Letonya'nın Şehirleri

Letonya Şehirleri ve İdari Yapısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Letonya'nın mevcut idari yapılanması 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Letonya Cumhuriyeti’nin yasama organı Saeima, 10 Haziran 2020'de 110 belediye ve dokuz cumhuriyet şehrini 36 belediye ve yedi eyalet kentinden oluşan 43 yerel yönetim birimine indiren belediye reformunu onaylamıştır.

1 Haziran 2021'de Letonya Anayasa Mahkemesi, Varakļāni Belediyesi'nin Rēzekne Belediyesi'ne ilhakının anayasaya aykırı olduğuna karar vermiştir ve karşılığında Saeima, Varakļāni Belediyesi'ni 43. yerel yönetim birimi olarak kabul etmiştir. Jēkabpils ve Valmiera eyalet şehirleri 1 Temmuz 2021 tarihinde Jēkabpils Belediyesi ve Valmiera Belediyesi'nin bir parçası olmuştur.

Letonya'da Kaç Eyalet Şehri Vardır?

2021 yılı itibariyle Letonya 7 eyalet şehrine ayrılmıştır.

Letonya Eyalet Şehirleri Hangileridir?

Letonya eyalet şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Daugavpils
 • Jelgava
 • Jurmala
 • Liepāja
 • Rezekne
 • Riga
 • Ventspils

Letonya'nın En Ünlü Şehirleri Hangileridir?

Letonya’nın en ünlü şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Daugavpils
 • Jēkabpils
 • Jelgava
 • Jūrmala
 • Liepāja
 • Rēzekne
 • Riga
 • Valmiera

Riga Letonya'da Nerededir?

Riga Letonya'da Nerededir?
Riga Letonya'da Nerededir?

Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olup 56°56′56″ kuzey paraleli, 24°6′23″ doğu boylamında yer almaktadır.

Riga önemli bir kültür, eğitim, finans ve endüstri merkezidir. Letonya başkenti olan Riga, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Riga nüfusu 671.000 kişidir ve bu sayı Letonya’nın üçte birini oluşturmaktadır. Riga, Letonya’nın yüzölçümü bakımından en büyük ve en kalabalık şehridir.

Riga’nın en önemli turistik yerleri Özgürlük Anıtı ve Letonya Ulusal Sanat Müzesi olarak bilinmektedir. Riga, ülkenin en önemli ekonomik ve finans merkezlerinden biridir. Riga şehri Letonya'nın GSYİH'sinin %50'sinden fazlasını ve Letonya ihracatının yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Riga’daki ihracat bilişim, yiyecek imalatı, nakliye ve metalurji sektörlerinde gelişmiştir.

Jelgava Nerededir?

Jelgava Nerededir?
Jelgava Nerededir?

Jelgava Riga'nın yaklaşık 41 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Jelgava, 61.791 nüfusa sahiptir ve Zemgale bölgesindeki en büyük şehirdir.

Jelgava nüfus ve yüzölçümü ile Letonya’nın en büyük 4. şehridir. Jelgava’daki turistik yerler; Jelgava Sarayı, Jelgava Eski Kenti, Lekesiz Bakire Meryem Katedrali, Aziz Simeon ve Aziz Anne Katedrali olarak sıralanmaktadır. Jelgava bir ekonomi, kültür ve eğitim merkezidir. Jelgava önemli bir demiryolu kavşağı olarak bilinmektedir ve ekonomisi bu alana bağlıdır.

Daugavpils Nerededir?

Daugavpils Nerededir?
Daugavpils Nerededir?

Daugavpils Letonya'nın güneydoğusunda yer almaktadır. Daugavpils adını kıyısında bulunduğu Daugava Nehri’nden almıştır. Daugavpils Nehri’nin kuzeyi, tarihi Letonya bölgesi olan Latgale'ye; güneydeki kısımları ise Selonia'ya aittir. Daugavpils nüfusu 111.564 olarak bilinmektedir. Daugavpils nüfus ve yüzölçümü bakımından Letonya’nın en büyük ikinci şehridir. Daugavpils Riga’ya yaklaşık 230 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Daugavpils, Letonya'nın doğusunda bulunan önemli bir kültür merkezi olarak bilinmektedir. Daugavpils’in Belarus ve Litvanya sınırlarına yakın olması sebebiyle ekonomisi serbest sanayiye dayanmaktadır.

Daugavpils’in turistik yerleri; Daugavpils Kalesi, Aziz Boris ve Gleb Katedrali ve Alexander Nevsky Tapınağı olarak sıralanmaktadır.

Rēzekne Nerededir?

Rēzekne Nerededir?
Rēzekne Nerededir?

Rēzekne Letonya'nın Latgale bölgesinde Rēzekne vadisinde bulunmaktadır. Yedi tepe üzerine inşa edilmiş olan Rēzekne şehri Riga'nın 242 kilometre doğusunda ve Letonya- Rusya sınırının 63 kilometre batısında, Moskova - Ventspils demiryolu ve Varşova- Saint Petersburg demir yollarının kesiştiği noktada yer alır. Rēzekne 39.340 kişilik bir nüfusa sahiptir. Rēzekne yüzölçümü ve nüfusu bakımından Letonya'nın 7. büyük şehridir.

Rēzekne’de bulunan turistik yerler; Our Lady of Sorrows Roma Katolik Kilisesi, Kutsal İsa'nın Annesinin Doğuşu Ortodoks Kilisesi ve Kutsal Kalp Katedrali olarak sıralanmaktadır.

Rēzekne ekonomisi şehirde bulunan tarihi yapılar sebebiyle turizme ve ticarete dayanmaktadır.

Yaşamak için En İdeal Letonya Şehri Hangisidir?

Riga, Letonya’nın başkenti olması sebebiyle çeşitli iş imkanlarına sahiptir. Riga tüm ülke nüfusunun çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Diğer Letonya şehirlerine göre yaşam koşullarının uygun oluşu Riga’yı en yüksek nüfuslu şehir konumuna getirmiştir.

Sabile, Talsi bölgesinde Riga'nın batısında yer almaktadır. Sabile şehrinin son yıllarda yaşamak için tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de ucuz olmasıdır. Sabile şehri Letonya’da yaşam koşulları en iyi olan şehirler arasındadır.

Kuldiga şehrinde işsizlik oranı çok düşüktür. Kuldiga şehri yaşam masraflarının uygun olması, güvenli bir şehir olması ve iş olanaklarının çeşitli olması sebebiyle yaşamak için tercih edilmektedir.

En Güvenli Letonya Şehri Hangisidir?

Cia.gov 2021 verilerine göre Letonya'nın en güvenli şehirleri Valmiera, Ventspils ve Liepaja olarak bilinmektedir.

Riga gibi büyük şehirler Letonya suç oranı yüksek şehirler arasında olup soyulma ve hırsızlık riski bu şehirlerde daha yüksektir.

Yaşam Masrafları Bakımından En Ucuz Letonya Şehirleri Hangileridir?

Yaşam masrafları bakımından en ucuz Letonya şehri ulaşım, yemek, konaklama ücretleri dahil olmak üzere ortalama 580 dolar ile Jekabpils olmuştur. Jekabpils şehrinde aylık market masrafı 253 dolar, şehir içi ulaşım aylık 27,2 dolar ve şehir merkezinde tek kişilik evin aylık kirası 91,2 dolar olarak bilinmektedir.

Rezekene Letonya’nın yaşam masrafları bakımından aylık 582 dolar maliyet ile en ucuz şehirleri arasındadır. Rezekene şehrinde aylık market masrafı 267 dolar, şehir içi ulaşım aylık 31 dolar ve şehir merkezinde tek kişilik evin aylık kirası 123 dolar olarak bilinmektedir.

En Turistik Letonya Şehirleri Hangileridir?

En turistik Letonya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Riga
 • Daugavpils
 • Liepaja
 • Jelgava
 • Jürmala
 • Ventspils

Üniversite Eğitimi için En İyi Letonya Şehri Hangisidir?

Üniversite eğitimi için en iyi Letonya şehri Riga’dır. Riga iyi programları, yaşam tarzı ve staj olanakları ile öğrenciler için iyi bir destinasyonudur. Letonya'da üniversite sayılarına ve derecelerine göre eğitim almak için en iyi şehirler Riga, Jelgava, Daugavpils ve Ventspils'dir.

Riga’da bulunan University of Latvia (1.) ve Jelgava’da bulunan Latvia University of Agriculture (3.) en iyi Letonya üniversiteleri olarak bilinmektedir.

İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Letonya Şehri Hangisidir?

İş fırsatlarının en fazla olduğu Letonya şehri Riga olup, çalışmak ve iş yapmak için uygun bir yer olarak kabul edilmektedir. Letonya’da çalışan nüfusun yarısından fazlası Riga'da bulunmaktadır.

Letonya’da en fazla rağbet gören meslekler; planlama ve raporlama yönetimi, finans ve iş kontrolü, muhasebe ve finans analizi ve hazine yönetimi olarak sıralanmaktadır.

Aylık ortalama 850 euro maaş ile Riga, Letonya iş imkanları bakımından cazip seçenekler sunmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: