışında alınan tıp eğitiminin Kanada’da Tanınması için Dünya Tıp Okulları Rehberi’nde (WDMS) tanımlanmış bir tıp fakültesinden MD (tıp doktoru) lisansı alınmış olması gerekmektedir.

Kanada Tıp Konseyi Online Kişisel Ölçüm Sınavına Nasıl Girilir?

Kanada Tıp Konseyi Online Kişisel Ölçün Sınavı’na (MCCQE) online olarak physiciansapply.ca adresi üzerinden girilmektedir. Kanada Tıp Konseyi Yeterlilik Sınavı için başvuru ücreti 1,330 CAD, MCCQE 1. Bölüm Sınavı para çekme ücreti 665 CAD, yönetim ücreti 99 CAD, MCCQE Bölüm I Sonuçları tekrar kontrol ücreti 256 CAD, itiraz ücreti 1,020 CAD’dır.

Kanada Tıp Konseyi Yeterlilik Sınavı’na hazır olup olunmadığını ölçmek için ek olarak uygulama testleri alınabilmektedir.

Kanada Tıp Konseyi Lisans Başvurusu Hesabı Nasıl Açılır?

Kanada Tıp Konseyi lisans başvurusu hesabı, physiciansapply.ca adresi üzerinden tek sefere mahsus olmak üzere 304 CAD ödenerek açılabilmektedir.

Hesap açmak için ödenen ücret geri ödenmemektedir. physiciansapply.ca üzerinden hesap açıldıktan sonra site aktif olarak diğer sınavlara başvurmak, kişisel eğitim belgeleri paylaşmak ve sistem içerisinde yer alan diğer hizmetlerden yararlanmak için kullanılabilmektedir.

Kanada Tıp Konseyi Belge Tetkik Kuruluna Belge Beyanı Nasıl Yapılır?

Kanada Tıp Konseyi Belge Tetkik Kuruluna belge beyanı için physiciansapply.ca üzerinden tıbbi kimlik bilgilerinin portföyü oluşturulabilmektedir. Kanada Tıp Konseyine kimlik bilgilerinin beyanı yapılmadan önce kaynak doğrulaması yapılması için başvuru sahibinin tıp diplomasını Kanada Tıp Koseyine iletmesi gerekmektedir. Kaynak doğrulaması için gönderilen her belge için 185 CAD ödenmesi gerekmektedir.

Kanada Tıp Konseyine Hangi Belgeler Sunulabilir?

Kanada tıp konseyine sunulabilecek belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Tıp fakültesi diploması
 • Tıp diploması transkripti
 • Staj belgeleri
 • Lisansüstü eğitim belgeleri
 • Uzmanlık sertifikası
 • Tıbbi lisans belgesi

Kanada Tıp Konseyi tarafından kabul görmeyen belgeler arasında; Kanada tıbbi kimlik bilgilerini içeren belgeler, tavsiye mektubu, iş mektupları veya iş deneyimi bilgilerini içeren belgeler, tamamlanmamış eğitim sertifikası belgeleri, sınav sonuçlarını içeren belgeler, dil eğitimi belgeleri, özgeçmiş bilgilerini içeren belgeler yer almaktadır.

Kanada Tıp Konseyi Değerlendirme Sınavına Nasıl Girilir?

Kanada Tıp Konseyi Değerlendirme Sınavı (MCCQE) dünya genelinde 500’den fazla merkezde online olarak yapılan bir sınavdır.

Kanada Tıp Konseyi Değerlendirme Sınavı’na physiciansapply.ca üzerinden hesap açılarak girilebilmektedir. Kanada Tıp Konseyi Değerlendirme Sınavı için başvuru ücreti 1,330 CAD’dır.

Kanada’da Doktor Olmak İçin Lisansüstü Klinik Eğitimi Nasıl Alınır?

Kanada’da doktor olmak için Kanada’da bulunan bir tıp fakültesinde ya da Kanada dışında tanınan bir tıp fakültesinde en az 12 ay süreli lisansüstü eğitim tamamlanması gerekmektedir.

Lisansüstü klinik eğitiminin, Lisansüstü Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi (ACGME) tarafından tanımlanmış bir osteopatik lisansüstü klinik eğitim programı ya da klinik eğitim programı olması gerekmektedir.

Kanada Ulusal Değerlendirme İşbirliği Sınavına Nasıl Girilir?

Kanada Ulusal Değerlendirme İşbirliği Sınavı, Kanada Tıp Konseyi değerlendirme sınavını geçen adayların girebileceği bir sınavdır. Kanada Ulusal Değerlendirme İşbirliği Sınavı, sadece Kanada’da yapılan bir testtir ve Kanada’da doktorluk yapmak isteyen adayların, yeterli beceri ve bilgiye sahip olup olmadığını ve Kanada’da bir ikamet programına katılıp katılmayacağını belirlemektedir.

Kanada Ulusal Değerlendirme İşbirliği Sınavı Kanada’da bulunan belirli merkezlerde düzenlenmektedir ve başvuru ücreti, 2,945 CAD’dır.

Kanada Tıp Konseyi Doktorluk Lisansı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Tıp Konseyi Doktorluk Lisansı başvurusu, başvuru sahibinin physiciansapply.ca hesabında Diğer Hizmet Talepleri sütununda yer alan LMCC başvuru seçeneği üzerinden yapılabilmektedir.

Başvuru işlemleri ve ödeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahibinin Kanada Tıp Konseyi Doktorluk Lisansı için uygun olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır ve kontrol işlemleri 3- 4 hafta sürmektedir. Kontrol işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar için yetkili kurum, başvuru sahibi ile iletişime geçmektedir.

Kanada Tıp Lisansı Başvurusu için Klinik İhtisas Eğitimi Nasıl Belgelenir?

Kanada tıp lisansı başvurusu için klinik ihtisas eğitiminin belgelenmesi için, Kanada’da alınan eğitimlerde MCC kurumu eğitim alınan üniversite ile direkt iletişim kurarak ihtisas eğitimini doğrulamaktadır. Kanada dışında yapılan klinik ihtisas eğitimi için kanıt belgesi sunulması gerekmektedir.

Kanada tıp lisansı için ihtisas eğitimi kanıt belgesi; mezun olunan tıp alanını, eğitimin başlangıç ve bitiş tarihlerini içermelidir. Kanıt belgesi mezun olunan fakültenin dekanı tarafından bizzat imzalanarak tarih atılmalıdır.

Eğitim bilgilerini içeren belgelere ek olarak üzerinde mezun olunan fakültenin dekanının ya da yetkili müdürünün imzası ve eğitim kurumuna ait adres ve iletişim bilgilerinin yer aldığı bir belge sunulmalıdır. Sunulan belgeler mezun olunan üniversitenin antetli kağıda düzenlenmiş olmalıdır.

Kanada Tıp Konseyi Lisansı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada Tıp Konseyi Lisansı 6 - 8 hafta içerisinde çıkmaktadır.

Kanada’da Doktorluk İçin Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Kanada Tıp Konseyi tarafından verilen lisans ile Kanada’da çalışmak mümkün olmadığından Kanada’da doktorluk yapabilmek için çalışma ruhsatı alınmalıdır. Kanada’da her eyalete göre çalışma izni alma prosedürleri değişiklik göstermektedir. Kanada’da doktor olarak çalışmak için çalışılmak istenen eyaletin tıp düzenleme kurumundan çalışma ruhsatı alınması gerekmektedir.

Kanada doktorluk çalışma ruhsatı alabilmek için, Kanada Tıbbi Düzenleyici Otorite’ye (MRA) başvurmak gerekmektedir. Kanada Tıbbi Düzenleyici Otorite’ye sertifika sunulurken, tüm iller ve bölgeler LMCC’den (Kanada Tıp Konseyi Lisansı) Kanada Aile Hekimleri Koleji’nden ve Kanada Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji’nden alınmış sertifikaları kabul etmektedir

Kanada Eyaletlerindeki Tıp Düzenleme Kurumları Nelerdir?

Kanada eyaletlerindeki tıp düzenleme kurumları aşağıda aşağıdaki tabloda verilmiştir.

EyaletlerTıbbi düzenleme kurumu
AlbertaAlberta Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
ManitobaManitoba Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
Britanya KolumbiyasıBritanya Kolumbiyası Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
Kuzeybatı BölgesiKuzeybatı Toprakları Hükümeti
OntarioOntario Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
Newfoundland & LabradorNewfoundland & Labrador Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
NunavutNunavut Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Tıbbi Kayıt Kurulu
New BrunswickNew Brunswick Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
YukonYukon Tıp Konseyi
QuebecQuebec Doktorlar Koleji
Prens Edward AdasıPrens Edward Adası Doktorlar ve Cerrahlar Koleji
SaskatchewanSaskatchewan Doktorlar ve Cerrahlar Koleji

Sık Sorulan Sorular

Kanada’ya doktor olarak gitmek konusunda merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Kanada’da Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Kanada’da doktor maaşları aylık ortalama, 20,606 CAD ve yıllık ortalama, 247,275 CAD’dır.

Kanada’da doktor maaşları çalışılan eyalete, deneyime, uzmanlık alanına ve uzmanlık seviyesine göre değişmektedir.

2022’de Kanada’da Doktor Alımı En Çok Hangi Eyaletlerde Yapılıyor?

2022 yılında Kanada’da en çok doktor alımı yapan eyaletler; British Columbia, Nova Scotia ve Saskatchewan’dır.

Kanada’da doktor alım şartları tüm sağlıkçılar için geçerlidir. Kanada sağlıkçı alımı şartları çalışılmak istenilen eyalete göre değişiklik göstermektedir.

Kanada’da Türk Doktorlar En Çok Hangi Şehirlerde Çalışıyor?

Kanada’da Türk doktorlar en çok Calgary, Toronto ve Vancouver şehirlerinde çalışmaktadır.

Kanada’ya Doktor Olarak Hangi Göçmenlik Programı ile Gidilebilir?

Kanada’ya doktor olarak gidilebilecek göçmenlik programları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı
 • Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı
 • Kanada Eyalet Aday Programları

Kanada’ya göçmen olarak giriş yapmayı planlayan vatandaşlar için birçok farklı Kanada göçmen alımı programı mevcuttur.

Vizem.net, Kanada’ya yerleşmek isteyen doktorlar için vize ve oturum izni başvurularında IRCC sertifikalı uzmanları ile danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Tıp Eğitimini Kanada’da Tamamlayan Doktorlar için Çalışma Şartları Nelerdir?

Tıp eğitimini Kanada’da tamamlayan doktorların, Kanada Tıp Konseyi lisansı aldıktan sonra çalışılmak istenilen eyalette bulunan tıp düzenleme kurumundan çalışma ruhsatı alması gerekmektedir.

Kanada’da tıp okuyan vatandaşların Kanada dışında tıp okuyan vatandaşlar gibi çalışma izni alması zorunludur. Belge takibi ve dil yeterliliğinin gelişmesi açısından Kanada’da doktor olarak görev yapmak için Kanada’da tıp okumak daha avantajlıdır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: