Riga Havaalanından Şehre Ulaşım

Riga Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Letonya’da Riga Havalimanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın yolları aşağıda sıralanmıştır.

 • Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım
 • Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşım
 • Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine özel transfer ile ulaşım
 • Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine tren ile ulaşım

Riga Havalimanı, Letonya’nın başkenti olan Riga’da 1973 yılında inşa edilmiştir. Riga Havalimanı Riga şehir merkezinin 10 kilometre batısında bulunmaktadır. Riga Havalimanı’nın yolcu kapasitesi 2019 yılındaki istatistiklere göre 7,798,382 olarak ölçülmüştür. Riga’ya Letonya vizesi ile birlikte gelen bir kişi, Riga Havalimanı’nda indikten sonra dört farklı yöntem ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Riga’da Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Riga’da yer alan tek havalimanı Riga Uluslararası Havalimanı’dır.

Riga Uluslararası Havalimanı Baltık Devletleri içinde en büyük havalimanıdır ve 2019’un kasım ayı itibariyle 76 farklı noktaya direkt uçuş gerçekleştirilebilmektedir. Riga Uluslararası Havalimanı 3,200 metre uzunluğunda tek bir uçak pistine ve iki katlı bir terminale sahiptir. Riga Uluslararası Havalimanı airBaltic, SmartLynx Airlines, Vip Avia, RAF-Avia ve Inversija gibi havayolu şirketleri için merkez nokta görevi görmektedir.

Riga Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Riga Havaalanı şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır.

Riga Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Riga Havaalanından halk otobüsleri ile Riga şehir merkezinin en merkezi yerlerine ulaşabilmektedir. Riga otobüslerinde tek bilet 1.15 Euro olmakla birlikte gün boyu birden fazla kullanılabilecek biletler 5 Euro’dur. Riga otobüs biletlerini gişelerden veya makinelerden nakit ya da kart kullanarak satın almak mümkündür.

22 numaralı halk otobüsü Riga Uluslararası Havalimanı’nın önünden her gün geçmektedir. Sabah 05.30’da kalkan 22 numaralı halk otobüsü gece 00.00’a kadar çalışmaktadır. Riga Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan 22 numaralı halk otobüsü bekleme süresi yaklaşık olarak 10-15 dakikadır. 22 numaralı halk otobüsünün seyahat süresi ise yaklaşık olarak 30 dakikadır.

Riga Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan, 22 numaralı halk otobüsünün geçtiği duraklar sırasıyla: P133, Kārļa Ulmaņa gatve, Lielirbes iela, Kalnciema iela, Lielirbes iela, Kalnciema iela, Raņķa dambis, Kalnciema iela, Daugavgrīvas iela, Raņķa dambis, Akmens tilts, Uzvaras bulvāris, 11.novembra krastmala, 13.janvāra iela, Turgeņeva iela, Gogoļa iela, Abrenes iela olarak düzenlenmiştir.Havaalanından merkeze Riga’da ulaşım sağlamak için otobüs en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır.

Riga Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Riga Havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşım özellikle gece geç iniş yapan turistler, yükü olanlar, küçük çocukları ile birlikte seyahat edenler ve bir an önce şehir merkezine varmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Riga Havaalanında taksi bulmak yaklaşık 5-10 dakika almaktadır. Riga Havaalanından taksi ile şehir merkezine ulaşım ise yaklaşık olarak 13 dakika sürmektedir. Taksiler, Riga Havaalanı çıkışının karşısında bulunabilmektedir. Riga Havaalanından, Riga şehir merkezine taksi ücretleri ortalama 20 Euro’dur.

Riga Havaalanından Şehir Merkezine Özel Transfer ile Nasıl Ulaşılır?

Riga Havaalanından şehir merkezine özel transfer ile ulaşım seçenekler arasındaki en kolay sürece sahiptir. Riga Havaalanından şehir merkezine özel transfer ile ulaşım için kullanılacak araçlar önceden rezerve edilmekle beraber aracın sınıfı da seçilebilmektedir. Özel transfer aracı kişinin rezerve sırasında belirlediği zamanda varmakla beraber yine belirlenen noktada beklemektedir. Riga Havaalanından şehir merkezine özel transfer ücreti 23 Euro ile 34 Euro arasında değişmektedir. Özel transfer ile gönderilen sürücü valizlerin yüklenmesinde ve şehri tanıtmakta yardımcı olmaktadır.

Riga’ya Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Riga’ya giderek dil eğitimi almak mümkündür.

Riga`da dil eğitimi alınabilecek bazı okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Anglikus
 • Baltic Media
 • International School of Riga
 • BaltImage
 • International House Riga
 • Lingua Riga
 • Riga English Grammar School

Letonya’nın en büyük şehri olan Riga’da dil öğrenmek için çeşitli dil okulları bulunmaktadır. İngilizce, Letonca, Rusça ve daha başka yabancı diller öğrenmek isteyenler için Letonya’da en iyi dil okulları ülkenin başkenti Riga’da bulunmaktadır.

Paylaş: