Malta Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Malta Seyahat Sağlık Sigortası ve 2023 Ücretleri

Seyahat sağlık sigortası, bir kişinin seyahati sırasında karşı karşıya kalabileceği yaralanma ya da beklenmedik bir hastalık durumunda tıbbi masrafların ve hem yerel hem uluslararası düzeyde kişinin maruz kaldığı, bagajın kaybolması, son anda uçuşun iptal olması gibi farklı kayıpların karşılanması için yaptırılmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin, Malta’ya turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli vize başvurularında ve eğitim, çalışma, yatırım veya aile birleşimi gibi uzun süreli vize başvurularında sunulması zorunludur.

Vizem.net danışmanlığı ile 2022 yılına yapılan Malta vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları Vizem.net sigorta birimi tarafından en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Malta vizesi için seyahat sağlık sigortasının, hem kısa süreli hem de uzun süreli tüm vize başvuruları için yaptırılması zorunludur.

Malta, Schengen Antlaşması’na taraf bir ülke olduğu için kısa süreli vize düzenlemeleri anlaşmaya taraf ülkelerle birlikte alınan ortak kararlar doğrultusunda belirlenmektedir ve alınan ortak kararlara göre bütün Schengen vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulması zorunludur.

Malta Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Malta vize başvurularında sunulması zorunlu olan seyahat sağlık sigortası kriterleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Hem kısa süreli hem de uzun süreli Malta vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası sunulması zorunlu olsa da, kısa süreli vize başvuruları ile uzun süreli vize başvurularında sunulması gereken seyahat sağlık sigortaları için farklı kriterler bulunmaktadır.

Kısa süreli ve uzun süreli Malta vizesi başvuruları için sunulması gereken seyahat sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Malta Schengen Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Malta Schengen vizesi için seyahat sağlık sigortası, Schengen bölgesindeki tüm üye ülkeleri kapsamalıdır, en az 30.000 euro teminatlı olmalıdır ve tıbbi nedenlerle ülkeye geri gönderilme, acil sağlık tedavisi ya da ölümle bağlantılı olarak ortaya çıkan tüm masrafları karşılamalıdır.

Uzun Süreli Malta Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Uzun süreli Malta vizesi için sağlık sigortası en az 1 yıl geçerli olacak şekilde yaptırılmalıdır; hayat sigortaları, seyahat sağlık sigortası olarak kabul edilmemektedir.

Malta Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Malta seyahat sağlık sigortasının ne zaman yaptırılacağına dair bir kısıtlama yoktur, ancak Malta vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortasının sunulması gerektiği için vize başvurusundan önce seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Malta Seyahat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Malta seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığıyla yaptırılmaktadır.

Malta Vize Başvuru Merkezi Üzerinden Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırılabilir Mi?

Hayır, Malta vize başvuru merkezleri üzerinden seyahat sağlık sigortası yaptırılamaz. Malta vize başvurularında Türkiye’deki dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global’dir; VFS başvuru merkezlerinde seyahat sağlık sigortası hizmeti sunulmamaktadır.

Malta Vize Danışmanlığı Kapsamında Seyahat Sağlık Sigortası Hizmeti Verilir Mi?

Evet, Vizem.net danışmanlığı kapsamında Malta vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Vizem.net seyahat sağlık sigortası hizmetinden yararlanmak adına Malta vizesi için danışmanlık hizmeti alınmasına gerek yoktur; başvuru sahibinin isteğine bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyata Vizem.net aracılığı ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlığı kapsamında 2022 yılında yaptırılan Malta seyahat sağlık sigortası için ortalama ücretler aşağıda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
1 hafta9-13,5 €
1 ay15-21 €
3 ay25-36 €
1 yıl44,2-80 €

Malta seyahat sağlık sigortası ücreti; sigorta süresi, yaş, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Hangi Durumda Malta'da Geçerli Olur?

Özel sağlık sigortaları, poliçesinde yurt dışı geçerliliğinin belirtilmesi durumunda Malta’da geçerli olmaktadır; özel sağlık sigortasına sahip olan kişilerin sigorta şirketlerini arayarak konu hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

Malta Vizesi Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsamalıdır?

Malta seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibinin Malta’ya yaptığı seyahatte veya Malta’da bulunduğu süre boyunca meydana gelebilecek beklenmedik durumlar karşısında tıbbi tedavi, acil tahliye ve Schengen bölgesinde yaşanan kaza sonucu ölen kişinin cenazesinin nakli masraflarını karşılamaktadır.

Reşit olmayan kişinin ülkesine geri gönderilmesi, seyahat iptali, seyahat kesintisi, kaza sonucu yaşanan ölüm, yaralanma veya maluliyet yardım ödemeleri, yurt dışı cenaze masrafları, hava koşulu nedeniyle seyahatin gecikmesi, uçak kaçırılması, bagaj gecikmesi, hava yolu tarifesi kaynaklı uçuş bağlantısının kopması, kayıp, çalıntı ya da hasarlı bagaj, kişisel eşyalar veya seyahat belgeleri ve hamileliğin ilk 3 ayında hamilelik ile ilgili masraflar Malta seyahat sigortası tarafından karşılanan diğer masraflardır.

Malta Sağlık Sigortası Kapsamına COVID-19 Tedavisi Dahil Midir?

Malta seyahat sağlık sigortası kapsamında Covid-19 tedavisinin yer alması zorunlu değildir, ancak bazı poliçeler Covid-19 tedavi masraflarını da kapsamaktadır.

Seyahat sağlık sigortasının Covid-19 tedavisini de kapsamasını isteyen kişiler Malta seyahat sağlık sigortası yaptırırken bu taleplerini bildirmelidir. Malta seyahat sağlık sigortası kapsamında Covid-19 ile ilgili tıbbi tedavi, ilaç tedavisi, hastaneye yatış ve gerekli olması durumunda PCR testi masrafları yer almaktadır.

Malta'ya Girişte COVID-19 Aşı Zorunluluğu Var Mıdır?

Evet, Malta’ya girişte Covid-19 aşı zorunluluğu bulunmaktadır.

Malta’ya uçuştan 72 saat önce negatif Covid-19 PCR testi sonucunun ya da uçuştan 24 saat önce yaptırılan antijen test sonucunun ibraz edilmesi, yurt dışına çıkışta aşı zorunlulukları için istisna oluşturur.

Malta Vizesi Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Malta vizesi seyahat sigortasının kapsamadığı durumlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Malta’ya seyahat edilmeden önce var olan rahatsızlıklar veya halihazırda görülen tedaviler
  • Ekstrem spor aktiviteleri sonucu doğan zararlar
  • Seyahat sağlık sigorta poliçesinin süresi dışında gerçekleşen durumlar
  • İntihar veya kendi kendini yaralama durumunda oluşan masraflar
  • Herhangi bir madde, uyuşturucu ya da alkol kullanımı durumunda doğan sağlık giderleri
  • Savaş bölgelerine yapılan seyahatler

Malta'da Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Nasıldır?

Malta’da sağlık hizmetleri kamu tarafından finanse edilmektedir; ülkede devlet hastanelerinde hizmet sunulduğu gibi, özel hastane ve kliniklerde verilen özel sağlık hizmeti de bulunmaktadır. Malta küçük bir ülke olsa da kaliteli bir sağlık hizmeti sunması ile bilinir; Dünya Sağlık Örgütü’nün sıralamalarında genel sağlık hizmeti bakımından Malta üst sıralarda yer alır.

Malta’da vatandaşlara ve tüm Avrupa Birliği üye ülke vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti verilir. Malta sağlık sistemi içerisinde hizmet veren hastaneler, sağlık klinikleri ve eczaneler üzerinden hizmet verilir. Malta’da ilk aşama sağlık hizmeti pratisyen hekimler tarafından verilir ve kamu hastaneleri ikinci veya üçüncü aşamalarda hizmet sunar.

Malta Sağlık Bakanlığı, yüksek masraflarla karşılaşılmaması adına ülkeyi ziyaret eden yabancıların, seyahat sağlık sigortası yaptırmasını önermektedir. Malta’da ikamet eden kişilerin de, bazı gelişmiş hizmetlerin de sağlandığı özel hastanelerden ücretsiz veya düşük ücretlerle hizmet alabilmek için özel sağlık sigortası yaptırması mümkündür.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: