Schengen Vizesi için Pasaport

Schengen Vizesi için Pasaport Şartları ve Geçerlilik Süresi

Schengen vizesi almak için öncelikle edinilmesi gereken en önemli belge pasaporttur. Schengen vize başvuru işlemlerine başlamadan önce pasaport kontrol edilmelidir; vize şartlarını karşılayan bir pasaport bulunmuyorsa başvuru sahibinin ilk olarak pasaportunu yenilemesi, ardından vize işlemlerine başlaması gerekmektedir.

2022 Schengen vize reddi kararlarında artışlar görülmekte olup, kısa süreli pasaportlarla yapılan başvurularda olumsuz dönüşlere daha sık rastlanmaktadır. Schengen vizesi için genel pasaport şartlarının sağlanması ve Schengen vizesi için pasaport süresinin mümkün olduğunca uzun olması önem taşımaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen vize başvurularında tüm başvuru evrakları ile birlikte pasaport uygunluğu ilgili ülke danışmanı tarafından incelenerek onay verilmektedir.

Schengen Vizesi Almak İçin Hangi Tip Pasaportlar Geçerlidir?

Schengen Vizesi Almak İçin Hangi Tip Pasaportlar Geçerlidir?
Schengen Vizesi Almak İçin Hangi Tip Pasaportlar Geçerlidir?

Schengen vizesi almak için tüm pasaport tipleriyle başvuru yapılabilmektedir. Schengen vizesine başvuruda bulunacak kişilerin umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip olması halinde ile tüm Schengen ülkelerine giriş için vize alması gerekmektedir.

Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde schengen vizesinden muaftır.

Yeşil Pasaport Sahiplerinin Schengen Vizesi Alması Gerekir Mi?

Yeşil pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

Yeşil pasaport, diğer adıyla hususi pasaport, belirli bazı derecedeki devlet memurları ile çalışanlarına ve devlet memuru emeklisi kişilere verilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri, kısıtlı sürelerde kalmak şartıyla, birçok ülkeye vizeden muaf olarak giriş yapabilmektedir.

Schengen Vizesi İçin Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi için pasaport özellikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Schengen vizesi için pasaportun istenen özelliklere uygun ve en az 3 ay daha geçerli olması gereklidir.
  • Schengen vizesi almak için pasaportun 10 yıldan eski olmaması gereklidir.
  • Schengen vizesi için, başvuru sahibinin pasaportunda, geçerli bir vize etiketinin eklenebilmesi için, pasaportta en az iki boş sayfa olması gereklidir.

Schengen Vize Başvurusu Yaparken Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Schengen vize başvurusu yaparken pasaport süresi, başvuru sahibinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihten itibaren en az 3 ay veya daha fazla süre geçerli olmak zorundadır.

Schengen vizesi için pasaport süresi, başvuru sahibinin birden fazla Schengen ülkesine seyahat etmesi durumunda, son kalacağı yerden ayrılma tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır.

Schengen vizesi pasaport geçerlilik süresi, bazı ülkelerdeki Schengen vize şartları nedeniyle, en az 6 ay olmalıdır.

Schengen Vize Başvurusu İçin Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Schengen vize başvurusu için pasaportun orijinalinin ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri beyan edilmelidir. Schengen vize başvurusu için pasaportun işlenmiş sayfalarını, elçilik veya konsolosluk görevlileri başvuru sahiplerinin geçmiş seyahat bilgilerini değerlendirmek için kontrol etmek zorundadır.

Schengen vize başvurusu yapılırken; vizenin yer aldığı sayfa, belirli bir ülkeye belirli bir zaman diliminde giriş yaptığını gösteren damgaların olduğu sayfalar ve fotoğrafın yer aldığı sayfalar dahil olmak üzere, pasaportun her bir dolu sayfasının fotokopisi çekilmelidir. Schengen vize başvurusu yapan başvuru sahibi daha önce herhangi bir Schengen vizesi veya Schengen bölgesine ait olmayan bir vize almışsa, bu sayfaların fotokopisinin alınması zorunludur. Schengen vize başvurusu yapan kimselerin pasaportlarındaki bütün sayfalar boşsa, pasaportun sadece profil sayfasının fotokopisinin alınması yeterlidir

Schengen Vizesi İçin Pasaport Fotokopisi Nasıl Alınmalıdır?

Schengen vizesi için pasaport fotokopisi belirgin ve okunabilir olmalıdır.

Schengen vizesi için pasaport fotokopisi alınırken, sayfaların herhangi bir bölümünün kesilmemiş ve sayfadaki tüm bilgilerin eksiksiz olarak görünüyor olması gereklidir. Schengen vizesi amacıyla pasaport fotokopisi alınırken, ilgili pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfası ve eski vize ve damgaların bulunduğu sayfaların kopyaları dikkatle alınmalı, fotokopinin orijinal belgeyle birebir uyumlu olmasına dikkat edilmelidir; herhangi bir numara veya harf silinmiş olmamalıdır.

Schengen Vizesi İçin Pasaport Kopyası Noter Onaylı Mı Olmalıdır?

Schengen vizesi için pasaport kopyasının noter onaylı olması gerekmez. Vize başvurularında elçiliğe veya konsolosluğa pasaport fotokopisi teslim edilirken pasaportun orijinali de beyan edildiği için, kopyanın onaylı olması şartı aranmaz.

Schengen Vize Başvurusunda Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Schengen vize başvurusunda, başvuru sahibinin geçmiş pasaportlarında vize etiketi bulunması durumunda, eski pasaportun da sunulması gerekir.

Daha önce alınmış pasaportların sunulması, dış temsilcilik vize görevlilerinin, başvuru sahiplerinin seyahat geçmişini değerlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Pasaport Süresi Dolunca Schengen Vizesi İptal Mi Olur?

Hayır, pasaport süresi dolunca Schengen vizesi iptal olmamaktadır.

Pasaport süresi dolduğunda yeni pasaport başvurusu yapılırken, eski pasaportta bulunan vizenin üzerine herhangi bir iptal damgası vurulmadığı ve vizenin geçerlilik süresi devam ettiği sürece Schengen vize iptali söz konusu olmaz.

Schengen vizesi eski pasaportlarında bulunan kişilerin Schengen bölgesinde seyahat edebilmeleri için, hem yeni pasaportları hem de eski pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Schengen Bölge Sınırları İçinde Seyahat Ederken Pasaport Kontrolü Yapılır Mı?

Hayır, Schengen bölge sınırları içinde seyahat ederken pasaport kontrolü yapılmamaktadır.

Schengen bölgesinin tamamı bir ülke sınırı olarak kabul edildiğinden, sadece bölgeye girişte ve çıkışta pasaport kontrolü yapılmaktadır; bu nedenle bir Schengen ülkesinden diğer bir üye ülkeye geçişte pasaport kontrolü yapılmamaktadır.

Paylaş: