Ayvalık Vize İşlemleri

Ayvalık'tan Vize Başvuruları Hakkında

Ayvalık, Balıkesir ilinin bir ilçesidir ve Balıkesir’in batısında, Ege Denizi’nin kıyısında bulunmaktadır. Balıkesir’in Edremit ilçesinden sonra yurt dışına yapılacak seyahatler için en fazla vize başvurusunun yapıldığı ilçe Ayvalık’tır.

Balıkesir’den yapılan vize başvurularında %97,9 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite kuruluş olan Vizem.net danışmanlık hizmetleri kapsamında başvuru sahiplerine vize evraklarının kontrolü ve eksik olan evrakların tamamlanmasından, online vize işlemleri, randevu alma ve başvuru takibine dek tüm süreçte başvuru sahibine yardımcı olmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Ayvalık'tan Vize Nasıl Alınır?

Ayvalık’tan vize başvuruları, akredite vize danışmanlık acenteleri üzerinden ya da ilgili ülke ve vize türüne göre, İzmir’deki aracı kurum başvuru merkezlerine, dış temsilciliklere veya Ankara’daki büyükelçiliklere şahsen gidilerek yapılabilmektedir.

Ayvalık Vize Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Ayvalık vize danışmanlık hizmetleri kapsamında, ilk aşama olarak ilgili ülke danışmanları başvuru sahibinin kişisel koşullarını ve vize evraklarını başvuru yapacakları ülkeye ve vize türüne göre detaylı bir şekilde incelemektedir. Başvuru sahibinin vize başvurusu için koşullarının uygun bulunması halinde, vize randevusu alınarak başvuru süreci başlamaktadır.

Ayvalık’tan vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Vizem.net’in çağrı merkezini arayarak ya da destek@vizem.net adresine mail atarak ilgili ülke danışmanı ile iletişime geçilmesi ile birlikte vize uygunluk değerlendirme süreci başlamaktadır.

Ayvalık’ta ikamet eden vatandaşlar için sunulan vize danışmanlık hizmetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Online vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması
 • Vize için gerekli evrakların incelenmesi ve eksik evrak olması durumunda evrakların tamamlanması
 • Vize talep dilekçesinin başvuru yapılan ülke dilinde ya da İngilizce dilinde yazılması
 • Seyahat sağlık sigortasının vize türüne uygun şekilde yaptırılması
 • Yeminli tercüme işlemlerinin yapılması
 • Başvuru sahibi adına ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının yapılması
 • Vize için gerekli olan bazı evrakların noter onayı işlemlerinin yaptırılması
 • Çevrimiçi olarak vize evraklarının yüklenmesi
 • Vize randevusunun kişinin aciliyet durumuna göre en yakın ve uygun bir tarihe alınması
 • Vize başvurusu tamamlandıktan sonra vize takip ve sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi

Ayvalık Vize İşlemleri İçin Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Ayvalık vize işlemleri için danışmanlık ücreti başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 35’ten fazla ülkenin kısa süreli turistik vize başvuruları için vize danışmanlık ücreti 30 euro olarak belirlenmiştir; çalışma, öğrenci, aile birleşimi ve yatırım gibi uzun süreli vize türleri için ise 2022 yılında başvuru danışmanlık ücreti 65 euro ile 135 euro arasındadır.

Ayvalık'ta Konsolosluk Bulunuyor Mu?

Ayvalık’ta hiçbir ülkenin konsolosluğu bulunmamaktadır. Ayvalık’ta ikamet eden ve yurt dışına seyahat etmek için vize başvurusu yapmak isteyenler en yakın vize başvuru merkezlerinden ya da Ankara’daki ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden başvurularını yapabilmektedir.

Ayvalık Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Ayvalık’ta Yunanistan vize işlemleri için yetkili vize başvuru merkezi Kosmos Vize’dir. Kosmos Vize Ayvalık’ta; Fevzipaşa Mahallesi, Eski PTT Sokak, No:10, 10400 adresinde yer almaktadır ve iletişim numarası 0850 474 2021’dir.

Ayvalık ilinde ikamet eden kişilerin yapacakları vize başvurularında vize için gerekli evrakların toplanması ve kontrol edilmesi işlemleri için Vizem.net Ege Bölgesi saha personelinden yardım alınabilmektedir.

Ayvalık Balıkesir vize işlemleri danışmanlık merkezi mobil iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Mobil telefon: +90 551 075 60 34

Sabit telefon: 0850 241 1868

Yetkili kişi: Bünyamin Saltuk

Ayvalık Vize Merkezi Çalışma Saatleri Nedir?

Ayvalık vize merkezi çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

Başvuru Teslim: Hafta içi her gün 09:00 - 16:00

Pasaport Teslim Alma: Hafta içi her gün 09:00 -17:00

Ayvalık'tan Hangi Ülkeler İçin Vize Merkezine Gitmeden Başvuru Yapılabilir?

Ayvalık’ta herhangi bir vize merkezine gitmeden vize başvurusu yapmak için tüm Schengen ülkeleri için son 59 ay içerisinde VIS parmak izi kaydına sahip olmak, Bulgaristan için vize başvurusunda bulunmak ve Küba, Meksika ve Hindistan gibi e-vize uygulaması bulunan ülkelere vize başvurusu yapmak gerekmektedir. İstenen şartlara uymak kaydıyla belirtilen ülkelere vize başvurusu yapacaklar Vizem.net üzerinden, başvuru merkezine ya da dış temsilciliğe gitmeden başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Ayvalık'tan En Fazla Hangi Ülkeler İçin Vize Başvurusu Yapılmaktadır?

Ayvalık’ta en fazla aşağıda verilen ülke vize başvuruları yapılmaktadır.

 • Yunanistan vize başvurusu
 • Almanya vize başvurusu
 • Fransa vize başvurusu
 • Rusya vize başvurusu
 • Mısır vize başvurusu
 • İtalya vize başvurusu

Ayvalık'tan Midilli Adası'na Geçişte Vize Gerekir Mi?

Ayvalık’tan Midilli Adası’na geçişte vize almak gerekmektedir. Midilli Adası Yunanistan’a bağlıdır ve ada girişleri kapı vizesine ya da Yunanistan Schengen vizesine sahip olmak koşulu ile yapılabilmektedir.

Ayvalık Yunanistan vizesi almak için Kosmos Vize başvuru merkezine vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Yunanistan kapı vizesi hamilleri, yalnızca kapı vize uygulamasına dahil olan Kos, Midilli, Rodos, Sakız, Melis ve Samos adalarına seyahat edebilmektedir. Daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat eden ve vize etiketi pasaportunda olan kişilere kapıda vize verilmemektedir.

Ayvalık Midilli Günübirlik Vize Nasıl Alınır?

Ayvalık Midilli günlük vize almak için vize başvurusu, akredite acentelere ya da vize başvuru merkezlerine kapı vizesi ya da Schengen vizesi için gerekli belgelerin teslim edilmesi ile yapılabilmektedir.

Midilli Adası’na seyahat etmek isteyen ve kapıda vize alacak kişilerin vize için gerekli belgeleri en az 4 gün önceden vize başvuru merkezine ya da seyahat acentesine teslim etmesi gerekmektedir. Schengen vizesi alarak Midilli’ye seyahat etmek isteyenlerin ise en az 1 hafta öncesinden Schengen vizesi alması gerekmektedir. Midilli Adası vize başvurusu yaparken başvuru sahiplerinden feribot rezervasyonu istenmektedir ve bundan dolayı kapıda vize başvurusu yapacak kişilerin vize başvurusunu yapmadan önce feribot rezervasyonunu yaparak vize başvurusunda ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ayvalık Midilli Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ayvalık Midilli vize ücreti 2022 yılında 80 eurodur ve bu vize ücretine başvuru formu, dilekçenin gereken dilde yazılması ve çift yönlü evrak gönderimi de dahil olmaktadır.

Schengen Vizesi Ayvalık'tan Nasıl Alınır?

Schengen vizesi Ayvalık’tan alınırken vize türünün kısa ya da uzun süreli olmasına göre başvuru yöntemi değişmektedir. Ayvalık ilçesinde ikamet eden kişiler Schengen vize başvurularını D tipi vizeler için ilgili ülkenin İzmir Konsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne, C tipi kısa süreli vize başvurularını ise İzmir’de bulunan vize başvuru merkezlerine şahsen giderek gerçekleştirebilmektedir. Ayvalık’tan yalnızca Schengen ülkelerinden biri olan Yunanistan Schengen vizesi işlemleri yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Schengen vize başvuruları için ilk olarak vize için gerekli olan evraklar başvuru sahibi tarafından akredite acente Vizem.net merkez ofisine kargolanır ya da PDF şeklinde mail atılır. Vize başvuruları için gerekli görülen durumlarda ilgili ülke danışmanları başvuru sahibi adına konaklama ve uçak rezervasyonlarını yaparak seyahat planını çıkarmaktadır. İlgili ülkenin aracı kurumun vize başvuru merkezinden randevu alınması ile birlikte randevu gününde başvuru sahibi İzmir aracı kurum merkez ofisine giderek biyometri işlemlerini tamamlarken, Vizem.net saha ekibi başvuru sahibine yardımcı olmaktadır. Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi alan kişilerin biyometri işlemleri için vize başvuru merkezlerine gitmelerine gerek yoktur.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: