Meksika Sağlık Sistemi

Meksika Sağlık Sistemi: Hastaneler ve Sağlık Hizmetleri

Meksika sağlık sistemi; devlet daireleri tarafından işletilen çeşitli kamu kuruluşları, özel hastaneler, klinikler ve doktorlardan oluşmaktadır. Meksika, her Meksika vatandaşının sağlık hizmetlerine ve gerekli ilaçlara ücretsiz ulaşımını, anayasa ile garanti etmektedir.

Meksika Federal Anayasası, Meksika nüfusunun sağlık hizmetlerinin sağlanmasındaki sorumluluğu devlete vermektedir. Meksika sağlık hizmetleri, sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir. CEO World Ranking’in 2022 yılında yaptığı araştırmalara göre Meksika, en iyi sağlık sistemine sahip ülkeler sıralamasında dünyada 29. sırada yer almıştır.

Meksika, gelişmiş özel sağlık hizmetlerini modern tesislere sahip klinikleri ve hastaneleri ile sunmaktadır. Meksika sağlık sisteminde özel kurumların, kamu kurumlarına kıyasla daha aktif olduğu gözlemlenmekte ve Meksika nüfusunun %6,9’u özel sağlık sigortasından yararlandığı bilinmektedir.

Meksika’da 1 milyon kişi başına 28,6 adet özel sağlık tesisi düşmektedir ve özel sağlık kurumları, Meksika’daki hastanelerin üçte ikisini oluşturmaktadır. Meksika’da bulunan Sağlık Sekreterliği, çalışma durumlarına bakılmaksızın tüm Meksikalıların sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayan bir devlet kurumudur.

Meksika'da Sağlık Sistemi Yapılanması Nasıldır?

Meksika, aşamalı bir sağlık sistemi yapılanmasına sahiptir. IMMS, INSABI, Seguro Popular ve özel sigorta, Meksika sağlık hizmetlerini ücretli veya ücretsiz olarak sağlayan sigorta seçenekleridir.

INSABI, Meksika’nın ücretsiz sağlık hizmeti sağlayan kamu kuruluşudur. Sosyal Güvenlik Enstitüsü hizmetleri kapsamında değerlendirilmeyen vatandaşlara Instituto de Salud para el Bienestar kuruluşu, ekonomik duruma bakılmaksızın hizmet vermektedir.

IMMS, Meksika’nın sosyal güvenlik kuruluşudur ve özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan Meksika vatandaşları kapsamaktadır. IMMS hizmetleri, Meksika’da 57 milyondan fazla insanı kapsayan sigorta çeşididir. Yıllık sadece 500 ABD doları gibi bir masraf ile Meksika’da çalışanlar IMMS ile sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Seguro Popular, IMMS kapsamında olmayan işsiz veya evsiz Meksika vatandaşlarına sağlık hizmetleri verilmesine imkan tanıyan bir tıbbi bakım programı olsa da, Ocak 2020 tarihinden itibaren değiştirilmiş ve INSABI olarak sağlık hizmeti sağlamaya devam etmiştir.

Meksika sağlık sisteminin son aşaması, özel sigortadır. Özel sigorta sistemi, Meksika’nın en pahalı sağlık sistemi parçasını oluşturmaktadır. Özel sigorta, tamamen isteğe bağlıdır ve Meksika’da bulunan donanımlı özel sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, özel sigorta alabilmektedir.

Meksika'da Sağlık Hizmeti Sunan Kurumlar Nelerdir?

Meksika’da sağlık hizmeti sunan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika hastaneleri
 • Meksika klinikleri
 • Meksika çocuk hastaneleri
 • Meksika doğum merkezleri
 • Meksika anne evleri
 • Hasta bakımevleri
 • Meksika tıp merkezleri

Meksika'da Devlet Hastanesi Sayısı Kaçtır?

Meksika’da ortalama 1.500 adet devlet hastanesi bulunmaktadır.

Meksika'da Özel Hastane Sayısı Kaçtır?

Meksika’da ortalama 3.129 adet özel hastane bulunmaktadır.

Meksika Hastaneleri Nasıldır?

Meksika hastaneleri, modern tesislerden oluşmaktadır. Meksika’nın en iyi hastaneleri; Mexico City, Guadalajara ve Monterrey’de bulunmaktadır. Meksika’daki özel hastaneler ve klinikler, yüksek ücretler karşılığında hizmet vermektedir; bu sebeple Meksika özel hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden yararlanmak için özel sağlık sigortası kartı veya maddi yeterlilik gerekmektedir.

Meksika hastanelerinde çalışan doktor, klinisyen, hemşire ve sağlık uzmanları, son derece iyi eğitim almış kişilerden oluşmaktadır. Meksika hastanelerinde gelişmiş sağlık ekipmanları kullanılmaktadır.

Mexico City'deki En İyi Hastaneler Nelerdir?

Mexico City’deki en iyi hastaneler aşağıda listelenmiştir.

 • Hospital Shriners para Niños
 • Hospital Trinidad
 • Hospital General de México

Meksika Sağlık Hizmetleri Ücretli Mi?

Meksika’da sağlık hizmeti veren özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları bulunmaktadır. Özel Meksika sağlık kurumları, ücretsiz sağlık hizmeti vermemektedir. Sağlık hizmetini bütçesi ile ödeyemeyen vatandaşlar için Meksika kamu sağlık kuruluşları bulunmaktadır. Instituto de Salud para el Bienestar, Meksika’nın ücretsiz kamu sağlık hizmetini sağlayan kuruluştur.

Meksika'da Tedavi Masrafları Nasıldır?

Meksika’da tedavi masrafları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Hastane HizmetiÜcret
Rutin doktor ziyareti40-50 ABD doları
Rutin diş muayenesi40-50 ABD doları
Uzman muayenesi50-75 ABD doları
Hemogram50-80 ABD doları
Röntgen24-30 ABD doları
MR300-500 ABD doları
Diş temizliği30-35 ABD doları
Diş dolgusu45-50 ABD doları
Diş çekimi50-55 ABD doları
Tek implant700-900 ABD doları
Takma diş350 ABD doları

Meksika özel hastanelerinde sunulan sağlık hizmetleri, nispeten daha yüksek ücretlendirilmektedir.

Meksika Sağlık Sistemi İstatistikleri Nasıldır?

Meksika sağlık sistemi istatistikleri aşağıda listelenmiştir.

 • 2021 yılında OECD Indicators verilerine göre Meksika’da 1000 kişiye 2,4 doktor düşmektedir.
 • Meksika’da 1000 kişi başına düşen hemşire sayısı, OECD Indicators verilerine göre 2021 yılında 2,9’dur.
 • OECD Indicators verilerine göre 2021 yılında Meksika’da kişi başına düşen sağlık harcaması 1.198 ABD dolarıdır.
 • 2019 OECD Indicators verilerine göre Meksika’da 1000 kişi başına düşen hastane yatağı sayısı 1’dir.

Kimler Meksika Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir?

Meksika vatandaşları ve Meksika’da daimi olarak ikamet edenler, yasal olarak çalışmaları halinde IMMS sistemine kaydolarak, Meksika sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Meksika vatandaşları ve Meksika’da yasal olarak ikamet edenler, çalışmamaları halinde gönüllü olarak IMMS sistemine kaydolabilmekte ve sağlık hizmetinden faydalanabilmektedir. IMMS kapsamına girmeyen kişilerin, INSABI kuruluşu sayesinden sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür.

Yabancılar Meksika Sağlık Sisteminden Nasıl Faydalanır?

Meksika’da turistik amaçlarla bulunan yabancı ülke vatandaşları, sağlanan kamu sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Meksika’ya turist olarak seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının, sağlık hizmetlerinin maliyetini karşılayacak bir seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Geçici veya kalıcı oturma vizesi bulunan yabancılar ise Meksika’da sağlanan kamu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Türkiye Sağlık Sigortaları Meksika'da Geçerli Midir?

Türkiye sağlık sigortaları, poliçede özellikle belirtilmediği sürece Meksika’da geçerli olmamaktadır. Meksika’ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Tam kapsamlı Meksika sağlık sigortası, Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Meksika'nın Sağlık Turizmi Sistemi Nasıl?

Meksika, Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ikinci sağlık turisti çeken ülkesi konumundadır. Her yıl yaklaşık olarak 1,2 milyon turist, Meksiya’ya sağlık hizmetlerinden yararlanmak için seyahat etmektedir.

Meksika hastaneleri, ABD standartlarında hizmet vermektedir ancak ABD hastanelerinden yaklaşık olarak %50 ila %60 daha uygun fiyatlı sağlık hizmetleri sunmaktadır. İki ülkenin birbirine yakın olması ve çeşitli seyahat kolaylıkları sebebiyle, Meksika'ya medikal amaçlarla seyahat eden 10 yabancı ülke vatandaşının 8’i, Amerika vatandaşıdır. Reçeteli ilaçlarının birçoğu, Meksika’da uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Gelişmiş diş hekimliği ve kozmetik cerrahi tıp alanları, Meksika sağlık turizmi ile ülkeye büyük bir kazanç sağlamaktadır.

Tedavi Olmak için Meksika'ya Nasıl Gidilir?

Meksika’da sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, aldıkları sağlık hizmeti masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olmaları ve tedavi sürelerine göre ziyaretçi ya da oturum vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, tıbbı tedavi amacı ile Meksika vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin vize başvurularında; gerekli evrakların kontrolü, sağlık sigortası ve yeminli tercüme işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: