Norveç'e Yerleşmek

2022'de Norveç'e Yerleşmek için Gerekenler Nelerdir?

Norveç, Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nda yer alan ve İsveç, Finlandiya ve Rusya gibi ülkelere komşu olan bir ülkedir. Yaşam standartları oldukça iyi düzeyde olan Norveç’te denizcilik, petrol, deniz ürünleri ve enerji sektörleri en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır.

Norveç’te çalışma şartlarının diğer birçok ülkeye kıyasla iyi olması ve ülkenin güçlü ekonomisi gibi nedenlere bağlı olarak birçok yabancı ülke vatandaşı Norveç’e göç etmek istemektedir. Çalışma, iş kurma, eğitim alma ya da aile birleşimi gibi çeşitli nedenlerle yabancı ülke vatandaşlarının gerekli şartları karşılamaları halinde oturum izni alabilme ve Norveç'e yerleşebilme hakları bulunmaktadır.

Vizem.net, Norveç'e yerleşmek isteyen kişiler için vize ve oturum izni başvurularında tek çatı altında kurumsal danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Norveç'e Yerleşmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Norveç’e yerleşmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekir.
 • Geçerli bir Norveç oturum iznine sahip olunması gerekir.
 • Ülkede geçimini sağlayabilmek için yeterli düzeyde maddi duruma sahip olunması gerekmektedir.
 • Sabıka kaydında herhangi bir suç bulunmaması gerekir.
 • Norveççe ya da İngilizce dillerinden birinin yeterli düzeyde konuşulabiliyor olması gerekir.

Norveç'e Yerleşmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’e yerleşmek isteyen kişilerin Norveç oturma izni için başvuruda bulunmaları gerekir. Norveç oturma vizesi başvuruları, Norveç vize başvuru işlemleri için yetkili aracı kurum VFS Global’e ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Norveç oturma vizesi başvuru işlemleri için başvuru sahiplerinin öncelikle gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları ve vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Gerekli vize başvuru evraklarını hazırlayan kişilerin, aracı kurum VFS Global üzerinden randevu tarihi belirlemeleri gerekir. VFS Global’in vize merkezinde yapılan vize randevusunda; gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin alınması ve Norveç oturma vizesi başvuru harcının ödenmesi işlemlerinin tamamlanması ile vize başvuru süreci sonlanmakta ve vize başvurusu değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Norveç oturma izni; eğitim, çalışma, iş kurma ya da aile birleşimi gibi amaçlara sahip kişiler için verilmektedir. Norveç'te eşi olan kişiler ile ebeveyni olan 18 yaşından küçük çocuklara aile birleşimi oturma izni, Norveç'te bir işverenden geçerli bir iş teklifi almış olan kişilere çalışma ve oturma izni, Norveç'te iş kuran kişilere ve ailelerine yatırımcı oturma izni ve Norveç'te bir eğitim kurumuna kabul almış olan kişilere öğrenci oturma izni verilmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Norveç'e Nasıl Yerleşilir?

Norveç öğrenci vizesi, uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi türlerinden biridir. Norveç’te bir eğitim kurumundan kabul alan öğrencilere verilen Norveç öğrenci vizesi, hamiline öğrenim süresi boyunca Norveç'te oturma hakkı tanımaktadır. Norveç öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Norveç’te yer alan bir okuldan kabul almış olmaları ve ülkede eğitim alınacak süre boyunca doğacak masraflar için yeterli düzeyde maddi birikime sahip olmaları gerekmektedir.

Öğrenci vizesi ile Norveç'te eğitimini tamamlayan kişilerin mezun olduktan sonra iş arama vizesi alarak, söz konusu vizenin geçerlilik süresi içerisinde Norveç’te iş bulmaları durumunda Norveç çalışma izni alma ve çalışma yoluyla Norveç’e yerleşmeleri mümkün olmaktadır.

Çalışma Vizesi ile Norveç'e Nasıl Yerleşilir?

Çalışma vizesi, uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi türlerinden biridir ve hamiline 90 günden uzun bir süre boyunca Norveç'te yaşama ve aynı zamanda çalışma hakkı sağlar.

Norveç çalışma vizesine başvurabilmek için Norveç'te faaliyet gösteren bir işverenden geçerli bir iş teklifi alınmış olması şartı aranmaktadır. Genellikle Norveç çalışma izni başvurusu kabul edilen kişilere ilk başvuruda 1 yıl geçerlilik süresi ile oturum izni verilmektedir. Norveç oturum izninin süre bitiminde belli koşullara bağlı olarak oturma izninin süresi 2 yıl daha uzatılabilmekte ve Norveç’te toplamda 3 yılın tamamlaması durumunda kalıcı oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Geçerli bir oturum izni ile kesintisiz olarak ve vatandaşlık başvurusu tarihinden geriye dönük olarak son 11 yıl içerisinde en az 8 yıl süre ile Norveç'te ikamet eden kişilerin vatandaşlığa başvuruda bulunma hakları olmaktadır.

Au Pair Vizesi ile Norveç'e Yerleşmek Mümkün Müdür?

Au pair, genç yetişkinlerin yabancı bir ülkeye seyahat edip orada yerli bir ailenin yanında kalarak kültürel etkileşimde bulunmalarına ve yabancı dil öğrenmelerine imkan sağlayan bir programdır. Norveç, au pair olarak Norveç'e gitmek isteyen kişiler için özel bir vize türü olarak au pair vizesi düzenlemektedir. Norveç au pair vizesi uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi türlerinden biridir.

Norveç au pair vizesi ile geçici oturum hakkı kazanarak kişiler en fazla 2 yıla kadar Norveç'te yaşayabilmektedir ancak bu vize ile kalıcı oturum iznine başvuruda bulunulamaz. Norveç au pair vizesi ile Norveç'te yaşanılan süre, kalıcı oturum iznine başvuru için gerekli sürenin hesaplanmasında sayılmamaktadır. Au pair vizesi ile Norveç'e yerleşmek ancak kısa süreli olarak mümkün olmaktadır.

Dijital Göçebe Vizesi ile Norveç'e Yerleşmek Mümkün Müdür?

Evet, dijital göçebe vizesi ile Norveç’e yerleşmek mümkündür. Dijital göçebe vizesi, çalıştığı iş stabil bir ofise bağlı olmayan kişilerin başvuruda bulunabileceği ve hamiline, işini yabancı bir ülkede yaşayarak sürdürme imkanı veren bir vize türüdür.

Norveç, Svalbard'da yaşamak isteyen dijital göçebelere süresiz oturum izni vermektedir. Dijital göçebe kriterlerini sağlayan kişilerin Norveç dijital göçebe vizesi alarak bu şekilde Norveç'e yerleşme hakları bulunmaktadır. Svalbard dijital göçebe vizesi; programcı, geliştirici, sosyal medya pazarlama temsilcileri, müşteri destek temsilcileri, online yabancı dil öğretmenleri ve arama motoru optimizasyonu (SEO) yazarlarına verilmektedir.

Yatırımcı Vizesi Norveç'e Nasıl Yerleşilir?

Yatırımcı vizesi, Norveç'te şirket kuran ya da yabancı bir ülkede kurulmuş olmakla birlikte Norveç'te iş yapan bir şirketi olan kişilere ve bu kişilerin eş ve çocuklarına verilen uzun süreli (D tipi) bir Norveç vizesi türüdür. Norveç yatırımcı vizesi hamiline Norveç’te yaşama ve ülkede çalışma hakkı vermektedir.

Norveç'te kurulmuş bir şirketi olan kişilere Norveç yatırımcı vizesi 1 yıl için verilmektedir ve bu vizenin süresi 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. Norveç yatırımcı vizesi hamillerinin 3 yılın sonunda kalıcı oturum iznine başvurabilme hakları vardır. Son 11 yıl içerisinde en az 8 yıl boyunca, geçerli bir oturum izni ile kesintisiz olarak Norveç'te ikamet eden kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları olmaktadır.

Yabancı bir ülkede şirket kurmuş olup Norveç'te iş yapan kişilere Norveç yatırımcı vizesi 2 yıl için verilmektedir ve bu vizenin 6 yıla kadar uzatılabilmesi mümkün olmaktadır. Yatırımcı vizesi ile Norveç'te yaşanan süre, kalıcı oturum iznine başvuru için gerekli sürenin hesaplanmasında sayılmamaktadır. Yatırımcı vizesi hamillerinin 6 yılın sonunda Norveç'te yaşamaya devam edebilmek için 2 yıl Norveç dışında yaşamaları ve daha sonra uygun koşulların sağlanması halinde tekrar başvuruda bulunmaları gerekir.

Kalıcı olarak Norveç’e yerleşmek, yabancı bir ülkede kurulmuş bir şirkete sahip Norveç yatırımcı vizesi hamilleri için mümkün olmamaktadır ancak Norveç'te kurulmuş şirketi olan kişiler için mümkün olmaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi ile Norveç'e Nasıl Yerleşilir?

Aile birleşimi vizesi, Norveç'te yasal oturum izni sahibi olan ya da Norveç vatandaşı bir kişinin eşi ile 18 yaşından küçük çocuklarına ya da ebeveynlerine verilen uzun süreli (D tipi) bir Norveç vizesi türüdür.

Norveç aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; Norveç’te yaşayan eşlerinin yanına gitmek için başvuruda bulundukları durumlarda evlilik ilişkisinin kanıtlanabilir olması ve kişilerin Norveç’te birlikte yaşayacak olması gerekmektedir. Norveç aile birleşimi vizesi, genellikle Norveç’te yaşayan aile bireyinin sahip olduğu vizenin süresine uygun olarak 1 yıl ile 3 yıl arasında bir süre ile verilir. Norveç aile birleşimi vizesi hamillerinin, vizelerini yenilemeleri ve gerekli şartların sağlandığı durumlarda kalıcı oturum iznine başvuruda bulunmaları mümkün olmaktadır.

Norveç'e Yerleşmek için Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç’e yerleşmek için göçmenlik başvurusu işlemleri için öncelikle Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden başvuru formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Online sistem üzerinden gerekli işlemleri yapan kişilerin, Norveç vize başvuru işlemleri için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden randevu almaları gerekir.

VFS Global’in vize merkezlerinden birinde gerçekleşecek olan vize randevusunda; biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların teslimi işlemlerinin yapılması ile vize başvuruları tamamlanmaktadır. Norveç vize başvuru işlemlerinin sonlanmasının ardından vize başvurusu Norveç Göçmen Bürosu tarafından değerlendirme sürecine alınır.

Norveç Göçmen Bürosu’nun resmi internet sitesinde yer alan başvuru portalına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Norveç'e Yerleşmek için Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Norveç'e Yerleşmek için Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç'e Yerleşmek için Gereken Belgeler Nelerdir?

Norveç’e yerleşmek için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, planlanan Norveç seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve Norveç vize damgasının basılması için uygun olan en az 2 adet boş sayfaya sahip bir pasaport ile bu pasaporta ait tüm sayfaların fotokopilerinin başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Norveç göçmenlik başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu’nun resmi internet sitesi üzerinden doldurulması gereken başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doğru bilgilerle ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.
 • İmza formu: Norveç Göçmen Bürosu’nun resmi web sitesi üzerinden başvuru formu doldurma işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahibine mail yolu ile gönderilen imza formunun çıktısı alınıp imzalanarak başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Vize harcı makbuzu: Başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren makbuz belgesi vize başvuru işlemleri için sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, rötuşu bulunmayan, açık renkli arka fona sahip, kişinin yüzünün net bir şekilde görüldüğü ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyası içerisine sunulması gerekir.
 • Konaklama kanıtı: Kişinin Norveç seyahati süresince nerede kalacağına dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin başvuru dosyası içerisine sunulması gerekir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Kişinin söz konusu Norveç seyahatinin ulaşım, konaklama ve yemek gibi çeşitli masraflarını karşılamak için yeterli düzeyde maddi geliri olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da son 3 aya ait maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Kontrol listesi: Başvuru işlemleri için gerekli olan tüm belgelerin ibraz edilmiş olduğunu gösteren kontrol listesinin doldurulmuş ve imzalanmış bir biçimde gerekli evraklar ile birlikte ibraz edilmesi gerekir.
 • Vekaletname formu: Başvuru işlemlerinin başvuru sahibi adına başka biri tarafından yapılacağı durumlarda, bu kişi için düzenlenmiş vekaletname formunun başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

Yukarıda yer alan listede belirtilmiş olan Norveç’e yerleşmek için gereken belgeler Norveç'e göç etmek için yapılacak oturum izni başvurularında talep edilen standart evraklar olup, kişilerin başvuruda bulunacağı vize türüne bağlı olarak ek belge talep edilebilmektedir.

Norveç'e Yerleşenler için Oturma İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Norveç’e yerleşenler için oturma izni süresi; kişinin sahip olduğu iş sözleşmesi, ülkede alınacak olan eğitimin süresi ve Göç İdaresi Başkanlığı tarafından verilen karar gibi değişkenlere bağlı olarak 1 yıl ile 3 yıl arası bir süre ile verilir.

Norveç Kalıcı Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç kalıcı oturma izni almak isteyen yetişkinlerin; son 3 sene kesintisiz olarak Norveç’te yaşamış olması, kalıcı oturma izni başvurusu yapabilmek için gerekli oturum iznine sahip olması, Norveç’te geçimini sağlayabilmek için yeterli maddi gelir düzeyine sahip olması ve herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması gerekir. Gerekli kalıcı oturma izni şartlarını karşılayan kişilerin, güncel oturum izinlerinin geçerlilik süresinin bitiminden en az 3 ay önce kalıcı oturum izni başvuru işlemlerini başlatmaları gerekir. Norveç kalıcı oturma izni başvuruları Norveç Göçmen Bürosu tarafından değerlendirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç'e yerleşmek ve Norveç'te yaşam ile ilgili uzmanlarımıza en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Norveç'te Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Norveç'te yaşamanın hem birçok avantajı hem de birçok dezavantajı bulunmaktadır. Norveç'te yaşamanın avantajları arasında; birçok kiralık evin eşyalı olarak verilmesi, kiralık olarak sunulan evlerin genellikle bakımlı olması, ülkenin doğal güzellikleri, suç oranının oldukça düşük olması, Norveç’in diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olması ve işçi maaşlarının iyi düzeyde olması sayılabilir.

Norveç'te yaşamanın dezavantajları arasında; kiralık veya satılık evlerin fiyatlarının yüksek olması, alkol fiyatlarının yüksek olması, ülkede iş bulma sürecinin uzun sürebilmesi ve yemek kültürünün diğer birçok ülkeden farklı olması gibi dezavantajlar sayılabilir.

Yaşamak için En İyi Norveç Şehirleri Hangileridir?

Yaşamak için En İyi Norveç Şehirleri Hangileridir?
Yaşamak için En İyi Norveç Şehirleri Hangileridir?

Yaşamak için en iyi Norveç şehirleri arasında; Oslo, Arendal, Bergen, Trondheim, Stavanger, Alesund ve Fredrikstad şehirleri sayılabilir. Norveç’in başkenti olan Oslo, dünyanın en sağlıklı ikinci şehri olarak bilinmektedir. 600.000’den fazla bir nüfusa sahip olan Oslo’da havanın temiz olması ve iş olanaklarının geniş olması şehri yaşamak için ideal bir şehir yapmaktadır.

Arendal, Norveç’in küçük şehirlerinden biridir ve oldukça tarihi bir dokuya sahiptir. Oldukça güvenli ve sakin bir şehir olan Arendal, yaşam maliyetleri açısından diğer Norveç şehirleri ile kıyasla pahalı kalmaktadır.

Norveç’in büyük şehirlerinden biri olan Bergen, kaliteli eğitimi ile öne çıkmaktadır. 6 ile 16 yaş arasındaki çocuklar için eğitimin ücretsiz olduğu Bergen şehri bu nedenle birçok aile tarafından tercih edilmektedir. Norveç’in liman kentlerinden biri olan Alesund, birçok ticari faaliyetin merkezi olan bir şehirdir. Alesund şehri, eğitim ve sanat alanlarında da öne çıkmaktadır.

Norveç'te Ortalama Yaşam Masrafları Nasıldır?

Norveç’te ortalama yaşam masrafları ortalama aylık olarak 11.000 Norveç kronu tutmaktadır. World Population Review verilerine göre 2022 yılı için Norveç, dünyada yaşamın en pahalı dokuzuncu ülkedir.

Norveç’in yaşam masrafları en yüksek olan şehirleri; Oslo, Bergen, Stavanger ve Trondheim şehirleridir. Bir kişinin Norveç’te yaşam masrafları aylık ortalama olarak kira hariç olmak üzere; Oslo’da 10.545 Norveç kronu, Bergen’de 10.360 Norveç kronu, Trondheim’da 10.310 Norveç kronu ve Stavanger’da 10.550 Norveç kronu tutmaktadır.

Norveç'te Ev Kiraları Nasıldır?

Norveç’te ev kiralarının diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğu söylenebilir. Norveç’te paylaşımlı bir evin odası için 4.000 Norveç kronu ve manzaralı müstakil bir ev için 45.000 Norveç kronu kira ödenebilmektedir. Norveç’te ev kiralayabilmek için depozito olarak yüklü bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Norveç’te ev kiralama sürecinde depozito olarak 3 aylık kira ile 6 aylık kira bedeli arasında bir ücret talep edilebilmektedir.

Norveç’te ev kiraları tüm ülke genelinde ortalama 8.740 Norveç kronudur. Norveç ev fiyatları, kiralanan evin konumuna ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişiklik gösterir. Norveç’te ortalama kiralar; Oslo’da 11.240 Norveç kronu, Bergen’de 8.880 Norveç kronu ve Trondheim’da 9.070 Norveç kronudur.

Ev Satın Alarak Norveç'e Yerleşmek Mümkün Müdür?

Hayır, ev satın alarak Norveç’e yerleşmek mümkün değildir.

Norveç'e Yerleşenler Ne Zaman Vatandaşlık Alabilir?

Norveç oturma izni hamillerinin vatandaşlık başvurusu yapmak için son 11 yıl içerisinde en az 8 yıl süre ve her biri en az 1 yıl geçerli oturum izni ile Norveç'te ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Norveç oturma izni ile vatandaşlık başvurusu için uygulanan 8 yıl kuralı genel geçer bir kural olup başvuru sahibinin kişisel durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Aile birleşimi vizesi ile Norveç'e göç eden eş ya da kayıtlı partnerler için ülkede kalınmış olması gereken süre son 10 yıl içerisinde 5 yıldır. 12 yaşın üzerindeki çocuklar için yapılacak olan başvurular için kişinin son 7 yıl içinde toplamda 5 yıl süre ile Norveç’te yaşamış olması gerekir. Gerekli şartları sağlayan ve Norveç vatandaşlığı alan kişilerin Norveç pasaportu alma hakları bulunmaktadır.

Paylaş: