Kanada Bayrağı ve Milli Marşı

Kanada Bayrağı Egemenlik Sembolleri ve Milli Marşı

Kanada, ulusal ve uluslararası düzeyde bağımsız bir ülke olarak, yüksek otoritesini ifade eden, üç ulusal egemenlik sembolü bayrak, arma ve devlet mührüne sahiptir. Kanada bayrağı, ulusal bayrak olarak kabul edildiği 15 Şubat 1965 tarihten itibaren ülkenin en önemli ve tanınan sembolüdür.

Kanada Bayrağı
Kanada Bayrağı

Kanada bayrağının, eni boyunun iki katıdır ve oranı 1:2’dir. Kanada bayrağı, kırmızı zemin ortasında beyaz kare ve beyaz karenin merkezine 11 uçlu kırmızı bir akçaağaç yaprağı şeklindedir.

George F.G. Stanley’in akçaağaç yaprağı tasarımı, 15 Şubat 1965 tarihinde Kanada’nın ulusal bayrağı olarak seçilmiştir ve her yıl 15 Şubat günü, ülkenin ulusal bayrak günü olarak kutlanmaktadır.

Kanada Bayrağının Anlamı Nedir?

Kanada bayrağının kırmızı ve beyaz renklerinin anlamı, ülkede egemen olan umudu, barışı, huzuru ve tarafsızlığı ifade ederken; bayrağın ortasında yer alan 11 uçlu akçaağaç yaprağı, Kanada toprağını ve insanlarını simgelemektedir.

Yaprağı Kanada Bayrağında Yer Alan Bitki Hangisidir?

Kanada bayrağında yer alan bitki, akçaağaç yaprağıdır.

Kanada’da 10 çeşit akçaağaç yetişmektedir, bu nedenle ağaç ülke genelinde tanınmaktadır ve akçaağaç yaprağı ulusal gruplar tarafından benimsenmiş, armanın üzerine yerleştirilmiş ve ulusal bayrağın merkezinde kullanılmıştır.

Kanada bayrağı sembolü olan akçaağaç yaprağı, 19. yüzyılda ortaya çıkmış ve kitaplar, şarkılar, madeni paralar, rozetler, afişler ve diğer birçok popüler kültür öğesinde yer almıştır.

Kanada Bayrağındaki Yaprak Ne Anlama Gelir?

Kanada bayrağındaki akçaağaç yaprağı, Kanada topraklarını ve halkını sembolize etmektedir. Akçaağaç yaprağı, 300 yılı aşkın bir süredir Kanada ülkesi ile bağdaşmış, tanınan ve önemli bir sembol olmuştur. Akçaağaç yaprağı, Kanada Silahlı Kuvvetlerinin arması ve bayraklarında da kullanılmıştır.

Kanada Bayrağı Nasıl Çizilir?

Kanada bayrağını çizebilmek için 1:2 oranındaki kağıdı yatay çevirip, dört eşit parçaya bölecek çizgiler çekilmesi gerekmektedir. Çizilen dört eşit şerit ve sağdaki ve soldaki dikdörtgen alanlarının Kanada bayrağının rengi olan kırmızıya boyanması gerekmektedir. Ortada kalan beyaz kare zeminin üzerine kırmızı akçaağaç yaprağı çizebilmek için kağıdın ortadan ikiye katlanması gerekmektedir.

Kanada bayrağı simetrik olduğu için ortadan katlanmış kağıdın beyaz kısmına akçaağaç yaprağının yarısı çizilip, diğer yarısı pencere gibi bir ışık kaynağının üzerine koyularak kopyası çıkarılmalıdır. Kanada bayrağının ana sembolü olan akçaağaç yaprağı tamamlandıktan sonra sağ ve sol dikdörtgende kullanılan kırmızı renk ile doldurulmalıdır.

Kanada’nın Bayrağı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kanada’da günümüzde kullanılan ulusal bayraktan önce birkaç farklı bayrak kullanılmıştır. 1867 yılında Kanada, Birleşik Krallık’ın yaygın olarak Union Jack olarak bilinen Kraliyet Birliği Bayrağını kullanmıştır. Kanada’da kullanılan bir diğer İngiliz bayrağı ise 1870’lerde kullanılmaya başlayan Red Ensign’dir.

Gayri resmî olarak karada ve denizde kullanılmış Red Ensign bayrağı, 1890’larda resmi olarak denizciler tarafından kullanılmış ve kabul görmüştür.

Kanadalılar kendilerini temsil edecek yeni ve ayırt edici bir Kanada bayrağının olmasını istediği için 1964 yılında Başbakan Lester B. Pearson, resmi bir komite oluşturmuştur. 15 üyeli bayrak komitesi, Kanadalılar tarafından sunulan binlerce tasarımı değerlendirdikten sonra, 3 finalisti listeye almıştır. George Stanley’nin tek akçaağaç yaprağı tasarımı ülkenin ulusal bayrağı seçilmiştir.

Kanada Bayrağı Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Kanada’nın bayrağı, 28 Ocak 1965 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth’in ilanıyla resmileşmiş ve 15 Şubat günü Parlamento Tepesi’nde, halka açık bir törenle kabul edilmiştir.

Kanada Arması Nedir?

Kanada arması üzerinde yer alan kalkandaki İngiltere’nin üç kraliyet aslanı, İskoçya’nın kraliyet aslanı, Fransa’nın kraliyet zambak çiçeği ve İrlanda kraliyet arpı, Kraliyet Birliği Bayrağını tutan İngiltere aslanı ve Kraliyet Fransa bayrağını taşıyan İskoçya’nın tek boynuzlu atı ve İngiliz gülü, İskoç devedikeni, Fransız zambak çiçeği ve İrlanda yoncası, Kanada’nın dört kurucu ulusunun sembolleri olarak Kanada armasında yer almaktadır.

Günümüzde kullanılan Kanada arması, Bayan Cathy Bursey Sabourin tarafından tasarlanıp, Majesteleri Kral V. George’un, 1921 yılında ilanıyla kabul edilmiştir ve 1994 yılında Kanada’nın sloganını gösteren dairesel, kırmızı bir kurdele eklenerek son halini almıştır.

Kanada arması, devlet dairelerinde, resmi mühürlerde, paralarda, pasaportlarda, Kanada Silahlı Kuvvetlerinin bazı üyelerinin rütbe rozetlerinde ve Kanada Federal Mahkemesi, Kanada Vergi Mahkemesi gibi federal kurumlar tarafından, Kanada Hükümetindeki yargı bağımsızlığını sembolize etmek için kullanılmaktadır.

Kanada Milli Marşının Anlamı Nedir?

Kanada milli marşının anlamı aşağıda verilmiştir.

Ey Kanada!
Evimiz ve anayurdumuz!
İçimizde gerçek yurtseverlik aşkı hükmeder
Parıldayan kalplerimizde görüyoruz yükseldiğini,
Gerçek Kuzey, güçlü ve özgür!
Dört bir yanında, ey Kanada, Senin için nöbetteyiz.
Tanrı, topraklarımızı şerefli/şanlı ve özgür kıl!
Ey Kanada, senin için nöbetteyiz.
Ey Kanada, senin için nöbetteyiz. Ey Kanada! Atalarımız toprakları,
Alnın şanlı bir çiçek çelengi ile taçlanacak.
Kolun kılıcı çekmeye ve de haçı taşımaya hazır.
Tarihin en parlak kahramanlık öyküleri ile dolu.
Yiğitliğin inancınla keskinleşti
Yurdumuzu ve haklarımızı koruyacağız.
Yurdumuzu ve haklarımızı koruyacağız.

Kanada’nın milli marşı olan Ey Kanada’nın taşıdığı anlam, vatanseverlik ve geleceğe dair güzel dileklerdir.

Kanada Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

1880 yılında Robert Stanley Weir tarafından yazılan ve Calixa Lavallée tarafından bestelenen Ey Kanada, 1 Temmuz 1980 tarihinde Kanada’nın millî marşı olarak kabul edilmiştir.

Ey Kanada milli marşının yazıldığı tarihten itibaren birçok versiyonu düzenlenmiştir ancak Weir’in şiirinin ilk dizesi, küçük değişikliklerin ardından Parlamento tarafından kabul edilmiştir. 31 Ocak 2018 tarihinde, milli marştaki “Tüm oğullarınızın içindeki gerçek vatansever sevgisi” sözleri cinsiyet eşitliği yasasına uygun olmadığı için “İçimizde gerçek yurtseverlik aşkı hükmeder” olarak değiştirilerek, cinsiyet eşitliği yasasına uygun hale getirilmiştir.

Kanada Devlet Mührü Nedir?

Kanada’nın Devlet Mührü, kraliyet tarafından parlamentoya verilen güç ve otoriteyi sembolize etmektedir.

Kanada Devlet Mührü özel çelikten yapılmıştır ve ağırlığı 3.75 kilogram, çapı 12.7 santimetredir. Kanada Büyük Mührünün çevresinde REINE DU CANADA—ELIZABETH II—KANADA KRALİÇESİ yazılıdır.

Kanada Mührü Hangi Tarihte Kullanılmaya Başlanmıştır?

Günümüzde kullanılan Kanada Büyük Mührü, sanatçı Eric Aldwinckle tarafından tasarlanmıştır ve 14 Kasım 1955 tarihinde kullanıma girmiştir.

Kanada Büyük Mührü, Kanada tarihi boyunca Seremoniler ve idari amaçlar için kullanılmıştır. Büyük Mühür, Kanada bakanlar kurulu, vali yardımcıları, senatörler tarafından kraliyet beyanları gibi tüm devlet belgelerinde kullanılmaktadır.

Kanada Bağımsızlık Günü Nedir?

Kanada bağımsızlık günü, her yıl 1 Temmuz’da kutlanılan Kanada’nın ulusal bayramıdır. Kanada bağımsızlık gününde ülkenin tarihi, kültürü ve başarılarının gururu kutlanmaktadır.

Ülke genelinde ve dünyanın dört bir yanındaki Kanadalılar tarafından kutlanılan ulusal Kanada günü, 1868 tarihinden beri ülke çapında birçok şenliğin yapıldığı kutlama günüdür.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: