Freelance Çalışanlar için Schengen Vizesi

2022'de Freelance Çalışanlar için Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Freelance çalışanlar için Schengen vizesi almak, sigortalı çalışanlara oranla daha zor olmaktadır. Freelance çalışanların Schengen vizesine yaptığı başvurularda göz önünde bulundurması gereken özel durumlar mevcuttur. Kendi şirketini kuran ve şirket belgelerini konsolosluğa sunan, müşterileriyle yaptığı iş sözleşmelerini konsolosluğa ibraz eden veya geçerli bir seyahat sponsoruna sahip freelancerların Schengen vize onay oranı yükselmektedir.

Vize süresi sona erdiğinde gidilen Schengen ülkesinden ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğini kanıtlar nitelikte destekleyici evraklar sunulması freelance çalışanların vize başvurusu için önemli bir husustur.

Vizem.net Türkiye'de freelance olarak çalışan ve Schengen vizesi almak isteyen kişilerin başvuru süreci için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Freelance İş Yapanlar İçin Schengen Vizesi Almak Zor Mudur?

Freelance iş yapanlar için Schengen vizesi almak, sponsorluk veya geçerli bir iş sözleşmesinin ibraz edildiği vize başvurularında kolay olmaktadır. Sponsorluk veya geçerli bir iş sözleşmesini ibraz etmeyen freelance çalışan kişiler için Schengen vize başvurularının onaylanma oranları daha düşük olmaktadır.

Vizem.net Schengen vizesi almak isteyen freelancerlar için, başvurunun uygun bulunması halinde, Avrupa'da faaliyet gösteren 11 şirketten sponsorluk belgesi temin edebilmektedir.

Freelancer Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Freelancer Schengen vizesi almak için ilk olarak vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli vize başvuru evraklarının doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Başvuru evraklarının tamamlanmasının ardından online randevu alarak vize başvuru merkezlerine ya da akredite acenteler üzerinden vize başvurusu yapılabilmektedir. Randevu tarihinin alındığı günde ilgili vize başvuru evrakları vize başvuru merkezine gidilerek teslim edilir ve biyometri işlemleri tamamlanır. Başvuru esnasında freelancer Schengen vize başvuru ücreti ödenir.

Freelancer Schengen vize başvurularını değerlendiren ve karara bağlayan tek yetkili merci, başvuru yapılan ilgili ülkenin dış temsilcilikleridir. Yapılan vize başvuruları, konsoloslukların vize birimleri tarafından onaylanması halinde başvuru sahibine ait pasaport, başvuru yapılan merkeze gönderilmektedir. Yaptığı freelancer Schengen vize başvurusu onaylanan kişiler, pasaportlarını vize başvuru merkezlerinden geri teslim almaktadır.

Herhangi bir ülkeden son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmadan sadece vize başvuru evraklarını Vizem.net merkez ofisine göndermesi ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Freelance Çalışanlar İçin Gereken Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Freelance çalışanlar için gereken Schengen vize evrakları aşağıda paylaşılmıştır.

 • Pasaport: Başvuruda bulunulan seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan ve son 10 yıl içinde düzenlenmiş pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir. Sunulan pasaportta varsa eski vizelerin fotokopisi çekilmelidir ve yeni vize için en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Schengen vize başvuru formu: Başvuru formunda yer alan bilgilerin başvuru sahibi adına eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Vize başvuru formundaki iş kısmına sözleşmeli çalışan kutucuğu işaretlenmelidir, ancak bu seçenek bulunmuyorsa çalışan kutucuğu işaretlenmeli ve dilekçede durum ifade edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin son 6 ay içinde çektirdiği 35x45 mm ebatlarında 1 adet biyometrik fotoğrafı sunması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Talep edilen vize süresini ve seyahat tarihlerini kapsayan ve en az 30.000 euro teminat tutarı olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Freelance Schengen vizesi harç bedelinin başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir ve dekontunun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Uçak bileti rezervasyonları sunulmalı ve talep edilen vize süresi ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: Vize başvuru sahibinin seyahat süresince nerede konaklayacağını gösteren belgenin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: Vize başvuru sahibini davet eden firmadan gelen davetiyede firmanın adı, adresi, iletişim bilgileri, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, şirketteki görevi, seyahat amacı ve seyahat süresi gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • Vize başvuru dilekçesi: Vize başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum yeri, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum gibi kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı, seyahat tarihleri, seyahat planı, ulaşım ve konaklama detaylarının yazdığı vize başvuru dilekçesi resmi bir dille ilgili ülkenin dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır.
 • Freelance iş sözleşmesi: Freelance olarak çalışılan kurum veya şahıslarla imzalanmış, güncel ve geçerli freelance iş sözleşmelerinin kopyaları vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına ait son 6 aylık hesap hareketlerinin göründüğü hesap dökümünün sunulması gerekmektedir ve hesap dökümünün vize başvuru tarihinden önceki son 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Oda kayıt belgesi: Vize başvuru sahibinin meslek grubuna göre kayıtlı olduğu kayıt belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Güncel vergi levhası: Vize başvuru sahibinin son yıla ait güncel vergi levhasını sunması gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Vize başvuru sahibine ait varsa araç ruhsatı, gayrimenkul tapuları, kira gelir sözleşmesi ve yatırım hesap dökümleri gibi ek geliri beyan eden evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Freelance Çalışanların Vize İçin Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalıdır?

Freelance çalışanların vize için banka hesap dökümünde, iş yapılan müşterilerden alınan ödemelerin görünmesi önem taşımaktadır. Freelance olarak yapılan işlerden alınan ödemeler düzenli olarak proje başına veya rutin olarak aylık yapılması halinde ödeme işlemlerinin banka hesap dökümünde yer alması önem arz etmektedir.

Freelance olarak çalışan kişiler, Schengen vize başvurusu yapmak istediğinde müşterilerinden kazandığı paraların ve işlem hareketlerin göründüğü son 6 aya ait aktif banka hesap cüzdanı ibraz etmelidir. Freelance çalışanların seyahat etmek istediği ülkenin kriterleri doğrultusunda kalınacak gün başına gerekli görülen bakiyenin banka hesabında bulundurulması gerekmektedir.

Banka hesabında yeterli bakiye bulunmayan freelance çalışan kişilerin, Schengen bölgesine yapacağı seyahat masraflarını karşılaması üzere sponsor bulması gerekmektedir. Freelance Schengen vize başvurusu için sunulacak başvuru evraklarında gayrimenkul tapusu, kira gelir sözleşmesi, araç ruhsatı ve yatırım ile mevduat hesaplarının olması vize onay oranını artırmaktadır.

Schengen Vize Dilekçesi Freelance Çalışanlar İçin Nasıl Yazılmalıdır?

Schengen vize dilekçesinde, freelance çalışanlar adına hem seyahat masraflarının karşılanabileceği hem de vize bitiminde ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğine dair net beyanlara yer verilmelidir. Gerek seyahat masraflarının karşılanacağı bütçeye ya da sponsora sahip olunduğu, gerekse planlanan seyahatten sonra ikamet edilen ülkeye geri dönme niyetinin olduğunu gösteren belgeler ve gerekçeler destekleyici evraklarla kanıtlanmalıdır.

Freelance çalışanlar için yazılan Schengen vize dilekçesinde vize başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum yeri, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum gibi kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı, seyahat tarihleri, seyahat planı, ulaşım ve konaklama detayları yazılmalıdır. Schengen vize dilekçesi, başvuru yapılan ülkenin konsolosluğuna hitaben resmi bir dille yazılmalıdır.

Uzun Süreli Freelancer Vizesi Nedir?

Avrupa ülkeleri, yabancı uyruklu kişilere freelancer vize ve uzun süreli freelancer vize uygulaması sunmaktadır. Uzun süreli freelancer vizesi, freelance olarak çalışma sürecini daha esnek, etkili ve faydalı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, uzun süreli freelancer vizesi ile Avrupa Birliği’nde bireysel ve kurumsal müşterilere hizmet edebilmektedir. Dijital göçebe vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresi boyunca Avrupa Birliği ülkelerinde yasal olarak ikamet edebilmektedir.

Freelancer Vizesi Veren Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Freelancer vizesi veren Schengen ülkeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya freelance vize: Almanya, freelance vize düzenleme konusunda dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Özellikle sanatçılar ve artistler için Almanya kapılarını yabancı uyruklu kişilere açmaktadır. Freelance Schengen vizesi ile Almanya’ya gelen kişiler, yasal olarak vergi mükellefi olmaktadır ve vergi kimliğine sahip olmaktadır.
 • Hırvatistan uzaktan çalışma vizesi: Hırvatistan, 2021 yılından itibaren uzaktan çalışma vizesini uygulamaya geçirmiştir. Vize başvuru sahibinin, ikamet ettiği ülkedeki Hırvatistan dış temsilciliğine gitmesi yeterli olmaktadır. Hırvatistan uzaktan çalışma vizesi en fazla 1 yıllık olarak düzenlenebilmektedir ve uzatma seçeneği bulunmamaktadır.
 • Gürcistan freelance vize: Gürcistan freelance vize başvuruları online olarak yapılmaktadır. Vize başvuru sahibinin freelancer olduğunu kanıtlaması ve aylık en az 2.000 USD kazandığını göstermesi gerekmektedir.
 • Estonya uzaktan çalışma vizesi: Estonya uzaktan çalışma vize uygulaması 2020 ağustos ayında yürürlüğe girmiştir. En kısa 90 günlük ve en uzun 1 yıllık olarak düzenlenmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti freelancer vizesi: Çek Cumhuriyeti freelancer vizesi hamili olan kişiler, Çek Cumhuriyeti’nde ticaret odalarına kayıt olmakta ve ticaret ruhsatına sahip olmaktadır. Vizeye başvurmak isteyen kişilerin aylık en az 485 euro kazandığını ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Portekiz freelance vize: Portekiz, özellikle yazılım ve teknoloji alanında freelance olarak çalışan kişilere kapılarını açmaktadır. En fazla 1 yıllık süre ile düzenlenen Portekiz freelance vize sonunda 5 yıla kadar uzatma seçeneği mevcuttur. Portekiz freelance vize ile 6 aydan uzun süre ile ikamet eden kişiler vergi mükellefi olmaktadır.
 • Romanya dijital göçmen vizesi: Romanya dijital göçmen vizesi en fazla 1 yıllık süre ile düzenlenmektedir ve geçerlilik süresinin bitiminden sonra 1 yıl daha uzatılabilmektedir.
 • Malta uzaktan çalışma vizesi: Malta uzaktan çalışma vizesine başvurabilmek için başvuru sahibinin bir şirket tarafından uzaktan çalışmaya yönelik sözleşmeli çalışan olduğunu kanıtlaması ve müşteriler ile işlerini uzaktan yürüttüğünü kanıtlaması gerekmektedir. Malta uzaktan çalışma vizesinin en önemli özelliği, vize sahibinin eşini ve ailesini Malta’ya getirebilmesidir.

Avrupa'ya serbest çalışan olarak yerleşmek isteyen başvuru sahipleri ilgili uygulaması bulunan ülkeler için freelancer vizesi ve dijital göçebe vizesi işlemlerinde Vizem.net'in uzman danışmanlarından güncel bilgi ve başvuru desteği alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: