Litvanya Dil Okulu Vizesi

Litvanya Dil Okulu Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Litvanya dil okulu vizesi, Litvanya’da dil eğitimi, yaz okulu, öğrenci değişim programı gibi eğitimlere katılacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Litvanya’da 3 aydan kısa süren eğitimler için C tipi vize (kısa süreli) 3 aydan uzun süren eğitimler için D tipi (uzun süreli) dil okulu vizesi alınmalıdır.

Litvanya Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biridir ve Schengen üye ülkeleri arasındadır. Litvanya dil okulu vizesi sahibi olan kişiler, öncelikle kendilerine uygun bir Litvanya dil okulu seçerek kabul mektubu almalıdır. Litvanya dil okulu vizesine sahip kişiler, eğitimlerine başladıktan sonra, diğer Schengen Bölgesi’ndeki Avrupa ülkelerine seyahat edebilmektedir.

Litvanya Dil Okulu Vize Şartları Nelerdir?

Litvanya dil okulu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • 16 yaş ve üzeri olmak
 • Litvanya’da bir dil okulundan kabul mektubu almış olmak
 • Eğitim süresince ve tüm Schengen Bölgeleri’nde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasına sahip olmak

Litvanya Dil Eğitimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya dil eğitimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya dil okulu vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az iki sayfası boş olan pasaport ve pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfalarının fotokopileri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası: Yolculuk ve Litvanya’da kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastalık ya da vefata bağlı durumlarda hastane ve yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Gidiş ve dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içeren uçuş ve rezervasyon belgeleri gerekmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapılacaksa, kullanılacak olan güzergah ve ulaşım araçlarını açıklayan yazı gerekmektedir.
 • Kalınacak yer kanıtı: Seyahat konaklamalarına ait rezervasyon ve belgeler gerekmektedir.
 • Program kayıt belgesi: Litvanya’daki eğitim programı için kayıt belgesi ve kabul mektubu gerekmektedir.
 • Öğrenci belgeleri/ diploma: Öğrenciler için Türkiye’de kayıtlı olunan okuldan veya E-devlet üzerinden alınmış QR Koduna sahip, en fazla 1 hafta öncesinden alınmış öğrenci belgesi veya diploma gerekmektedir. Geçim kaynağı olmayan öğrenciler için, ebeveynlerine ait iş evrakı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kaydı: Öğrencilere veya kendilerine bakmakla yükümlü olan ailelerine ait maddi imkanları gösteren evrak gerekmektedir. Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve başvuru tarihinden önceki son 15 gün içinde düzenlenmiş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi, varsa son aylara ait maaş bordroları, emeklilik gelirleri, kira kontratları ve tapular gerekmektedir. Liitvanya’da yaşanacak süre boyunca, Litvanya’daki aylık asgari ücretin yarısına eş değer olan banka hesap cüzdanı gerekmektedir.
 • Adli sicil kayıt örneği: Belge Türkçe olmalı ve QR kod bulundurmalıdır. Adli sicil kaydı E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan kişiler için seyahate katılmayacak ebeveyn ya da ebeveynlerden orijinal, arkasında noter onaylı nüfus kayıt örneği yer alan muvafakatname gerekmektedir.

Litvanya Dil Okulu Vizesi için Nereye Başvurulur?

Litvanya dil okulu vizesi için VFS Global Litvanya vize başvuru merkezine veya akredite acentelere yapılmaktadır. Eğitim vizeleri için VFS Global Başvuru Merkezleri’ne başvuru yapılmaktadır. Litvanya dil okulu vizesi için tek yetkili kurum Litvanya Konsolosluğu Ankara Vize İşlemleri Departmanı’dır.

Vizem.net 2015- 2020 yılları arasında Schengen ülkeleri dil okulu vize başvurularında %96.4 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Dil Okulları Vize Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya dil okulu vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Litvanya dil okulu vize harcı120 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri41 Euro
Danışmanlık Hizmeti30 Euro
Toplam216 Euro

Litvanya Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya dil kursu vizesi, vize başvuruları Büyükelçilik tarafından değerlendirmeye alındığı tarihten itibaren 15 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Büyükelçilik tarafından ek belge talep edilmesi, vizeye başvuran kişinin mülakata çağrılması, vize başvurularının yoğun olduğu dönemler veya konsolosluğun kapalı olduğu resmi tatil gibi durumlarda, Litvanya dil kursu vize başvurusunun sonuçlanması 30 veya 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: