Kanada'da Psikolog Olmak

Kanada'da Psikolog Olmak: Kanada Psikoloji Eğitimi ve Çalışma Koşulları

Kanada’da psikolog olabilmek için, psikoloji alanında lisans derecesi aldıktan sonra, yüksek lisansa devam etmek veya doktora derecesi almak gerekmektedir.

Kanada’nın bazı eyaletlerinde psikolog olabilmek için doktora derecesine sahip olmak gerekmektedir ancak çoğu eyalette yüksek lisans derecesi psikolog olmak için yeterli görülmektedir.

Kanada’da psikolog olmak için lisans eğitimi veren bazı üniversite programlarında, yüksek lisans derecesi almak zorunda kalmadan doğrudan doktora programına girilmesine izin verilmektedir bu sebeple okulların web sitelerinin incelenmesi gerekmektedir.

Eğitimini tamamlayan psikolog adaylarının, psikolog olabilmek için denetimli çalışma stajını tamamlaması gerekmektedir. Denetimli çalışma, psikolog adaylarının hastaları nasıl tedavi edeceğini, deneyimli kişiden öğrenmelerini sağlayan ve Kanada’nın çoğu eyaletinde uygulama sertifikasına sahip olmak için en az bir yıllık çalışma deneyimi gerektiren staj türüdür. Stajını tamamlayan kişilerin Kanada eyaletlerinin gereksinimlerine göre mesleki uygulamaları ve etiği kapsayan psikolog sınavlarına girmesi gerekebilmektedir.

Kanada’da nitelikli ve deneyimli bir psikolog yılda 97.451 CAD ile 130.932 CAD arasında kazanmaktadır. Kanada’da en yüksek maaşı alan meslekler arasında yer alan psikologların genel istihdamının 2020 yılından 2030’a kadar %8 artması beklenmektedir. Kanada’da 2020 yılından itibaren ilerleyen 10 yıl içerisinde, psikologlar için her yıl yaklaşık 13.400 açık pozisyon bulunacağı öngörülmektedir.

Vizem.net Kanada’ya yerleşmek isteyen psikologlar ve Kanada’da psikoloji okumak isteyen öğrenci adayları için vize, oturum ve denklik başvurularında, Türkiye ve Kanada’da danışmanlık hizmeti veren IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’da Psikologlar için Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kanada’da psikologların çalışma koşulları, psikoloğun uzmanlık alanı, çalıştığı alan ve eyalete göre değişiklik göstermektedir.

Kanada’da psikologlar genel olarak haftada 40 saat çalışıp, yılda ortalama 93.456 CAD ve saatte 47.93 CAD kazanmaktadır. Kanada’da psikologların genellikle haftada iki günü tatildir.

Kanada Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Kanada’da psikolog maaşları uzmanlık alanına, çalışılan eyalete ve deneyime göre değişiklik göstermektedir.

Kanada’da 1 yıldan az deneyime sahip giriş seviyesi bir psikolog yıllık ortalama 62.943 CAD, 1 ile 4 yıllık deneyime sahip bir psikolog yıllık ortalama 71.921 CAD, 5 ile 9 yıllık deneyime sahip kariyer ortası bir psikolog yıllık ortalama 81.522 CAD, 10 ile 19 yıllık deneyime sahip deneyimli bir psikolog yıllık ortalama 93.372 CAD ve 20 yıl veya daha fazla çalışan bir psikolog yıllık ortalama 97.875 CAD kazanmaktadır.

Kanada’da Psikolog Olarak Nerede Çalışılabilir?

Kanada’da psikolog olarak çalışılabilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Hastaneler
 • Islah tesisleri
 • Ruh sağlığı tesisleri
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Devlet ve özel araştırma kurumları
 • İş yerleri
 • Toplum hizmeti kuruluşları
 • Okullar ve üniversiteler
 • Özel veya devlet klinikleri

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türkiye’de Psikoloji Eğitimi Alanlar Kanada’da Psikolog Olabilir Mi?

Evet, Türkiye’de psikoloji eğitimi alan kişiler Kanada’da psikolog olabilir ancak gerekli denklik işlemlerinin tamamlanması ve Kanada’nın eyaletlerine göre psikolog düzenleme kurumlarının belirlediği şartların sağlanarak lisans alınması gerekmektedir.

Kanada’da psikolog olmak için geçerli bir iş teklifi alan kişilerin çalışma izni ile veya Kanada göçmenlik programları ile Kanada’ya gitme imkanı bulunmaktadır. Kanada’da uzun süreli olarak ikamet etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, psikolog olarak çalışmak için Kanada oturum vizesi alması mümkündür ve oturum izni geçici yada kalıcı olarak verilmektedir.

Kanada’da Psikolog Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da psikolog olmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Psikoloji lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • Seçilen eyalete göre yüksek lisans ve gerekliyse doktora derecesinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Denetimli çalışma süresinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Psikolog olmak için gereken Psikolojide Mesleki Uygulama (EPPP) yazılı sınavına girilmesi gerekmektedir.
 • Seçilen eyalete göre sözlü sınavın ve kurul görüşmelerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Kanada Psikologlar Birliği (EBM) gibi il psikologlar meslek birliği derneklerinden birine üye olunması gerekmektedir.

Kanada Eyaletlerine Göre Psikologluk Şartları Nelerdir?

Kanada’nın eyaletlerine göre psikolog olmak için standart şartlara ek olarak eyalete göre gereksinimler bulunmaktadır.

Kanada’da psikolog unvanını kullanmak için Quebec, Ontario, Manitoba ve Britanya Kolumbiyasında psikoloji alanında yüksek lisans derecesi yeterli olurken; Newfoundland, Labrador, Nova Scotia, New Brunswick, Saskatchewan, Alberta ve Kuzeybatı Bölgeleri’nde doktora derecesi istenmektedir.

Ontario ve Manitoba’da ‘’Psikolojik Asistan’’ tanımını kullanmak için psikoloji alanında yüksek lisans derecesi gerekirken, Prens Edward Adası’nda özel muayenehanede çalışmak için doktora derecesi veya özel kurum ve kuruluşlarda çalışmak için yüksek lisans derecesi gerekmektedir.

Kanada Psikoloji Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada’da psikoloji denkliği Tescil Komitesi’ne yapılmaktadır ve uluslararası kimlik ajansı tarafından gözden geçirilmektedir.

Kanada’da psikoloji denkliği için Kanada’daki eğitim derecesine eşdeğer yabancı eğitimi kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Kanada’da Psikoloji Okuyarak Psikolog Olabilir Mi?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’da psikoloji okuyarak psikolog olabilmektedir.

Kanada’da psikoloji okumak için öğrenci adayının Kanada’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul alması ve Türkiye’den öğrenci vizesine başvurarak Kanada’ya gitmesi gerekmektedir. Kanada öğrenci vizesi için gereksinimleri karşılayan ve finansal yeterliliğe sahip olan kişilerin gerekli evrakları tamamlayarak öğrenci vizesi ile Kanada’da lisans, yüksek lisans veya doktora derecesinde psikoloji eğitimi alması mümkündür. Kanada’da psikolog olmak için eğitim sürecini tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, eyalete göre denetimli çalışma süresini tamamlayıp ve psikolog sınavını geçtikten sonra Kanada’da psikolog olması mümkündür.

Kanada Psikoloji Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Kanada psikoloji yüksek lisansı için şartlar, başvurulan eğitim kurumlarının gereksinimlerine göre değişiklik göstermektedir ancak yaygın şartlar psikoloji alanında lisans derecesine sahip olmak, 4 puanlık ölçekte en az 3.5 puanlık not ortalamasına sahip olmak ve psikoloji profesörlerinden alınmış referans mektupları sunmaktır.

Kanada’da bazı üniversitelerin lisansüstü programı için öğrencilerin Lisansüstü Kayıt Sınavına (GRE) girmeleri ve kabul şartı olarak yüksek puanlar almaları gerekmektedir. Kanada’daki bir eğitim kurumundan kabul alan öğrencilerin Kanada yüksek lisans vizesi için ilgili eğitim kurumundan alınan kabul mektubunun sunulması gerekmektedir.

En İyi Kanada Psikoloji Bölümleri Hangileridir?

Kanada’da psikiyatri ve psikoloji alanında en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi
 • British Columbia Üniversitesi
 • McGill Üniversitesi
 • Calgary Üniversitesi
 • Ottawa Üniversitesi
 • Kraliçe’nin Üniversitesi
 • Dalhousie Üniversitesi
 • McMaster Üniversitesi

Toronto üniversitesi, psikoloji çalışmaları söz konusu olduğunda Kanada’nın en nitelikli üniversiteleri arasında yer almaktadır aynı zamanda deneysel psikoloji laboratuvarları ile öğrencilerine daha fazla gelişme ve deneyim edinme fırsatı tanımaktadır.

Kanada’da Psikolog Olmak için Denetimli Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Kanada’da psikolog olmak için lisanslı bir psikolog gözetiminde denetimli çalışma süresi, psikolog adayının yüksek lisans veya doktora derecesinde eğitim alması durumunda ve ilgili eyalete göre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Kanada’da psikolog olmak için denetimli çalışma, psikolog unvanına sahip olmadan yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da psikolog olarak çalışma konusunda merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Kanada’da Psikolog Olmak için Doktora Şart Mıdır?

Evet, Kanada’da psikolog olmak için çoğu durumda doktora derecesi şart olmaktadır fakat eyalete bağlı olarak yüksek lisans eğitimi de yeterli olabilmektedir.

Alberta ve Saskatchewan, yüksek lisans eğitimiyle psikolog olunabilecek Kanada eyaletleri arasındadır.

Kanada’da Psikolog Olmak Zor Mudur?

Hayır, Kanada’da psikolog olmak zor değildir ancak Kanada’da psikoloji eğitimi seviyelerini ve sertifikasyon süreçlerini tamamlamak uzun sürebilmektedir.

Kanada’nın birçok eyaletinde psikoloji eğitiminde doktora derecesi almış olmak iş olanakları açısından daha avantajlıdır. Kanada’daki bazı üniversitelerin psikoloji lisans mezunlarını yüksek lisans yapmadan kabul eden doktora programları bulunmaktadır.

Kanada’da Psikolog Olmak Kaç Yıl Sürer?

Kanada’da psikolog olmak, lisans eğitimini tamamladıktan sonra 5 ile 8 yıl arasında sürmektedir. Kanada’da psikolog olmak için süre; eğitim kurumuna, eyalete ve uzmanlık alanına göre değişmektedir.

Kanada’da psikolog olmak için lisans eğitimi almak 3 veya 4 yıl, yüksek lisans derecesini tamamlamak genellikle 2 veya 3 yıl ve ardından tamamlanan doktora derecesi eğitim ise 4 veya 6 yıl sürmektedir.

Kanada’da Psikologların Uzmanlaşma Alanları Nelerdir?

Kanada’da psikologların uzmanlaşma alanları aşağıda listelenmiştir.

 • Davranış psikolojisi
 • Çocuk psikolojisi
 • Bilişsel psikoloji
 • Gelişim psikolojisi
 • Endüstriyel psikoloji
 • Nöropsikoloji
 • Spor psikolojisi

Kanada’da Psikologların Çalışma Saatleri Nasıldır?

Kanada’da psikologların çalışma saatleri genel olarak haftada 40 saattir ancak bazı durumlarda çalışma saatleri uzayabilmektedir.

Kanada’da özel muayenehanelerde, kliniklerde veya okullarda çalışan psikologlar, kendi saatlerini belirleme eğilimindedir. Ceza infaz kurumları, rehabilitasyon merkezleri, hastaneler ve diğer sağlık tesislerinde çalışan psikologlar genellikle gündüz saatlerinde çalışmaktadır ancak gerektiğinde akşamları ve hafta sonları da çalışmaları gerekebilmektedir. Akademik kurumlar tarafından istihdam edilen psikologlar, genellikle esnek programları sahiptir ancak uzun saatler çalışmaları gerekebilmektedir ve çoğu psikolog konferanslara katılmak veya araştırma yapmak için iş seyahatlerine çıkmaktadır.

Psikolog gibi Kanada’da sağlık personeli çalışma koşulları dengeli çalışma saatlerine sahiptir ve aile bakımı veya eğitim gibi önemli hususlarda izin hakkı kullanmak mümkündür.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: