Lizbon Vize İşlemleri

Portekiz Vize Başvuru Merkezi: Lizbon Vize İşlemleri

Portekiz Lizbon vize işlemleri ve Lizbon’a ulaşım için, Portekiz vize başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurusu yapılmaktadır. Portekiz bir Schengen ülkesi olduğu için Portekiz vize işlemleri Schengen ülkelerine uygulanan Schengen vizesi kurallarına tabii tutulmaktadır.

Lizbon Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları tarafından Portekiz Cumhuriyeti başkenti Lizbon’a giriş yapılırken umuma mahsus pasaport (bordo) hamilleri vizeye tabi olurken, diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi pasaport (yeşil) hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Lizbon’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Portekiz için Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz için vize işlemleri; vize başvuru merkezleri, akredite acenteler ve Portekiz Konsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Portekiz Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz vize başvuru sürecinde belgelerin eksik ya da istenen formata uygun olmayan şekilde teslim edilmesi vize başvuru sürecinin uzamasına ya da iptal edilmesine neden olabilmektedir.

Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Başvuru formu: Başvuru formu Portekiz vizesi başvurusu yapacak olan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.

  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası Portekiz vize başvurusu yapacak olan kişi adına çıkarılacak seyahat sağlık sigortası Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır, vize başvurusu yapılacak olan seyahat süresini ve seyahat sırasında doğabilecek durumları kapsamalıdır.
  • Pasaport: Portekiz vizesi başvurusu yapacak olan bireye ait pasaport seyahat süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Portekiz vizesi başvurusu yapacak olan kişiye ait biyometrik fotoğraflar 2 adet, beyaz arka fonda çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik formatında ve son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
  • Başvuru ödeme makbuzu: Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren ödeme makbuzu eklenmelidir. Finansal yeterliliği gösteren belgeler: Portekiz vizesi başvurusu yapacak olan kişinin Portekiz’deki temel yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal yeterliliği olduğunu gösteren son 3 aylık maaş bordrosu ya da hesap özeti gibi resmi belgeler eklenmelidir.
  • Gidiş-dönüş uçak bileti: Portekiz vizesi başvurusu yapılacak olan seyahat için Portekiz’e gidiş ve vize bitiş tarihini geçmeyecek şekilde dönüş bilet rezervasyonu eklenmelidir.
  • Otel rezervasyonu: Otel rezervasyonları yapılacak olan seyahat süresini kapsamalıdır, Portekiz vize süresi boyunca farklı ülkelere seyahat planlanması durumunda seyahat edilecek olan ülkelere ait otel rezervasyon belgeleri de eklenmelidir. Otel rezervasyon belgelerinde Portekiz vize başvurusu yapan kişinin adı geçmelidir, aksi takdirde rezervasyon belgelerinin geçerliliği olmayacaktır.

Portekiz vize başvurusu yapan kişi aile ya da arkadaş ziyareti yapacak ise; resmi kurumdan alınmış davetiye ya da davet eden kişi tarafından yazılmış olan, adres, telefon bilgileri ve imza içeren davetiye ile birlikte davet eden kişinin vatandaşlık belgesi, pasaportu, vizesi veya kimlik fotokopisi eklenmelidir.

Portekiz vizesi başvurusu yapacak olan bireylerin vize türlerine ve sosyal durumlarına göre ek belgeler talep edilebilmektedir. Portekiz vize başvurusunda teslim edilecek olan Portekiz vize belgeleri, uluslararası formatta olmalı ya da yeminli tercüman tarafından Portekizce diline çevrilmiş olmalıdır.

Portekiz Vize Başvuru Merkezleri Nerededir?

Portekiz resmi vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

  • Portekiz Ankara Büyükelçiliği
  • İstanbul Macaristan Konsolosluğu (İstanbul çevresindekiler için)

Portekiz Vizesi İstanbul

Portekiz vize başvurusu İstanbul içinde AS vize, Macaristan İstanbul Konsolosluğu ve vizem.net akredite acentesi üzerinden yapılabilmektedir.

Portekiz vize başvurusu İstanbul için vizem.net adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Adres: Barbaros Mah. Halk Cad. No:8/A K:2 Palladium Ofis Binası Ataşehir / İstanbul
Telefon: 0212 706 6535 / 0850 241 1868

Portekiz Vizesi Antalya

Portekiz vize başvuruları sadece İstanbul ve Ankara şehirlerinde yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Vizesi Ankara

Portekiz vizesi Ankara başvuruları, Ankara’da bulunan Portekiz Büyükelçiliği üzerinden yapılmaktadır.

Portekiz Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgisi aşağıda verilmiştir.

Adres: Gaziosmanpaşa, Kırlangıç Sk. No:39, 06700 Çankaya/Ankara
Telefon: (0312) 405 60 28

Portekiz Vizesi İzmir

Portekiz vize başvuruları sadece İstanbul ve Ankara şehirlerinde yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Vize Fiyatı Ne Kadar?

Portekiz vize hizmetleri ve fiyatları aşağıdaki tabloda detaylıca verilmiştir.

HizmetÜcret
Başvuru Formu & Dilekçe20 EUR
RandevuÜcretsiz
Vize Başvuru Harcı80 EUR
Portekiz Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Parmak İzi İşlemleri38 EUR
Aracı Kurum Hizmeti35 EUR
Toplam188 EUR

Portekiz Vizesine VFS Global Üzerinden Başvuru Yapılabilir Mi?

Portekiz vize başvurusu VFS global üzerinden yapılamamaktadır. Portekiz vize başvuruları; Portekiz Büyükelçiliği, Macaristan İstanbul Konsolosluğu (İstanbul çevresindeki adaylar için), AS Visa ve akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Paylaş: