Sri Lanka'ya Gitmek için Gerekli Belgeler

Sri Lanka'ya Gitmek için Gerekli Belgeler ve Seyahat İpuçları

Sri Lanka'ya giriş yapmak için pasaport türü ve COVID-19 önlemleri kapsamında geçerli bir vize ve diğer birtakım belgelerin gösterilmesi gerekmektedir.

Güncel bilgileri, Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nin resmi web sayfası https://tr.srilanka.org.tr ve Sri Lanka Göçmenlik Dairesi'nin resmi web sayfası https://www.immigration.gov.lk adreslerinden düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Sri Lanka'ya Giriş İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sri Lanka’ya giriş için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

  • Sri Lanka vizesinin işlendiği geçerli pasaport
  • Seyahat süresi boyunca yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuza dair kanıt
  • Dönüş bileti rezervasyonu
  • Yurt dışı çıkış pulu

Sri Lanka Vizesinin Bulunduğu Pasaport

Sri Lanka vizesinin bulunduğu pasaportun en fazla 10 yıllık olması, en az 2 adet boş sayfaya sahip olması ve seyahat bittikten sonra minimum 6 ay daha geçerli olması gerekir.

Sri Lanka Göçmen Yasası uyarınca geçerli bir seyahat belgesi veya geçerli bir vize olmadan Sri Lanka’ya giriş yapılması suç sayılmaktadır. Göçmen Yasasını ihlal etmeniz halinde tutuklanır ve Sri Lanka’dan uzaklaştırılırsınız.

Maddi Yeterlilik Kanıtı

Sri Lanka seyahatiniz boyunca masrafları karşılayabileceğinizi belirten maddi yeterlilik kanıtı sunmanız gerekir. Sri Lanka vizesi için maddi yeterlilik kanıtı olarak Sri Lanka’da kaldığınız gün başına 15 USD varlığa sahip olmanız beklenir.

Dönüş Bileti Rezervasyonu

Sri Lanka’ya girişte geri dönüşünüz için yaptırdığınız ulaşım rezervasyonunu ibraz etmeniz gerekir.

Sri Lanka seyahat planınız ile Sri Lanka vizesi için ulaşım rezervasyonu tarihlerinin birbiri ile uyuşması gerekir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yapacağınız Sri Lanka seyahatleri için yurt dışı çıkış pulu almanız gerekir. 2023 yılında yurt dışı çıkış pulu için ödemeniz gereken tutar 150 liradır. Yurt dışı çıkış pulunu havalimanlarından veya bankalardan temin edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sri Lanka seyahatleri hakkında en sık aldığımız sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Sri Lanka'ya Girişte COVID-19 Aşı veya Test Zorunluluğu Var Mı?

Hayır, Sri Lanka’ya girişte COVID-19 aşı ya da test zorunluluğu bulunmamaktadır.

Hava yolu veya deniz yoluyla Sri Lanka’ya yapılan seyahatlerde uçağa binmeden önce ve varışta negatif COVID-19 testi ve Sri Lanka’ya girişte COVID-19 aşı belgesi sunma zorunluluğu Nisan 2022 tarihinden itibaren kaldırılmıştır.

Sri Lanka’ya girdikten sonra COVID-19 testinizin pozitif çıkması halinde 7 gün karantinada kalmanız gerekir.

Sri Lanka'ya Gitmeden Önce Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekir Mi?

Sri Lanka’ya gitmeden önce seyahat sağlık sigortası sunmanız zorunlu değildir.

Sri Lanka seyahatiniz için seyahat sağlık sigortası zorunlu olmasa da ülkede yaşayabileceğiniz herhangi bir beklenmedik durum karşısında Sri Lanka seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanızı tavsiye ederiz.

Sri Lanka'ya Seyahatinde Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Sri Lanka’ya yapacağınız seyahatlerde girişte pasaport kılıfını çıkarınız. Sri Lanka seyahatinde başkalarına ait eşyaları taşımayınız; eşyalar gümrük vergisine tabi, kontrollü veya yasaklı ise sorumluluk size ait olur. Ayrıca Sri Lanka kanunu uyarınca yasa dışı uyuşturucu ticareti için idam cezası verilmektedir.

Sri Lanka yasalarına göre kontrol noktası görevlisi bagajınızı incelemek istediğinde bagajınızı açmanız, boşaltmanız ve toplamanız gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: