Kanada Montreal Hakkında

Kanada Montreal Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Montreal, Quebec eyaletine bağlıdır ve eyaletin en büyük şehridir. Kanada’nın en büyük ikinci kenti olan Montreal, dünya üzerinde Paris’ten sonra Fransızca’nın en çok konuşulduğu ikinci kenttir. Ottawa ve Quebec şehirlerine komşu olan Montreal, aynı zamanda önemli bir liman kentidir.

Montreal kültürel çeşitliliği, evrensel sağlık güvencesi, ücretsiz eğitimi, ekonomik istikrarı ve uygun konaklama ücretleri ile Kanada’da yaşamak için tercih edilen başlıca şehirler arasında yer almaktadır. Dünyanın en seçkin üniversitelerine ve en fazla ziyaretçi alan müzelerinden birine sahip olan Montreal; uluslararası festivalleri, kültürel aktiviteleri ve sanat etkinlikleri ile turizm açısından hareketli bir şehir olmaktadır.

Montreal Nerededir?

Montreal, Kanada’nın Quebec eyaletinin güneybatısında yer almaktadır. Montreal, Ottawa şehrinin 190 km doğusunda ve Quebec şehrinin 270 km güneybatısında bulunmaktadır. Saint Lawrence ve Ottawa Nehirleri’nin kesiştiği noktada bulunan Montreal, Montreal Adası’nın büyük bölümünü kapsamaktadır. Montreal Limanı, Büyük Göller’den Atlas Okyanusu’na uzanan Saint Lawrence Deniz Yolu’nun bir ucunda yer almaktadır.

Montreal harita üzerinde aşağıdaki gibi konumlanmıştır.

Montreal'in Harita Üzerindeki Konumu
Montreal'in Harita Üzerindeki Konumu

Montreal İklimi Nasıldır?

Montreal, nemli karasal iklimin hakim olduğu bir bölgedir. Montreal’de yazlar, ortalama 25- 27 °C ile sıcak ve nemli geçmektedir. Montreal’de en sıcak dönem 30 °C üzerine çıkan sıcaklık değerleri ile temmuz ayında yaşanmaktadır.

Montreal iklim özellikleri kış mevsiminde ortalama -10.5 °C ile -9 °C sıcaklıkları görerek soğuk, karlı, rüzgarlı ve buzlu hava şartlarını beraberinde getirmektedir. Kanada Montreal iklimi kış mevsiminde hissedilen sıcaklığın -30 °C olabilmesi ile son derece sert geçmektedir. Montreal’de her yeri kaplayan kar, aralık ayının ilk haftalarından mart ayının son haftalarına kadar erimemektedir.

Yazların sıcak, kışların soğuk geçtiği Montreal’de sonbahar ve ilkbaharda hava koşulları nispeten ılımandır ancak özellikle ilkbaharda şiddetli hava değişimleri yaşanabilmektedir. Kasım, mart ve bazen nisan aylarında Montreal’de kar fırtınaları yaşanabilmektedir.

Montreal Nüfusu Kaçtır?

Statistics Canada verilerine göre 2021 yılı itibariyle Kanada Montreal nüfusu 1,704,694’tür.

Montreal’de Hangi Dil Konuşulur?

Montreal’de konuşulan resmi dil Fransızca’dır. Montreal, Kanada’nın en büyük ikinci şehri ve dünyanın en fazla Fransızca konuşan ikinci şehridir. Montreal’de halkın %87.4’ü akıcı bir şekilde Fransızca konuşabilmektedir ve halkın %57.4’ü iki dilli olmaktadır. Montreal’de Fransızca’dan sonra en fazla konuşulan dil İngilizce’dir.

Montreal’de uluslararası firmalarda çoğunlukla İngilizce tercih edilirken, günlük yaşamda ağırlıklı olarak Fransızca kullanılmaktadır. Fransızca bilmeyen insanlar için Montreal, Kanada’nın diğer şehirlerine göre daha zorlayıcı olabilmektedir ancak halkın önemli bir kısmının aynı zamanda İngilizce konuşması iş yaşamında veya günlük yaşamda kolaylık sağlamaktadır.

Kanada Montreal’de Yaşam Nasıldır?

Kanada Montreal’de yaşam masrafları, Kanada’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla oldukça uygundur. Montreal, genellikle 1000 CAD’ın altında seyreden kira ücretleri ile Kanada’nın konaklama yönünden en uygun büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Montreal yaşam masrafları bakımından elektrik, ulaşım ve gıda gibi temel ihtiyaçlarda Quebec Eyaleti’nin en uygun kentlerinden biridir.

Montreal, 30.39 suç endeksi ile düşük suç oranına sahiptir ve şehirdeki güvenlik oranı oldukça yüksektir. Kuzey Amerika bölgesinin üniversite öğrencisi yoğunluğunun en fazla olduğu Montreal’de, dünya çapında tanınırlığı olan saygın üniversiteler bulunmaktadır. Montreal’de sağlık sistemi, eğitim sistemi gibi gelişmiştir.

Montreal’de evrensel sağlık güvencesi sayesinde vatandaşlar tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. İstihdam oranı yüksekliği ve ekonomik istikrarı ile Montreal’de refah seviyesi yüksektir ve yaşam standartları kalitelidir.

Montreal’de Eğitim İmkanları Nasıldır?

Montreal’de eğitim imkanları dünya standartlarındadır ve Kanada’nın en prestijli üniversiteleri Montreal’de yer almaktadır. Montreal; kaliteli eğitimi, saygın üniversiteleri ve her kültürden öğrenciye ev sahipliği yapması ile uluslararası öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır. Montreal’de 6 üniversite bulunmaktadır ve üniversitelerin tümü dünyanın en iyi 1000 üniversitesi sıralamasında yer almaktadır.

Montreal’de öğrenci olmak dil eğitimi almak için ayrıca imkan sağlamaktadır. Uluslararası öğrenciler için Montreal’de üniversitelerde dil eğitimi programları ve üniversiteler dışında dil okulu imkanları bulunmaktadır. Montreal Fransızca dil okulları, Fransızca’yı ikinci bir dil olarak öğrenmek isteyen kişiler için eğitim imkanı sunmaktadır. Montreal dil okulu fiyatları tam zamanlı eğitimler için 160 - 420 CAD arasında değişmektedir.

Montreal’deki Üniversiteler Hangileridir?

Kanada Montreal üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • McGill Üniversitesi
 • Montreal Üniversitesi
 • Concordia Üniversitesi
 • Montreal Quebec Üniversitesi
 • Montreal Teknik Üniversitesi
 • Quebec Üniversitesi Yüksek Teknoloji Okulu

Kanada McGill Üniversitesi Nerededir?

Kanada McGill Üniversitesi, Quebec eyaletine bağlı Montreal şehrinde bulunmaktadır. 39,267 öğrenciye eğitim veren McGill Üniversitesi’nde öğrencilerin 10.000’den fazlasını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralamaları verilerine göre McGill Üniversitesi Kanada’nın en iyi 2. ve dünyanın en iyi 27. üniversitesi olmuştur.

McGill Üniversitesi’nde 12 fakülte ve 14 okul bulunmaktadır. McGill Üniversitesi fakülteleri; tarım ve çevre bilimleri fakültesi, sanat fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eğitim fakültesi, hukuk fakültesi, işletme fakültesi, tıp ve sağlık bilimleri fakültesi, bilim fakültesi ve müzik fakültesi ve mühendislik fakültesidir.

Montreal Dil Okulları Hangileridir?

Montreal dil okulu kurumları aşağıda verilmiştir.

 • CLC Canada
 • Centre William Hingston
 • École Internationale de Langues YMCA
 • Berlitz Learning Center
 • Goethe- Institut Montréal
 • Centre Saint- Louis
 • Point 3
 • BLI - Bouchereau Lingua International
 • Centre Pauline- Julien
 • College Platon

Kanada Montreal’de Çalışma Hayatı Nasıldır?

Kanada Montreal’de çalışma hayatı Avrupa yaşam tarzından etkiler taşımaktadır. Montreal’de tipik çalışma hayatı hafta içi genellikle sabah 9’da başlayıp akşam 5 ve 7 arası sona ermektedir. Montreal’de vatandaşlar genellikle bireysellik ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak çalışma hayatlarını sürdürmektedir.

Montreal’de elektronik, havacılık, inşaat ve makine mühendisliği ve tekstil imalatı temel sektörleri oluşturmaktadır. Hizmet sektöründe oldukça gelişmiş bir şehir olan Montreal, Kanada’nın ekonomik açıdan en istikrarlı şehirlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Montreal’de bir iş bulmak için en etkili yöntem online olarak iş aramaktır. Montreal iş ilanları online olarak şirketlerin web sitelerinden veya iş arama sitelerinden bulunabilmektedir.

Montreal’de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Montreal’de ulaşım koşulları otobüs, metro gibi toplu taşıma araçları bakımından rahat ve kolaydır ancak özel araçlar için yoğun trafik şartları bulunmaktadır. Montreal’de otobüs durakları numaralara göre rahatlıkla ayırt edilebilmektedir ve çoğu durakta harita ve otobüs tarifeleri bulunmaktadır. Şehir içi seyahat için Montreal’de en fazla tercih edilen ulaşım aracı metrodur. Montreal metrosu geniş bir erişim alanına sahiptir ve her durağında harita bulunmaktadır.

Montreal’den şehir dışına seyahat etmek için özel araç veya otobüs ve tren kullanılmaktadır. Montreal’den Quebec şehrine ekspres otobüsle 3 saatte ve trenle 3 buçuk saatte gidilmektedir. Quebec şehrinden Montreal’e seyahat etmek için en çok tercih edilen ulaşım yöntemleri tren ve otobüs yolculuğudur.

Montreal’in Kültürel Yapısı Nasıldır?

Montreal’in kültürel yapısı nüfusun %50’den fazlasını farklı etnik grupların oluşturması ile çok uluslu ve çok kültürlü özelliklerden oluşmaktadır. Her yıl 30.000’den fazla göçmen alan Montreal’de nüfusun %34.3’ünü şehir veya ülke dışından gelen göçmenler oluşturmaktadır.

Montreal’de etnik grupların yaşadıkları belli başlı bölgeler bulunmaktadır. Montreal’de yer alan Çin Mahallesi’nde genellikle Doğu Asyalılar yaşamakta ve bölgede Çin hastaneleri, Asya restoranları ve Çin kültür merkezleri bulunmaktadır.

Montreal’de aynı zamanda İtalyan nüfusun ikamet ettiği Küçük İtalya Mahallesi ve Arap nüfusun yaşadığı Küçük Mağrip Mahallesi bulunmaktadır.

Kanada Montreal’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kanada Montreal’de gezilecek yerler aşağıda verilmiştir.

 • Eski Montreal
 • Notre Dame Bazilikası
 • Mount Royal
 • Saint Joseph Mabedi
 • Montreal Güzel Sanatlar Müzesi
 • Place des Festivals
 • Montreal Yeraltı Şehri
 • Space for Life Müzesi
 • Montreal Botanik Bahçesi
 • St. Catherine Caddesi
 • Montreal Arkeoloji ve Tarih Müzesi

Montreal Botanik Bahçesi Nerededir?

Montreal Botanik Bahçesi, Montreal’in Sherbrooke Est Caddesi’nde bulunmaktadır. Montreal Botanik Bahçesi genişliği ve özellikleri nedeniyle dünyanın en önemli botanik bahçelerinden biri sayılmaktadır. Montreal Botanik Bahçesi’nde dünyanın dört bir yanından bitkilerle dolu bir sera yer almaktadır.

Montreal Botanik Bahçesi 75 hektar alana yayılmaktadır ve içerisinde her birinin ayrı temaya sahip olduğu geniş açık hava bahçeleri bulunmaktadır. Kanada Montreal Botanik Parkı içinde; Çin Bahçesi, Japon Bahçesi, İlk Uluslar Bahçesi ve Alp Bahçesi bulunmaktadır.

Montreal Botanik Bahçesi
Montreal Botanik Bahçesi

Montreal Yeraltı Şehri Nerededir?

Montreal Yeraltı Şehri, Montreal Şehir Merkezi De la Gauchetiere Caddesi’nde yer almaktadır. Toplamda 32 kilometre uzunluğunda tünellerin bulunduğu Montreal yeraltı şehri; otelleri, alışveriş merkezlerini, iş hanlarını, konutları, ticari kompleksleri, kongre salonlarını, üniversiteleri ve başka birçok yeri birbirine bağlamaktadır. Montreal Yeraltı Şehri özellikle kış mevsiminde insanlara kolaylık sağlamaktadır ve her gün yarım milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadır.

Notre Dame Bazilikası Nerededir?

Notre Dame Bazilikası Montreal’in Notre Dame Caddesi’nde bulunmaktadır. Notre Dame Bazilikası, her yıl yaklaşık 11 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kuzey Amerika bölgesinin en çok ziyaret edilen yapılarından biri olan Notre Dame Bazilikası neogotik mimari özelliklerini taşımaktadır. Notre Dame Bazilikası içerisinde ahşap oymalar ve çeşitli dini heykeller bulunmaktadır.

Notre Dame Bazilikası - Montreal
Notre Dame Bazilikası - Montreal

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi Nerededir?

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Sherbrooke Caddesi’nde bulunmaktadır. 1860 yılında kurulan Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, 53,095 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, 13,000 metrekarelik sergi alanı ile Kanada’nın en geniş sergi alanına sahip müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Kanada’nın eski sanat müzesi olan Montreal Güzel Sanatlar Müzesi’nde yaklaşık 44,000 eser bulunmaktadır.

Eski Montreal Nerededir?

Eski Montreal, McGill Caddesi batısında yer alan tarihi bir mahalledir. Eski Montreal Limanı’na ev sahipliği yapan Eski Montreal, Saint Lawrence Nehri’nin güneyinde yer almaktadır. 1642 yılında Fransız göçmenler tarafından bulunan Eski Montreal, 17. yüzyıldan kalma tarihi yapıları ile Kuzey Amerika bölgesinin en eski kentlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır ve çok sayıda turist çekmektedir.

St. Catherine Caddesi Nerededir?

St. Catherine Caddesi, Montreal şehir merkezinde bulunan ve şehrin ana ticari bölgesi sayılan bir caddedir. St. Catherine Caddesi, Westmount’tan başlayıp Cadillac Metro İstasyonu’nda biten 11.2 kilometre uzunluğunda bir yoldur. Montreal Yeraltı Şehri’nde bulunan faaliyet alanlarına paralel olarak St. Catherine Caddesi üzerinde bir dizi birbirine bağlı alışveriş merkezi ve iş hanı bulunmaktadır. St. Catherine Caddesi’ne giden 9 metro istasyonu bulunmaktadır.

St. Catherine Caddesi - Montreal
St. Catherine Caddesi - Montreal

Montreal’de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Montreal’de yapılabilecek aktiviteler bisiklet sürmek, tarihi yerleri gezmek, tiyatroya gitmek, alışveriş yapmak ve kayak yapmaktır. Montreal Mount Royal’de elektrikli bisiklet ve Mount Royal Parkı’nda bisiklet sürülmektedir ve şehrin birçok yerinde bisiklet turları düzenlenmektedir. Montreal’de Mont Tremblant, Mont Sutton, Mont Blanc, Bromont gibi yerlerde kayak yapılmaktadır.

Montreal’de L’Olympia, Tohu, Centaur Tiyatrosu gibi ünlü tiyatro merkezlerinde tiyatro gösterilerine gidilmektedir ve Jean- Talon, Yeraltı Şehri, Desjardins gibi ünlü alışveriş merkezlerinden alışveriş yapılmaktadır. Montreal’in tarihi liman bölgesinde yer alan Tyrolienne MTL Zipline ile zipline yapılarak şehir manzarası görülmektedir.

En Popüler Montreal Etkinlikleri Nelerdir?

En popüler Montreal etkinlikleri aşağıda verilmiştir.

 • Mavi Metropol: Montreal’de 1999 yılından beri düzenlenmektedir. Dünyanın ilk çok dilli edebiyat festivali olan Mavi Metropol, farklı kültürden insanlarla okuma ve yazma etkinlikleri yaparak eğitim ve sosyal imkanlar sunmaktadır.
 • Just for Laughs: 1983 yılından beri düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası komedi festivalidir. Just for Laughs festivalinde birçok komedyenin şov yapmaktadır.
 • L’International des Feux Loto-Québec: Montreal’de düzenlenen dünyanın en büyük ve prestijli havai fişek yarışmasıdır. 1985 yılından beri düzenlenen festivalde, her şov için yaklaşık 6,000 havai fişek kullanılmaktadır.
 • St-Ambroise Montreal Fringe Festivali: 1990 yılından beri düzenlenmektedir. Tiyatro, dans, müzik gibi gösterilerin yapıldığı ve gösterilerin haziranda 20 gün boyunca devam ettiği bir festivaldir.
 • Montreal İtalyan Haftası: 1994 yılından beri İtalyan kültürünü teşvik etmek için düzenlenmektedir.
 • Fantasia Festivali: 1996 yılından beri her yıl temmuz ayında düzenlenmektedir. Kuzey Amerika’da gösterime girecek filmlerin değerlendirildiği büyük bir film festivalidir.
 • Amnesia Rockfest: 2005 yılından beri haziran aylarında düzenlenen bir festivaldir. Kuzey Amerika’nın en büyük rock festivalidir ve etkin dönemlerinde 200,000’in üzerinde katılımcısı olmaktadır.
 • Montreal Comiccon: 2006 yılından beri senede iki kere düzenlenen bir çizgi roman festivalidir. Festivalde çizgi romanlar, animeler, oyuncaklar, bilim kurgu ürünleri rol almaktadır.
 • Igloofest: 2007 yılından beri Eski Montreal Limanı’nda düzenlenmekte olan açık hava müzik festivalidir. Her yıl 10 binlerce katılımcısı olmaktadır.

Montreal Olimpiyatları Ne Zaman Yapılmıştır?

Montreal Olimpiyatları 17 Temmuz - 1 Ağustos 1976 tarihlerinde yapılmıştır. Montreal 1976 Olimpiyatları 92 ülkenin 6,000 civarı sporcusuna ev sahipliği yapmış ve olimpiyatlara Türkiye’den 30 yarışmacı katılmıştır.

Montreal Olimpiyatları Türkiye katılım dalları; atıcılık, atletizm, bisiklet, boks, güreş, halter, judo ve tramplen olmuştur. Kanada sporları arasında yaygın olan basketbol, çim hokeyi, kano, kürek, yelken, futbol gibi branşlar da Montreal Olimpiyatları’nda gerçekleştirilmiştir.

Montreal Türk Film Festivali Ne Zamandır?

Montreal Türk film festivali 2009 yılından beri 25- 27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmektedir. Türk Film Festivali, Les Galeries du Parc’da gerçekleşmektedir.

Montreal Türk Film Festivali’nde son gösterime giren filmler Misafir, Babamın Kanatları, İki Yaka Yarım Aşk ve Sarı Sıcak’tır. Montreal Türk Film Festivali’nde en son en iyi film ödülü, Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği Misafir filmine verilmiştir.

Montreal Gece Hayatı Nasıldır?

Montreal gece hayatı, Montreal’in nüfusu ile doğru orantılı olarak hareketli geçmektedir. Montreal’de birçok gece kulübü, restoran, kafe bulunmaktadır ve neredeyse her mekanda yerel müzik grupları canlı müzik performansı vermektedir.

Montreal’de gece hayatı özellikle St. Catherine Caddesi, St. Laurent Bulvarı, Plateau, Eski Montreal, Rue Crescent bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Kanada gece hayatı için en popüler mekanlar Ausgang Plaza, Soubois, Mayfair Cocktail Bar, New City gas, Turbo Haus, Flyjin, Le Salon Daome, Club Peopl, Le Chavel Blanc, Foufounes Electriques, Le Divan Orange, Club Soda, Barfly, Casa Del Popolo’dur.

Montreal Gece Hayatı
Montreal Gece Hayatı

Montreal Yemekleri Nelerdir?

Montreal yemekleri, Montreal’in çok uluslu bir yapıda olmasından etkilerini taşımaktadır. Fransız, İtalyan, Japon ve Meksika mutfağından birçok yemek Montreal mutfağına dahil olmuştur.

Montreal’e özgü yemekler aşağıda verilmiştir.

 • Füme etli sandviç
 • Poutine
 • Montreal simiti
 • Shawarma Pita
 • Steamé
 • Kaz ciğeri
 • Pâté Chinois
 • Roti
 • Şinitzel sandviç
 • Lanzhou Noodle
 • Tavuk ciğeri
 • Griot

Montreal’de Nerede Kalınır?

Montreal’de kalmak için en çok tercih edilen yerler otobüsle, metroyla veya yürüme mesafesinde ulaşımı oldukça kolay olan Eski Montreal, Montreal şehir merkezi ve Plateau Mont- Royal’dir. Montreal’de kalmak için lüks veya ortalama birçok otel imkanı bulunmaktadır. Montreal’de kısa dönem seyahatler için kiralık ev imkanı bulunmaktadır.

Montreal Otelleri ve Fiyatları Nasıldır?

Montreal otel fiyatları ocak ve şubat aylarında daha düşük olmaktadır. Montreal’de üç yıldızdan düşük otellerde konaklama fiyatları en fazla 65 CAD, üç yıldızlı otellerde 65- 170 CAD ve lüks otellerde 170 CAD ve üstünde olmaktadır.

Montreal Ev Kiraları Nasıldır?

Montreal ev kiraları 1 yatak odalı daireler için ortalama 1,140 CAD, 2 yatak odalı daireler için ortalama 1,317 CAD, 3 yatak odalı daireler için ortalama 1,563 CAD’dır. Kanada Montreal kiralık evler şehir merkezinde daha pahalıya ve şehir merkezinden uzak olan yerlerde daha uyguna bulunmaktadır.

Montreal’de ziyaretçiler veya öğrenciler için kısa dönemli ev kiralama olanakları bulunmaktadır. Kanada ev kiraları öğrenciler için stüdyo dairelerde ortalama 935 CAD’dır.

Montreal’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Montreal’de alışveriş yapmak için en çok tercih edilen yerler; St. Catherine Caddesi, Funky Mont-Royal Bulvarı, St. Laurent Bulvarı ve Montreal Yeraltı Şehri’dir.

En popüler Montreal alışveriş merkezleri; St. Hubert Plazası, Desjardins, Reso, Place Ville Marie, Promenades’tir. Montreal’de Gourmet, St. Michel, Epicerie gibi yerel pazarlar da bulunmakta ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Montreal’den Hediyelik Ne Alınır?

Montreal’den alınabilecek hediyelik eşyalar aşağıda verilmiştir.

 • Deri takı ve eşyalar
 • Vintage eşyalar
 • Buzlu şarap
 • Akçaağaç şurubu
 • Fransız edebiyatına ait eserler
 • Yerli el sanatı eserleri
 • Ulusal paralar
 • Montreal simiti
 • Celine Dion hatıra eşyaları
 • Montreal Metrosu hediyelik eşyaları

Montreal Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler Nelerdir?

Montreal’e gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

 • Montreal’de Fransızca bilmeden insanlarla anlaşmak mümkündür ancak Fransızca bilmek faydalı olmaktadır.
 • Montreal’de toplu taşıma araçları zamanında hareket etmektedir, güvenli bir ortama sahiptir ve hayatı kolaylaştırmaktadır.
 • Montreal, Kuzey Amerika’nın en fazla vergi ücretlerine sahip olan şehirlerinden biridir.
 • Montreal’de kırmızı ışıktan sonra sağa dönüş yapılmamaktadır.
 • Montreal’de “dep” kelimesi oldukça fazla kullanılmaktadır ve kelime “bakkal” anlamına gelmektedir.
 • Montreal’de yasal alkol alma yaşı 18’dir.
 • Montreal’de kış mevsimi, özellikle ocak ve şubat ayları oldukça sert geçmektedir.

Kanada Montreal Telefon Kodu Nedir?

Kanada Montreal telefon kodu 514’tür.

Montreal Para Birimi Nedir?

Montreal para birimi Kanada Doları (CAD)’dır.

İstanbul Montreal Direkt Uçuş Bulunur Mu?

İstanbul Montreal direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı’ndan Pierre Elliott Trudeau Havalimanı’na direkt uçuş yapan havayolu firmaları Türk Hava Yolları ve Air Canada’dır.

Montreal İstanbul Uçakla Kaç Saat Sürer?

Montreal İstanbul uçakla aktarmasız yolculuklarda 9 saat 38 dakika sürmektedir. Montreal İstanbul uçakla aktarmalı seyahatler 15- 20 saat sürebilmektedir.

Montreal Havalimanı Nerededir?

Montreal Havalimanı, Montreal’de bulunan Dorval banliyösünde Romeo- Vachon Bulvarı’nda yer almaktadır. Montreal Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Montreal İstanbul Saat Farkı Ne Kadardır?

Montreal İstanbul saat farkı 8 saattir.

İstanbul Montreal Arası Kaç Kilometredir?

İstanbul Montreal arası 7.703 kilometredir.

Montreal Türk Konsolosluğu Nerededir?

Montreal Türk Konsolosluğu adresi; 1000 Sherbrooke St W #800, Montreal, Quebec H3A 3G4, Kanada’dır.

Türkiye’den Montreal’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Montreal’e gitmek için vize almak gerekmektedir. Kanada, 6 aydan kısa süreli seyahate çıkan TC vatandaşları için gerekli şartlar sağlandığı takdirde Kanada ziyaretçi vizesi vermektedir.

Kanada seyahatleri için vize başvuruları, Türkiye’deki aracı kurumlar ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global Kanada vize işlemleri online olarak, telefon üzerinden veya e- posta yoluyla randevu alınarak gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net Kanada vize başvurularınada 81 il için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: