Kanada İş Kurma Vizesi

Kanada İş Kurma Vizesi 2023 Başvuru Şartları ve Takip İşlemleri

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada iş kurma vizesi, Kanada’da ekonomisinin kalkınması amacıyla küresel çapta rekabet sağlayacak bir iş kurma amacı olan yabancı girişimcilere Kanada’da iş kurma olanağı veren ve Kanada vatandaşlarına istihdam olanağı sağlayan bir vize türüdür.

Kanada iş kurma vizesi, hamiline Kanada’da kalıcı oturum izni hakkı vermektedir. Kanada’da şirket kurmak için iş kurma vizesi alan yatırımcılar, özel sektör kuruluşlarından fon alabilmekte ve işletme hakkında rehberlik ve uzmanlık sağlayabilmektedir. Kanada’da iş kuran ve kalıcı oturum izni alan vatandaşların işletmeleri başarısız olduğu takdirde, kalıcı oturum izni geçerliliğini korumaya devam etmektedir.

Vizem.net, Kanada iş kurma vizesi için danışmanlık veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’da İş Kurma Şartları Nelerdir?

Kanada’da iş kurma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Kanada’da pazar araştırması yaparak uygun bir iş planı kurmak
 • Kendine has, ayırt edici ve ürün odaklı bir isim bulmak
 • İşe başlamadan önce iş için Kanada’da devlet kaydı oluşturmak
 • Devletten iş için lazım olan izin ve lisans başvurusunda bulunmak
 • Finansman gibi destekler için ulusal ve bölgesel yardım almak
 • Ticari vergi yükümlülüklerini bilmek için Kanada Gelir Kurumu (CRA) irtibat görevlisinden bilgi almak

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Kanada’da İş Kurabilir Mi?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’da iş kurabilmektedir. Kanada Türk firmaları Kanada’da faaliyet gösteren diğer ülke firmalarıyla aynı prosedürlerle denetlenmektedir.

Kanada’da İş Kurma Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’da iş kurma vizesi almak için, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) internet sitesinde Kalıcı Oturum Portalı üzerinden online olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanada’da iş kurma vizesi başvurularında, Kanada Göçmenlik Sitesine girip Kalıcı Oturum Portalı’na kayıt yapıldıktan sonra Kanada başvuru formu doldurularak vize için gerekli evraklar sisteme yüklenmektedir.

Kanada iş kurma vizesi için online başvuru işlemleri yapıldıktan sonra başvuru ücreti ödenerek başvuru tamamlanmaktadır. Kanada iş kurma vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra yetkili vize merkezinin İstanbul veya Ankara ofislerinden randevu alınarak biyometri işlemleri yapılmaktadır.

Kanada iş kurma vizesi başvuruları Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır.

Kanada İş Kurma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada iş kurma vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Kanada genel başvuru formu: Tarih atılmış, imzalanmış ve eksiksiz doldurulmuş olmak durumundadır.
 • Seyahat belgeleri ve pasaport: Başvuru sahibine ve aile üyelerine ait pasaport ve seyahat belgelerinin fotokopileri gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik belgesi: Kanada Dil Değerlendirme Testinden (CLB) İngilizce veya Fransızca okuma, yazma, dinleme ve konuşmada en az 5’er puan almak gerekmektedir.
 • Kanada iş kurma vizesi destek mektubu: Başvuru sahibinin iş teklifine yatırım yapan kurum tarafından destek mektubu alınması gerekmektedir.
 • Kimlik ve medeni hal belgeleri: Başvuru sahibine ve eşine ait doğum belgeleri, evlilik belgesi ve kimlik kartı fotokopileri gerekmektedir.
 • Çocuk belgeleri: Başvuru sahibinin çocuğuna ait doğum belgesi, velayet belgesi veya evlat edinme belgesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Polis sertifika ve izinleri: Başvuru sahibinin 18 yaşından itibaren 6 aydan fazla yaşadığı her ülkeden adli sicil kaydı çıkartması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ve aile üyelerine ait, 6 aydan eski olmayan ikişer adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize dekontu: Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sermaye kanıtı: Kanada’ya yerleşmek için para transferinin hazır olduğunu gösteren sabit veya vadeli mevduat hesapları, mevcut hesap bakiyesi gibi mali kanıt sunmak gerekmektedir.

Kanada Şirket Kurma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada şirket kurma vizesi ücreti 2075 CAD’tır. Kanada’da şirket kuran kişinin, her aile üyesi için 825 CAD, reşit olmayan çocuklar için 225 CAD ek ücret ödemesi gerekmektedir.

2022 yılında Kanada iş kurma vizesi için ücret; biyometri işlemleri, noter ve yeminli tercüme masrafları, danışmanlık hizmeti dahil ortalama 480 Kanada doları tutmaktadır.

Kanada İş Kurma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada iş kurma vizesi ortalama 12- 16 ay içinde çıkmaktadır. Kanada iş kurma vize süreci göçmenlik ofisinin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Kanada’da İş Kurmak için En Çok Tercih Edilen Şehirler Hangileridir?

Kanada’da iş kurmak için en çok tercih edilen şehirler aşağıda verilmiştir.

 • Toronto, Ontario
 • Edmonton, Alberta
 • Vancouver, Britanya Kolumbiyası

Kanada’da İş Kurmak için En Çok Tercih Edilen Sektörler Nelerdir?

Kanada’da iş kurmak için en çok tercih edilen sektörler aşağıda verilmiştir.

 • Nakliye ve depolama: Yolcu taşımacılığı, ürün nakliyesi ve ürün depolaması işlerini kapsamaktadır. Kanada hükümeti verilerine göre nakliye ve depolama işleriyle uğraşan küçük ve orta çaplı işletmelerin %86’sı kar sağlamaktadır.
 • Atık yönetimi ve iş destek hizmetleri: Ofis idari hizmetleri, temizlik, istihdam hizmetleri, seyahat acentesi hizmetleri, güvenlik, atık toplama ve ortadan kaldırma işlerini kapsamaktadır.
 • Danışmanlık hizmetleri: Hukuki hizmetler, muhasebe, mimari hizmetler, yönetim danışmanlığı, bilimsel araştırma ve reklamcılık alanlarını kapsamaktadır. Kanada hükümeti verilerine göre danışmanlık hizmetleri yapan kişilerin %88’i kar sağlamaktadır.
 • Emlak ve inşaat: Ev, apartman dairesi, ofis satma, kiralama ve yapımı gibi işleri kapsamaktadır. Rekabetçi bir sektör olmasına rağmen kar payı yüksektir.
 • Konaklama ve yemek hizmetleri: Tatilcilere, gezginlere kısa süreli konaklama ve yatak, kahvaltı, kat hizmeti, park alanı gibi tamamlayıcı hizmetler sağlamaktadır.

Kanada’da çiftlik kurmak için en az 2 yıllık çiftçilik tecrübesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kanada çiftçi vizesi ile Kanada’da mevsimsel çalışma imkanı bulunmaktadır.

Kanada’da İş Kurmak için Devlet Destekleri Nelerdir?

Kanada’da iş kurmak için; Erişilebilir Teknoloji Programı, Tarım Güvencesi: KOBİ Akışı, Tarımsal Temiz Teknoloji Programı, Tarım İnovasyon, Kanada Toplumu Yeniden Canlandırma Fonu, Kanada Kültürel Alanlar Fonu, Kanada Küçük İşletme Finansman Programı, Kanada Gıda İnovasyon Ağı, Kanada Uluslararası İnovasyon Programı, Süt Ürünleri İşleme Yatırım Fonu gibi devlet destekli yatırım programları bulunmaktadır.

Kanada’da iş kurmak için tarım, ormancılık, balıkçılık, madencilik, tekstil, eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, finans, sigorta, turizm, emlak, taşımacılık, atık yönetimi, inşaat, profesyonel hizmet sektörleri devlet tarafından desteklenmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: