Kanada Turist Vizesi Online Başvuru ve Sonraki Adımlar

2021 Kanada Turist Vizesi Başvuru Merkezi

Kanada turist vizesi, Kanada ziyaretçi vizesi ya da Kanada geçici ikamet vizesi olarak da adlandırılmaktadır. Kanada Turist Vizesi, Kanada’ya gerçekleştirilecek kısa süreli ziyaretleri kapsayan bir vize türüdür.

Vizem.net tüm Kanada vize türleri için danışmanlık veren Türkiye’deki 11 akredite acente arasında son 3 yılda başvuru onay oranı en yüksek kurumsal hizmet sağlayıcıdır.

Turist vizesi başvurusunda bulunacak bireylerin bazı koşulları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bu koşullar aşağıda sıralanmıştır:

Kanada Turist Vizesi Şartları

 • Kanada’da kalınacak süre boyunca seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren belgelere sahip olmak
 • Kişinin Kanada anayasasına uygun davranacağı taahhüt etmesi
 • Kişinin sağlıklı olması ve sağlık kontrolünden geçmesi istenirse kabul etmesi
 • Türkiye’ye geri dönüleceğinin, kişinin burada bir hayatının ve sorumluluklarının olduğuna dair -ikamet adresi gibi- evraklara sahip olması
 • Vize memurlarının Kanada’da bir süre kalınacağına ve sonrasında anavatana dönüleceğine ikna olması
 • Kişinin herhangi bir konuda sabıkasının bulunmaması ve güvenliği tehdit edici risk taşımaması
 • Başvuru sahibi davet üzerine seyahat gerçekleştirecek ise davet eden kişinin davet mektubu ve kişisel evraklarının olması
 • 18 yaş altı bireyler için anne ve babanın noter onaylı muvafakatnamesinin bulunması gerekmektedir.

Bu durumları sağlayan her birey Kanada Turist vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Ek olarak organize suçlara karışmış, insan haklarını ihlal etmiş ve herhangi bir suç kaydına sahip bireylerin Kanada turit vizesi alma hakları bulunmamaktadır.

Kanada’ya Turist Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya turistik seyahatler gerçekleştirmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada vize sistemine tabi tutulmaktadır. Bireylerin pasaport rengi ve türü fark etmeksizin bir Kanada ziyaret vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kanada turistik vize başvuruları Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bireylerin öncelikle online vize başvuru formunu doldurmaları ardından 100 CAD olan vize harç ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından bireyler Kanada vize başvurusu işlemlerini gerçekleştirmek adına VFS Global Kanada aracı kurumuna yönlendirilmektedir. Kişiler bu aracı kurumun Ankara ve İstanbul vize başvuru merkezleri üzerinden kendilerine en uygun günü ve saati belirleyerek bir randevu oluşturmaktadır. Randevu günü ve saatinde talep edilen evrakların başvuru merkezine getirilmesi ve parmak izi bilgilerinin verilmesi ile kişiler başvuru süreçlerini tamamlamış olmaktadırlar. Aracı kurum bireylerin başvuru dosyalarını Kanada Konsolosluğu’na iletmek ile yükümlüdür.

Bu kurumun herhangi bir karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Kanada turist vizeleri 6 aylık süre kapsamında verilmektedir. Ancak özel durumlarda daha uzun süreli turist vizeleri almak da mümkündür. Covid-19 güncellemeleri ve Kanada’ya gerçekleştirilecek turistik seyahatler hakkındaki diğer kısıtlamalar için detaylı bilgi için canada.ca adresinde düzenli olarak güncellenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine elden bırakılması ya da kargo ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Kanada Turist Vizesi Online Başvuru

Kanada Turist Vizesi Online Başvuru

Kanada turist vizesi online başvurusu için öncelikle kişilerin Citizenship and Immigration Canada (CIC) resmi sitesi üzerinden turist vizesi IMM 0008 başvuru formu online olarak doldurmaları gerekmektedir.

Bu formda kişisel bilgiler, eğitim bilgiler, iş bilgileri, aile bilgileri, dil ve pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, Kanada seyahatinin detayları gibi bilgiler bulunmaktadır.

Kişilerin bu formu İngilizce ya da Fransızca olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Kanada online vize başvuru formunun bilgisayar üzerinden doldurulması gerekmektedir. Online başvuru formunu dolduran bireyler vize ücreti ödemesinin yapıldığı kısma yönlendirilirler.

İlk defa Kanada turist vizesi başvurusu yapacak bireylerin vize başvuru harcı ücretinin yanında biyometrik bilgilerin alınma hizmeti ücretini de ödemeleri gerekmektedir. Kanada turist vizeleri başvuru ücreti 100 CAD’dır.

Ayrıca parmak izi bilgilerinin alınma işlemi için de 85 CAD ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu bireysel yapılabileceği gibi en az 5 kişilik bir aile için toplu olarak da gerçekleştirilebilir.

5 veya daha fazla kişiden oluşan aileler için toplu turist vizesi başvuru ücreti 500 CAD, ilk başvuru için biyometrik verilerin alınması hizmeti ise 170 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada vizeleri ret ile sonuçlandığı taktirde kişilere herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Başvuru sahipleri yönlendirildikleri online ödeme sistemi üzerinden kendilerine en uygun başvuru türünün ödemesini gerçekleştirmeli ve ödeme makbuzunu vize başvuru dosyasında mutlaka bulundurmalıdır.

Ücret ödemesi kısmında bir hata yapıldığının bildirilmesi taktirde bireylerin doğru başvuruyu gerçekleştirebilmeleri adına ücret iadesi yapılmaktadır.

Kanada turist vizesi online başvuru işlemini tamamlayan bireyler kendilerine en yakın Kanada vize başvuru merkezinden randevu oluşturmalıdır. Kişiler randevu günü ve tarihine kadar IMM 5558 formunda yer alan turist vize belgelerini ve başvurularına ek olarak talep edilen bütün belgeleri bir araya getirmelidir.

Randevu günü ve tarihinde başvuru sahiplerinin başvuru merkezinde bulunarak biyometrik verilerini vermeleri ve gerekli belgeleri içeren vize başvuru dosyalarını teslim etmeleri gerekir.

Başvuru dosyasında herhangi bir belge eksikliği bulunduğu taktirde Kanada Konsolosluğu başvuruyu değerlendirmeye almamaktadır. Bu durumda kişilere yine bir ücret iadesi yapılmamaktadır. Bireylerin vize başvuru dosyaları bir eksiklik bulunmadığı taktirde vize memurları tarafından incelemeye alınmaktadır.

Konsolosluk vize memurları dosya inceleme sürecinde yüz yüze mülakat talep etme hakkına sahiptir. Bireylerin başvuruları ret ile sonuçlandığı taktirde pasaportları ile birlikte tüm vize başvuru belgeleri geri gönderilmektedir.

Ancak sahte evrak sunulduğundan şüphelenildiği taktirde Kanada Konsolosluğu belgeleri saklamaktadır. Ret ile sonuçlanan Kanada turist vizeleri için daha sonra bireylere ret sebeplerini açıklayan bir mektup gönderilmektedir.

Kanada turist vizesini alan bireyler Kanada’ya giriş yaptıkları anda tekrar bir sorgulamaya tabi tutulmaktadır. Bireylerin bir Kanada turist vizesine sahip olmaları Kanada’ya giriş garantisi vermemektedir.

Havaalanında bulunan memurların kişileri ülkeye almama hakları bulunmaktadır. Burada bireylerin vizeleri ve seyahatleri sorgulanır. Kanada’ya giriş esnasında giriş limanında bulunan memurlar kişilere ülkede ne kadar kalabileceklerini belirtmektedir. Vizeleri onaylanan bireylerin pasaportuna görevliler tarafından bir damga basılır ve görevli tarafından başka bir süre belirtilmediği sürece turist vizesinin geçerliliği 6 aydır.

Kanada Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kanada turist vizesi gerekli belgeler başvuru sahibinin koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak her Kanada vizesi için talep edilen belli başlı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Kanada vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Banka hesap özeti
 • Ulaşım ve Konaklama bilgileri
 • Mali yeterliliği kanıtlayacak belgeler
 • Vize talep dilekçesi / niyet mektubu

Yukarıdaki belgeler bütün başvuru sahipleri için Kanada turist vizesi başvuru dosyasında bulunacak gerekli evraklar olarak belirlenmiştir. Bunun yanında kişilerin eğitim, çalışma durumlarına göre ek belgeler talep edilmektedir. Aşağıda bireylerin koşullarına göre talep edilebilecek belgeler verilmiştir.

Çalışanlar İçin Gerekli Belgeler

 • Banka Hesap Özeti: Başvuru sahiplerinin son 3 aylık banka hesap özetleri başvuru dosyalarında yer almalıdır.
 • İngilizce İşveren Mektubu: Bireylere çalıştıkları iş yerinin yetkilileri tarafından yazılmış bir mektup olmalıdır. Bu mektup seyahat sırasında kişinin iş yerinden izinli olduğunu belirtmelidir.
 • SGK Barkodlu Hizmet Beyanı: Bireylerin E-Devlet veya SGK üzerinden alabilecekleri sigorta hizmet beyannamesi belgesi, bütün çalışma geçmişlerini göstermelidir.
 • Maaş Bordroları: Bireylerin çalıştıkları iş yerlerinden aldıkları son 3 aylık güncel maaş bordroları da başvuru dosyalarında bulunmalıdır.
 • İş Düzenlemesi: Başvuru sahibi SGK çalışanı değil ise çalıştığı iş yerinden noter onaylı bir iş sözleşmesi alarak başvuru dosyasına eklemelidir.

İşverenler İçin Gerekli Belgeler

 • Banka Hesap Özeti: Kişisel şirket banka hesabının ya da şirket sahibinin hesabının son 3 aylık güncel banka hesap özetleri başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Faaliyet Belgesi: Şirket sahibinin firmasındaki çalışanları gösteren, İl Ticaret Odası’ndan alınabilecek bir faaliyet belgesi olmalıdır.
 • Güncel Vergi Tablosu: Şirketin son 1 yıla ait güncel vergi levhası da başvuru dosyasında bulunması gereken belgelerden biridir.

Öğrenciler İçin Gerekli Belgeler

 • Muvafakatname: 18 yaş altında bulunan öğrenciler için başvuru dosyasında hem anne hem de babalarının imzasının bulunduğu muvafakatname yer almak zorundadır. Ayrıca 18 yaş altı başvuru sahiplerinin vize başvuru formları da ebeveynleri tarafından doldurularak imzalanmalıdır.
 • Nüfus Kayıt Örneği: İl Nüfus Müdürlüğünden alınmış Tam vukuatlı bir nüfus kayıt örneği öğrencilerin başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Öğrenci Belgesi: Başvuru sahibinin öğrenim gördüğü kurum tarafından imzalanmış bir öğrenci belgesi olmalıdır.
 • Dilekçe: Vize masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağını içeren bir vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Bireyin seyahat masraflarını finanse edecek kişilerin de bütün bilgileri başvuru dosyasında mutlaka yer almalıdır.

Emekliler ve Ev Hanımları İçin Gerekli Belgeler

Çalışmayanlar, emekliler ve ev hanımları için Konsolosluk tarafından ek olarak talep edilen Kanada turist vizesi evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Banka Hesap Durumu: Kanada turist vizesi başvurusu gerçekleştirecek emeklilerin son 3 aylık güncel banka hesap hareketleri dökümü başvuru dosyalarında bulunmalıdır. Buna ek olarak kişilerin emeklilik hesaplarında en az 2021 yılı itibariyle 11.000 TL birikime sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Emeklilik Sertifikası: Kişilerin emeklilik durumlarını belgeleyen bir emeklilik sertifikasına sahip olmaları gerekir. Bu belge E-Devlet ya da SGK kurumu üzerinden alınabilmektedir.

Kanada Turist Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde Kanada turist vizesi hakkında danışmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular yanıtlanmıştır. Daha fazla bilgi almak için 0850 241 1868

Kanada Turistik Vize İle Çalışmak Mümkün Müdür?

Kanada turistik vize ile Kanada’da çalışmak yasal olarak mümkün değildir. Turist vizeleri geçici ve kısa süreli vizeler olarak düzenlenmektedir. Bu vize türünde bireylere çalışma izni verilmemektedir.

Kanada Turist Vizesi İle Gidip Kalmak

Kanada Turist Vizesi İle Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Kanada turist vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan vize süresinden daha fazla ülkede kalmak vize ihlali sayılmakta ve yasal olarak mümkün değildir.

Bireyler Kanada turist vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra herhangi bir sebep ile ülkede ikamet etmeye mecbur ise doğrudan Kanada göçmenlik bürolarına Kanada’da iltica başvurusunda bulunabilirler. Ancak bu kişilerin sığınmacı olarak kabul edilmeleri için geçerli bir sebeplerinin olması şarttır. İnisiyatif tamamen Kanada Hükümeti’nin elindedir ve bireylere ikamet hakkının verileceğinin kesinlikle bir garantisi bulunmamaktadır.

Kanada Turist Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Kanada turist vizeleri 6 aylık ve çoklu giriş vizeleri olarak düzenlenmektedir.

Kanada Turist Vizesi İle Dil Okulu Eğitimi Alınır Mı?

Kanada’da alınacak 6 aydan kısa süreli eğitimler için bireyler Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir. Ancak 6 aydan uzun süreli eğitimler için kişilerin bir Kanada dil okulu vizesi ya da öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Kanada Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada turist vizesi başvuru ücreti 100 CAD olarak belirlenmiştir. Bunun yanında ilk defa Kanada turist vizesi başvurusu gerçekleştirecek başvuru sahiplerinin parmak izi biyometrik bilgilerinin alınma hizmet bedeli olarak 85 CAD ödeme yapması gerekmektedir.

Parmak izi verileri Kanada Hükümeti tarafından 10 yıl boyunca arşivlenmektedir. 10 yıl içerisinde yeni bir Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirecek olan bireylerin tekrar parmak izi bilgilerini vermelerine gerek yoktur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda alınacak hizmete göre vize ücreti belirlenmektedir. Tüm sürecin vizem.net danışmanları tarafından sonuçlandırdığı vize başvuruları için başvuru ve danışmanlık ücreti 2021 yılı için 350 CAD olarak belirlenmiştir.

Kanada Turistik Vize Niyet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Kanada turistik vize niyet mektubu, kişisel bilgileri, seyahat planını, seyahat tarihlerini ve süresini detaylı bir şekilde belirtmelidir. Ayrıca başvuru sahiplerini vatandaşı oldukları ülkeye bağlayan sebepler de sunulmalı, geri dönüş niyetine sahip olunduğu belirtilmelidir. Kanada turistik vize dilekçesi İngilizce ya da Fransızca olarak Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.

Kanada turistik vize niyet mektubu örneği buradan pdf olarak indirilebilir.

Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda Kanada turist vizesi için aşağıdaki prosedür izlenmektedir.

 1. İlgili danışman ile görüştükten sonra gerekli bilgiler belirlenir.
 2. Belgeler İstanbul merkez ofisine elden ya da ücretsiz kargo ile postalanır.
 3. İlgili danışman evrakların kontrolünü sağlar evsik evrak bulunması durumunda evrakları tamamlar.
 4. Başvuru sahibi adına başvuru formu doldurulur ve niyet mektubu hazırlanarak online randevu oluşturulur. Bu aşamadan sonra başvuru sahibi adına hazırlanan vize dosyası saha ekibine iletilir.
 5. Randevu günü ilgili saha danışmanı başvuru sahibine biyometrik bilgileri (parmak izi) ve evrak beyanı için refakat ederek işlemleri hızlandırır.
 6. Başvurunun onaylanmasının ardından pasaport ve tekrardan saha danışmanı tarafından ilgili başvuru merkezinden alınıp başvuru sahibinin adresine kargolanır.

Kanada Turist Vizesini Öğrenci Vizesine Çevirmek Mümkün Müdür?

Kanada turist vizesi ile kişiler Kanada’da maksimum 6 aylık kısa süreli eğitimlere katılabilmektedirler. Ancak bireylerin eğitimlerini 6 ay içerisinde tamamlayamamaları taktirde uzatma başvurusunda bulunma hakları vardır.

Daha uzun süreli eğitimlere katılmak isteyen kişiler öğrenim görecekleri kurumdan kabul mektubu altıktan sonra Kanada içerisinden öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Kanada Turist Vizesi Kaç Aylık Düzenlenir?

Kanada turist vizeleri 6 aylık geçerlilik süresi olacak şekilde düzenlenmektedir. Daha uzun süreli ziyaretler için de bu sürenin uzaması mümkündür. Ancak vize başvurusu esnasında seyahat amacı ve planı belirtilmelidir.

Amerika Vizesi Olana Kanada Vizesi Zorunlu Mudur?

Amerika vatandaşlarına ya da Amerika’da sınırsız oturum hakkına sahip olan bireylere Kanada vizesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir Amerika vizesine sahip olan bireyler için Kanada vize işlemlerini daha hızlı gerçekleştirilmesi adına kolaylık sağlanmaktadır. Son 10 yıl içerisinde pasaportunda Amerika ya da Kanada damgası bulunan Türk vatandaşları için Can Plus programı kapsamında 5-6 iş gününü kapsayan bir süre içerisinde vize değerlendirme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kanada Turist Vizesini Çalışma Vizesine Çevirmek Mümkün Müdür?

Kanada turist vizesi ile Kanada’ya giriş yapmış kişilerin ellerinde geçerli iş teklifi ile birlikte Kanada çalışma vizesine başvurma hakları bulunmaktadır.

Çalışma vizesi başvurusu Kanada turist vizesinin bitimine en geç 30 gün önce yapılmalıdır.

Vizem.net Kanada ofisi Kanada’da turist vizesi ile bulunan T.C vatandaşlarının iş tekliflerinin bulunması durumunda çalışma vizesi ve oturum izinleri konusunda danışmanlık sağlamaktadır.

Kanada Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

Kanada turist vizesi almak gerekli koşulların sağlandığı ve doğru evraklarla doğru form ve dilekçelerin beyan edildiği durumlar için kolay ancak özellikle ilk defa başvuru yapacak bireyler için karışık bir süreçtir.

Vizem.net Türkiye ve Kanada ofileriyle Kanada vize başvuruları konusunda hizmet veren tek ve onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Paylaş: