Erasmus Vize Başvuru Şartları ve Harç Ücretleri

Erasmus Vizesi Başvuru Şartları ve Harç Ücretleri

2022 yılında vize almanın en kolay yolu başvuru evraklarının doğru hazırlanmasından, başvuru formunun eksiksiz doldurulmasından, vize talep dilekçesinin doğru yazılmasından ve gerekli tüm şartların karşılanmasından geçmektedir. Vize başvurusu esnasında ilgili ülkenin dış temsilciliğine sunulan evrakların birbirini destekler nitelikte olması önemli bir noktadır.

Vize almayı kolaylaştıran 6 faktör aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin son 3 yıl içerisinde geçerli bir vize almış olması
 • Vize başvuru sahibinin çocuk veya aile fertlerinin olması
 • Planlanan seyahatin masraflarını karşılayabilecek düzeyde kişisel mal varlığının olması
 • Düzenli bir gelir ile iş sahibi olunması
 • Düzenli geliri olan bir işten emekli olarak emekli aylığına sahip olunması
 • Uzun süreli pasaporta sahip olunması

Pasaportta Son 3 Yılda Alınmış Vizenin Bulunması

Vize başvurusu yapacak kişilerin sahip oldukları geçerli pasaportta son 3 yıl içerisinde alınmış vizelerin bulunması vize almayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Vize başvurusu yapılan ülkenin dış temsilciliği, yeni vize başvurusunu değerlendirirken geçmişte alınan vizeleri göz önünde bulundurmaktadır.

Başvuru sahibinin, aynı ülkeden veya farklı bir Schengen üye ülkesinden son 3 yıl içerisinde aldığı vize bulunuyorsa yeni vize başvuruların onaylanma ihtimali artmaktadır. Geçmişte alınmış vizelere yönelik herhangi bir vize ihlali yapılmadığı takdirde, son 3 yılda alınmış vizeler yeni vize başvuruları için kolaylaştırıcı bir faktör olmaktadır.

Çocuk ve Aile Fertlerinin Bulunması

Vize başvuru sahibinin seyahat etmeyi planladığı ülkeye herhangi bir aile üyesi olmadan tek başına seyahat edecekse, ilgili ülkenin dış temsilciliğine aile üyelerinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekmektedir.

Vize başvurularının değerlendirilmesinde, seyahat edecek kişinin kendi ülkesine geri döneceğine yönelik niyet ve kriterleri aranmaktadır. Konsolosluklara aile üyelerinin beyan edilmesi, vize onayı için kolaylık sağlamaktadır. Seyahat edecek kişinin kendi ülkesinde bakmakla sorumlu olduğu çocuklarının veya aile bireylerinin olması, seyahatten sonra kendi ülkesine geri döneceği yönünde bir gösterge oluşturmaktadır.

Kişisel Mal Varlığının Bulunması

Vize başvuru sahipleri, vize için gerekli evraklar arasına finans planına yönelik evraklar eklemelidir. Kişisel mal varlığına yönelik evrakların ibraz edilmesi vize başvurusu için önem arz etmektedir.

Vize başvuru sahibine ait; maaş bordrosu, geçmiş aylara dair hareketleri gösteren banka hesap dökümü, tapu kayıtları, kira gelirini gösteren sözleşme gibi evraklar vize başvurusunu kolaylaştırmaktadır.

Düzenli Geliri Bulunan Bir İş Sahibi Olunması

Vize başvuru sahiplerinin, düzenli geliri olan iş sahibi olmaları halinde yapılacak vize başvurularının onaylanma ihtimali artmaktadır. Maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, işveren izin yazısı gibi evrakların sunulması gerekmektedir. İşveren izin yazısında başvuru sahibine ait işe giriş tarihi, pozisyon bilgisi, maaş bilgisi ve seyahat tarihlerinde izinli olacağı belirtilmelidir.

Konsolosluklar, vize başvurusu yapan kişinin düzenli gelire sahip iş sahibi olmasını, kişisel mal varlıklarına yönelik bir gösterge ve seyahatten sonra kendi ülkesine dönmesi için bir gerekçe olarak görmektedir.

En Kolay Vize Alan Meslekler Hangileridir?

En kolay vize alabilen meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Yazılım mühendisi
 • Bilgisayar mühendisi
 • Elektrik mühendisi
 • İnşaat mühendisi
 • Doktor
 • Eczacı
 • Diş hekimi
 • Veteriner
 • Avukat
 • Öğretmen
 • Sporcu
 • Kamu personeli

Öğretmenler Kolay Vize Alabilir Mi?

Evet, öğretmenler kolay vize alabilmektedir. Düzenli olarak çalışan öğretmenler, maaş bordrolarını ve çalıştıkları okuldan işveren izin yazısını gitmek istedikleri ülkenin dış temsilciliğine sunduğu takdirde vize almaları kolaylaşmış olmaktadır.

Vize başvuru sahiplerinin öğretmen olması halinde konsoloslukların kanaati, yapılacak seyahatin ardından ülkelerine geri dönecekleri yönünde olmaktadır.

Düzenli Bir İşten Emekli Olunmuş Olması

Düzenli bir işten emekli olan kişilerin, vizeye başvurması halinde konsolosluklar tarafından değerlendirilmeleri kolay olmaktadır.

Emekli olan vize başvuru sahiplerinin, başvuru esnasında emekli aylığı aldığı banka hesap dökümü ve emeklilik kartı gibi belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Emeklilik kartı ve emekli aylığının yattığı banka hesap dökümü vize başvurularını kolaylaştırmaktadır.

Emekliler için Vize Kolaylığı Var Mıdır?

Emekliler için herhangi bir vize kolaylığı bulunmamaktadır. Vize başvurusu yapan emekliler, standart uygulamaya tabi tutulmaktadırlar.

Uzun Süreli Pasaporta Sahip Olunması

Uzun süreli pasaporta sahip olunması, vize başvurularını kolaylaştıran faktörlerden biridir. Kısa süreli, örneğin 1 yıllık olarak alınmış pasaportlar, kişinin seyahatin ardından tekrar kendi ülkesine dönme niyetinin olup olmadığı hakkında konsoloslukların vize birimlerinde şüpheler oluşturabilmektedir. Uzun süreli, örneğin 5 ya da 10 yıllık olarak alınmış pasaportlar, konsolosluklar tarafından olumlu değerlendirilmektedir.

Vize Almanın Diğer Kolay Yolları Nelerdir?

Vize almanın diğer kolay yolları arasında, daha önce hiç yurt dışına çıkmamış kişilerin vize almanın kolay olduğu ülkelerden vize alması bulunmaktadır. Konsoloslukların vize birimleri, yapılan vize başvurularını değerlendirirken başvuru sahibinin daha önceki yurt dışı seyahatlerini ve vizelerini göz önünde bulundurmaktadır.

Daha önceden pek çok kez vize almış ve yurt dışına çıkmış kişilerin vize başvurularının onaylanma olasılığı, vizeye ilk kez başvuracak kişiye oranla daha yüksek olmaktadır. Vize almanın nispeten kolay olduğu ülkelerden vize alındığında, kişiye ait pasaportta geçerli vize sayısı artmaktadır. En kolay vize veren ülkeler bilindiği takdirde ilk defa vize başvurusu yapacak kişilerin başvurularını bu ülkelere yapmaları tavsiye edilmektedir.

İlk defa vize başvurusu yapacak kişilerin Vizem.net danışmanlığı ile yaptığı başvurulardaki onay oranı 2017- 2021 yılları arasında %96,3 oranında olup bu oran Türkiye’deki en yüksek akredite acente onay oranıdır.

Tura Katılarak Vize Almak Daha Mı Kolaydır?

Konsolosluklar, tüm vize başvurularını şahsi olarak değerlendirmektedir. Tura katılarak vize başvurusu yapıldığında herhangi bir değerlendirilme farkı olmamaktadır.

Kolay Vize Alma Yolları Her Ülke için Geçerli Midir?

Evet, kolay vize alma yolları her ülke için geçerli olmaktadır ancak ülke özelinde dikkat edilen ve hassas sorgulamaya tabi tutulan durumlar söz konusu olmaktadır. Vize başvuru sahiplerinin, başvuru evraklarını hassasiyetler doğrultusunda hazırlaması ve seyahat amacına uygun olarak başvuru yapması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: