Litvanya'da Yaşam

Litvanya'da Yaşam Şartları ve Koşulları

Litvanya’da yaşam şartları ekonomi, sosyal, eğitim ve sağlık alanlarındaki şartları kapsamaktadır. Litvanya’da yaşam masrafları gıda, barınma, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim ve eğlence masraflarını kapsamaktadır. 65,300 km² yüz ölçümüne sahip Litvanya, yaşam alanı bakımından dar bir ülkedir.

Litvanya’ya yerleşmeyi düşünen öğrenciler, akademisyenler ve çalışanların ilgileneceği Litvanya yaşam koşulları ve masrafları ile bilgiler yazının devamında aktarılacaktır.

Litvanya'da Hayat Şartları Nasıldır?

Litvanya yaşam koşulları Avrupa standartlarındadır. Litvanya’nın İnsani Gelişmişlik Endeks sıralamasında dünya genelinde 34. sırada yer almaktadır.

Litvanya Yaşam Standartları listesinde 43’üncü, Dünya Sağlık Standartları listesinde 94’üncü sıradadır. Litvanya’da işsizlik oranı, 2022 yılında %9.43 olarak belirtilmiştir.

Litvanya'da İş ve Çalışma İmkanları

Litvanya’da iş bulmak zor değildir. Litvanya’da işsizlik oranı %8,43 iken, uzun dönemli işsizlik oranı %4,78’dir.

Litvanya teknoloji alanında oldukça ileri olup ihracatının büyük bir kısmını bu alanda yapmaktadır.

Litvanya’da en çok tercih edilen ve ihtiyaç duyulan meslekler listelenmiştir.

 • Bilgisayar mühendisliği
 • Tasarımcılık
 • Yazılım mühendisliği
 • İş geliştirme uzmanları
 • Ürün yöneticileri
 • Pazarlama ve iletişim uzmanları

Litvanya'da Market ve Gıda Masrafları

2021 yılındaki Litvanya market fiyatları ve bazı gıda masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 litre süt, 0,88 Euro
 • 1 kilogram domates, 1,11 Euro
 • Ekmek (iki kişi için bir günlük), 0,57 Euro
 • 12’li yumurta, 1,46 Euro
 • Tavuk (500 gram kemiksiz), 3,73 Euro
 • 1 kilogram elma, 0,96 Euro
 • 1,5 litre su, 0,64 Euro
 • 1 kg pirinç,1,35 Euro
 • Bir paket sigara, 4 Euro

Litvanya’da bir kişinin bir aylık market ve gıda masrafı yaklaşık 283 Euro’dur. Litvanya’da 4 kişilik bir ailenin gıda masrafı ise yaklaşık 758 Euro’dur.

Litvanya'da Konaklama Fiyatları

Litvanya’da konaklama fiyatları listelenmiştir.

 • Şehir merkezinde 1 odalı apartmanın aylık kirası, 424 Euro
 • Şehir merkezinde 3 odalı apartmanın aylık kirası, 688 Euro
 • Şehir merkezine uzak 1 odalı apartmanın aylık kirası, 290 Euro
 • Şehir merkezine uzak 3 odalı apartmanın aylık kirası, 468 Euro

Litvanya’da bir kişinin konaklama ve fatura masrafı aylık ortalama 456 Euro’dur. Litvanya’da dört kişilik bir ailenin konaklama ve fatura masrafı aylık ortalama 653 Euro’dur.

Litvanya'da Giyim Masrafları

Litvanya giyim masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • Kot pantolon, 63 Euro
 • Elbise (Zara, H&M gibi zincir mağazalarda), 32 Euro
 • 1 çift spor ayakkabı, 72 Euro
 • 1 çift kundura, 87 Euro

Litvanya’da bir kişinin aylık ortalama giyim masrafı 100 Euro’dur. Litvanya’da 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama giyim masrafı 400 Euro’dur.

Litvanya'da Hayat Pahalılığı

Litvanya’da bir kişinin kira dahil ortalama aylık gideri yaklaşık 839 Euro’dur. Litvanya’da 4 kişilik bir ailenin kira dahil ortalama aylık gideri yaklaşık 2013 Euro’dur. Almanya’da bir kişinin aylık gideri ortalama 1335 Euro iken, İspanya’da bir kişinin ortalama aylık gideri 1100 Euro olduğu hesaba katıldığında, Litvanya’da hayat diğer Avrupa ülkelerinden pahalı değildir.

Litvanya Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Litvanya’da hem apartman hem müstakil evlerin bulunduğu yerleşim alanları olsa da evlerin çoğunluğu müstakildir.

Litvanya’nın mimarisi çeşitli akımlardan etkilenmiştir. Litvanya’da en sık görülen mimari ahşap mimaridir. Litvanya Dükü Gediminas tarafından inşa edilen Gediminas Kalesi ahşap mimarinin en önemli örneklerindendir. Litvanya mimarisi Gotik, Barok ve Rönesans mimarisinden etkilenmiştir. Litvanya Kaunas’ta modernist mimari görülmektedir. Feliksas Vizbaras ve Audrius Ambrasas Litvanya’nın ünlü mimarlarındandır.

Litvanya'da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Nedir?

Litvanya’da görülmesi gereken tarihi yerler listelenmiştir.

 • Vilnius Old town
 • Kaunas Kalesi
 • Vilnius Katedral Meydanı
 • Gediminas Kulesi
 • St. Theresa Kilisesi
 • Soykırım Kurbanları Müzesi
 • Litvanya Sanat Müzesi

Litvanya’daki müzeleri, Litvanya tarihi ile ilgilenen tarih ve sanat öğrencilerinin, ve tarih ve sanat akademisyenlerinin görmeleri tavsiye edilmektedir.

Litvanya'da Ulaşım Koşulları

Litvanya’da ulaşım toplu taşım araçları veya taksilerle sağlanabilir. Litvanya’da günlük ulaşım masrafları; feribot ile 0,80 Euro, otobüs ve metro ile 1 Euro olarak belirlenmiştir. Litvanya’da 1 günlük sınırsız ulaşım 5 Euro, 3 günlük sınırsız ulaşım 8 Euro, aylık bilet 29 Euro, taksi açılışı 1 Euro ve kilometre başı taksi ücreti, 0,60 Euro’dur.

Litvanya’da bir kişinin aylık ortalama ulaşım masrafı 46,5 Euro’dur. Litvanya’da 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama ulaşım masrafı 125 Euro’dur.

Litvanya'da Şehirlerarası Ulaşım

Litvanya’da şehirler arası ulaşım otobüs, tren, uçak veya araba kiralamak yoluyla gerçekleştirilebilir. Litvanya’da şehirlerarası yolculuk masrafı ortalama 22 Euro’dur.

Litvanya’da ulaşım masrafı gidilecek mesafeye ve seçilen ulaşım yoluna göre değişebilmektedir.

Litvanya'da Trafik Var mıdır?

Trafficindex.com’un verilerine göre Litvanya’nın başkenti Vilnius %23.55 trafik oranıyla ülkelerin trafik oranlarını gösteren listede 20. sıradadır.

Litvanya'da Eğitim Nasıldır?

Litvanya, U.S. News and Reports’un listesine göre üniversite eğitimi kalitesi açısından dünya çapındaki listede 59. sıradadır. Litvanya 24 kolej ve 22 üniversite ile öğrencilere kapsamlı bir üniversite eğitimi sunmaktadır. Litvanya’da yüksek öğretim çoğunlukla Litvanyaca olsa da İngilizce ve Rusça eğitim veren okullar da bulunmaktadır. Litvanya’nın en başarılı üç üniversitesi Vilnius Üniversitesi, Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi ve Kaunas Teknoloji Üniversitesi’dir.

Litvanya'da yüksek öğretim kalitesi Bologna Avrupa Yükseköğretim Alanı standartlarına uygundur. 2008 yılında Litvanya eğitim sistemi bütçesi 371 milyon Euro’dur. 2021 yılında eğitim harcamalarının yüzdesi 3,813’tür.

Litvanya'da Ekonomi Nasıldır?

Litvanya’da kişi başına düşen milli gelir yıllık 22.752 Dolardır. 2020 yılında Litvanya’nın ithalatı 33.1 milyar dolar, ihracatı 32.7 milyar dolar değerinde olmuştur.

Her geçen gün gelişmeye devam eden Litvanya ekonomisi, dünyanın 83. büyük ekonomisidir.

Litvanya İklimi Nasıldır?

Litvanya iklimi kıyılarda ılıman kara içlerinde karasaldır. Litvanya’da kıyı bölgeler karalardan daha yağışlıdır ve ülke en çok yağışı yaz aylarında alır.

Litvanya’da yazın ortalama sıcaklık 18- 20 derece arasındayken, kışın ortalama sıcaklık 0- 2 derece arasıdır. Litvanya’da sıcaklıkların 30- 35 dereceye yükselmesi veya eksilere düşmesi gözlemlenebilmektedir. Litvanya iklimi her yıl kar yağışının görüldüğü bir iklimdir.

Litvanya Coğrafyası Nasıldır?

Litvanya Kuzey Avrupa’nın kuzeyinde; Letonya, Belarus, Rusya ve Polonya’ya komşu olan Baltık bölgesinde bir ülkedir. Litvanya’nın yüzölçümü 65.300 kilometre karedir. Litvanya 56.27 ve 53.53 kuzey paralelleri ve 20.56 ve 26.50 doğu meridyenleri arasında konumlanmıştır.

Litvanya’nın Baltık Denizi’ne kıyısı olmasının yanı sıra Litvanya coğrafyası Medvėgalis ve Juozapinė gibi dağlar, Drūkšiai gibi göller, Dainavos gibi ormanlar ve Nemunas ve Neris gibi nehirlerden oluşmaktadır.

Litvanya’da Toplum Yapısı Nasıldır?

Litvanya’nın nüfusu 2020 yılı verilerine göre 2,72 milyon kişidir. Litvanya’da yaş ortalaması 42,7 iken yaşam beklenti 75,2 yıldır. Litvanya nüfusunun %53,6’sı kadınken %46,4’ü erkektir.

Litvanya’da okuryazarlık oranı %99,82’dir. Litvanya’da nüfusun %90,6’sı ortaokul veya lise mezunudur. Litvanya nüfusunun %31’i yüksek öğretim almıştır. Litvanya kültürü, eğitim oranlarına bakıldığında Avrupa standartlarının üzerindedir.

Litvanya'da Gece Hayatı Nasıldır?

Litvanya’da, özellikle başkent Vilnius’ta gece hayatı oldukça canlıdır. Litvanya halkı, eğlenmek için genellikle gece kulüpleri, barlar ve kumarhaneler tercih etmektedir. Burlesque ve Pantera tercih edilebilecek gece kulüplerindendir. Alchemikas başkent Vilnius’ta sık tercih edilen bir kokteyl bardır.

En Ünlü Litvanya Gece Kulüpleri Nelerdir?

Litvanya’daki en ünlü gece kulüpleri listelenmiştir.

 • Dejavu
 • Mojo Lounge
 • Garganas
 • Bix
 • Pantera
 • Tamsta Club
 • Soho Club

Litvanya'nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Litvanya’da eşcinsellik yasak olmasa da evlilik gibi haklarla devlet tarafından tanınmamaktadır. Eşcinsel bir çift Litvanya’da evlenemese de birlikte olmaları için yasalarca bir engel yoktur.

Litvanya'da Irkçılık Var Mıdır?

Litvanya’da ırkçılık veya herhangi bir azınlık gruba karşı ayrımcılık Eşit Haklar Kanunu ile önlenmiştir.

Litvanya İnanç Yapısı Nasıldır?

Litvanya inanç yapısı çoğunlukla katolik Hıristiyanlardan oluşmaktadır. 2011’de yapılan nüfus sayımına göre Litvanya nüfusunun %77’si Katolik, %4’ü Ortodoks %2’si diğer Hristiyan mezheplerine, %0.8’i ise diğer dinlere mensuptur. Sünni müslümanların nüfusta oranı %0.1’dir.

Çoğunluğa bakıldığında Litvanya dini Hıristiyanlık gibi gözükse de nüfusun %6’sı kendini herhangi bir dine ait hissetmemekte ve nüfusun %10’u ise inanç durumunu paylaşmak istememektedir.

Litvanya Politik Anlayışı Nasıldır?

Litvanya parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Parlamenter demokrasi sisteminde Cumhurbaşkanı devletin başında iken Başbakan hükümetin başındadır.

Litvanya 2019 seçimleri sonucunda en çok oy alan iki bağımsız aday %31,16 ile Gitanas Nausėda ve %31,53 ile Ingrida Šimonytė olmuştur. Nausėda ve Šimonytė arasında ikinci seçim yapılmış ve Litvanya başkanı Gitanas Nausėda olmuştur. Ingrida Šimonytė Litvanya başbakanı olarak görev yapmaktadır.

Litvanyada Suç Oranları Nasıldır?

Numbeo.com verilerine göre Litvanya’da hırsızlık, vandalizm ve rüşvet orta yoğunlukta suçlarken, diğer suçlar düşük yoğunluktadır. Litvanya gündüzleri az tehlikeli geceleri orta tehlikeli ülkeler arasında yer almaktadır. Litvanya dünya genelindeki suç oranları sıralamasında %33 ile 102. sırada İspanya’nın hemen üstünde yer almaktadır.

Litvanya’da suçla mücadele kapsamında Litvanya suç oranı her geçen yıl azalmaktadır. Litvanya’da küçük çaplı hırsızlık vakalarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Litvanya'nın Nesi Meşhurdur?

Litvanya’nın meşhur olduğu şeyler listelenmiştir.

 • Yeşili ve doğası
 • Leylekler
 • Cepelinai
 • Vilnius ve Ortaçağ mimarisi
 • Kuron lagünü
 • Haçlar tepesi
 • Kehribar taşı
 • Birası

Litvanya'da Yaşamanın Avantajları

Litvanya’da yaşamanın başlıca avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya şehir merkezlerinde dahi uygun konaklama imkanları sunmaktadır.
 • Litvanya Avrupa’nın en hızlı internet altyapılarından birine sahiptir.
 • Litvanya çok çeşitli spor ve kültürel aktivite yapma imkanı sunmaktadır.
 • Litvanya’da nüfusun çoğu anadil dışında dünya çapında en çok bilinen dil olan İngilizce’yi konuşabilmektedir.
 • Litvanya’dan Avrupa’daki diğer ülkelere ulaşım oldukça kolaydır.
 • Litvanya’da yeni anne ve babalar 18 hafta ücretli izine çıkabilmektedir.
 • Litvanya’da altyapı sorunları bulunmamaktadır ve her şey teknoloji ile kolaylaştırılmıştır.
 • Litvanya doğası ve yeşiliyle Litvanya’da yaşayanlara sağlıklı ve temiz bir çevre sunmaktadır.

Litvanya’ya yerleşmek isteyenlerin, başvuru amacına göre uygun Litvanya oturum izni alması gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: