Kanada Toronto Üniversitesi

2023'te Toronto Üniversitesi Kayıt Şartları ve Ücretleri

Toronto Üniversitesi, Ontario eyaletinin Toronto şehrinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. Toronto Üniversitesi Kraliyet tüzüğü tarafından 1827 yılında Kanada’da ilk yüksek öğretim kurumu olan King’s College adıyla kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda İngiltere kilisesinin kontrolü altındayken 1850 yılında laik bir kurum haline gelerek bugünkü adını almıştır.

Toronto Üniversitesi Kanada’nın en iyi üniversitesidir. Toronto Üniversitesi dünya sıralaması içerisinde 18. sırada yer almaktadır. Toronto Üniversitesinde 700’den fazla lisans ve 200’den fazla yüksek lisans programı öğrencilere sunulmaktadır. Toronto Üniversitesinin 3 adet kampüsünde yaklaşık 75.000 öğrenci bulunmaktadır. Toronto Üniversitesinde uluslararası öğrencilerin sayısı da oldukça fazladır; üniversitenin yaklaşık 20.000 öğrencisi yabancıdır. Üniversitede 300’e yakın Türk öğrencinin de bulunduğu bilinmektedir.

Vizem.net son 5 yılda Türkiye’den yapılan Kanada öğrenci vizesi başvurularında %97,5 ile en yüksek onay oranını elde eden akredite acentedir. Kanada vizesi ile ilgili bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Toronto Üniversitesi Nerede Yer Alır?

Toronto Üniversitesi Kanada’nın Ontario eyaletinde ve Toronto şehrinde yer almaktadır. Toronto Üniversitesinin 3 adet kampüsü bulunmaktadır; kampüsler St.George, Scarborough ve Mississauga bölgelerinde yer almaktadır.

Toronto Üniversitesi Nerede Yer Alır?
Toronto Üniversitesi Nerede Yer Alır?

Toronto Üniversitesi’nin Eğitim Programları Nelerdir?

Toronto Üniversitesi’nin eğitim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi lisans programları
 • Toronto Üniversitesi yüksek lisans programları
 • Toronto Üniversitesi doktora programları
 • Toronto Üniversitesi sertifika programları
 • Toronto Üniversitesi dil kursu programları

Kanada Toronto Üniversitesi Fakülteleri Nelerdir?

Kanada Toronto Üniversitesi fakülteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Uygulamalı Bilim ve Mühendislik Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Mimarlık, Peyzaj ve Tasarım Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Sanat ve Bilim Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Eğitim Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Kinesiyoloji ve Beden Eğitimi Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Müzik Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi İşletme Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Sürekli Eğitim Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Sosyal Hizmetler Fakültesi
 • Toronto Üniversitesi Bilgi Fakültesi

En Çok Tercih Edilen Toronto Üniversitesi Bölümleri Hangileridir?

En çok tercih edilen Toronto Üniversitesi bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 • Toronto Üniversitesi Psikoloji Bölümü
 • Toronto Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü
 • Toronto Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü
 • Toronto Üniversitesi Hemşirelik Bölümü
 • Toronto Üniversitesi İşletme Bölümü

Toronto Üniversitesi MBA programı da talep görmektedir. Toronto Üniversitesi yüksek lisans bölümleri içerisinde ise en çok işletme, bilgi teknolojisi, finans ve mühendislik bölümleri tercih edilmektedir.

Toronto Üniversitesi Fiyatları Ne Kadardır?

Toronto Üniversitesi fiyatları program, eğitim yılı, kurs ve kampüs gibi faktörlere bağlıdır. Uluslararası öğrenciler için Toronto Üniversitesi yüksek lisans ücretleri 24.960 ile 67.160 Kanada doları arasındadır ve lisans ücretleri ise 37.680 ile 60.440 Kanada doları arasında değişebilmektedir.

Eğitim Programına Göre Toronto Üniversitesi Ücretleri Ne Kadardır?

Eğitim programına göre Toronto Üniversitesi bölüm fiyatları aşağıda listelenmiştir.

ProgramUlusal Öğrenciler için ÜcretlerUluslararası Öğrenciler için Ücretler
Biyoinformatik
Bilgisayar Bilimi
Bilgi Güvenliği
6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 60.150 CAD
İletişim, Kültür, Bilgi ve Teknoloji
Dijital İşletme Yönetimi
6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 60.150 CAD
Biyomedikal İletişim6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 60.150 CAD
Görsel Kültür ve İletişim6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 60.150 CAD
Tüm Ticaret Programları6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 66.110 CAD
İnsan Kaynakları Yönetimi6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 66.110 CAD
Tüm Yönetim Programları6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 66.110 CAD
Diğer Tüm Programlar6.100 CAD1 yıl 58.160 CAD
1 yıldan fazla 58.160 CAD

Toronto Üniversitesi Burs Olanakları Nelerdir?

Toronto Üniversitesinde burs olanakları oldukça çeşitlidir. Toronto Üniversitesi her yıl 3.600’ün üzerinde öğrenciye lisans bursu vermektedir.

Toronto Üniversitesinde verilen burslardan biri otomatik giriş bursudur. Otomatik giriş bursu, öğrencinin Toronto Üniversitesine kabulünde değerlendirilir ve akademik başarı ile bazı diğer kriterlere göre burs verilir.

Toronto Üniversitesinin öğrencilere verdiği diğer bir burs da topluluk giriş bursudur. Topluluk giriş bursları yerel kuruluşların Toronto Üniversitesi ile ortak sundukları burslardır.

Toronto Üniversitedeki ilk yıldan sonra öğrencilerin akademik başarılarına bakılarak kurs içi ödüller ve başarı bursları da verilmektedir; ödül ve bursların bazılarında öğrenciler otomatik olarak değerlendirilirken bazılarında ise öğrencilerin başvuru yapılması gerekmektedir. Toronto Üniversitesinde burslu okumak için öğrencilerin akademik başarılarının yüksek olması gerekmektedir.

Toronto Üniversitesi Kabul Şartları Nelerdir?

Toronto Üniversitesi kabul şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Diploma ve not dökümleri: Uluslararası öğrencilerin mezun oldukları okullardan aldıkları diplomaları ve not dökümlerini başvuru yaparken sunmaları gerekmektedir. Belgelerin elektronik ortamda gönderilmesi mümkündür ve tercih edilmektedir. İngilizce veya Fransızca dili haricindeki belgelerin çeviri yapılarak sunulması zorunludur.
 • Dil yeterlilik belgesi: Anadili İngilizce olmayan kişiler için dil bildiğini kanıtlayan IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip sınavlardan istenilen puanı sağladığını gösteren belge bulunmalıdır.
 • Başvuru formu: Toronto Üniversitesine başvuru yapılırken bazı programlar için öğrenci adaylarının kendi bilgilerini içeren bir form doldurulması talep edilebilmektedir.
 • CV: Önceki eğitim hayatını detaylı bir şekilde gösteren CV’nin hazırlanması gerekmektedir.
 • Referans: Başvuru sahibine referans olan bir kişinin referans mektubu olması tercih sebebidir.

Toronto Üniversitesi Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Toronto Üniversitesi yüksek lisans şartları arasında, ilk olarak tanınmış bir üniversitenin lisans programlarından birinden mezun olmak gelmektedir. Öğrencilerin Toronto Üniversitesi yüksek lisans programlarına kabul edilmeleri için lisans not ortalamalarının B notu ve daha üstü olması gerekmektedir. Yüksek lisans giriş şartlarından biri de dil yeterliliğinin sağlanmasıdır; Toronto Üniversitesi tarafından kabul edilen dil sınavları için istenen puanın alınmış olması zorunludur. Yüksek lisans için Toronto Üniversitesi giriş şartları karşılanıyorsa, öğrenciler yüksek lisansa kabul edilmektedir.

Toronto Üniversitesi Başvuru Süreci Nasıldır?

Toronto Üniversitesine başvuru sürecini başlatmak için öncelikle başvuru şartlarının karşılandığından emin olmak gerekmektedir. İlk olarak başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Toronto Üniversitesine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin başvurdukları programa göre herhangi bir denklik başvurusunda bulunması gerekip gerekmediğini, üniversite web sitesinden teyit etmeleri önemlidir.

Başvuru esnasında öğrencilerin 180 Kanada doları başvuru ücretini ödemeleri gerekir. Başvuru yapılırken özellikle tüm eğitim hayatına ait diploma ve not dökümlerinin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gereklidir; belgelerde eksik ya da yanlış bilgi olması sonucunda başvuru reddedilebilmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra Toronto Üniversitesinden başvuru ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir e-posta başvuru sahibine ulaşmaktadır.

Toronto’da Üniversite Okumak için Ne Gereklidir?

Toronto’da üniversite okumak için gerekli olan belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Toronto Üniversitesi kabul mektubu
 • Kanada öğrenci vizesi
 • Kanada seyahat sağlık sigortası
 • Dil yeterlilik belgesi
 • Pasaport

Kanada öğrenci vizesi başvuruları online olarak ya da aracı kurumlar ile yapılabilmektedir.

Toronto’da Öğrenci Olmak Nasıldır?

Toronto’da öğrenci olmak, Kanada’daki yaşamı da görmek için güzel bir fırsattır. Toronto Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Kanada’nın güvenilir olması, olanakların fazla olması ve eğitim kalitesinin yüksek olması uluslararası öğrencilerin gelmesini sağlamaktadır. Toronto şehri Kanada’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Bu nedenle özellikle öğrencilerin eğitim haricinde de, eğlenmesi ve sosyalleşmesi için ideal bir şehirdir.

Toronto Üniversitesine giden öğrenciler daha çok yurt ya da aile yanı konaklama gibi seçenekleri kullanmaktadır. Aile yanında konaklayan öğrenciler aylık 700 ile 900 CAD arasında bir ücret ödemektedirler. Yurtta konaklayan öğrenciler ise yıllık 9.000 ile 13.000 CAD ödemektedirler. Toronto’da evde kalan öğrenci sayısı da fazladır. Toronto’da ev kiraları ortalama aylık 1000 CAD civarındadır.

Toronto’da ulaşım pahalı değildir; öğrenciler toplu taşıma ile istedikleri her yere ulaşabilmektedir. Öğrenciler için bir adet otobüs bileti 2,20 CAD olarak ücretlendirilmektedir. Öğrencilerin eğitim malzemeleri ise okudukları bölümlere göre değişkenlik göstermektedir; standart bir bölümde okuyan öğrencilerin ortalama aylık eğitim malzemeleri 50 ile 100 CAD arasında tutmaktadır.

Kanada Toronto Üniversitesi’nde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler Kimlerdir?

Kanada Toronto Üniversitesinde öğrenim görmüş tanınmış kişiler bilim adamı Frederick Banting, yazar Margaret Atwood, sanatçı Paul Shaffer, astronot Roberta Bondar, politikacı Bob Rae, şair John McCrae, yazar Naomi Klein, yazar Michael Ondaatje, aktör Donald Sutherland, politikacı Lester B. Pearson ve politikacı Paul Martin’dir.

Toronto Üniversitesinde çok sayıda tanınmış kişi öğrenim görse de, Toronto Üniversitesi mezunlarından Kanadalı ünlüler içerisinde ilk akla gelenlerden biri de 10. Kanada başbakanı William Lyon Mackenzie King’dir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: