Polonya'da Politika ve Siyaset

Polonya'da Politika ve Siyaset Yapısı Nasıldır?

Polonya parlamenter demokrasiyle yönetilen, meclisinde 6 siyasi parti parti bulunan bir cumhuriyettir. Mecliste en çok koltuğa sahip iktidar partisi Hukuk ve Adalet Partisi iken, Sivil Platform, Modern Parti ve Yeşiller’den oluşan Sivil Koalisyon en çok koltuğa sahip ikinci oluşumdur.

Büyük çoğunluğu Katolik Hristiyanlardan oluşan Polonya halkı muhafazakar ve liberal görüşleri nedeniyle çoğunlukla merkez veya sağ partilere oy vermektedir. İktidardaki Hukuk ve Adalet partisi muhafazakar ve milliyetçi politikalar izlemektedir.

Polonya’nın Yönetim Şekli Nedir?

Polonya’nın yönetim şekli cumhuriyettir. Parlamenter demokrasi ile yönetilen Polonya’da cumhuriyet 11 Kasım 1918’de ilan edilmiştir.

Polonya’da Siyasi Yapı Nasıldır?

Polonya 16 adet voyvodalıktan oluşmaktadır. Her bir voyvodalık hükümetin atadığı bir voyvoda ve seçimle belirlenen bir il meclisi tarafından yönetilmektedir.

Polonya Cumhurbaşkanı Kimdir?

Polonya’nın cumhurbaşkanı Andrzej Duda 2015’te göreve başlamış, 2020 senesinde tekrar seçilmiştir. Andrzej Duda halen görevine devam etmektedir.

Polonya Başbakanı Kimdir?

Polonya Başbakanı 2017’den beri görev yapmakta olan Mateusz Morawiecki’dir.

Polonya Başbakanının Eşi Kimdir?

Polonya başbakanının eşi Iwona Morawiecki’dir. Mateusz ve Iwona Morawiecki 30 senedir evlidir. Morawiecki çiftinin iki kızı ve iki oğlu bulunmaktadır.

Polonya’da Başbakan Nasıl Seçilir?

Polonya’da başbakan, adaylar arasından mevcut Polonya Başkanı tarafından seçilerek atanmaktadır ve meclisin onayını alması gerekmektedir. Mevcut başbakan Mateusz Morawiecki Polonya’nın 17. başbakanıdır.

Polonya Meclisinde Hangi Partiler Vardır?

Polonya meclisinde bulunan siyasi partiler aşağıda listelenmiştir.

 • Hukuk ve Adalet Partisi
 • Sivil Koalisyon
 • Sol Parti
 • Polonya Koalisyonu
 • Konfederasyon, Özgürlük ve Bağımsızlık Partisi
 • Alman Azınlık Partisi

Polonyada seçimlere katılan 10 siyasi parti bulunmaktadır.

Polonya’da Meclis Yapısı Nasıldır?

Polonya Parlamentosu iki kısımdan oluşmaktadır. Sejm, 460 milletvekilinin bulunduğu alt kanattır. Senato, 100 senatörün görev yaptığı parlemantonun üst kanadını oluşturmaktadır. Sejm ve Senato yasa yapma yetkisine sahip organlardır fakat yalnızca Sejm’in yürütme ile görevli Bakanlar Kurulu üzerinde kontrol hakkı vardır.

Polonya Hükümetinin Görevleri Nelerdir?

Polonya hükümetinin görevleri aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya devletini yürütme gücü Polonya hükümetinde bulunmaktadır.
 • Polonya hükümetinin meclisten güvenoyu alması gerekmektedir.
 • Polonya hükümeti Polonya’nın iç ve dış politikalarının uygulanmasını sağlamaktadır.
 • Polonya hükümeti meclise karşı sorumludur.
 • Polonya hükümeti voyvodalıklarda voyvodalar tarafından temsil edilmektedir.
 • Polonya hükümeti yerel olmayan bütün politikalardan sorumludur.

Polonya Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Polonya’da başkanlık seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. Genel seçimler ve yerel seçimler 4 yılda bir gerçekleşmektedir.

Polonya’da Kaç Bakanlık Vardır?

Polonya’da 17 bakanlık vardır.

Polonya’daki bakanlıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık Bakanlığı
 • Adalet Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kültür, Milli Miras ve Spor Bakanlığı
 • Altyapı ve Geliştirme Bakanlığı
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı
 • Dijital İşler Bakanlığı
 • Dışişleri Bakanlığı
 • Eğitim ve Bilim Bakanlığı
 • Tarım Bakanlığı
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • İklim ve Çevre Bakanlığı
 • Avrupa Birliği Bakanlığı
 • Varlık Bakanlığı
 • Gelişim, Emek ve Teknoloji Bakanlığı

Polonya Sağlık Bakanı Kimdir?

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski’dir. Niedzielski 2020 yılında Sağlık Bakanlığı’na atanmıştır.

Polonya Sağlık Politikası Nasıldır?

Polonya Sağlık Bakanlığı’nın sağlık politikası sigortası olan her vatandaşın ücretsiz sağlık hizmeti alması yönündedir.

Wolfram Alpha’nın verilerine göre Polonya’da bir kişi için yapılan yıllık sağlık harcaması 1029 dolardır. Polonya sağlık sistemi her 1000 kişi için 5.2 yatak sağlamakta ve her 1000 kişiye 2 doktor düşmektedir.

Polonya Adalet Bakanı Kimdir?

Polonya Adalet Bakanı 2019’da göreve gelen Zbigniew Ziobro’dur. Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, Jagiellonian Üniversitesi’nden mezundur ve 2005- 2007 yılları arasında da Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. Hukuk ve Adalet Partisi üyesi olan Ziobro, İstanbul sözleşmesinden çekilme yanlılığı ile tanınmaktadır.

Polonya İçişleri Bakanı Kimdir?

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kamiński 2019’dan beri görev yapmaktadır. Mariusz Kaminski Varşova üniversitesinden mezundur. Yolsuzluk Karşıtı Büro Başkanı olarak görev yapmıştır. 2009’da eski başbakan Donald Tusk tarafından görevi kötüye kullanma nedeniyle görevden alınmıştır. Komünizm karşıtı görüşleri ve Hukuk ve Adalet partisinde ateist olduğunu dile getiren tek politikacı olmasıyla tanınmaktadır.

Polonya Halkının Genel Siyasi Görüşü Nasıldır?

Polonya halkı siyasi görüş olarak merkeze ve sağa daha yakındır. 2019 seçimlerinde %43.59 oy alan iktidar partisi Hukuk ve Adalet sağ görüşlü bir partidir. Hukuk ve Adalet partisi muhafazakar ve milliyetçi politikalar izlemektedir. %27.40 ile en çok oy alan ikinci oluşum olan Sivil Koalisyon, merkez- sağ görüştedir.

2019’da Sol Parti’nin %12.56 oy almasıyla, Polonya nüfusu sol görüşlü bir partinin mecliste 49 koltuğa sahip olmasını sağlamıştır.

Polonya Türkiye İlişkileri Nasıldır?

Polonya ve Türkiye ilişkisi 2009’da imzalanan bir bildiriyle stratejik ortaklık olarak belirlenmiştir. Türkiye Polonya ile taşıt ve taşıt parçaları ve makine alanında ihracat, dizel motor, otomobil ve sığır eti ithalatı yapmaktadır. Polonya ve Türkiye’nin 6 milyar Dolar olan ikili ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir. Polonya Türkiye’de öğrencilerin değişim programlarıyla gitmeyi en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Polonya’daki Türk öğrenci ve Türkiye’deki Polonyalı öğrenci nüfusu her geçen gün artmaktadır. Türkiye’ye gelen Polonyalı turist oranı da yılda %36’ya varan artış göstermektedir.

Polonya Almanya İlişkileri Nasıldır?

2007’de Polonya’nın Schengen Bölgesi’ne katılmasıyla Polonya ve Almanya arası seyahatlerde vize zorunluluğu kalkmıştır. 2020’de Polonya Almanya’nın 5. büyük ticaret partneri olmuştur. 2021’de İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Polonya sivil halkı anısına Almanya’da bir anıt yapılacağı duyurulmuştur.

Polonya Siyasi Olarak Nasıl Bir Ülkedir?

Polonya Atlantikçi ve NATO yanlısı bir dış politika sergilemekle beraber Avrupacılık da Polonya dış politikasındaki eğilimlerden biridir. Polonya dış politikasında güvenlik, büyüme ve itibarını koruma ilkeleriyle hareket etmektedir. Savaşı politikanın bir uzantısı olarak görmeyen Polonya ilkelerinden ödün vermeden barışçıl bir politika izleme yanlısıdır.

Polonya’ya Gitmek İsteyenlerin Siyasi Görüşüne Bakılır mı?

Polonya’ya gitmek isteyenlerin vize sürecinde siyasi görüşlerine, özel hayatına ve düşüncelerine bakılmamaktadır. Polonya Konsolosluğu kişilerin siyasi düşünceleri hakkında araştırma yapmamakta ve kişinin fikirlerini vize alma sürecinde bir kıstas olarak kabul etmemektedir.

Polonya’ya 90 günden fazla seyahat etmek isteyen kişiler, özel hayat ve fikirlerine bakılmaksızın Polonya D tipi vize başvurusu yapılabilmektedir.

Paylaş: