Tek Girişli Schengen Vizesi

Tek Girişli Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Tek girişli Schengen vizesi, Schengen bölgesine tek seferlik giriş sağlayan vize türüdür. Tek girişli Schengen vizesi hamiline Schengen bölgelerinde 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar kalma hakkı sağlar.

Tek girişli Schengen vizesinin tek bir Schengen ülkesine giriş hakkı verdiği gibi bir yanlış anlaşılma olabilmektedir fakat aslında tek girişli Schengen vizesi sahibinin tüm Schengen ülkelerine vize üzerinde yazan kalış süresi aşılmadığı takdirde giriş yapma hakkı bulunmaktadır. Tek girişli Schengen vizesi ile Schengen bölgesinden çıkıldığı takdirde aynı vize ile tekrar Schengen bölgesine giriş yapılmamaktadır.

Schengen Bölgesine Tek Girişli Vize Kimlere Verilir?

Schengen bölgesine tek girişli vize, ilk kez yapılan Schengen vizesi başvurularında düzenlenmektedir. Schengen bölgesine birden fazla giriş yapması gerektiğini kanıtlayamayan kişilere de tek girişli vize verilmektedir.

Schengen Tek Girişli Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen tek girişli vize başvurusu, aracı kurum vize başvuru merkezleri ve akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir. Schengen tek girişli vize başvurusu için öncelikle Schengen vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup imzalanmış olması gerekmektedir.

Schengen vizesine başvururken hangi Schengen ülkesinde en uzun süre kalınacaksa vize başvurusunun o ülkenin temsilciliğinden yapılması gerekmektedir. Schengen vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alınması, randevu gününde evrak teslimi yapılması, başvuru ücretinin ödenmesi ve fotoğraf ve parmak izi gibi biyometrik işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Tek Girişli Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Tek girişli Schengen vizesi ücretleri giriş sayısından bağımsız olarak yetişkinler için 80 euro, 12- 17 yaş arası için 40 euro, 12 yaş altı için ise ücretsizdir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, başvuru formu doldurma ve danışmanlık ücreti dahil C tipi tek girişli Schengen vizesi masrafları ortalama 185 euro tutmaktadır.

Schengen Vizesinin Tek Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Schengen vizesinin tek girişli olduğu, vize üzerinde yazan “number of entries” karşısında 01 yazmasıyla anlaşılmaktadır.

Örnek Schengen vizesi görseli aşağıda verilmiştir.

Schengen Vizesinin Tek Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Schengen Vizesinin Tek Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tek Girişli Schengen Vize Süresi Nerede Yazar?

Tek girişli Schengen vize süresi, vizenin üstünde yazan “From-Until” tarihleri arasındaki süre boyunca geçerlidir, aynı zamanda “duration of stay” başlığı karşısında gün sayısı yazmaktadır.

Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihi, kalınabilecek toplam süre ve giriş sayısı Schengen vizesi üzerindeki bilgiler arasındadır.

Tek Girişli Vize İle Kaç Schengen Ülkesine Gidilebilir?

Tek girişli vize sayesinde vize üzerinde yazan kalış süresini aşmamak şartı ile Schengen bölgesinden bulunan tüm ülkelere giriş yapılabilmektedir.

Toplamda 26 tane olan Schengen ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Macaristan, Norveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Schengen Tek Girişli Vize İle Multi Vize Arasındaki Fark Nedir?

Schengen tek girişli vize, vize sahibinin Schengen bölgesine belirli bir süre için yalnızca bir kere girmesini sağlamaktadır. Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra kalmaya izin verilen süre bitmemiş olsa bile vize geçerliliği sona ermektedir.

Multi (çok girişli) vize, vize sahibinin Schengen bölgesine istediği kadar giriş yapmasını sağlamaktadır.

Tek Girişli Schengen Vizesi Multi Vizeye Çevrilebilir Mi?

Evet, tek girişli Schengen vizesi multi vizeye çevrilebilir.

Tek girişli Schengen vizesinin multi Schengen vizesi yapılması sıradışı ve beklenmedik durumların ortaya çıkması, vizenin alındığı amaçla kullanılıyor olması, hala Schengen bölgelerinde kalmaya yetecek maddi varlığın bulunması, pasaportun planlanan gidiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olacak olması gibi durumlarda gerçekleşmektedir.

Ulusal Schengen Vizesi Tek Girişli Midir?

Evet, D tipi ulusal Schengen vizeleri tek girişlidir. Schengen vizesi çok girişli olarak da verilebilmektedir ancak belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Ulusal Schengen vizesi, Schengen ülkelerinde belirli bir süre ikamet etmesi gereken ve sonrasında ülkelerine dönecek kişilere tek girişlik olarak verilebilmektedir. Öte yandan, bazı kişiler için çok girişli ulusal Schengen D vizesi de verilmekte olup bu vize, sahibinin istediği gibi Schengen ülkelerine girip çıkmasına ve ek vize şartı olmaksızın tüm Schengen bölgesi boyunca seyahat etmesine olanak sağlamaktadır.

Paylaş: