Kanada Green Card Başvurusu

2023'te Kanada Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022’de Kanada green card başvurusu, Kanada’da kalıcı oturum kartı için yapılan başvuru anlamına gelmektedir; Kanada’da green card sistemi yerine, sahiplerine kalıcı oturum hakkı veren Kanada PR kart sistemi uygulanmaktadır.

Kanada kalıcı oturum kartı, Kanada harici bir ülkede doğmuş ve Kanada’ya göç etmiş olan kişilerde bulunur; Kanada’da green card almak, Kanada süresiz izni almak anlamına gelmemektedir. Kanada green card bulunduran kalıcı oturum izni sahibi kişiler, Kanada içerisinde istediği yerde yaşayabilir ve çalışabilir. Ayrıca, kalıcı oturum hakkına sahip kişiler, Kanada’ya serbest şekilde giriş ve çıkış yapabilirler.

Kanada Green Card Başvurusu
Kanada Green Card Başvurusu

Kanada’dan Green Card Hangi Yollarla Alınabilir?

Kanada’da green card için, Kanada hükümeti tarafından açıklanmış olan programlara başvurmak gerekmektedir; yabancı kişiler kendi durumlarına uygun olan programa başvuru yaparak Kanada green card sahibi olabilmektedir.

Kanada hükümeti tarafından belirlenen kalıcı oturum programları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada express entry programı
 • Kanada aile sponsorluğu programı
 • Kanada start-up vize programı
 • Kanada serbest meslek programı
 • Kanada eyalet aday programı

Kanada Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada green card başvuru şartları aşağıda liste olarak verilmiştir.

 • Yaş
 • Eğitim düzeyi
 • Ana dil yetkinliği
 • İkinci dil yetkinliği
 • Kanada çalışma tecrübesi

Kanada green card başvuru şartları başvuru yapılan programa göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kanada Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada yeşil kart başvurusu, kalıcı oturum izni veren programa göre değişiklik göstermektedir. Kanada kalıcı oturum izni programlarının tamamında, başvuru yapmak isteyen kişilerin, öncelikle istenen evraklar listesine uygun olarak tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf ve parmak izi, adli sicil kaydı, eğitim durumunu gösteren belgeler, dil yetkinliğini gösterir sertifikalar, finansal yeterlilik belgeleri ve sağlık raporu tüm Kanada kalıcı oturum kartı programları için istenen genel belgelerdir. Ayrıca, başvurulmak istenen program için hazırlanmış olan Kanada green card başvuru formu da doğru bilgileri içerecek şekilde eksiksiz doldurulmalıdır.

Kanada yeşil kart (kalıcı oturum kartı) başvuruları, tüm programlar için canada.ca web sitesinden online olarak gerçekleştirilmektedir; başvurulmak istenen program seçildikten sonra canada.ca web sitesinin yönlendirmeleri dikkate alınmalı ve başvuru verilen yönlendirmeler ile tamamlanmalıdır.

Kanada kalıcı oturum iznini ilk defa alan kişilere, Kanada’ya giriş yapmalarının ardından IRCC tarafından Kanada PR kartları posta ile ulaştırılmaktadır. Kalıcı oturum izni alarak Kanada’ya giden kişilerin, tekrar Kanada PR kartı başvurusu yapmaları gerekmemektedir. Halihazırda Kanada ikamet izni bulunan kişiler, Kanada PR kartlarını yenilemek veya değiştirmek isterlerse, IRCC’ye online olarak başvuru yapabilmektedir.

Kanada PR Card Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada pr card işlem süresi, istenen koşulları karşılayan başvuru sahiplerinin tamamlanmış başvurularının IRCC’ye ulaşmasından itibaren, yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Kalıcı oturum izinlerini değerlendiren Kanada birimlerinin iş yoğunluğuna ve tatil günlerine göre, işlem süresi değişebilmektedir.

Kanada’da Kalıcı Oturum Kartı Nasıl Alınır?

Kanada kalıcı oturum kartı, kart sahibi Kanada’ya giriş yaptıktan sonra, başvuru esnasında belirtmiş olduğu posta adresine ulaştırılmaktadır. Kanada kalıcı oturum kartı başvurusunda herhangi bir Kanada posta adresi bildirilmediği durumlarda, kalıcı oturum hakkına sahip olunmasını takiben 180 gün içerisinde, kart sahibinin Kanada Göç, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) birimine adres bildirmesi zorunludur; adres bildirimi IRCC’nin internet sitesinden yapılabilmektedir.

Kanada kalıcı oturum izni başvurusunda veya iznin alınmasının ardından en geç 180 gün içerisinde adres bildirmemiş olan kişilerin PR kartları IRCC tarafından iptal edilmektedir; bu durumda tekrar PR kart başvurusu yapılması ve işlem ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekmektedir.

Kanada PR Kart Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Kanada PR kart, genellikle 5 yıllık süre için verilir ve süre sonunda yenilenebilir. Kanada kalıcı oturum hakkını korumak için yeşil kart sahiplerinin 5 yıllık süre içerisinde en az 730 gün boyunca Kanada sınırlarında bulunmuş olmaları gereklidir.

Kanada PR Kartı İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Kanada PR kartı ile vatandaşlık alınabilmektedir. Kanada PR kartı (yeşil kart) ile kalıcı oturum izni sahibi olan kişiler Kanada’da 3 yıl yaşadıktan sonra, Kanada vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmektedir.

Kanada Oturum Kartı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Kanada oturum kartının iptal edilebileceği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bir soruşturma veya temyiz incelemesi sonucunda hakim tarafından kişinin kalıcı ikametinin devam etmeyeceğine karar verilmesi halinde, Kanada oturum kartı iptal edilir.
 • Kanada PR kart sahiplerinin, kalıcı oturum haklarından kendi isteğiyle vazgeçmesi halinde, Kanada oturum kartı iptal edilir.
 • Kanada oturum hakkı sahibi kişi hakkında oturum hakkının kaldırılması emri bulunması halinde, bu emrin uygulanması ile oturum hakkı iptal edilir.
 • Kişinin Kanada vatandaşı statüsüne geçmesi ile kalıcı oturum kartı iptal olmaktadır.

Kanada PR Kartı ile Amerika’ya Gidilebilir Mi?

Kanada PR kartı ile Amerika’ya gidilmesi mümkün değildir. Amerika Birleşik Devletleri’ne ancak geçerli bir pasaportu ve Amerika vizesi bulunan kişiler Kanada üzerinden Amerika’ya giriş yapabilir; Kanada vizesi ile Amerika’ya giriş yapılamamaktadır.

Kanada PR kartı veya Kanada vizesi sahipleri, bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmektedir; ancak Amerika, Kanada vizesi ile gidilebilecek ülkeler arasında bulunmamaktadır.

Amerika Green Card ile Kanada’ya Gidilebilir Mi̇?

Amerika green card ile Kanada’ya gidilmesi, ancak eTA Kanada vizesi alınması ile mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının Kanada’ya seyahat ederken vize almaları gerekmez, ancak Amerika yeşil kartına sahip olan kişiler, Amerika’da sadece yasal kalıcı oturum hakkı sahibidirler ve eTA Kanada vizesi almadan havayolu ile Kanada’yı ziyaret edememektedirler. Amerika green card sahiplerinin diğer vize türlerine başvurması gerekmemekte, sadece eTA Kanada vizesi alınması yeterli olmaktadır.

Amerika yeşil kart sahipleri, kara yolu ile Kanada’ya giriş yapmakta serbesttirler; Kanada’ya karayolu seyahatleri için Amerika’da kalıcı oturma hakkına sahip olduğunun ispatlanması yeterlidir.

Amerika green card sahipleri, eTA Kanada vizesine herhangi bir temsilciliğe gitmeden, doğrudan online olarak başvurabilir ve Kanada’ya; Kanada elektronik vize (eTA), Amerika yeşil kartı ve vatandaşı olunan ülkenin pasaportu gösterilerek giriş yapılabilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: