Letonya'nın Başkenti Riga

Letonya'nın Başkenti Riga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riga, Letonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Riga nüfusu Letonya nüfusunun üçte biri olan 671.000 kişidir. Riga, Daugava Nehri’nin ağzında, Riga Körfezi'nde yer almaktadır. Riga'nın yüzölçümü 307.17 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Riga, Baltık devletlerinin en önemli ekonomik ve finans merkezlerinden biridir. Riga Limanı, Baltık devletleri arasındaki en büyük limanlardan biridir. Riga, en az 800 bina ile dünyanın en büyük Art Nouveau bina koleksiyonlarından birine sahiptir. 1997 yılında, Riga'nın tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde ilan edilmiştir.

Önemli bir finans ve ekonomi merkezi olarak Riga, Letonya'nın GSYİH'sinin %50'sinden fazlasını oluşturan yoğun bir iş piyasasına sahiptir. Riga’daki ana sanayi dalları arasında odun ihracatı, imalat, bilişim, ilaç, ulaşım ve turizm de hızla büyüyen bir endüstridir.

Bu makalede Letonya'nın başkenti Riga hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmektedir.

Riga Nerededir?

Riga Nerededir?
Riga Nerededir?

Letonya'nın başkenti Riga, Baltık Denizi kıyısında, Daugava Nehri'nin ağzında yer almaktadır. Riga ile Rucavas arası mesafe 5 kilometre, Limbazu Rajons arası mesafe 6 kilometre, Ogre arasındaki mesafe 34 kilometre, Jelgava arası 41 kilometre ve Bauskas Rajons arası 60 kilometredir.

Riga'nın Yüzölçümü Nedir?

Riga’nın yüzölçümü 307.17 kilometrekaredir ve Riga, Letonya ile Baltık devletlerinin en büyük şehridir.

Riga’nın İklimi

Riga'nın iklimi nemli karasaldır. Riga’da kışlar uzun, karanlık ve soğuktur; en soğuk aylar, ortalama sıcaklığın -5 °C olduğu, sıcaklıkların -20 ila -25 °C’ye kadar düştüğü ocak ve şubat aylarıdır.

Riga’da kış mevsiminde kar yağışı yoğundur ve yağış genellikle aralık ortasından mart ortasına kadar sürmektedir. Riga’nın denize yakın olması sonbahar yağmurlarına ve yoğun sisli günlere neden olmaktadır.

Riga hava durumu verilerine göre yağmur ve kar dahil toplam yıllık ortalama yağış miktarı 636 milimetredir. Riga'da yazlar ılık ve yağışlıdır ve ortalama sıcaklık 18 °C’dir, en sıcak günlerde ise sıcaklık 30 °C' yi aşmaktadır.

Riga’nın Tarihi

Riga’nın Tarihi
Riga’nın Tarihi

Riga, Orta Çağ'ın başlarında Viking ticaretinin merkezi olarak gelişmeye başlamış, Haçlı Seferleri'nin ardından 1201 yılında Piskopos Albert tarafından resmen kurulmuştur. Riga'nın tarihi, ilk yerleşimcilerin bölgeye taşındığı ve yerleştiği 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Riga tarihinde dönüm noktaları yabancı egemenliği, milliyetçiliğin büyümesi ve Letonya'nın 1918'de başkenti Riga ile birlikte elde ettiği bağımsız bir ulus fikrinin gelişmesidir.

1940 yılında Riga Sovyet güçleri tarafından işgal edilmiş ve 1941'de Alman ordusu tarafından ele geçirilmiştir. Riga’da 1945'te Sovyet işgali yeniden başlamış olsa da 1991'de Riga, Şarkı Söyleyen Devrim'in kalbi olmuştur.

Riga Nüfusu Ne Kadardır?

2022 yılı Birleşmiş Milletler verilerine göre Riga’nın nüfusu 625.000 kişidir. Riga nüfus bakımından Letonya’nın en kalabalık şehridir.

Riga'da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Riga'da Yaşam Koşulları Nasıldır?
Riga'da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Riga’da özellikle konut piyasasında ortalama yaşam giderleri, diğer şehirlere göre oldukça düşüktür. Letonya’nın Riga şehrine taşınmak günlük yaşam maliyetlerini oldukça azaltmaktadır.

Letonya başkenti Riga sağlık, güvenlik, iklim ve yaşam maliyeti endeksine göre yaşanabilir şehirler kategorisinde üst sırada konumlanmaktadır. 2022 yılı Numbeo sitesi verilerine göre Letonya’da yaşam kalitesi endeksi %147.35 oranıyla oldukça yüksektir.

Riga Yaşamak için Güvenli Bir Şehir Midir?

Riga, Avrupa'daki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında nispeten güvenli bir şehirdir. 2022 yılı Numbeo sitesi verilerine göre Riga suç endeksi % 38.10 oranı ile düşük düzeyde iken güvenlik endeksi %61.90 oranı ile yüksektir.

Riga suç oranları içerisinde hırsızlık, vandalizm, rüşvet, yolsuzluk ve uyuşturucu satıcılığına bağlı suçlar oldukça yüksektir.

Letonya Merkez İstatistik Bürosu'na göre, Letonya'daki tüm kadınların üçte biri bir tür cinsel şiddete veya tecavüze maruz kalırken, erkekler aile dışında şiddete maruz kalmaktadır. İnsan kaçakçılığı, motorlu araç hırsızlığı ve yolsuzluk Letonya suç oranı kapsamında ilk sırada yer almaktadır.

Riga'da İş İmkanları Nasıldır?

Letonya'daki gurbetçiler için iş fırsatları çoğunlukla bilişim teknolojileri, turizm ve gastronomi alanlarındadır. Letonya başkenti Riga, diğer sektörlerde çok çeşitli işler sunmaktadır.

Turizm, Riga'da büyüyen bir endüstridir ve ticaret, Riga şehir ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluştururken, ulaşım ve imalat sektörü ikincil sıradadır. Riga şehrinin büyük liman ve Daugava Nehri üzerindeki konumu, ithalat ve ihracat için ideal bir yer olmasını sağlamaktadır.

Letonya'da Transcom gibi Ortak Hizmet Merkezlerinde müşteri hizmetleri temsilcisi veya satış temsilcisi veya çevirmen, İngilizce öğretmeni olarak iş bulmak mümkündür.

Letonya'nın Avrupa çalışma kültürü ve Rusya'ya yakın olan stratejik konumu birçok bilişim teknolojileri şirketini kendine çekerek BİT sektörünün hızla genişlemesini sağlamaktadır.

Riga'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Letonya'da yükseköğrenim genellikle akademik ve profesyonel çalışmalar arasında bölünmüştür. Letonya üniversiteleri Bologna sistemini takip etmekte ve lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere üç düzeyde eğitim sunmaktadır.

Letonya üniversite eğitimi sırasında çoğu lisans derecesinin tamamlanması üç veya dört yıl alırken, yüksek lisans dereceleri bir veya iki yıl sürmektedir. Letonya üniversiteleri tarafından takip edilen Letonya eğitim sistemi içerisinde akademik yıl eylülden hazirana kadar sürerken, sınavlar mayıs ve haziran aylarında yapılmaktadır. Letonya üniversitelerinde eğitim dili çoğunlukla Letoncadır, yabancı öğrencilere yönelik olan az sayıda İngilizce öğretim programları mevcuttur.

Riga çok çeşitli üniversitelere ev sahipliği yapan bir yükseköğrenim merkezidir. En yüksek dereceli üç Letonya üniversitesi olan Letonya Üniversitesi, Riga Teknik Üniversitesi (RTU) ve Riga Stradins Üniversitesi (RSU) yanı sıra Riga, tüm dersleri İngilizce olarak sunan Stockholm Ekonomi Okulu'na da ev sahipliği yapmaktadır.

Riga’da İngilizce, İsveççe, Letonca ve Rusça dil eğitimi veren kurslar bulunmaktadır. Riga’da bulunan Rus Dil Akademisi Letonca dil kurslarıyla ünlüdür. Baltic Media Dil Eğitim Merkezi Riga’da dil eğitimi sunan popüler merkezlerden biridir.

En Başarılı Riga Üniversiteleri Hangileridir?

En Başarılı Riga Üniversiteleri Hangileridir?
En Başarılı Riga Üniversiteleri Hangileridir?

Riga’da bulunan 19 üniversiteden en başarılı olanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Letonya Üniversitesi
 • Riga Teknik Üniversitesi
 • Riga Stradins Üniversitesi
 • Turiba Üniversitesi
 • Riga Hukuk Enstitüsü

Riga Teknik Üniversitesi, Letonya'nın Riga kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir ve QS World University Rankings 2023'te 751-800. sırada yer almaktadır.

Letonya Üniversitesi, Baltık Devletleri'ndeki en büyük ve en prestijli üniversitelerden biridir ve QS World University Rankings 2023'te 1001-1200 arasındadır. Riga Stradins Üniversitesi, Letonya'nın Riga kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden diğeridir ve QS World University Rankings 2023'te 801-1000 arasında konumlanmıştır.

Riga Pahalı Bir Şehir Midir?

Riga'da yaşamanın maliyeti 2022 yılı verilerine göre 248 Teleport şehrinin tamamı arasında 74. sıradadır. Nestpick tarafından 2018’de yapılan bir Alman araştırmasına göre Riga, taşınmak ve yaşamak için en ucuz 5 şehirden biri seçilmiştir.

Letonya ortalamasından daha pahalı olsa da, kiralar Riga'da nispeten daha ucuzdur. Letonya şehirlerinden Ogre'de kira fiyatları Riga'ya göre %42.86, restoran fiyatları ise % 46.55 daha düşüktür.

Riga'da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Riga’da yaşam masrafları tek kişi için aylık kirasız olarak tahmini 754.70 eurodur. Riga yaşam maliyeti, İstanbul'dan %53.22 daha pahalıdır.

Letonya Riga'da Ev Fiyatları Nasıldır?

Letonya Riga şehir merkezinde 1 yatak odalı kiralık daire fiyatları 320-650 euro arasında iken, merkez dışında 250-450 euro civarındadır. 3 yatak odalı Letonya ev fiyatları şehir merkezinde 550-1.400 euro tutarında seyrederken, merkez dışında 400-850 euro arasındadır. Riga'da kira İstanbul'a göre ortalama %11.36 daha düşüktür.

Riga şehir merkezinde daire satın almak için metrekare başına fiyat 2.000-3.000 euro dolaylarındayken, merkez dışında Letonya ev fiyatları metrekare başına 1.000-2.142 eurodur. Riga'da kira fiyatları bir diğer Letonya şehri olan Daugavpils'e göre %265.38 daha yüksektir.

Riga'da Market Fiyatları Nasıldır?

Riga’da market alışverişleri kişi başına ayda yaklaşık 350- 400 euro dolaylarındadır. Riga ve Letonya’da meyve ve sebzeler İtalya'dakinin ortalama iki katıdır.

Riga’da 1 litre süt fiyatı 1-1.5 euro arasında değişirken, 1 kilogram pirinç fiyatı 1-3.35 euro dolaylarındadır. Marketlerden alınan temel gıda ürünleri baz alındığında Letonya market fiyatları başkent Riga’da Ogre’ye göre %30 oranında yüksektir.

Riga'da Ulaşım Şartları Nasıldır?

Riga'da Ulaşım Şartları Nasıldır?
Riga'da Ulaşım Şartları Nasıldır?

Riga'da toplu taşıma, alınan hizmet göz önüne alındığında oldukça pahalı olarak kabul edilmektedir. Letonya'daki tüm güzergahlarda her türlü toplu taşıma için aylık bilet ücreti 60 euro civarındayken, tek yön bilet fiyatı 1.53 eurodur. Riga’da bazı mesafelere gitmek için taksi kullanmak çok daha ucuza gelebilmektedir. 2022 yılının eylül ayı itibariyle Letonya’da mazot fiyatları litre başına 1.75 euro iken, petrol fiyatları 1.32 eurodur.

Riga, Letonya'nın geri kalanına, merkezi Riga'da bulunan ulusal taşıyıcı Passenger Train tarafından işletilen iç trenlerle bağlıdır ve ana tren istasyonu Riga Merkez İstasyonu'dur. Riga şehir sınırları içindeki tren bileti, yolculuk başına 0.7 euro tutarındadır. Riga’daki tatil beldesi Jurmala'ya ulaşmak için demir yolu ulaşımı kullanılırken, Daugavpils’e ulaşım için ise otobüs tercih edilmektedir.

Riga Havalimanından Merkeze Ulaşım Nasıldır?

Riga Havalimanından Merkeze Ulaşım Nasıldır?
Riga Havalimanından Merkeze Ulaşım Nasıldır?

Riga şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta Riga'nın eski uluslararası havalimanı olan Spilve Havalimanı yer almaktadır. Riga Havaalanından şehir merkezine ulaşım için 20 dakika süren taksi veya özel transfer tercih edilebileceği gibi 35 dakika süren 22 numaralı otobüse binmek mümkündür.

Riga’da 22 nolu otobüste tek yön biletler önceden bilet satış makinelerinden satın alındığında 1.15 euro iken, doğrudan sürücüden alındığında 2 euro tutarındadır.

Riga’da bilet otomatlarını havalimanı otobüs durağında ve havalimanı danışma ofisinde bulabilmek mümkündür ve Riga Havaalanından şehir merkezine giden otobüslerin durağı, terminalin çıkışına 300 metre mesafede, otoparkın hemen arkasında yer almaktadır.

Riga Havaalanından şehre bir taksi ile yolculuk en az 23 euroya mal olmaktadır. Riga Uluslararası Havalimanı'ndaki resmi taksi durağı, terminal çıkışının hemen dışında yer almaktadır.

Riga'dan Daugavpils'e Nasıl Gidilir?

Riga’dan Daugavpils arası mesafe 232 kilometredir ve özel araçla, trenle ve otobüsle ulaşmak mümkündür. Riga ve Daugavpils arasındaki A6 yolu kullanıldığında seyahat süresi 3-3.5 saattir. Riga’dan Daugavpils’e trenle 5 dolar, otobüsle 7 dolar ve arabayla 40 dolar bir ücret ödeyerek ulaşmak mümkündür.

Riga'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Riga’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Riga Özgürlük Anıtı
 • Aziz Petrus Kilisesi
 • Riga Eski Şehir
 • Riga Motor Müzesi
 • Riga Belediye Meydanı
 • Letonya Etnografik Açık Hava Müzesi
 • Art Nevou
 • Albert Caddesi
 • Bastejkalnas Parkı
 • Riga Merkez Pazarı

Riga Özgürlük Anıtı Nerededir?

Riga Özgürlük Anıtı Nerededir?
Riga Özgürlük Anıtı Nerededir?

Riga Özgürlük Anıtı Vecrīga'nın doğusunda bulunan önemli bir dönüm noktasıdır ve Letonya Bağımsızlık Savaşı'nda Sovyet güçleriyle savaşırken öldürülen askerlerin anısına 1935 yılında Kārlis Zāle tarafından inşa edilmiştir. Riga’da bulunan 2 metre yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı kırmızı granit ve travertenden inşa edilmiştir ve tepesinde üç altın yıldız tutan bakır bir özgürlük heykeli bulunmaktadır.

Riga Özgürlük Anıtı şehirdeki resmi anma törenlerinin en önemli parçasıdır. Riga Özgürlük Anıtı üzerinde ulusal kahramanları, alegorileri, Leton kültüründen görüntüleri ve 1905 Rus Devrimi ve Bağımsızlık Savaşı gibi ulusun tarihindeki önemli anları kaydeden 13 grup kabartma yer almaktadır.

Aziz Petrus Kilisesi Nerededir?

Aziz Petrus Kilisesi Nerededir?
Aziz Petrus Kilisesi Nerededir?

Aziz Petrus Kilisesi Letonya'nın başkenti Riga'da bulunan, Aziz Petrus'a adanmış Letonya Evanjelik Lutheran Kilisesi'ne ait bir bölge kilisesidir. Aziz Petrus Kilisesi'nden ilk defa 1209 tarihli kayıtlarda bahsedilmektedir.

Aziz Petrus Kilisesi’nin inşası 13. yüzyılın başında başlamış ve kilise, 15. ve 17. yüzyıllarda iki yapım aşaması daha geçirmiştir. Aziz Petrus Kilisesi’nin Riga’da bulunan 123 metrelik kulesi, Vecrīga siluetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aziz Petrus Kilise’sinin 15. yüzyıldan kalma Gotik kulesi 1660'ta çökmüştür. Aziz Petrus Kilisesi’nin tepesindeki horoz heykeli 158 kilogram ağırlığındadır ve heykelin altın kaplamasında 140 gram altın kullanılmıştır.

Riga'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Riga’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda sıralanmıştır.

 • Riga Merkez Pazarı’nda ve Bergs Bazaar’da alışveriş yapmak
 • Vermanes Bahçesinde yürüyüşe çıkmak
 • Açık Hava Etnografya Müzesi, Letonya Ulusal Sanat Müzesi ve Riga Havacılık Müzesini ziyaret etmek
 • Letonya Ulusal Opera ve Balesinde bir gösteri izlemek
 • Art Nouveau, Aziz Petrus Kilisesi’nde kültürel geziye katılmak
 • House of the Blackheads ve Three Brothers önünde fotoğraf çekinmek

Popüler Riga Festivalleri Hangileridir?

Popüler Riga Festivalleri Hangileridir?
Popüler Riga Festivalleri Hangileridir?

En ünlü Riga festival adları, yerleri ve tarihleri aşağıda verilmiştir.

 • Riga Opera Festivali: Letonya Ulusal Operası’nda haziran ayında gerçekleştirilmektedir.
 • Positivus Festivali: Udens Street’te 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde düzenlenmektedir.
 • Riga Şehir Festivali: 11 Novembra Kravista’da yapılmaktadır.
 • Lattelecom Riga Maratonu: Riga Centra Bölgesi’nde 14- 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşir.
 • Skaņu Mežs: Riga’da 14 Ocak’ta düzenlenen bir müzik festivalidir.
 • Summer Sound Festivali: Liepaja’da 29-31 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Summer Sound Festivali Letonya’nın en iyi festivallerindendir.

Riga'da Gece Hayatı Nasıldır?

Riga'da Gece Hayatı Nasıldır?
Riga'da Gece Hayatı Nasıldır?

Riga gece hayatı Doğu Avrupa şehirleri arasında en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Riga Old Town'da barlar ve kafeler oldukça popüler olan turistik cazibe merkezlerindendir. La Rocca çok büyük ve çoğunlukla Ruslar tarafından uğranan en ünlü kulüplerden biri olmasına rağmen şehir merkezine bir miktar uzaktır. Riga'nın en göz alıcı kulüplerinden biri olan Dacca sadece hafta sonları açıktır.

Letonya Riga Gezisinde Ne Yenir?

Letonya Riga Gezisinde Ne Yenir?
Letonya Riga Gezisinde Ne Yenir?

Letonya Riga gezisinde yenilecek yiyecek ve içecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Rye bread
 • Jāņi Cheese
 • Tütsülenmiş balık
 • Soğuk pancar çorbası
 • Karbonāde
 • Pīrāgi
 • Alexandertorte
 • Siyah Balsam
 • Kvas
 • Aldaris birası

Letonya yemekleri, Rusya, Almanya ve Baltık komşularıyla olan tarihinden ve yakınlığından etkilenerek kendine özgü bir tarz geliştirmiştir. Domuz eti Letonya mutfağında kullanılan en yaygın et türüdür.

Letonya’nın uzun kıyı şeridi ve ülkenin içinden geçen nehirleri sayesinde balık yemekleri popülerdir. Lahana turşusu ve patates ile birlikte mantar türleri de tercih edilirken Letonya yemekleri çok baharatlı değildir; karabiber, dereotu, kimyon ve kenevir tohumu gibi baharatlar sıklıkla kullanılmaktadır.

Türkiye'den Riga'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Riga’ya ulaşım için kullanılabilecek yollar arasında uçak ve gece otobüsleri bulunmaktadır. Türkiye’den Riga’ya uçakla ulaşmak yaklaşık 125-800 dolar arasında bir ücrete mal olurken, otobüs kullanıldığında 89-194 dolar arası ücret ödenmektedir.

Türkiye’den Riga’ya İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 30 dakika süren aktarmasız uçuşlar bulunurken Ankara, Adana, İzmir ve Antalya’dan 5 saat ila 8 saat arası süren aktarmalı uçuşlarla ulaşılması mümkündür.

Türkiye'den Riga'ya Gidecek Kişilerin Vize Alması Gerekir Mi?

Türkiye’den Riga’ya gidecek vatandaşlardan umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi iken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla gerçekleştirecekleri seyahatlerde vizeden muaftır.

Letonya turist vizesi başvuruları şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumun başvuru merkezine ya da Ankara Letonya Büyükelçiliği'ne yapılabilmektedir. Ankara Letonya Büyükelçiliği’nin günlük olarak sınırlı sayıda vize başvurusu kabul etmesi nedeniyle Letonya vize başvurusu yapmak için çoğunlukla başvuru merkezleri tercih edilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Letonya vize başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanıp kontrol edilmesinden vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren yüksek onay oranlı akredite şirkettir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: