Interrail için Schengen Vizesi

Interrail için Schengen Vizesi 2023 Şartlar ve Başvuru İşlemleri

İnterrail programı, tren ile Avrupa’nın birçok ülkesini daha ekonomik bir şekilde gezebilmek için fırsat tanıyan bilet uygulamasıdır. İnterrail bileti, Avrupa’nın 33 ülkesindeki 40 adet demir yolu ve deniz taşıtı şirketi için geçerlidir.

İnterrail programı için 2022 Nisan turunda dünyanın birçok ülkesinden 10.000 kişi başvuru yapmış ve 5000 kişi seçilmiştir; aynı başvuru döneminde, Türkiye üzerinden ise 1628 kişi başvuru yapmış ve 814 kişinin başvurusu kabul edilmiştir.

İnterrail programına başvuran Türk vatandaşlarının yolculuğa başlamadan önce Türkiye’den vize isteyen tüm ülkeler için vize almış olması gerekmektedir. İnterrail programı sırasında, ilgili ülkelerde veya ilgili ülkelerin sınırında İnterrail vize başvurusu yapılamamaktadır.

Vizem.net,Türkiye'den İnterrail programı için Schengen vizesi alacak kişilere, vize danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avrupa'yı İnterrail ile Gezmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Avrupa'yı İnterrail ile gezmek için, Schengen bölgesine üye olan ülkeler için kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi alınmalı ve üye olmayan ülkeler için o ülkenin kendi vizesi alınmalıdır.

Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye olan Avrupa ülkelerinden herhangi birine giden kişilere, turizm veya iş için 90 güne kadar kalmaya olanak tanıyan kısa süreli bir vizedir. Schengen vizesi olan kişilerin tüm Schengen bölgesindeki ülkelere geçiş yapabilmesi mümkündür, dolayısıyla interrail için vize başvurusunda bulunacak kişilerin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Schengen vizesi hamilleri, herhangi bir Schengen üyesi ülkeden kendi ülkesine dönüş yapabilmektedir.

Schengen ülkelerinde 90 günden fazla okumak, çalışmak veya yaşamak için Schengen vizesi yerine ilgili ülkenin ulusal vizesine başvurmak gereklidir. Schengen üyesi olmayan ülkelere seyahat edilecek ise o ülkelere Schengen vizesi ile girilemeyebileceğinden, ülkelerin kendi vizelerinin alınması gereklidir.

İnterrail Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İnterrail Schengen vizesi almak için, seyahat planı hazırlanmalı, tren bileti alınmalı ve sonrasında Schengen C tipi vizesine başvuruda bulunulmalıdır. Schengen C tipi vize başvuruları için, ilk olarak vize formu doldurulmalı ve gerekli vize evrakları hazırlanmalı, ardından vize başvuru merkezlerinden şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla randevu alınmalıdır.

Schengen vizesi başvuru sürecinde, ilgili vize başvuru merkezinden alınmış randevu gününde, gerekli evraklar teslim edildikten sonra biyometri işlemleri tamamlamalı, ardından isteniyorsa vize görüşmesine katılım sağlanmalı ve vize için gereken ücret ödemesi yapılmalıdır.

Schengen vize başvuruları, Konsolosluk vize birimlerince onaylandıktan sonra, pasaport başvuru yapılan ilgili merkeze gönderilmekte ve başvuru sahibi pasaportunu tekrar bu adresten alabilmektedir. Schengen İnterrail vize başvurularında tek karar merci, vize başvurusunun yapıldığı ülkenin Türkiye'deki dış temsilcilikleridir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişiler, ilgili başvuru merkezine gelmesine gerek olmadan, yalnızca gerekli vize evraklarını Vizem.net merkez ofisine göndererek, İnterrail vize işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İnterrail Seyahati için Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınmalıdır?

İnterrail seyahati için Schengen vizesinin hangi ülkeden alınacağı, gidilecek ülkelerde kalınması planlanan sürelere göre değişir. Seyahat edilecek ülkelerde eşit sürelerde kalınması planlanıyorsa, Schengen bölgesine ilk giriş yapılacak ülkenin vizesine başvuru yapılmalıdır. Tüm ülkelerde eşit süre kalınmayacaksa en uzun süre geçirilecek ülkenin vizesi alınmalıdır. İnterrail Schengen vize başvurusu, başvuru yapılması gereken ülke belirlenerek, ilgili ülkenin Türkiye'deki konsolosluğuna yapılmalıdır.

İnterrail Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İnterrail Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış geçerli bir pasaport olmalıdır. Pasaportun fotoğraflı olması, en az iki boş sayfası olması ve dönüş yapılması planlanan tarihten en az üç ay sonrası için geçerli olması gerekmektedir.
 • İnterrail tren bileti: Planlı seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce alınmalı ve bilet üzerinde pasaport bilgisi yazılmış olmalıdır.
 • Schengen C tipi vize başvuru formu: Vize başvuru formunda istenen kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, seyahat amacına ilişkin bilgiler, başvurulan vize tipi ve kalınması planlanan süreye dair bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: İki adet3,5 cm x 4,5 cm boyutunda, beyaz bir arka planla, başvuru sahibinin yüzünün açık görüneceği şekilde çekilmiş, biyometrik özellikli fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Güncel Schengen vize ücreti ödenmeli ve ödendiğine dair makbuz gösterilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen ülkelerinde kalınacak süre boyunca, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, kişi başına 30.000 euro teminatlı sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Eski vizelerin kopyası: Başvuru sahibinin daha önceden alınmış vizelerinin örnekleri, varsa eski pasaportlar ile birlikte sunulmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Ulaşım belgeleri, seyahatin başlayacağı ülkeden diğer gezilecek ülkelere dair tüm ulaşım biletlerini içerir ve ulaşım programının net olması için tüm seyahat tarihlerinin gösterilmesi gereklidir.
 • Schengen vizesi başvuru dilekçesi: Seyahat planını detaylandıran, nerede kalacağını ve neler yapacağını özetleyen dilekçe hazırlanmalıdır.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Schengen bölgesinde kalış süresi boyunca, başvuru sahibi kendini finansal olarak destekleyebileceğini kanıtlamalıdır. Başvuru sahibi, son üç aya ait banka hesap özetlerini veya maaş bordrosunu beyan etmeli ve geliri yok ise bir sponsor dilekçesi sunmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Schengen vizesi alabilmek için otel rezervasyon bilgilerinin sunulması gereklidir. Başvuru sahibi arkadaşları veya aile üyeleriyle kalmayı planlıyorsa, arkadaş veya aile üyelerinin durumu onaylayan mektupları sunulmalıdır.

Yukarıda verilen liste, tüm Schengen vize başvurularında istenen standart belgelerdir. Schengen vizesi için istenen belgeler, başvuru sahibinin seyahat amacına ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Schengen vizesi için gerekli evraklar, eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmalıdır.

Schengen İnterrail Vizesi için Tren Bileti Önceden Alınmalı Mıdır?

Schengen İnterrail vizesi için tren biletini önceden almak zorunlu değildir, ancak İnterrail vize başvurusuyla beraber İnterrail biletinin satın alındığını beyan etmek, seyahat planını desteklemekte ve vize onaylanma ihtimalini yükseltmektedir. İnterrail vizesi için, konsolosluk vize birimlerinin seyahat planlarını, ilgili rezervasyon belgeleri ve biletler ile karşılaştırarak incelediği göz önünde bulundurulmalıdır.

Vizem.net danışmanlığıyla yapılan 2017 ve 2021 yılları arasındaki İnterrail için Schengen vizesi başvurularında, 100% onay oranı ile Türkiye'deki en yüksek akredite acente skoru elde edilmiştir.

İnterrail için Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

İnterrail için Schengen vize ücreti 2022 yılında 80 eurodur.

İnterrail vize masrafları ile seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, danışmanlık hizmeti, başvuru formu ve dilekçe hazırlanması gibi hizmetlerin tamamı ortalama 190 euro tutmaktadır.

İnterrail için Schengen Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

İnterrail için Schengen vize işlemleri, biyometri işlemleri için randevu alındıktan sonra ortalama 15 gün sürmektedir. İnterrail için Schengen vize işlem süresi, dış temsilciliğin yoğunluğu, eksik evrak beyanı, resmi tatiller gibi nedenlerle uzayabilmektedir.

Avrupa'nın En Popüler İnterrail Rotaları Hangileridir?

Avrupa'nın en popüler İnterrail rotaları aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: