Schengen Aile Vizesi

Schengen Aile Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Schengen aile vizesi, Schengen bölgesinde bulunan aile üyeleri ve akrabaları görmek amacıyla seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Schengen aile ziyareti vizesi, vize başvurusu yapan kişiye 180 gün içerisinde 90 güne kadar Schengen bölgesinde bulunma hakkı tanımaktadır. C tipi kısa süreli bir vize türü olan Schengen aile ziyareti vizesi, Schengen bölgesinde seyahat edilecek ülke ile ikamet edilen ülke arasında vizesiz seyahat anlaşması olmaması durumunda alınmaktadır.

Vizem.net, son 5 yıl içerisinde Türkiye'den yapılan Schengen aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için vize onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Aile Ziyareti için Schengen Vizesi Kimlere Verilir?

Aile ziyareti için Schengen vizesi, Schengen bölgesinde yaşayan kişilerden aile ve akraba ziyareti için resmi bir davet alan, Schengen ülkeleri vatandaşı olmayan ve vizeden muaf tutulmayan veya kapıda vize uygulamasına tabi olmayan kişilere verilmektedir.

Aile ve Akraba Ziyareti için Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve akraba ziyareti için Schengen vize başvurusu, vize başvurusu için gerekli olan başvuru formunun doldurulması ve tüm evrakların tamamlanmasının ardından başvuru için randevu alınması ile yapılmaktadır. Aile ve akraba ziyareti Schengen vizesi için başvuru, vize başvuru merkezleri veya akredite acenteler üzerinden vize başvuru randevusu alınarak tamamlanmaktadır.

Aile ve akraba ziyareti için Schengen vizesi başvurusu yapılırken alınan randevu gününde ve saatinde hazırlanan evraklarla birlikte vize başvuru merkezinde olmak gerekmektedir. Vize için gerekli evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile aile ve akraba ziyareti için Schengen vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Aile ve akraba ziyareti için Schengen vizesi başvurularında yetkili tek karar merci, ilgili ülkenin Türkiye’de bulunan dış temsilciliğidir. Schengen aile ve akraba ziyareti vizesi başvurusu, ilgili ülkenin konsolosluk birimleri tarafından incelendikten sonra başvuru yapan kişinin pasaportu başvuru yapılan vize başvuru merkezine gönderilmektedir. Schengen aile vizesi başvurusu yapan kişi pasaportunu başvuru yaptığı vize merkezden alabilmektedir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi başvurusu onaylanmış kişilerin vize başvuru merkezine şahsen gitmesine gerek kalmadan, vize için gerekli evrakları Vizem.net merkez ofisine göndererek vize işlemlerinin tamamlaması mümkündür.

Schengen Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Schengen aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport : Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan ve vize için iki adet boş sayfası bulunan bir pasaport olmalıdır. Pasaportun bir kopyası da sunulmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi : Nüfus cüzdanı veya oturum izninin bir adet kopyası sunulmalıdır.
  • Fotoğraf : 6 aydan eski olmayan, 35 mm x 45 mm boyutlarında, beyaz arka planda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
  • Schengen aile ziyareti vizesi başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve vize başvurusu yapan kişi tarafından imzalanmış bir Schengen aile vizesi başvuru formu olmalıdır.
  • Konaklama kanıtı : Schengen bölgesinde konaklanacak yeri kanıtlamak için giriş-çıkış tarihini gösteren otel rezervasyonu veya yanında kalınacak akrabanın ev adresi sunulmalıdır.
  • Ulaşım kanıtı : Ulaşım bilgileri için gidiş- dönüş uçak bileti ve seyahat güzergahı bilgileri sunulmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası : Schengen bölgesinde geçirilecek süreyi kapsayan ve en az 30.000 euro teminata sahip olan bir seyahat sağlık sigortası, tüm Schengen ülkelerini kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır.
  • Aile bilgileri : Medeni durumu, eş ve çocuk bilgilerini gösteren ve Schengen bölgesinde ziyaret edilecek aile üyesi veya akraba ile olan bağı kanıtlayan belgeler sunulmalıdır.
  • Schengen bölgesine giriş için davet mektubu : Schengen bölgesinde ziyaret edilecek aile üyesinin kimlik fotokopisi ve vize başvurusu yapan kişi ile davet eden kişi arasındaki bağı gösteren kanıt ile birlikte, seyahat tarihlerini gösteren imzalı ve tarihli davet mektubu sunulmalıdır.
  • Finansal kaynakların kanıtı : Schengen bölgesinde geçirilecek zaman içerisinde masrafların karşılanabileceğini gösteren banka hesap dökümü, maaş bordrosu veya kredi kartı ekstreleri sunulmalıdır. Başvuru yapılan ülkeye göre kişilerin günlük olarak sahip olması gereken para tutarı değişmektedir.

Schengen Aile Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Schengen aile vizesi için davet mektubu, Schengen bölgesinde bulunan aile ve akrabalar tarafından yazılan, vize başvurusu yapacak kişiyi Schengen bölgesini ziyaret etmeye davet eden bir mektuptur. Schengen aile vizesi için davet mektubu, vize başvurusu yapan kişiye veya ilgili ülkenin Türkiye’deki dış temsilciliğine gönderilebilmektedir.

Aile vizesi için Schengen davet mektubu içerisinde vize başvurusu yapan kişi ile davet mektubu yazan kişi arasındaki akrabalık ilişkisi açıklanmalı ve kanıtlanmalıdır. Schengen aile vizesi davet mektubunda mektubu yazan kişinin adı- soyadı, vize başvurusu yapacak kişinin konaklama süresi ve adresi, planlanmış aktiviteler, seyahati kimin karşılayacağı bilgileri yer almaktadır. Aile ve akraba ziyareti için yazılan Schengen vize davet mektubu ile birlikte davet mektubunu yazan kişinin kimlik fotokopisi ve kişiler arasındaki ilişkiyi kanıtlayan belgeler de sunulmalıdır.

Schengen aile vizesi için davet mektubu örneği aşağıdadır.

Schengen Aile Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Schengen Aile Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Schengen Aile ve Akraba Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Schengen aile ve akraba ziyareti vizesi ücreti, 80 eurodur. Schengen aile vizesi ücreti, 6-12 yaş arası çocuklar için 45 eurodur. Schengen aile ve akraba vizesi ücretinin ödenmesinin ardından vize ücretinin ödendiğine dair bir makbuz verilmektedir.

Schengen aile ve akraba vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda vize ücreti geri ödenmemektedir. Aile ve akraba ziyareti için Schengen vizesine yeniden başvuracak kişilerin, tekrar vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

2022 yılında Schengen aile ve akraba vizesi için yapılacak başvurularda tüm vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, form doldurma ve danışmanlık ücreti dahil Schengen aile vizesi masrafları ortalama 185 euro tutmaktadır.

Schengen Aile Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Schengen aile vizesi, ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda Schengen aile vizesi başvurusu yapılan konsolosluğun karar verme süresi 30-60 gün arasında sürebilmektedir.

Aile Akraba Ziyareti için Schengen Vize Reddi Alınırsa Ne Yapılabilir?

Aile akraba ziyareti için Schengen vize reddi alınırsa vize reddine neden olan gerekçelerin düzeltilmesi ile yeniden vize başvurusu yapmak mümkündür.

Aile ve akraba ziyareti için yapılan vize başvurusunun yanlışlıkla reddedildiğini düşünen kişilerin Schengen vize reddine itiraz mektubu göndererek ret işlemine itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Aile Ziyareti Vizesi ile Schengen Bölgesinde Ne Kadar Kalınabilir?

Aile ziyareti vizesi ile Schengen bölgesinde 90 güne kadar kalmak mümkündür. Schengen aile vizesine başvuru yapan kişinin Schengen bölgesinde kalmak için ne kadar izninin olduğu, pasaport üzerine yapıştırılan vize etiketinde belirtilmektedir.

Schengen Aile Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Schengen aile vizesi süresi yalnızca önemli kişisel nedenler ve vize uzatmaya neden olacak öngörülemeyen, insani gerekçeler sunulduğunda istisnai olarak uzatılabilmektedir.

Paylaş: