iData Schengen Vizesi

iData Schengen Vizesi Başvuru ve Randevu İşlemleri

İdata, Türkiye’den yapılan Almanya ve İtalya vize başvurularını kabul etmek için ilgili ülkelerin dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezidir. Vize başvuru merkezi, vize başvurusu yapılacak ilgili ülkenin konsolosluğu adına vize başvurularını alan ve biyometri işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyan kurumlardır. Vize başvuru merkezleri, yalnızca vize randevularını gerçekleştirmek ve vize işlemlerini tamamlamak ile görevlendirilmiştir.

Vize başvurularını değerlendirmek vize başvuru merkezlerinin yetki alanında değildi ve İdata vize aracı kurumu üzerinden başvuru yapmak, başvuru sürecini olumlu veya olumsuz şekilde etkilememektedir. Vize başvurularını onaylama veya reddetme yetkisi ilgili ülkelerin konsolosluğuna aittir.

İdata Üzerinden Hangi Schengen Vizeleri Alınabilir?

İdata üzerinden alınabilen Schengen vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya Schengen vizesi
 • İtalya Schengen vizesi

Turistik, ticari gibi amaçlarla alınan kısa süreli C tipi Schengen vize İdata üzerinden yapılabildiği gibi; aile birleşimi, öğrenim, yatırım gibi amaçlarla alınan uzun süreli D tipi ulusal vize başvuruları da İdata üzerinden yapılmaktadır. İdata, Almanya vize başvurularında Türkiye genelinde yapılan başvuruların tümünü kabul ederken, İtalya vize başvurularında yalnızca İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde kalan illerden yapılan vize başvurularını kabul etmektedir.

İdata Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İdata Schengen vize başvurusu, vize başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru merkezine randevu alınarak teslim edilmesi ile yapılmaktadır. İdata Schengen vizesi başvurusu için Schengen vizesi için gerekli evrakların uygun olduğuna dikkat edilmesi ve evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Schengen vizesi almak için gerekli evrakları tamamlayan başvuru sahibinin İdata vize merkezi websitesine girerek vize başvuru randevusu alması gerekir. İdata Schengen vize randevusu almak için seyahat edilecek ülke ve başvuru ile ilgili bilgiler girilmelidir.

İdata Schengen vize başvuru sahibinin, vize başvurusunu tamamlamak için pasaportu ve gerekli evrakları ile birlikte randevu günü ve saatinde seçtiği İdata ofisinde olması ve biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. İdata Schengen vizesi başvurusunu tamamlayan kişilerin, başvuru sürecinin ardından pasaportu ve evraklarının ne şekilde tarafına gönderilmesini tercih ettiğini bildirmesi gerekmektedir.

Schengen Vizesi için İdata Mobil Başvuru Nedir?

Schengen vizesi için İdata mobil başvuru, İdata ofisinin bulunmadığı illerden yapılacak vize başvurularında ulaşım sıkıntısının önüne geçmek için yapılan bir uygulamadır. İdata üzerinden yapılan standart vize başvurularında başvuru yapan kişinin biyometri bilgilerinin alınması için İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Trabzon’da bulunan İdata ofislerine gitmesi gerekmektedir. İdata, mobil başvuru uygulaması ile ofislere gitmek için ulaşım sıkıntısı çekilmesinin önüne geçmek amacıyla Adana, Diyarbakır, Çorlu, Malatya, Sakarya, Kocaeli ve Kahramanmaraş’tan başvuru yapma imkanı sunulmaktadır. Schengen vizesine başvururken yapılması gereken tüm işlemler İdata mobil ofis ile yapılabilmektedir. İdata mobil başvuru uygulaması ile yapılan başvurular, normal ofislerden yapılan vize başvurularına göre daha yüksek servis ücreti ödenmesini gerektirmektedir.

Schengen vizesi için İstanbul’dan verilen mobil başvuru hizmetinde İstanbul’da ikamet eden kişiler İdata ofislerine gitmeden kurye ile vize için gerekli belgeleri göndererek vize başvurusu yapabilmektedir. İstanbul’dan yapılan mobil başvurularda İdata yetkilileri, vize başvurusu yapan kişinin vize randevusunda belirttiği adrese giderek parmak izi kaydı almaktadır. İdata mobil başvuru ile vize başvurusu yapan kişilerin pasaportları kargo ile teslim edilmektedir.

Adana, Çorlu, Sakarya, Kocaeli, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Malatya’dan yapılacak mobil vize başvurularda başvuru sahibinin İdata ofisine gelmeden kargo ile vize için gerekli evrakları göndermesi gerekmektedir. İdata mobil başvuru uygulamasında biyometri işlemlerinin tamamlanması için vize başvurusu yapan kişinin mobil ofislere gitmesi gerekmektedir. İdata mobil uygulama ile ilgili illerden başvuru yapan kişilerin pasaportu vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından kargo ile gönderilmektedir.

İdata Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İdata Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaport bulunmalıdır.
 • Schengen vizesi başvuru formu: Schengen vize başvuru formunda istenen bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalı ve form başvuru yapan kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında, 6 aydan eski olmayan iki adet biyometrik özellikli fotoğraf vize başvuru evrakları ile birlikte sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde ve seyahat süresi boyunca geçerliliği olan ve en az 30.000 euro teminatlı olarak düzenlenmiş olmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Gidiş dönüş tarihlerinin belirtildiği uçak bileti ve seyahat detayları sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Vize başvurusu yapan kişinin ad soyadının belirtildiği ve tüm seyahat tarihlerini kapsayan otel rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Finansal duruma dair kanıt: Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ve kaşeli, imzalı maaş bordrosu finansal kanıt olarak sunulmalıdır. Finansal kanıt sunulamadığı hallerde, sponsorluk dilekçesi beyan edilmelidir.
 • Vize harc ı : Schengen vize başvurusu sırasında İdata ofislerinde ödenmelidir.

Yukarıda belirtilen İdata vize evrak listesi, standart Schengen vize başvuru belgeleridir. Başvurulan ülke, vize türü, başvuru yapan kişinin çalışma ve meslek durumu, Schengen vizesi başvuru evraklarının farklılaşmasına yol açabilmektedir.

İdata Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İdata Schengen vize başvuru formu, Almanya ve İtalya vize başvurularında farklı şekillerde doldurulmaktadır. İdata Schengen başvuru formu, Almanya vizeleri için elde veya online olarak VIDEX sistemi üzerinden doldurulurken, İtalya için elde veya bilgisayarda doldurularak çıktısı alınmaktadır.

İdata başvuru formu Almanya Schengen vizesi için VIDEX sistemi üzerinden doldurulmaktadır. Doğru ve eksiksiz bir şekilde elle veya online olarak doldurulan ve çıktısı alınan İdata Almanya vize başvuru formunun beşinci, altıncı ve yedinci sayfalarının başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanması gerekmektedir. VIDEX sistemi üzerinden doldurulan Almanya Schengen vizesi başvuru formunda, başvuru sahibinin adı soyadı, medeni hali, doğum tarihi, cinsiyeti gibi kişisel bilgiler ve seyahat amacı, talep edilen giriş sayısı, ilk giriş yapılan ülke gibi bilgiler talep edilmektedir.

Almanya Schengen vizesi online başvuru formu görseli aşağıda verilmektedir.

İdata Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İdata Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İdata üzerinden yapılacak İtalya Schengen vizesi başvurularında, vize başvuru formu online olarak veya elle doldurulabilmektedir. İtalya Schengen vizesi başvuru formunda başvuru yapan kişiye ait kişisel bilgilerin yanı sıra seyahat amacı, seyahat tarihleri gibi bilgiler talep edilmektedir.

İtalya Schengen vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

İdata Schengen Vize Başvuru Formu Görseli
İdata Schengen Vize Başvuru Formu Görseli

İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

İdata Schengen randevu alma işlemi, İdata vize başvuru merkezinin websitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Schengen vizesi için randevu alma işlemi için İdata vize merkezinin websitesinden öncelikle Almanya veya İtalya olmak üzere vize başvurusu yapılacak ülke seçilmelidir.

Seyahat edilecek ülkenin seçilmesinin ardından İdata websitesinin yönlendirmesi ile vize başvurusu yapacak kişinin ikamet ettiği şehir, başvuru yapılacak İdata ofisi, hizmet türü ve vize başvurusu yapacak kişi sayısı seçilmelidir.

İlgili ekran görüntüsü aşağıdadır.

İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Başvuru bilgilerinin seçilmesinin ardından açılan ekranda, başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, pasaport numarası ve email adresi gibi kişisel bilgileri girilir; önizleme ile verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilir.

İlgili aşamanın ekran görüntüsü aşağıdadır.

İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? 2
İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? 2

İdata randevu sisteminde kişisel bilgiler teyit edildikten sonra seyahat ve randevu tarihi seçimi yapılır. En son aşamada alınmak istenen ek hizmetler varsa bu hizmetler seçilerek ve ödeme yapılarak, İdata randevu alma işlemi tamamlanır.

İdata randevu gün ve saati seçme ekranı aşağıda verilmiştir.

İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? 3
İdata Schengen Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? 3

Schengen Vizesi için İdata Randevu Ücreti Ne Kadardır?

Schengen vizesi için İdata randevu ücreti, online randevu alınırken yapılan ön ödeme için 450-500 Türk lirası arasında değişmektedir. İdata vize başvuru merkezi Schengen vizesi için yapılan online randevu alma işlemi sırasında kredi kartı ile ön ödeme alır ve alınan ön ödeme tutarı randevu gününde hizmet bedeli ödemesinden düşürülür.

İdata vize başvuru merkezi tarafından randevu alma işlemi sırasında alınan ücret, VIP hizmet, express vize hizmeti veya diğer ek hizmetlerin seçilmesi halinde artmaktadır.

Schengen Başvuruları için İdata Randevu Düzenleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Schengen başvuruları için İdata randevu düzenleme işlemi, İdata vize merkezi websitesi üzerinden vize başvuru sahibinin pasaport numarası, PNR numarası ve doğum tarihi ile birlikte “Randevu Düzenleme” bölümünden yapılmaktadır. Schengen vize başvurusu yapacak kişinin randevudan 72 saat önce vize randevusunu iptal etme hakkı bulunmaktadır. Schengen vize başvuru randevusunu, randevu tarihinden önce 24 saat ile 72 saat arasında iptal eden kişiler, ön ödeme olarak ödenen tutarın sadece %50’sini iade alabilmektedir.

İdata vize başvuru randevusu, randevu tarihine 24 saatten az kalması halinde iptal edilememektedir. Schengen vize başvuru randevusunu iptal etmek istemeyen kişilerin en geç 24 saat önce İdata’nın websitesine girerek başvuru randevusunu ileri bir tarih ile değiştirmesi gereklidir. İdata üzerinden yapılacak Schengen vizesi başvurusu için randevu değiştirme işlemi, randevu tarihi ile ilgili olarak çağrı merkezinin herhangi bir bilgiye sahip olmaması nedeniyle, çağrı merkezi üzerinden yapılamamaktadır.

Schengen vize başvuruları Vizem.net danışmanlığında yapıldığı takdirde tüm randevu alma, tarih değişikliği ve iptal işlemleri ilgili ülke danışmanı tarafından vize başvurusu yapan kişi adına tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İdata Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

İdata Schengen vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize türüÜcret
Almanya Schengen vizesi0-6 yaş: Ücretsiz
Almanya ulusal vize0-17 yaş: 40 euro
İtalya Schengen vizesi0-6 yaş: Ücretsiz
İtalya ulusal vize1.975 TL
İtalya C tipi eğitim vizesiÜcretsiz
İtalya D tipi eğitim vizesi851 TL

İdata vize başvuru merkezi, vize ücretine ek olarak yapılan başvurularda koordinasyon bedeli almaktadır. İdata koordinasyon ücreti İtalya için 538 TL’dir; Almanya için vize başvurularında ise koordinasyon bedeli 6 yaşından büyükler için 608 TL’dir.

İdata başvuru merkezi, Almanya vize ücretlerini tam ve hazır bir şekilde euro cinsinden kabul ederken, İtalya vize ücretlerini ve koordinasyon bedelini nakit ve kredi kartı ile Türk lirası cinsinden kabul etmektedir.

İdata Schengen Vizesi Ek Hizmetleri Nelerdir?

İdata Schengen vizesi ek hizmetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Premium Lounge hizmeti : Vize başvurusu sırasında daha kapsamlı ve ayrıcalıklı bir hizmet, kişiye özel hazırlanan ofislerde verilir.
 • Biyometrik fotoğraf hizmeti : Biyometrik fotoğrafın İdata ofislerinde çekilmesini kapsamaktadır.
 • Başvuru formu doldurma hizmeti : Schengen vize başvuru formu İdata vize danışmanları tarafından doldurulmaktadır.
 • Kargo ile pasaport teslimi hizmeti : Pasaport, vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından başvuru sahibi tarafından belirtilen adrese kargo ile teslim edilmektedir.
 • Fotokopi, faks, elektronik çıktı hizmeti : Vize başvurusu için gereken fotokopi, elektronik çıktı ve faks gibi işlemler İdata ofislerinde yapılmaktadır.
 • SMS ile bildirim hizmet i: Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaportun İdata ofislerine ulaştığı bilgisi SMS ile başvuru sahibine iletilmektedir.
 • Prime time başvuru hizmeti : İstanbul, İzmir ve Ankara ofislerinde yapılacak vize başvurusunun çalışma saatleri dışında yapılmasını kapsamaktadır.

İdata Üzerinden Schengen Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İdata Schengen vize takip işlemi, İdata websitesi üzerinden pasaport numarası ve vize başvurusu sırasında verilen fiş üzerinde yazan barkod numarası girilerek yapılmaktadır.

İdata üzerinden yapılan Schengen vizesi başvuru sonucu, İdata takip sistemi üzerinden öğrenilememektedir; İdata üzerinden yapılan vize başvurusunun sonucu sadece pasaport teslim alındığında öğrenilir.

İdata vize başvuru takip ekran görseli aşağıdadır.

İdata Üzerinden Schengen Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
İdata Üzerinden Schengen Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İdata Schengen Başvuru Merkezleri Hangi İllerde Bulunur?

İdata Schengen başvuru merkezlerinin bulunduğu iller ve vize merkezlerinin adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İdata Schengen Başvuru MerkeziAdres
İstanbul (Avrupa)Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No: 127, Astoria Kuleleri Astoria AVM B2 Katı, Esentepe / Şişli
İstanbul (Asya)Altunizade Mahallesi, Kısıklı Caddesi, Shibuya Sokak, Sarkuysan - AK İş Merkezi A Blok, No: 4/2, 1. Bodrum, 1 No'lu Ofis, Üsküdar
AnkaraRemzi Oğuz Arık Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Ata Apartmanı, No: 231/A, Çankaya
İzmirŞair Eşref Bulvarı, No:21, Giriş:1, Zemin Kat, Konak
BursaKonak Mahallesi, 1.Badem Sokak, Lotus Plaza, B Blok, No:26, Kat:1, Daire:10-11-12 Nilüfer
GaziantepBudak Mahallesi, 10031 Nolu Sokak, Yasem İş Merkezi, No: 42 C / 0, Şehitkamil
AntalyaÇağlayan Mahallesi, 2053. Sokak, No: 28, Ateşoğulları Apartmanı, D: 1, Lara / Muratpaşa
Trabzonİnönü Mahallesi, Yavuz Selim Bulvarı, Öztürkler Apartmanı, No: 365 A, Ortahisar
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: