Malta İltica İstatistikleri

Malta İltica İstatistikleri 2021-2022

Ülkesinde iç karışıklık, savaş, terör, ekonomik kriz, dini baskı ve toplumsal dışlama gibi olumsuz durumlarla karşılaşan kişilerin başka ülkede sığınma talep etmesine iltica denir. İltica, uluslararası kanunlara göre her ülke vatandaşı için siyasi bir hak olarak görülmektedir.

Malta, ülke sınırları içinde bulunan yabancı ülke vatandaşlarına iltica için başvuru yapma hakkı vermektedir. Malta iltica başvurusunda bulunan kişiler yazılı ve sözlü mülakatlara davet edilmektedir. Malta iltica başvuru kriterlerini karşılayan ve mülakatları geçen yabancı uyruklu kişiler Malta’dan uluslararası koruma ve iltica hakkı elde etmektedir.

Malta Hükümeti’ne yapılan iltica başvuruları, Uluslararası Dublin Prosedürü kapsamında Uluslararası Koruma Ajansı tarafından değerlendirilmektedir.

Malta İltica Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Evet, Malta iltica başvurusu kabul etmektedir. Malta’da bulunan bütün yabancı uyruklu kişiler, vatandaşı oldukları ülkedeki olumsuz yaşam şartlarını gerekçe göstererek ve iltica başvuru kriterlerini karşılayarak Malta’dan iltica ve koruma hakkı alabilmektedir.

Malta’ya İltica Etmek için Geçerli Sebepler Nelerdir?

Malta’ya iltica etmek için geçerli sebepler aşağıda listelenmiştir.

 • Malta’ya iltica başvurusu yapacak kişinin Malta sınırları içinde bulunması gerekmektedir. Malta sınırları dışında bulunan kişiler, Malta’ya iltica başvurusu yapamamaktadır.
 • Vatandaşı olduğu ülkede dini baskı ile karşılaşan kişiler Malta’ya iltica başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır.
 • Sahip olduğu siyasi görüş sonucunda vatandaşı olduğu ülkede linç veya zulüm tehlikesi yaşayan kişiler Malta’ya iltica başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır.
 • Yaşadığı ülkede ölüm cezasına çarptırılan kişilerin Malta’ya iltica etme hakkı bulunmaktadır.
 • Yaşadığı ülkede işkence veya insanlık dışı muameleye maruz kalan kişiler Malta’ya iltica etme hakkına sahip olmaktadır.
 • Yaşadığı ülkede terör, savaş veya silahlı çatışma sebepleriyle ölüm riski bulunan kişiler Malta’ya iltica başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.
 • Herhangi bir ülkeden iltica hakkına sahip olan kişilerin Malta’da iltica başvurusunda bulunma hakkı yoktur.

Malta İltica Şartları Nelerdir?

Malta iltica şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Malta iltica şartlarına göre başvuru sahibinin Malta sınırları içinde bulunması gerekmektedir.
 • Başka bir ülkeden iltica hakkı bulunan kişilerin Malta’da iltica başvuru hakkı yoktur.
 • Malta iltica başvurusunda bulunacak kişilerin vatandaşı olduğu ülkede terör, savaş, iç karışıklık, ekonomik kriz veya dini baskı gibi yaşamı zorlaştırıcı ve tehdit eden unsurların olması gerekmektedir.
 • Malta iltica hakkı için her bireyin kendi adına başvuru yapması gerekmektedir.
 • Malta iltica başvuruları için başvuru sahibinin sözlü ve yazılı mülakattan geçmesi gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçükler için Malta iltica başvuruları ebeveynleri veya aile büyükleri tarafından yapılmaktadır. Refakatsiz olan 18 yaşından küçük çocuklar için Uluslararası Koruma Ajansı bir temsilci görevlendirmektedir.

2020 Yılı için Malta İltica İstatistikleri Nasıldır?

Uluslararası Koruma Ajansı 2020 verilerine göre Malta iltica istatistikleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

ÜlkeKabul edilen başvuruReddedilen başvuruBekleyen başvuruRet oranı
Sudan19241.149%56
Bangladeş0130144%100
Eritre65367%45,5
Nijerya130224%97
Somali579205%94
Suriye15257366%27,5
Fas0780%100
Fildişi Sahili114189%93,5
Gine12409%100
Mali154017%100

2020 Malta’da İltica Başvurularındaki Kadın Erkek Oranı Nedir?

Uluslararası Koruma Ajansı verilerine göre 2020 yılı için Malta’da iltica başvurularındaki kadın erkek oranı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuranların cinsiyetiSayıOran
Kadın229%10
Erkek2.024%90

Malta İltica Başvurusu Nereye Yapılır?

Malta iltica başvuruları, Malta Uluslararası Koruma Ajansı birimine yapılmaktadır. Malta iltica başvuruları Malta havalimanlarında ya da şehir merkezlerinde bulunan Malta Uluslararası Koruma Ajansı birimlerine yapılabilmektedir.

Malta İltica Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Malta iltica başvuruları, başvuru sahibi Malta sınırları içindeyken yapılabilmektedir. Malta iltica başvuruları için gerekli evrakların Uluslararası Koruma Ajansı’na teslim edilmesi gerekmektedir. Malta iltica başvuru süreci kapsamında başvuru yapan kişi sözlü ve yazılı mülakata davet edilmektedir. Başvuru yapan kişinin vatandaşı olduğu ülkedeki durum ve ilticaya gerek olup olmadığı araştırılmaktadır.

Malta iltica başvurusunda bulunduktan sonra başvuru sahibinin, Uluslararası Koruma Ajansı’ndan gelecek bildirimi ve haberi beklemesi gerekmektedir.

Malta Uluslararası Koruma Ajansı, yapılan iltica başvurularını kabul etme, reddetme ve düzeltmeye gönderme gibi kararlar vermektedir. Malta’ya iltica başvurusunda bulunmuş kişinin başka bir ülkeden iltica hakkının olması durumunda Malta iltica başvurusu reddedilmektedir. Malta iltica başvurusunda bulunan kişinin, güvenli bir üçüncü ülkede yaşaması durumunda Malta iltica başvuruları reddedilmektedir.

Malta iltica başvurusu reddedilen kişiler, ret kararının alındığı günden itibaren en fazla 15 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir.

Malta’da Sığınma Talebi Ne Zaman Sonuçlanır?

Malta’da sığınma talebinin incelenmesi ve değerlendirilmesi ortalama 6 ay sürmektedir. Yapılan sığınma taleplerinde yaşanan bazı derin konularda Malta sığınma talebinin sonuçlandırılması 9 aya kadar uzayabilmektedir.

Malta’da İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Ailelerini Yanına Getirebilir Mi?

Malta’da iltica başvurusu kabul edilen kişilerin sahip olduğu haklardan biri, ailelerini yanına getirme hakkıdır.

Malta iltica başvurusu, Malta Uluslararası Koruma Ajansı tarafından kabul edilen kişiler, aile birleşimi amacıyla ailelerini Malta’ya getirebilmek için Malta iltica başvurusunda bulunabilmektedir. Malta aile birleşimi vizesi sahibi olan kişiler Malta’da iltica başvurusu yaparak ailesi ile beraber Malta’ya ikamet etme hakkına sahip olabilmektedir.

Malta’da İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Malta Vatandaşlığına Başvurabilir Mi?

Malta vatandaşlık yasasına göre, Malta’da iltica başvurusu kabul edilen kişiler Malta vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir. Malta vatandaşlık yasasına göre Malta’da uluslararası koruma programından faydalanan yabancı uyruklu kişilere Malta vatandaşlığına başvuru hakkı bulunmaktadır.

Malta’da iltica başvurusu kabul edilmiş kişilerin Malta vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için Malta’da 12 yıl ikamet etmiş olması gerekmektedir. Malta iltica hakkı ile Malta vatandaşlığına başvuru yapılan tarihten önceki son 1 yıl içerisinde kesintisiz Malta’da bulunmak gerekmektedir. Malta’da iltica başvurusu için gerekli olan 12 yılın 6 yıllık periyotlarında en az 4 yıl Malta’da bulunma şartı aranmaktadır.

Malta’da iltica ile Malta vatandaşlığına başvuru yapan kişilerin iyi bir karakter sahibi olduklarını kanıtlaması gerekmektedir. Malta vatandaşlığına başvurmak isteyen Malta iltica hakkı sahiplerinin İngilizce veya Maltaca dillerini ileri seviye konuşması gerekmektedir.

Malta iltica hakkı ile Malta vatandaşlığına yapılan başvuruların değerlendirme süresi için herhangi bir süre limiti bulunmamaktadır. Malta iltica aracılığı ile Malta vatandaşlığına yapılan başvurularda gerekli olan evraklar ve polis mülakat belgesi sunulmaktadır.

Malta Sığınma Talebi Hangi Kuruluş Tarafından Değerlendirilir?

Malta sığınma talebi Malta Uluslararası Koruma Ajansı (IPA) tarafından değerlendirilmektedir.

Paylaş: