Litvanya Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Litvanya Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Litvanya Cumhuriyeti’ne yapılacak ziyaretler için, seyahat amacına uygun turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, aile birleşimi, erasmus, işçi, resmi ziyaret, tedavi, kültürel ve sportif amaçlı, eğitim ve şoför gibi türlerde Litvanya Vizesi sahibi olmak gerekmektedir.

Litvanya Cumhuriyeti için alınacak vizeler uzun ve kısa dönemli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Litvanya Cumhuriyeti için vize başvurusu VFS Global vize merkezleri üzerinden randevulu bir şekilde yapılmaktadır. Litvanya’ya yapılacak ziyaretler için vize başvuru işlemleri, Litvanya’ya gitmeden en az 15 gün, en fazla 6 ay önce tamamlanmalıdır.

Litvanya Vize İstiyor mu?

Litvanya ziyaretçilerinden vize talep etmektedir. Litvanya Cumhuriyeti seyahatlerinde, Litvanya hükümeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları için vize şartı aramaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının maksimum 90 gün sürecek Litvanya seyahatlerinde vize bulundurma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Litvanya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde çalışan ya da çalışmış memurlara ve belirli koşullara sahip birinci derece yakınlarına 5 yıllık süre ile verilen bir pasaport türü olarak tanımlanmaktadır.

Litvanya, yeşil (hususi) pasaport sahibi Türk vatandaşlara, Litvanya’da 180 günlük süre içinde azami 90 gün vize sahibi olmadan barınabilme hakkı tanımaktadır.

Litvanya Vize Türleri Nelerdir?

Litvanya vizeleri 2 başlık altında toplanabilmektedir.

 • Kısa süreli Litvanya vizeleri (Litvanya C tipi vize)
 • Uzun süreli Litvanya Ulusal vizeleri (Litvanya D tipi vize)

Litvanya Halk Cumhuriyeti Kısa Dönemli (C Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

Litvanya Halk Cumhuriyeti kısa dönemli (C tipi) vize türlerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya ticari vizesi: Litvanya ticari vizesi, Litvanya’ya ticari faaliyetlerde bulunmak ve girişimcilik gibi işlemler için gidenlerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya kısa süreli eğitim vizesi: Litvanya kısa süreli eğitim vizesi, Litvanya’da 90 günden az bir süre ile eğitim alacak öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya turist vizesi: Litvanya turist vizesi, Litvanya’yı turistik amaçlar için ziyaret edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya staj vizesi: Litvanya’da yer alan üniversitelerin programları ile Litvanya’da 90 günü aşmayan staj fırsatlarından faydalanmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya Avrupa Birliği ve AEA alanı vatandaşı evlilik vizesi: Litvanya Avrupa Birliği ve AEA bölgesi vatandaşı evlilik vizesi, Avrupa Birliği ve AEA bölgesi üyesi ülkelerin vatandaşları ile evlilik durumu olan kişilerin, Litvanya’da bulunmak için başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi: Litvanya’da bulunan aile, arkadaş ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyen vatandaşların başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya şoför vizesi: Litvanya şoför vizesi, Litvanya’da 90 gün azami sınır ile şoförlük yapacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya sağlık vizesi: Litvanya sağlık vizesi, Litvanya’da tedavi ya da tıbbi işlemler amacıyla bulunacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya resmi ziyaret vizesi: Litvanya resmi ziyaret vizesi, vatandaşı olduğu diğer bir ülke tarafından Litvanya’ya resmi bir görevi yürütmek ya da denetlemek amacıyla gönderilen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi: Litvanya kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi, Litvanya’da düzenlenen spor müsabakaları, spor etkinlikleri ve konferanslarda yer almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.
 • Litvanya transit vize: Litvanya transit vize, Schengen bölgesi dışında kalan bir ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşların, Litvanya’da yer alan havalimanları aracılığı ile aktarma yapmalarına olanak tanıyan vize türüdür.

Litvanya Turist Vizesi

Litvanya turistik vize, Litvanya’ya 180 gün içerisinde, en fazla 90 gün süre ile turistik amaçlı ziyaret eden vatandaşlar tarafından başvurulması gereken vize çeşididir. Litvanya turistik vize kısa süreli (C tipi) bir vize türü olarak bilinmektedir.

Litvanya turistik vize başvuruları şahsi olarak VFS Global vize merkezleri üzerinden randevulu bir şekilde yapılmaktadır. Litvanya hükümeti tarafından Litvanya Turistik vize başvuruları olumlu yanıtlanan vatandaşlar, Litvanya’da yer alan tur ve turistik etkinliklerde yer alabilmektedir. Litvanya için alınan turistik vize, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir.

Litvanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Litvanya kısa süreli eğitim vizesi, Litvanya’yı 180 gün içerisinde azami 90 günlük bir eğitim almak için ziyaret edecek öğrenciler tarafından başvurulması gereken kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir.

VFS Global merkezleri üzerinden, pasaport, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf, eğitimi belgeleyen (kurs ya da okula ait) evrak gibi ek belgeler ile Litvanya eğitim vizesi başvuruları tamamlanabilmektedir. Litvanya kısa süreli eğitim vizesi başvuruları onaylanan öğrenciler, dil eğitimi başta olmak üzere tüm kısa süreli eğitimler için Litvanya’da eğitim alma hakkı elde etmektedirler.

Litvanya Ticari Ziyaret Vizesi

Litvanya ticari vize, Litvanya’da ticari faaliyetlerde bulunulmasına olanak sağlayan kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir. Litvanya ticari vize hamilleri, Litvanya’da yer alan ticari eğitim, konferans ve toplantı gibi etkinliklerde bulunma hakkı elde etmektedirler.

Litvanya’da ticari faaliyetlerde bulunan kişiler, katılınacak ticari etkinlikten ücret talebinde bulunmadıkları koşulda Litvanya ticari vize elde edebilmektedir. Litvanya’da yer alan ticari bir etkinlikte ya da işte ücret karşılığı çalışacak kişilerin Litvanya ticari vize yerine Litvanya çalışma izni alınması gerekmektedir.

Litvanya ticari vize başvurusunda bulunmak için; seyahat eden kişiye ve seyahate ilişkin bilgilerin yazılı olduğu davet mektubunun VFS Global merkezleri ile yapılacak başvurular esnasında teslim edilmesi gerekmektedir. Litvanya ticari vize başvuru sahibinin Litvanya’da katılım sağlayacağı etkinliklere ait giriş evraklarının başvuru aşamasında teslim edilmesi gerekmektedir. Litvanya ticari vize, diğer Schengen ülkelerinde de geçerli kabul edilmektedir ve 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süre ile Litvanya’da kalmaya imkan tanımaktadır.

Litvanya Transit Vizesi

Litvanya transit vize, asıl ziyaret edilmesi planlan ülkeye gidiş yolunda Litvanya’da yer alan havaalanlarından aktarma yapılmasına olanak veren kısa süreli bir vize türü olarak bilinmektedir. Litvanya transit vize hamillerinin, Litvanya havaalanında yer alan belirlenmiş transit alanın dışına çıkmaları yasaktır.

Litvanya’da aktarma yapacak kişilerin, uçuş için belirlenen rotasyonda aktarma yaşayacaklarını ispat eden belge ile en az 30 gün önce Litvanya transit vize başvurularını VFS Global merkezleri aracılığıyla tamamlamaları gerekmektedir. Litvanya’dan aktarma yapacak; resmi pasaport sahiplerinin, Schengen ülkesinde oturma izni sahibi kişilerin, Chicago uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’nde taraf bir ülkenin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesinin, Avrupa Birliği, AEA veya İsviçre vatandaşı olan kişilerin Litvanya transit vize almaları gerekmemektedir.

Litvanya Staj Vizesi

Litvanya staj vizesi, Litvanya’da kısa süreli (90 günden az) staj görmek isteyen vatandaşlar tarafından başvurulması gerekli görülen bir vize türüdür.

Litvanya staj vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin, Litvanya’da staj görülecek kurum veya kuruluş tarafından gönderilen staj kabul mektubu, stajyere ait son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ve nüfus cüzdanı örneği gibi evrakları VFS Global merkezi aracılığıyla yapılacak vize başvurularında sunmaları beklenmektedir. Litvanya’da kısa dönem stajı yapacak kişilerin, Litvanya’da staj boyunca çalışacakları yere ait belgeler ve kazanılacak tutarı Litvanya Hükümeti’ne bildirmesi şarttır.

Litvanya Şoför Vizesi

Litvanya şoför vizesi, Litvanya’ya veya diğer Schengen ülkelerine tır ya da kamyonet gibi yük taşıma araçları ile kargo paketi, yük veya yolcu taşımayı düşünen vatandaşlar tarafından başvurulması gerekli görülen kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir.

Litvanya şoför vizesine başvuracak şoförlerin; çalışılan şirketten alınan garanti belgesi, şirketin sürücülerine ait liste, SGK (sosyal güvenlik kurumu) kayıt belgesi, sürücü için geçmişte bulunan SGK ödeme listesi, çalışılan şirket UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği) üyesi ise çalışılan şirkete ek olarak UND’den de alınan garanti belgesi, SGK hizmet dökümü, şirketin Ticaret Odası üyesi olduğuna dair ispatlayıcı belge, C2 sertifikası (ihracat izni), şoförün ulusal ve uluslararası sürücü ehliyeti, Elektronik Hizmetler Bilgi Sistemi üzerinden davet eden kişi/ kurum tarafından düzenlenen davetiye mektubunun kodu, şoförün Schengen ülkeleri ile olan iş ilişkisini gösteren son 5 nakliye işine ait CMR Belgesi ve T1 veya T2 formatında Transit Refakat Beyannamesi gibi ek belgeleri VFS Global merkezleri aracılığı ile yapacakları başvurularda sunmaları gerekmektedir.

Litvanya Kültürel Sportif Etkinlik Amaçlı Vize

Litvanya kültürel sportif etkinlik vizesi, Litvanya’da gerçekleşen spor müsabakalarına ve spor etkinliklerine katılım sağlamak ya da Litvanya’ya yapılacak kültürel bir ziyaret için alınması gerekli görülen bir vize çeşididir.

Litvanya kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmak için; spor etkinliklerinde yer alacak kişilerin; etkinliğin düzenlendiği tarihin, yerin ve spor etkinliğine davet edilen kişinin bilgilerinin yer aldığı elektronik kodlu davet mektubunu, kültürel ziyaret yapacak kişilerin; kültür faaliyeti organizasyon sahibi ile yaptığı elektronik kodlu davet mektubunu, VFS Global merkezi aracılığı ile yapılan başvurularda teslim etmesi şart koşulmaktadır.

Kısa süreli bir vize türü olan Litvanya kültürel ve sportif etkinlik amaçlı vize için yaptıkları başvurular olumlu sonuçlanan vatandaşlar, Litvanya’da 180 günlük bir sürede azami 90 gün süreyle kültürel ve sportif etkinlikler için bulunma hakkı elde etmektedirler. Litvanya kültürel sportif etkinlik vizesi diğer Schengen ülkelerinde de geçerli kabul edilmektedir.

Litvanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Litvanya için aile, arkadaş ziyaret vizesi, Litvanya’da yaşayan aile ve arkadaşlarını 180 günlük sürede maksimum 90 gün süreyle ziyaret etmek isteyen vatandaşların başvuru yapması beklenen kısa süreli (C tipi) bir vize türü olarak kabul edilmektedir.

VFS Global merkezleri aracılığı ile gerçekleşecek başvurularda, Litvanya’da yaşayan aile veya arkadaş tarafından gönderilen Litvanya göçmenler bürosundan alınmış kodlu davetiye çıktısı talep edilmektedir. Davet mektubu, Litvanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvuru sahibine ve göndericiye ait adres, telefon numarası gibi şahsi bilgileri içermektedir.

Litvanya’ya seyahat edecek kişinin ihtiyaçlarının kendi tarafından karşılanması durumunda son 3 aylık banka hesap hareketlerinin göründüğü ve Litvanya’da kalınacak her gün için minimum 20 Euro bulunduran bir banka hesabı ek belge olarak sunulmaktadır. Litvanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvuru hamillerinin, ziyaret edeceği kişiler akraba ya da aile üyesi ise aralarında bulunan akrabalık ilişkisini belgelemesi beklenmektedir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı Vatandaşı Evlilik Vizesi

Litvanya Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı vatandaşı evlilik vizesi, Avrupa Birliği ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşları ile evlilik durumu olan vatandaşların, Litvanya’da 90 gün azami sınır ile bulunmak için başvurması şart koşulan bir vize çeşididir.

Litvanya Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı vatandaşı evlilik vizesi, evli olan vatandaşların aile fertleri için de geçerli konumdadır. Litvanya Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı vatandaşı evlilik vize başvurusu; eş tarafından yazılmış Litvanya dilinde imzalı dilekçe, Litvanya yetkili makamlar tarafından düzenlenmiş evliliğin kayda alındığına dair belge (santuokos sudarymo) ve ya Litvanya evlilik cüzdanı (santuokos liudijimas) gibi ek beleger ile birlikte yapılmalıdır. Başvurusu onaylanan Litvanya Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı vatandaşı evlilik vizesi başvuru hamilleri, Litvanya’da ya da diğer Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı ülkelerinde 180 günlük süre içerisinde azami 90 gün bulunma hakkı elde etmektedir.

Litvanya Halk Cumhuriyeti Ulusal Vize Türleri Nelerdir?

Litvanya Halk Cumhuriyeti için alınabilecek Litvanya Ulusal Vizesi türlerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya işçi vizesi: Litvanya’da bulunan şirket ve kuruluşlarda 90 günden daha fazla çalışacak işçiler tarafından alınması gereken bir vize türüdür.
 • Litvanya erasmus vizesi: Litvanya erasmus vizesi, Litvanya’da bulunan üniversitelerin öğrenci değişim programlarından 90 günden daha fazla bir süreç için yararlanmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bir vize türüdür.
 • Litvanya eğitim vizesi: Litvanya’da yer alan eğitim kurumlarından 90 günden daha uzun süre öğrenim görecek öğrenciler tarafından alınması gereken bir vize türüdür.
 • Litvanya aile birleşimi vizesi: Litvanya aile birleşimi vizesi, Litvanya’da yer alan aile üyesini uzun süreli (90 günden fazla) ziyaret edecek kişilerin sahip olmaları gereken bir vize türüdür.
 • Litvanya hissedar veya şirket yöneticisi olarak yasal faaliyetler vizesi: Litvanya hissedar veya şirket yöneticisi olarak yasal faaliyetler vizesi, Litvanya’da yer alan herhangi bir ulusal kurum ya da kuruluşta belirlenen pay oranında hisse sahibi olan ya da şirket yöneticisi konumundaki vatandaşların Litvanya’da uzun süreli ikamet etmek için almaları gereken vize türüdür.
 • Litvanya hükümet programları vizesi: Litvanya hükümet programları vizesi, Litvanya dışında başka bir ülkeye ait hükümet tarafından Litvanya ile diplomatik ve siyasal birtakım ilişkilerin oluşturulması ya da incelenmesi doğrultusunda Litvanya’da uzun süreli bulunacak kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi: Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi, Litvanya Cumhuriyeti’nde bulunan yabancının geçici veya kalıcı iznini vermek ya da yenilemek için olumlu bir karar alındığı durumlarda veya kişinin geçici veya kalıcı iznin kaybolduğu durumlarda alınan vize türüdür.
 • Litvanya basın mensupları vizesi: Litvanya basın mensupları vizesi, Litvanya’da gerçekleşen ulusal ya da uluslararası bir olay ile ilgili araştırma ya da haber yapmak isteyen basın mensuplarının Litvanya’da 90 günü aşkın süre ile bulunmalarına olanak veren vize türüdür.
 • Litvanya bilimsel araştırma vizesi: Litvanya bilimsel araştırma vizesi, Litvanya hükümeti tarafından ya da uluslararası çapta yönetilen bilimsel bir araştırma için gerekli verilerin ve incelemelerin gerçekleşmesine olanak tanıyacak bilim insanlarına Litvanya’da 90 günden fazla süre ile bulunma hakkı tanıyan vize çeşididir.
 • Litvanya denizci vizesi: Litvanya denizci vizesi, Litvanya’da yer alan denizlerde faaliyet gösterecek denizcilere, Litvanya’ya ait denizlerde 90 günü aşkın süre ile açılma fırsatı tanıyan vize türüdür.
 • Litvanya gemi işçisi vizesi: Litvanya gemi işçisi vizesi, Litvanya’da yer alan özel ve hükümete ait gemilerde çalışan personellerin Litvanya’da 90 günden fazla çalışmasına olanak sağlayan vize türüdür.
 • Litvanya mevsimlik işçi vizesi: Litvanya mevsimlik işçi vizesi, Litvanya’da turizm ve tarım gibi sektörler başta olmak üzere mevsimlik çalışacak kişilere 90 günü aşkın süre ile çalışma hakkı tanıyan bir vize türüdür.
 • Litvanya sporcu vizesi: Litvanya sporcu vizesi, Litvanya’da gerçekleşecek ulusal ya da uluslararası spor faaliyetlerinde ya da olimpiyat gibi büyük spor etkinliklerinde yer alacak sporculara Litvanya’da 90 günden fazla bir süre için müsabakalara ve etkinliklere katılma hakkı tanıyan vize türüdür.
 • Litvanya çalışma vizesi: Litvanya çalışma izni vizesi Litvanya’da çalışma iznine sahip olmak için başvuru yapacak kişilere, Litvanya’da yer alan kurum veya kuruluşlarda uzun süreli çalışmaları ve çalışma izni başvurusu gerçekleştirmeleri için Litvanya hükümeti tarafından verilen bir vize türüdür.

Litvanya Eğitim Vizesi

Litvanya eğitim vizesi, Litvanya’da yer alan okul, kurs ve eğitim merkezi gibi kurumların eğitim imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler tarafından 90 günden uzun bir süre konaklama sağlanması için gerekli görülen uzun süreli (D tipi) bir vize çeşididir.

Litvanya eğitim vizesi kendi içerisinde Litvanya erasmus vizesi, Litvanya yüksek lisans vizesi, Litvanya doktora vizesi, Litvanya çalışan eğitim vizesi ve Litvanya yeni mezun vizesi gibi türlere ayrılmaktadır. Litvanya’da uzun süreli bir eğitim için gerekli görülen Litvanya öğrenci vizesi, öğrenci eğitim hayatına devam etmek istediği takdirde Litvanya hükümetine yapılan başvuru ile uzatılabilmektedir. Litvanya eğitim vizesi sahipleri, Litvanya’daki eğitim hayatları süresince haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma imkanına sahiptirler. Eğitim hayatını Litvanya’da bulunan okullarda tamamlayan yabancı öğrenciler, üniversite eğitimlerini tamamladıkları takdirde Litvanya’da çalışma ve uzun süreli oturma izinlerine başvurma imkanı elde etmektedir.

Litvanya eğitim vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerden, Litvanya’da eğitim alacağı eğitim kurulu tarafından gönderilmiş kabul mektubu, Elektronik Hizmetler Bilgi Sistemi üzerinden elektronik olarak alınacak Arabuluculuk Mektubu’nun kodu, Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafından verilmiş olan QR Koduna sahip öğrenci belgesi, öğrencinin mevcut eğitimine ait transkript ve önceki eğitimlerine ait diploma, yabancı dil sertifikası gibi belgeler istenmektedir. Öğrencinin Litvanya Cumhuriyeti’nde eğitim alacağı süre boyunca, yetişkinse 607 Euro x kalınacak ay sayısı miktarında ve reşit değilse 304 Euro x kalınacak ay sayısı miktarında para bulundurması gerekmektedir.

Litvanya Erasmus Vizesi

Litvanya erasmus vizesi, erasmus öğrenci değişim programı ile Litvanya‘da eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler tarafından başvurulan bir vize türüdür.

Litvanya Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerden; Litvanya’da yer alan erasmus eğitimi alınacak üniversiteden teslim alınan kabul mektubu, Türkiye Ulusal Ajansı veya Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından antetli kağıda düzenlenmiş imzalı ve kaşeli hibe belgesinin orijinali, Elektronik Hizmetler Bilgi Sisteminden çevrimiçi olarak alınacak Arabuluculuk Mektubu’nun kodu gibi ek belgeler talep edilmektedir. Öğrenciler için uzun süreli erasmus eğitimlerinde ön şart kabul edilen Litvanya Erasmus vizesi başvurusu gerçekleştiren öğrencilerden, öğrencinin Litvanya Cumhuriyeti’nde yaşayacağı süre boyunca, Litvanya’daki kalınacak ay sayısı x 304 Euro miktarını içeren banka hesabı bulundurması beklenmektedir.

Litvanya Hissedar veya Şirket Yöneticisi Olarak Yasal Faaliyetler Vizesi

Litvanya hissedar veya şirket yöneticisi olarak yasal faaliyetler vizesi, Litvanya’da bulunan şirket ya da büyük kuruluşlarda hissedar olan ya da şirket yöneticisi pozisyonunda bulunan vatandaşların Litvanya’da uzun süreli (90 günden fazla) bulunmak için almaları gereken vize çeşididir. Litvanya hissedar veya şirket yöneticisi olarak yasal faaliyetler vizesi; hissedarı veya yönetici olunan şirkete ait geçmiş hesap dokümanı, şirketteki yöneticilik pozisyonu delili, şirkette hisse sahibi olduğuna dair resmi belge ve şirket sigortası gibi şirketin Litvanya hükümeti tarafından onaylandığını gösteren belgeler gibi ek evraklar sunularak yapılmaktadır.

Litvanya Hükümet Programları Vizesi

Litvanya hükümet programları vizesi, Litvanya ile ilişkileri bulunan başka bir ülkeye ait hükümet tarafından Litvanya ile diplomatik ve siyasi birtakım ilişkilerin pekiştirilmesi ya da incelenmesi doğrultusunda Litvanya’da uzun süreli (90 günden fazla) bulunacak kişilerin alması gereken vize çeşidi olarak bilinmektedir. Litvanya’ya hükümet programları ile gelen diplomat, büyükelçi ya da çeşitli bakanlar genellikle vize muafiyetinden yararlanmaktadırlar. Litvanya hükümeti kimi zaman başka bir hükümete ait yetkililerden ya da ekibinden vize talebinde bulunmaktadır.

Litvanya hükümet programları vize başvurusu; Litvanya’da gerçekleştirilecek resmi işlere ait belge, Litvanya hükümeti tarafından davet ya da ziyaret kabulüne ilişkin belge ve başvuru sahibinin diğer ülkeye ait resmi bir pozisyonda yer aldığını belgeleyen ek evraklarla yapılabilmektedir.

Litvanya Basın Mensupları Vizesi

Litvanya basın mensupları vizesi, Litvanya’da gerçekleşen ulusal ya da uluslararası bir olay ile ilgili araştırma ya da haber yapmak isteyen basın mensuplarının Litvanya’da 90 günden daha fazla bir süre ile görev almalarına imkan veren vize çeşididir.

Litvanya’da ya da Litvanya’yı ilgilendiren konularda Litvanya’ya araştırma ve haber yapmak için gelecek basın mensuplarının, Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından akredite edildiğini gösterir belgeyi ek evrak olarak sunması gerekmektedir.

Litvanya Onaylanmış Göçmenlik Vizesi

Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi, Litvanya Göç Dairesi’nin Litvanya Cumhuriyeti’nde barınan yabancının geçici veya kalıcı iznini vermek ya da yenilemek için olumlu bir karar aldığı durumlarda veya kişinin geçici veya kalıcı iznin kaybolduğu durumlarda alınan vize türüdür.

Litvanya onaylanmış göçmenlik vize başvurusunda, Litvanya Göç İdaresinin yabancı kişinin geçici veya kalıcı oturma iznini verme veya yenileme kararının (Pranesimas) ek belge olarak sunulması gerekmektedir.

Litvanya Bilimsel Araştırma Vizesi

Litvanya bilimsel araştırma vizesi, Litvanya hükümeti için ya da uluslararası bir amaç doğrultusunda öğretmen olarak çalışmaya, bilimsel araştırmalar yapmaya veya deneysel geliştirme çalışması için araştırmacı olarak çalışmak amacı ile Litvanya’ya gelmek için başvurulması gereken vize türüdür. Litvanya gelişmiş bir ülke olması sebebiyle ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları hem fonlar hem de sahip olduğu imkanlar ile desteklemektedir.

Litvanya bilimsel araştırma vizesi başvurusunda bulunmak için, başvuru sahibinin iş sözleşmesi veya Litvanya Hükümeti’ne kayıtlı bir araştırma kurumu ile imzalanmış sözleşmesi olması gerekmektedir.

Litvanya Denizci Vizesi

Litvanya denizci vizesi, gemi adamı vizesi olarak da bilinmektedir. Litvanya denizci vizesi Litvanya’da yer alan denizlerde faaliyet gösterecek gemici ve kaptan gibi denizcilere, Litvanya’ya ait denizlerde 90 günü aşkın süre ile açılma imkanı veren bir vize çeşididir.

Litvanya denizci vizesi başvurusunda bulunmak için;gemici kimliği gibi ek evraklar ile Litvanya denizcilik vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir.

Litvanya Gemi İşçisi Vizesi

Litvanya gemi işçisi vizesi, Litvanya’da yer alan özel ve hükümete ait gemilerde çalışan kaptan ve denizci dışındaki mürettebat ve işçi gibi personellerin Litvanya’da 90 günden fazla açılacak bir gemide çalışmalarına imkan sağlayan vize çeşididir.

Litvanya’da gemi işçisi olarak çalışacak kişilerden; çalışılacak gemiye ait evraklar, gemide çalışması için davet ya da kabul mektubu, yapacağı işe dair arabulucuk mektubu gibi evraklar istenmektedir. Litvanya gemi işçisi vizeleri sadece gemilerde çalışmak için geçerlidir ve gemilerde mürettebat veya gemi işçiliği dışında başka bir sektörde çalışma imkanı sunmamaktadır. Başka bir sektör ya da görevde çalıştığı tespit edilen Litvanya gemi işçisi vizesi hamillerinin vizeleri Litvanya hükümeti tarafından iptal edilmektedir.

Litvanya Mevsimlik İşçi Vizesi

Litvanya mevsimlik işçi vizesi, Litvanya’da mevsimlik olarak 90 günden fazla çalışacak kişiler için gerekli bir vize türüdür. Litvanya mevsimlik işçi vizesi, çalışma izninden farklı olarak belirli bir süre dahilinde Litvanya vatandaşı olmayan kişilere verilen bir vize türüdür. Litvanya mevsimlik işçi vizesi hamilleri Litvanya’da tarım, sanayi, turizm ve tekstil gibi sektörlerde istihdam edilmektedir.

Litvanya mevsimlik işçi vizesi almak için; mevsimlik işçi çalışma izni, iş sigortası ve Litvanya’da çalışılacak kurum ya da kuruluş tarafından Litvanya mevsimlik işçi vizesi başvurusu yapacak kişiye gönderilmiş davet ya da işe kabul mektubu ek evraklar olarak sunulmaktadır. Litvanya mevsimlik işçi vizesi sonlanan vatandaşlar, Litvanya’da çalışmaya devam etmek için Litvanya mevsimlik işçi vizesi sürelerini uzatabilmekte ya da kalıcı bir iş için Litvanya çalışma izni başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Litvanya Sporcu Vizesi

Litvanya sporcu vizesi, Litvanya’da gerçekleşecek ulusal ya da uluslararası spor etkinliklerinde ya da olimpiyat gibi büyük spor müsabakalarında yarışacak sporculara Litvanya’da 90 günden fazla bir süre için spor etkinliklerine katılma imkanı tanıyan bir vize çeşididir.

Litvanya’da yarışacak sporcularda; lisanslı ya da milli sporcu olmak, aktif olarak sporculuğa devam etmek ve daha önce ulusal ya da uluslararası bir spor müsabakasında yer almak gibi kriteler aranmaktadır. Litvanya’da gerçekleşecek ulusal ya da uluslararası olimpiyat gibi etkinliklerde yer almak isteyen sporcular için şart koşulan Litvanya Sporcu vizesi başvurularında; sporcuya ait lisans ve taraflar tarafından imzalanmış spor sözleşmesi gibi ek evraklar sunulmaktadır.

Litvanya Çalışma İzni Vizesi

Litvanya çalışma izni vizesi Litvanya’da çalışma iznine sahip olmak için başvuru sağlayacak, Litvanya’da aktif olarak çalışan ya da çalışacak olan kişilere verilen uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür.

Litvanya’da uzun süreli ya da kalıcı olarak çalışmak için Litvanya çalışma izni başvurusu yapılmalıdır. Litvanya çalışma izni başvurusu yapacak kişilere, Litvanya hükümeti tarafından başvuru sürecinde Litvanya’da bulunmalarına imkan tanıyan Litvanya Çalışma vizesi verilmektedir. Litvanya’da çalışma vizesi ile çalışma izni başvurusu sağlayacak adaylar çalışma izni başvuru şartlarını karşılamaktadır.

Litvanya çalışma vizesi başvurusunda ; Leidimas Dirbti (Litvanya hükümeti tarafından verilmiş çalışma izni), banka hesap geçmişi, iş sigortası, sağlık sigortası, çalışılan kuruma ait belgeler ve işe kabul ya da davet mektubu hibi ek evraklar gerekmektedir.

Litvanya Aile Birleşimi Vizesi

Litvanya aile birleşimi vizesi, Litvanya ‘da yaşayan bir aile üyesi ile uzun bir süre birlikte kalmak için sahip olunması gereken uzun dönemli (D tipi) bir vize türüdür.

Litvanya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak vatandaşlardan, Litvanya’da ikamet ettiklerine dair delil (tapu, kira kontratı vb.), Litvanya destek beyannamesi, Litvanya ‘da aile birleşimi yapılacak, Litvanya’da yaşayan vatandaşa ait son 6 aylık banka hesabı geçmişi, aile üyesi ile kan bağını gösteren belge, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgeler istenmektedir. VFS Global merkezleri aracılığı ile, gerekli evrakların teslimi neticesinde Litvanya aile birleşimi vizesi başvuru süreci başlamakta ve başvurular 15 ile 22 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Litvanya İşçi Vizesi

Litvanya işçi vizesi, Litvanya’da 90 günden uzun bir süre boyunca çalışacak kişilerden talep edilen uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür. Litvanya’da uzun süreli çalışacak vatandaşlardan; çalışılacak kurumdan alınan iş kabul ya da iş teklifini gösteren belge, konaklama şartlarını gösteren belge, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgeler ek belge olarak istenmektedir.

VFS Global merkezleri aracılığı ile gerçekleşen Litvanya işçi vizesi başvurularına 20 ile 26 gün içerisinde Litvanya hükümeti tarafından yanıt verilmektedir. Litvanya işçi vizesi başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar, Litvanya’da bulunan kurum ve kuruluşlarda uzun süre çalışabilme fırsatı elde etmektedir.

Litvanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya Cumhuriyeti’ne vize başvurusu gerçekleştirmek için izlenecek adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Litvanya Cumhuriyeti’ni seyahat amacı ve başvurulacak vize türü kararlaştırılmaktadır.
 2. Litvanya’nın VFS Global merkezlerinden ya da Litvanya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’ndan vize randevusu alınmaktadır.
 3. Litvanya Cumhuriyeti vizesi online başvuru formunun VFS Global üzerinden indirilerek çıktısının alınması, eksik ve çelişkili olmayacak şekilde doldurulmalsı ve imzalanması gerekmektedir.
 4. Başvurulan vize türüne göre talep belgeler toplanmaktadır.
 5. Randevu günü VFS Global vize başvuru merkezlerine veya Litvanya Cumhuriyeti Başkonsoloslukları’na giderek, pasaport, nüfus cüzdanı gibi gerekli evraklar teslim edilmelidir.
 6. Vize başvuru ücreti ödenmeli ve ödemeye dair makbuz ya da banka hesap geçmişi gibi ispatlayıcı bir doküman vize başvurusuna eklenmelidir.

Litvanya vize başvuruları esnasında istenilen belgelerin hatasız ve eksiksiz bir biçimde doldurulması sürecin olumlu ve daha erken sonuçlanması için önem taşımaktadır. Vizem.net aracılığı ile sağlanan Litvanya vize başvurularında, başvuru sahibi adına randevu alınması, sürecin takibi, yetkin danışmanlık hizmeti, vize için gerekli form ve dilekçelerin gerekli şekilde doldurulması gibi hizmetler uzman kadro denetiminde başvuru sahibine sağlanmaktadır.

Litvanya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Litvanya vize başvurusu için gerekli belgelere ait lise aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya arabuluculuk mektubu: Litvanya vizesi başvurusunda bulunmak için, başvuru sahibinin ziyaret edeceği kişi veya kendisini davet eden Litvanya Cumhuriyeti’nde yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletme tarafından düzenlenen arabuluculuk mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Litvanya Cumhuriyeti vizesi başvurusunda başvuru merkezine teslim edilen pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve seyahat süresinin tamamı için geçerliliğini koruması gerekmektedir. Litvanya vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve geçmişte alınan vize ve kişisel bilgilerin yer aldığı pasaport sayfasının fotokopisi istenmektedir.
 • Litvanya vize başvuru formu: Litvanya Cumhuriyeti vize başvuru formunun çıktısının alınması ve eksiksiz olarak doldurularak imzalanması gerekmektedir.
 • Litvanya finansal yeterlilik delili: Litvanya’yı ziyaret edecek vatandaşlardan banka hesap kaydına ait son 3 aylık özet, maaş bordrosu gibi düzenli geliri ispatlayan belgeler istenmektedir. Finansal yeterliliği kanıtlayan belgenin, vize başvurusundan en geç 1 hafta önce sağlanması gereklidir.
 • Litvanya ulaşım ve barınma kanıtı: Litvanya vizesi başvurularında, ulaşım sağlanacak uçağa ya da ulaşım aracına ait seyahat ve rotasyon bilgilerinin ve Litvanya‘da ikamet edilecek yere ait rezervasyon bilgilerinin başvuru dosyasında belirtilmesi gereklidir.
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası poliçesi: Litvanya vize başvurusunda bulunacak vatandaşın sağlık sigorta poliçesinin; Litvanya seyahat tarihlerinin tamamını kapsaması, bütün Schengen ülkelerinde geçerli olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Litvanya vize ücreti makbuzu: Litvanya’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapan vatandaşların, vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont ya da makbuz gibi belgeleri başvuru dosyasına eklemesi gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: En fazla son 3 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet, arka fonu beyaz, renkli, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde biyometrik fotoğrafın Litvanya vizesi başvuru dosyasında bulunması gereklidir.

Litvanya Ulusal Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Litvanya ulusal vize başvuru formunda; medeni hal bilgiler, kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, ziyaret nedeni ve finansal yeterliliğe dair sorular yer almaktadır. Litvanya ulusal vize başvuru formu doldurulurken; isim ve soyisim, cinsiyet, vatandaşı olunan ülke, doğum tarihi ve yeri, medeni hal bilgilerinin başvuru sırasında teslim edilen belgeler ile tutarlı olacak şekilde tamamlanması, başvuru hamili 18 yaşını doldurmamış ise; ebeveynlerine ilişkin kişisel bilgilerin de doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması, pasaport türü belirlenerek; pasaportunun numarası, alınma tarihi ve sona erme tarihine ilişkin bilgilerin doldurulması, Litvanya’ya gidiş nedeni ve maddi yeterlilik sorularının cevaplanması ve başvuru yapılacak merkezin belirlenmesi gereklidir.

Litvanya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Litvanya vizesi için talep edilen biyometrik fotoğrafların; son altı ay içinde çekilmiş olması, 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olması, beyaz fona sahip olması ve fotoğraf kağıdına basılması gerekmektedir.

Litvanya biyometrik fotoğraflarında; kişinin yüzünün fotoğraf alanının %70- 80’nini kaplaması, çeneden baş üstüne kadar yüzün 31- 35 mm olması, fotoğrafta kişinin gözlük takmaması ve ağzının tamamen kapalı olması gerekmektedir.

Litvanya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Litvanya vizesi uzatma işlemleri kısa süreli (C tipi) vizeler üzerinde sağlanmaktadır. Normal şarltarda, kısa süreli Litvanya vizesi sahibi vatandaşlar Litvanya’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün ikamet edebilmektedir. Litvanya C tipi vize sahipleri, ailesinden birinin vefat etmesi, vatandaşı olduğu ülkede savaş çıkması, alınan tedavinin uzaması gibi ekstrem durumlarda Litvanya vizeleri bitmeden bir hafta önce başvurarak vize süresini uzatabilmektedir.

Litvanya uzun süreli (D tipi) vize uzatma işlemleri, vize bitimine en fazla 1 ay kala Litvanya Konsolosluğu’na ya da Başkonsolosluğu’na yapılan başvurular ile gerçekleşmektedir. Vize uzatma işlemi gerçekleştirecek vatandaş Litvanya’da bulunuyorsa, vize uzatma işlemi için direkt Litvanya hükümeti ile de temasa geçebilmektedir. Vize uzatma öncesi 6 ay Litvanya’da bulunma imkanı tanıyan Litvanya vizesi 12 aya kadar esnetilebilmektedir.

Litvanya Vize Şartları Nelerdir?

Litvanya’ya vize almak için gerekli olan şartlara ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya vizesi başvurusu yapacak 18 yaşını doldurmamış başvuru hamilleri için noter onaylı ebeveyn muvafakatnamesi gereklidir.
 • Litvanya vizesi başvurusunun olumsuz sonuçlandırılmaması için başvuru sürecinde sunulan gerekli belge ve bilgilerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde sunulması gereklidir.
 • Litvanya vize başvurusunda bulunacak kişilerin yurt dışına çıkma yasağı bulunmaması gereklidir.
 • Litvanya vizesi başvurusunda bulunacak kişinin uluslararası kategoride terör, istihbarat suçu gibi büyük suçlara ilişkin sabıkası bulunmaması gereklidir.

Litvanya Vize Reddine İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Litvanya vizesi için sağladıkları başvurular onaylanmayan başvuru hamillerinin ret kararına itiraz etme hakları bulunmaktadır. Litvanya vize reddi için itiraz dilekçesi verecek başvuru hamilleri, ret kararının verildiği günden sonraki en geç 8 gün içerisinde Litvanya Başkonsolosluğu’ndan ya da konsolosluklarından randevu alarak vize reddine itiraz edebilmektedir.

Litvanya vize başvurularının red nedeni, Litvanya Konsolosluğu tarafından başvuru hamillerine teslim edilen ret formu ile başvurudan birkaç gün sonra bildirilmektedir. Litvanya vize başvuruları onaylanmayan kişiler, ret dilekçelerini tamamlarken, başvurunun hangi nedenle reddedildiğine dikkat etmelidir. Litvanya vize başvuruları onaylanmayan vatandaşlardan, vize reddi itirazında bulunmak için 30 Euro vize reddi itirazı dilekçe ücreti talep edilmektedir. Litvanya vize reddi itiraz dilekçeleri de reddedilen vatandaşlara bu ücret geri verilmemektedir. Litvanya vize reddine itiraz işlemleri, başvuru tarihinden sonraki iki haftalık süreç içerisinde gerçekleştirilmelidir. Başvuru red tarihinden sonraki iki hafta içerisinde itiraz etmeyen vatandaşların, vize reddi itiraz dilekçesi verme hakları bulunmamaktadır.

Çocuklar için Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya’yı ziyaret edecek 18 yaşından küçük vatandaşlara ait başvurular noter onaylı ebeveyn muvafakatnameleri eşliğinde ebeveynler ile birlikte şahsen sağlanmalıdır. Çocuklar için Litvanya vizesi başvurularında; çocuğun sadece bir ebeveyni ile seyahat etmesi durumunda diğer ebeveynin izni olduğunu ispatlayıcı nitelikte noter onaylı muvafakatname ve çocuk tek başına seyahat edecekse, sürekli ya da geçici velayet hakkı elinde olan ya da yasal vasi olan her iki ebeveyn tarafından da imzalanmış bir vize başvuru dilekçesi istenmektedir.

Litvanya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Litvanya vizesi danışmanlık ücreti 40 Euro’dur.

Litvanya Vizesi Almak Zor Mu?

Litvanya vizesi sahibi olmak, Litvanya Cumhuriyeti tarafından belirlenen pasaport, seyahat ve konaklama rezervasyon bilgileri ve sağlık sigortası poliçesi gibi gerekli görülen evraklar ile başvurulması halinde zorlayıcı bir süreç olarak bilinmemektedir.

Litvanya Vize Fiyatı Ne Kadardır?

Litvanya Cumhuriyeti, ziyaretçisi olacak vatandaşlar için turistik vize, ticari vize ve işçi vizesi gibi pek çok vize sağlamaktadır. Litvanya’ya alınacak vizenin türüne göre vize ücretleri değişiklik gösterse de Litvanya’ya alınacak vizelere ait fiyat 2021 yılı için 180 Euro olarak belirlenmiştir.

Litvanya’ya vize alacak vatandaşların vize harcı da yatırmaları talep edilmektedir. Litvanya hükümeti tarafından Litvanya vize ücreti hariç ödenmesi şart koşulan vize ücreti harcı 80 Euro olarak belirlenmiştir. Litvanya’ya alınan vizeler Schengen özellikle vize olarak bilinmektedir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya’ya yapılan vize başvuru sonuçları ortalama 1 hafta içerisinde başvuru hamiline belirtilmektedir.

Litvanya vize başvurularında gecikmeye neden olacak belge ve bilgilerde eksiklik ya da tutarsızlık gibi sebeplerin tespit edilmesi halinde Litvanya vizesinin sonuçlanması 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Litvanya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Litvanya vizesine başvuruda bulunacak vatandaşların banka hesaplarında Litvanya’da kalacakları her gün için 40 Euro bulunması gerekmektedir. Litvanya’ya kısa süreli (C tipi) vize ile gerçekleştirilecek bir seyahat için başvuru sahibinin banka hesabında yaklaşık 3600 Euro bulunması gereklidir. Litvanya’ya uzun süreli vize (D tipi) ile seyahat edecek vatandaşların ise kalacakları güne bağlı olarak banka hesaplarında ortalama 7200 Euro bulundurmaları gerekmektedir.

Litvanya vizesi için başvuru masraflarını başvuru hamilinin karşılaması durumunda; son 3 aylık banka hareketlerini gösteren belge ve bankada bulunan parayı imzalı, kaşeli banka hesap cüzdanının aslı ile belgelemek gerekmektedir.

Schengen Vizesi Litvanya’ya Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birine yapılacak ziyaretler için başvuru sahibinin turizm, seyahat ve iş gibi amaçlar ile 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli (C tipi) bir vizedir türüdür. Schengen vizesi, Litvanya’yı ziyaret etmek için geçerlidir.

Litvanya Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Litvanya vizesi, Schengen özelliği bulunan bir vize olarak kabul edilmektedir. Litvanya Cumhuriyeti, 2000 yılı itibariyle Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır.

Litvanya vizesi, 2000 senesinden beri Schengen vizeleri arasında kabul edilmektedir. Litvanya’yı ziyaret eden Litvanya Schengen vizesi sahipleri, Litvanya dışında kalan 25 Schengen ülkesine de vizesiz olarak ziyaret gerçekleştirebilmektedir.

Litvanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya’yı ziyaret edecek vatandaşlar, Litvanya başvurularını VFS Global merkezleri aracaılığı ile şahsen sağlamaktadır.

Litvanya vizesi başvurusu yapacak vatandaşların, başvurularını Litvanya’ya gidecekleri tarihten en fazla 6 ay önce yapması gerekmektedir. VFS Global Litvanya, Litvanya vize başvurularında yetkili kurumdur.

Litvanya VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

VIP vize genellikle üst düzey veya hükümet onaylı şirketlerin idari personelleri, yatırımcılar ve iş adamları tarafından alınan bir vize türüdür. Litvanya’ya yapılacak VIP vize başvuruları, acil koşullar olması halinde sağlanabilmektedir. Litvanya için VIP vize başvurusu yapacak vatandaşlar, aciliyet gerektirmeyen turistik, şoförlük ve işçilik gibi durumlar için başvuru sağlayamamaktadırlar. Litvanya VIP vize başvurusu yapacak vatandaşların; konferans, toplantı, sağlık ya da istisnai faaliyetler dahilinde, çalışılan kuruma ya da firmaya ait özel belgeler ve pasaport kimlik gibi kişisel belgeler ile başvuru sağlamaları beklenmektedir.

Litvanya Vize Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya için vize almak isteyen vatandaşlara ait başvuru randevuları vizesi VFS Global merkezleri aracılığı ile internet üzerinden sağlanabilmektedir. Vizem.net aracılığı ile yapılan Litvanya vizesi başvurularında, randevu alma işlemi vizem.net danışmanları aracılığı ile yapılmaktadır.

Litvanya’yın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Litvanya’nın vize istediği ülkelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Komorlar
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Liberya
 • Yemen
 • Romanya
 • Zambiya
 • Türkiye
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Vietnam
 • Mali
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Libya
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Mikronezya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Nijerya
 • Nauru
 • Solomon Adaları
 • Nijer
 • Namibya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Nepal
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Eritre
 • Tayland
 • Togo
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Ekvador
 • Küba
 • Kongo Temsilcisi
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Tunus
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Tanzanya
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya dili
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma - Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Zimbabve
 • Kongo

Litvanya’yın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Litvanya’nın vize istemediği ülkelere aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda
 • Letonya
 • Malta Cumhuriyeti
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Slovakya
 • Arjantin
 • İsveç
 • İsviçre
 • Antigua ve Barbuda
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • İspanya
 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • İtalya
 • Ukrayna
 • Belçika
 • Marşal Adaları
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Şili
 • Trinidad ve Tobago
 • İzlanda
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda
 • Andorra
 • Finlandiya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Malezya
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Kiribati
 • Japonya
 • İsrail
 • Honduras
 • Guatemala
 • Gürcistan
 • Grenada
 • Güney Kore
 • Grenadinler
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Darüsselam
 • Dominik
 • El Salvador
 • Barbados
 • Arnavutluk
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Avustralya
 • Bahamalar

Litvanya Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Litvanya vizesiyle diğer Avrupa ülkelerine gidilebilmektedir. Litvanya vizesi hamillerinin ek vize gerekmeden seyahat edilebilecek Avrupa Ülkeleri başlıca: Almanya, Fransa, Belçika ve Danimarka gibi Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi ülkeleri olarak sayılabilmektedir.

Litvanya, 2000 yılı itibariyle Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Litvanya vizesi türlerinden Vilnius Vize, Litvanya turistik vize ve Litvanya işçi vizesi gibi vizelere sajip vatandaşlar, Avrupa’nın büyük bir bölümünü yalnızca Litvanya vizesi ile gezme hakkı elde etmedirler.

Litvanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Litvanya vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeler ait liste aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka
 • Yunanistan
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İtalya
 • Finlandiya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Portekiz
 • Estonya
 • Belçika
 • Fransa
 • Avusturya
 • İspanya
 • İsveç
 • Almanya
 • Norveç
 • Macaristan
 • Lüksemburg
 • İsviçre
 • Slovenya
 • Slovakya
 • Malta Cumhuriyeti
 • Polonya
 • Letonya

Litvanya Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya Cumhuriyeti vize başvurularına dair süreç, başvuru merkezi web siteleri üzerinden ya da vize başvuru merkezlerinden alınan mail veya SMS’ler yoluyla takip edilebilmektedir.

Litvanya Cumhuriyeti’ne yapılacak vize başvurusu sürecinde Litvanya Cumhuriyeti Vizesi, VFS Global’den alınan fatura veya makbuz üzerindeki referans kodu ve başvuru sahibinin soyadı gibi bilgiler ile takip edilmelidir.

Litvanya için Kapı Vizesi Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, daha çok gelişmemiş veya orta gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerde uygulanan kapı vizesi uygulaması Litvanya’da uygulanmamaktadır. Litvanya’ya seyahat edecek vatandaşlar kapı vizesi uygulamasından yararlanamadığı için, Litvanya vize türlerinden birine sahip olmalıdırlar.

Litvanya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Litvanya’ya seyahat edecek Avrupa Birliği ve AEA Bölgesi ülkelerinin vatandaşları için vize bulundurma şartı aranmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, diplomatik (siyah), hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamilleri, Litvanya’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süre sınırı ile vizesiz kalabilme hakkı bulundurmaktadır.

Schengen Bölgesi ülkelerinden biri olarak kabul edilen Litvanya’ya yapılacak seyahatlerde, 25 Schengen Bölgesi ülkelerinin vatandaşları Litvanya’ya vizesiz giriş sağlayabilmektedir.

Paylaş: