Schengen Öğrenci Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Schengen öğrenci vizesi temelde üye ülkelerden birisine giriş yapmak veya kısa süreli kalmak isteyen, Schengen üyesi olmayan ülke vatandaşlarına Schengen bölgesine giriş izni veren ve üye devletlerden birinde öğrencilik amacıyla kalmayı mümkün kılan bir vize türüdür.

Schengen vizesi sahipleri Schengen bölgesinde maksimum 3 aya kadar kalabilir. Eğitim amaçlı Schengen vizesi sahiplerinin kurs veya eğitimlerinin 3 aydan uzun sürecek olması halinde gidilecek olan ülkenin elçiliğine uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkeler öğrenci olarak Schengen vizesi almak isteyenler için dünyada en çok tercih edilen ülkelerden bazılarıdır. Schengen vizesi sahibi öğrenciler çoğu zaman uzun dönem çalışma programlarına katılmak amacıyla Schengen ülkelerine gitseler de önemli bir kısım öğrenci Schengen ülkelerine kısa dönemli çalışma için seyahat etmektedir.

Vizem.net Türkiye'den Schengen bölgesine, kısa veya uzun süreli eğitim almak üzere gidecek tüm başvuru sahiplerinin öğrenci vizesi işlemleri için güncel uzman desteği sunan ve 2018-2022 yılları arasında en yüksek Schengen vizesi başvuru onay oranını elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Schengen Bölgesinde Alınabilecek Eğitim Türleri Nelerdir?

Schengen bölgesinde alınabilecek eğitim türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans eğitimi
 • Dil okulu eğitimi
 • Mesleki eğitim
 • Lise eğitimi
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimi
 • Öğrenci değişim programı eğitimi
 • Kısa süreli kurslar

Avrupa'da Okumak İçin Alınabilecek Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Avrupa’da okumak için alınabilecek Schengen vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • C tipi öğrenci vizesi : Kısa süreli bir çalışma kursuna katılmak için 90 güne kadar Schengen bölgesinde kalacaklar C tipi kısa süreli Schengen vizesine başvurmalıdır.
 • D tipi öğrenci vizesi : 90 günden uzun bir süre boyunca Schengen bölgesinde bir çalışma kursuna katılacaklar (örneğin tüm akademik yıl) D tipi ulusal vizeye başvurmalıdır.

Schengen Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için Schengen vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize bitiminde Schengen bölgesinden ayrılacağını ve ülkesine geri döneceğini kanıtlayan yeterli belgeye sahip olmak
 • Eğitim süresini kapsayan için geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Eğitim boyunca harcanacak yeterli birikim, maddi kaynak veya sponsora sahip olmak
 • Biyometrik işlemleri tamamlamak
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Daha önce vize ihlali yapmış olmamak
 • Schengen bilgi sisteminde başvuru sahibi hakkında kayıt olmaması
 • Schengen bölgesinde geçerli bir öğrenci seyahat sağlık sigortasına sahip olmak

Schengen Öğrenci Vize Başvurusunda Yaş Sınırı Var Mıdır?

Hayır, Schengen bölgesinde bir eğitim veya çalışma kursuna katılmak amacıyla Schengen vizesi almak isteyenler için bir yaş sınırlaması yoktur.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler için Schengen vize başvurusu, geçerli bir eğitim kabul mektubu ve sponsora sahip olmak dışında standart şekilde ilerlemektedir. Öğrenciler için Schengen vize başvurusu yapılırken seyahat sebebi eğitim/öğrenci olarak seçilmelidir. Başvurudan önce Schengen bölgesine kaç defa giriş yapılacağı belirlenmelidir.

Schengen vize başvuru formu doldurulup gerekli vize evraklarının hazırlanmasının ardından Schengen C tipi vize başvurusu vize başvuru merkezlerinden randevu alarak veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilir. Randevu gününde başvuru sahipleri başvuru merkezine gerekli evrakları teslim edip, biyometrik işlemlerini tamamladıktan sonra vize ücretini ödeyerek başvuruyu tamamlar.

Ulusal öğrenci vizesi başvuruları çoğunlukla eğitim alınacak Schengen ülkesinin Türkiye’deki dış temsilciliğine şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılır.

Schengen Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Schengen öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen vize başvuru formu : Doğru ve dürüst cevaplarla tamamen doldurulmalı, çıktısı alınıp imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf : Güncel ve Schengen vize fotoğraf gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • Geçerli pasaport : Son 10 yılda verilmiş ve planlanan seyahatin bitiminden en az 3 ay sonrasına kadar geçerliliği olmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi : Sahip olunan pasaportun fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları : Schengen bölgesine giriş ve çıkış tarihlerini belirten uçuş rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası : Sigorta acentesi tarafından verilmiş 30.000 euro teminatlı, acil sağlık durumlarını kapsayan ve tüm Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası olmalıdır.
 • Konaklama belgesi : Schengen bölgesinde nerede kalınacağını belirten yurt antlaşması, kira sözleşmesi, otel rezervasyonu gibi belgeler sunulmalıdır
 • Kabul mektubu : Eğitim alınacak okuldan alınmış güncel, resmi ve imzalanmış, ad-soyad, eğitimin türü, süresi gibi bilgileri içeren mektup gerekmektedir.
 • Akademik yeterlilik kanıtı : Diploma, academik kayıtlar gibi yeterlilik gösterir belgeler sunulmalıdır.
 • Maddi yeterlilik beyanı : Başvuru sahibinin Schengen bölgesinde kalacağı süre boyunca maddi olarak kendine yeterli olduğunu gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Vize ücreti : Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.

Başvuru sahibinin öğrencilik veya çalışma durumuna göre sunması gereken ek belgeler bulunmaktadır. Çalışanlar için iş kontratı, iş sahibi tarafından ayrılma izni ve gelir vergisi beyannamesi istenmektedir. Kendi işine sahip olanların iş lisansı, şirketin 6 aylık banka ekstresi ve gelir beyannamesi sunması gerekmektedir. Schengen vizesi öğrenci için gerekli evraklar kayıt belgesi ve üniversiteden alınan izin mektubudur.

Schengen Vizesi İçin Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi için öğrenci belgesi alacak öğrenciler eğitim gördükleri kurumun öğrenci işleri veya okul idaresi aracılığıyla belgelerini fiziken veya e-devlet üzerinden online olarak alabilir.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri öğrenci belgesini e-devlet üzerinden alabilir ancak EBA ve e-okul sistemleri, vize için öğrenci belgesi alma hususunda bir diğer seçenektir.

Schengen Vizesi İçin Eğitim Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi için eğitim kabul mektubu resmi olmalı ve spesifik bir Schengen akademik kurumuna (kolej, üniversite, dil okulu vs.) kişinin davet edildiğini belirtmeli ve gidilecek programın amacı ve özelliği hakkında (niyet edilen çalışma alanı, kursa kayıtlı olunduğunun kanıtı) programın uzunluğu, konaklama, eğitim masraflarının nasıl ödeneceği gibi detaylı bilgileri vermelidir.

Öğrenciler İçin Schengen Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Öğrenciler için Schengen sponsor dilekçesi kısa ve net olmalı, sponsorun kimliği, masrafları karşılanacak olan başvuru sahibinin giderleri ve aralarındaki ilişki gibi mecburi bilgileri içermelidir. Sponsor dilekçesinde belgelerle kanıtlanamayacak hiçbir bilgi verilmemelidir. Sponsor dilekçesinin dili İngilizce veya ilgili ülkenin dilinde olmalıdır.

Schengen sponsor dilekçesi konsolosluğa hitaben yazılmalı ve mektubun giriş kısmında ad, soyad, yaşanılan ülke, yapılan iş gibi kişisel bilgiler verilmelidir. Resmi bir dille yazılan mektuplar sponsorlu Schengen vize başvurusu için daha kabul edilebilirdir.

Sponsor dilekçesinde destekleyici belgelerin eklendiği yazılmalı, mektubun sonunda ismin altına imza atılmalı ve tarih eklenmelidir.

18 Yaşından Küçükler İçin Schengen Öğrenci Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaşından küçükler için Schengen öğrenci vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Reşit olmayan kişinin doğum belgesinin çıktısı
 • Ebeveyn imzasına sahip kimlik belgesi (her bir ebeveyn için bir belge)
 • Her iki ebeveynden reşit olmayan kişinin seyahat edebileceğini beyan eden muvafakatname
 • Eğer gerekliyse ebeveynlerin sorumluluk üstlendiğini belirten bir mahkeme kararı
 • Eğer gerekliyse reşit olmayan kişinin okulundan kişinin yokluğuna onay verildiğini belirten beyan

Yukarıdaki belgeler dışında standart Schengen vizesi belgeleri de Schengen vizesi 18 yaş altı belgeleriyle beraber sunulmalıdır.

Schengen Vizesi Öğrenci Fiyatı Ne Kadardır?

Schengen vizesi öğrenciler, standart Schengen vize fiyatları üzerinden ücretlendirilir. Kısa süreli Schengen vize ücreti öğrenci yetişkinler için 80 euro iken 6-12 yaş arası çocuklar için 45 eurodur.

Uzun süreli ulusal vize ücreti gidilecek olan ülkeye bağlı olarak değişmektedir.

C tipi Schengen öğrenci vizesi masrafları 2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, form doldurma, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 euro tutmaktadır.

Schengen Öğrenci Vizesi Ücreti Nereye Ödenir?

Öğrenci Schengen vizesi ücreti başvuru yapılan başvuru merkezine başvuru esnasında veya başvuru yapılan ilgili ülkenin dış temsilcilik vize birimine ödenmektedir.

Schengen Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Uzatılabilir Mi?

Schengen öğrenci vizesi geç giriş, insani nedenler, mücbir sebepler ve önemli kişisel nedenler gibi spesifik sebeplerle uzatılabilir.

Öğrenciliğin devamı amacıyla bulunulan ülkede Schengen vizesini uzatmak isteyenlerin vizelerini uzatmaları mümkün değildir. Öğrenci vizesini uzatmak isteyenler kendi ikamet ettikleri ülkelerine dönüp orada uzun dönemli öğrenci vizesine başvurmalıdır.

Schengen Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Sağlar Mı?

Hayır, Schengen öğrenci vizesi çalışma izni sağlamaz.

Bazı uzun dönem öğrenci vizeleri haftalık part time olarak çalışmaya izin vermektedir ancak Schengen ülkeleri kısa dönem öğrenci vizesi ile işe girmeye izin vermemektedir.

Avrupa'da Mezuniyet Sonrası En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Avrupa’da birçok ülke kendi üniversitelerinden mezun olan uluslararası öğrencilere kolay oturum programları sağlarken Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık Avrupa’nın başta gelen öğrenci göçünü teşvik eden ülkelerindendir.

Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık gibi ülkeler uluslararası öğrenciler özelinde bazı programlar teşvik etmektedir. Avrupa'daki ülkeler düzenledikleri programlarla yeni mezun Schengen vizesi sahiplerine bekleme, kendilerine uygun mesleği arama ve devamında halkla ilişkiler hizmetlerine başvurma fırsatını vermektedir.

Paylaş: