Litvanya Bayrağı

Litvanya Bayrağı, Milli Marşı

Litvanya Cumhuriyeti bayrağı, yatay olarak üç şerit ve üç renkten oluşmaktadır. Litvanya bayrağında yukarıdan aşağıya sırasıyla sarı, yeşil ve kırmızı renkleri kullanılmıştır. Litvanya halkının ulusal rengi olan sarı güneşi ve mutluluğu, yeşil renk Litvanya’nın tabiatını ve ormanlarını, kırmızı renk ise Litvanya’nın bağımsızlığı için hayatını kaybedenlerin kanlarını ve cesaretini sembolize etmektedir.

Litvanya bayrağı, 3:5 oranında dikdörtgen formundadır, Litvanya bayrağının tasarımı, boyutu ve kullanımı Litvanya yasalarında yer almaktadır.

Litvanya Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Litvanya bayrağının oranı, 8 Temmuz 2004 tarihinde IX-2331 sayılı yasa ile 1:2 oranından 3:5 oranına değiştirilmiştir. Litvanya Cumhuriyeti bayrağının yatay kenarı 1,7 metre, dikey kenarı 1,0 metredir. Litvanya bayrağını farklı boyutlarda üretmek için kanunların öngördüğü oran ve renk kodlarına uymak gerekmektedir. Litvanya bayrağındaki şeritler birbirine eşittir ve Litvanya bayrağındaki renklerin her birinin oranı, dikey kenarın üçte biridir.

Litvanya’nın Bayrak Renkleri Nedir?

Litvanya bayrağındaki renkler sarı (ispanyol sarısı), yeşil (kadmiyum yeşili) ve kırmızıdır.

Litvanya bayrak rengi kodları, aşağıdaki tabloda Pantone, Hex Tripler, RGB ve CMYK renk formatlarına göre belirtilmiştir.

ŞemaSarıYeşilKırmızı
Pantone15-0955 TP/1235c/u19-6026 TP/369 c/u19-1664 TP/180 c/u
Hex TriplerFDB913006A44C1272D
RGB253-185-190-106-68193-39-45
CMYK0-30-100-0100-55-100-025-100-100-0

Litvanya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Litvanya milli marşının sözleri ve bestesi Dr. Vincas Kudirka tarafından 1898 yılında Tauriška Giesme adıyla yazılmıştır. Tauriška Giesme, 1919 yılında Litvanya’nın ulusal marşı olarak kabul edilmiştir. Litvanya’nın bağımsızlığını kaybedip Nazi Almanya’sı işgali ardından Sovyet rejiminin yeniden gelmesi ile Litvanya milli marşı, Litvanya SSR milli marşı ile değiştirilmiştir.

Litvanya ulusal marşı ve Litvanya SSR marşı olmak üzere Litvanya tarihi boyunca iki milli marş kullanmıştır. 1950 yılı Sovyet rejiminde kullanılmaya başlayan Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti marşı 1992 yılında kullanımdan kalkmıştır. Litvanya Cumhuriyeti, eski milli marşını 1988 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla tekrar kullanmaya başlamıştır.

Litvanya milli marşının yazarı Vincas Kudirka,1858 doğumlu Litvanyalı bir şair ve doktordur. Vincas Kudirka, Litvanya ulusal kahramanı olarak kabul edilir.

Litvanya Ulusal Marşı Anlamı Nedir?

Litvanya, anavatanımız,
Sen kahramanların ülkesi.
Bırak oğulların güçlerini,
Geçmişten alsınlar.
Bırak çocukların daima takip etsinler,
Sadece faziletin yolunu.
İzin ver, yararın için çalışsınlar
Ve insanların iyiliği için.

İzin ver güneşe, Litvanya’da
Karanlığı kaldırsın.
Ve ışık, ve gerçek
Adımlarımıza eşlik etsin.
İzin ver aşk Litvanya için
Kalbimizde yansın.
Litvanya için Litvanya için
Bırak beraberlik daima kalsın.

Litvanya milli marşı, Litvanya’nın bağımsızlık savaşındaki cesur halkından esinlenilerek vatan sevgisiyle yazılmıştır. Litvanya, özgür ve demokratik bir devlet olma yolunda karşısına çıkan engelleri, erdemli vatandaşlarının yardımıyla aşmıştır. Vincas Kudirka; dizelerinde Litvanya’ya aşkla bağlı olmayı dile getirmiş ve birlik ve beraberlik içinde ülkenin ve halkın iyiliği için çalışmanın daim olmasını dilemiştir.

Litvanya Bayrağının Anlamı Nedir?

Litvanya bayrağının anlamı için renklerin anlamlarına bakmak gerekmektedir. Litvanya bayrağındaki renklerin sembolize ettiği anlamlar hakkında farklı fikirler bulunmaktadır. Litvanya bayrağında ilk sırada gelen sarı renginin güneşi ve refahı sembolize ettiğine inanan kısmın yanında, Litvan ırkını temsil ettiğine inanan bir kısım da bulunmaktadır. Litvanya bayrağında ikinci sırada bulunan yeşil renk sahip oldukları doğayı veya özgürlük ve umudu temsil etmektedir. Üçüncü sırada yer alan kırmızı, Litvanya halkının sinirini, ülkenin özgürlüğünü sağlamak için döktükleri kanları veya cesaretini temsil etmektedir.

Litvanya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Litvanya bayrağı ilk olarak Litvanya konseyi tarafından, ilk bağımsızlık döneminde, 25 Nisan 1918 tarihinde, Vilnius konseyinde, ulusal bayrak tartışması çıkması aracılığıyla Vilnius’da dalgalanmıştır.

Litvanya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Litvanya’nın günümüzdeki resmî bayrağı, 8 Temmuz 2004 tarihinde revize edilmiş ve resmî olarak kullanılmaya başlamıştır.

Litvanya’yı işgal eden baskıcı Sovyet rejimi ve başta kurtarıcı gibi görünen Nazi Almanya’sı işgali, ulusal marşın ve Litvanya bayrağının değişimine neden olmuştur. 1988 yılında bağımsızlığını kazanıp bayrağını ve marşını yeniden kullanmaya başladığı yıllarda Litvanya politikası, demokratik geleneğini korumuştur.

Litvanya Tarihinde Kullanılan Litvanya Bayrakları Nasıldı?

Litvanya’nın bilinen en eski bayrağı, kırmızı zemin üzerine, peşinde koşan atlı bir şövalye bulunan bayraktır. Vytis olarak bilinen eski Litvanya bayrağı ilk olarak 1410 yılında, Jan Dlugosz tarafından kaydedilmiştir. 18. yüzyılın sonuna kadar kullanılan Vytis bayrağı, 2004 yılında Litvanya devlet bayrağı ve savaş bayrağı olarak tekrar kullanılmıştır.

Litvanya ulusal bayrağı 25 Nisan 1918 yılında kullanılmaya başlamıştır. 1918 yılının ulusal bayrağı, günümüzde kullanılan Litvanya bayrağının 1:2 oranlı versiyonudur. 1917 yılında yapılan Vilnius konferansını, halk sanatında kullanımı yaygın olan yeşil ve kırmızı bayraklarla süslenmesi ve delegelerin bayrak tasarımlarını beğenmemesinden sonra, Tadas Daugirdas’ın sarı şerit ekleme önerisi 19 Nisan 1918 yılında meclise sunulmuştur ve konsey teklifi kabul etmiştir. 1918 yılından 1940 yılına kadar kullanılan Litvanya ulusal bayrağı, Sovyet rejimi döneminde değişerek Litvanya SSR bayrağı olmuştur. 1944 ile 1953 yılları arasında kullanılmaya başlayan Litvanya SSR bayrağı, kırmızı alan üzerine sol üst köşede, altın rengi ile Lıetuvos Tsr yazısı ve altına orak çekiç sembolü olarak tasarlanmıştır.

1953 yılında değişen Litvanya SSR bayrağı, Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin son bayrağıdır. Bayrağın sol üst tarafına altın renkli orak, çekiç ve yıldız sembolleri yerleştirilmiştir. Üç renk ile tasarlanan SSR bayrağı sırasıyla kırmızı, beyaz ve yeşildir. Kırmızı şerit, bayrak genişliğinin 2/ 3’lük kısmını, beyaz şerit 1/ 12’lik, yeşil şerit ise ¼’lük kısmını kaplamaktadır. Litvanya bağımsızlığı için mücadele ettiği yıllarda, 1918 yılında kullanılan Litvanya ulusal bayrağı yeniden tanınmıştır ve 1988 yılında ulusal bayrak olmuştur. 2004 yılında IX-2331 sayılı yasa ile Litvanya Bayrağı 1:2 oranından 3:5 oranı ile değiştirilmiştir.

Litvanya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Litvanya bayrağına benzeyen bayraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Benin
 • Bolivya
 • Etiyopya
 • Gana
 • Gine
 • Gine bassam
 • Kamerun
 • Kongo Cumhuriyeti
 • Mali
 • Mayanmar
 • Senegal
Paylaş: