Macaristan İşçi Vizesi

Macaristan İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Macaristan çalışma vizesi, Macaristan’da 90 günden fazla çalışmak için başvurulması gereken D tipi (uzun süreli) vize türüdür.

Macaristan işçi vizesi hamiline Macaristan’da çalışma izni sağlamaktadır.

Macaristan İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan işçi vizesinin nasıl alınacağı aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan’da işçi olarak çalışmak için Macaristan D tipi vize gereklidir.
 • Macaristan D tipi işçi vizesi başvurusunda bulunmak için Macaristan’da bir şirketten iş teklifi alınmalıdır.
 • Macaristan D tipi vize almak için AS Visa’dan randevu alınmalıdır.
 • Macaristan işçi vizesi için randevu günü geldiğinde Macaristan işçi vizesi için gerekli belgeler ve işle ilgili eğitim sertifikaları Macarca dilinde sunulmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan İşçi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Macaristan işçi vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

Macaristan’daki çalışılacak şirketin iş gücü talebi doğduktan sonra çalışan arayan firma Macaristan İşçi Bürosuna 15 günlük bir iş ilanı vermektedir, 15 günlük süre işsiz Macaristan vatandaşlarına bir fırsat tanımak amacıyla verilen süredir, 15 günlük sürede Macaristan’da işçi bulunaması durumunda, yabancı ülke vatandaşları Macaristan işçi vizesi alabilmektedir.

Macaristan işçi vizesi başvurusu; derhal seyahat etmesi gereken çalışanı olan şirketler tarafından, söz konusu olan çalışan da başka yerden, yerine başkasının alınamadığı durumda kabul edilmektedir.

Macaristan İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Macaristan işçi vizesi başvuru formu: Macaristan işçi vize başvuru formları mavi, siyah kalemle ya da online olarak doldurabilmektedir. Başvuru formu eksiksiz doldurulması, okunabilir olması ve 37. ve son sayfadaki imza bölümü, pasaport sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, yüzün objektife direkt olarak baktığı, yüzün, kulakların ve alnın görünür olduğu, beyaz fonlu 35 mm genişlik, 45 mm yükseklikte uygun 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Macaristan işçi vizesi seyahat sağlık sigortasının, ıslak imzalı ve kaşeli olması, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması ve öngörülen minimum alış süresini kapsaması gerekmektedir. Sağlık sigortasının minimum poliçe kapsamının (30 günlük sağlık giderlerini kapsar) 30.000 Eur olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Macaristan işçi vize başvurusunda bulunurken, sahip olunan pasaportun geçerlilik süresinin Macaristan’dan çıkış tarihinden itibaren en az 90 gün olması, pasaportun en az iki boş sayfa içermesi ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Macaristan işçi vize başvurusunda bulunurken, kimlik bilgilerini içeren sayfaların tam sayfa fotokopileri ile birlikte, işlem görmüş tüm pasaport sayfalarının tam sayfa fotokopileri gerekmektedir.
 • Macaristan işçi vizesi iş kontratı: Başvuru sahibinin çalışacağı kurumdan alınacak, başvuru sahibinin ve işverenin imzaladığı iş öncesi kontratı / istihdam kontratının sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kaydı: Macaristan işçi vize başvurusunda bulunan kişinin ilk maaşını alana kadar nasıl geçineceğine dair kanıtın (son 3 aydaki hesap hacmini içeren banka hesap dökümü vs) veya işveren tarafından yazılmış sponsorluk mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Sgk belgesi: Macaristan işçi vizesi başvurusunda bulunmak için, e-devletten veya SGK Müdürlüklerinden alınabilecek ve barkodu (QR kodu) olması gereken SGK belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Macaristan konaklama kanıtı: Macaristan işçi vizesi başvurusunda bulunmak için, işçinin çalışacağı süreçte barınacağı yere ait bilgileri içeren konaklama belgesinin (tulajdoni lap) sunulması gerekmektedir.
 • Macaristan işçi vizesi mesleki yeterlilik kanıtı: Macaristan işçi vizesi başvurusunda bulunmak için, pozisyon için yeterliliği kanıtlayan gerekli diploma ve sertifikaların resmi çevirilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Kimlik: Macaristan ticari vizesi başvurusunda bulunmak için, vize başvuru sahibinin TC kimlik fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Macaristan işgücü ihtiyaç sertifikası: Macaristan çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, çalışma bölge müdürlüğünden işgücü ihtiyacına karşılık verilen geçerli sertifikanın (igazolas munkaerőigény bejelentéséről) sunulması gerekmektedir.

Macaristan İşçi Vizesi Ücreti Nedir?

HizmetlerÜcretler
Macaristan işçi vize harcı100 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma30 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri36 Euro
Danışmanlık hizmeti40 Euro
Toplam206 Euro

Başvuru yapılan vize türüne göre Macaristan Vize Ücreti değişiklik göstermektedir.

Macaristan İşçi Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Macaristan işçi vizesi, ortalama 21 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Macaristan işçi vizesinin sonuçlanması, Macaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre 60 veya 70 güne uzayabilmektedir.

Macaristan İşçi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Macaristan işçi vizesi vize başvurusu Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Büyükelçiliği, As Vize üzerinden yapılabilir. Macaristan vize başvurusunda bulunurken, akredite acenteler üzerinden danışmanlık alınabilir.

Macaristan vize başvurusunda bulunmak için kişi kendine en yakın ildeki vize başvurusunu online başvuru formunda belirtebilmektedir. Macaristan Konsolosluğu İstanbul, Macaristan Konsolosluğu Ankara ve Macaristan Konsolosluğu İzmir başvuru formundaki seçeneklerden bazılarıdır.

Vizemnet 2017-2020 yılları arasında Schengen ülkeleri işçi vize başvurularında %96,5 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Macaristan Türk İşçi Alımı Gerçekleştirmekte Midir?

Macaristan Türk işçi alımı ancak Türk işçilerin deneyim ve becerilerine uygun bir iş teklifinin Macaristan’da faaliyet gösteren bir firma tarafından alınması ile yapılabilmektedir.

Macaristan’da iş bulmak isteyen Türkler, Macaristan İş İlanları yayınlayan profession.hu., cvonline.hu., jobinfo.hu., workania., JobMonitor. gibi sitelerden faydalanabilmektedir.

Macaristan’da faaliyet gösteren Polat Holding gibi Türk şirketleri, işçi alımı için genelde Türk işçileri tercih edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: