İşçi Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

İşçi Vizesi Almak Hakkında

İşçi vizesi, bir ülkeye o ülkede çalışmak amacıyla seyahat edeceklerin sahip olması gereken vize türüdür. Yabancı uyruklu şahısların bir ülkeye çalışmak amacıyla giderken işçi vizesine ihtiyaçları vardır.

İşçi vizeleri, ülkede çalışılacak süreye bağlı olarak sezonsal ya da sürekli işler için kısa veya uzun süreli olarak alınabilmektedir. İşçi vizesi uygulamaları ve şartları ülkeden ülkeye ciddi değişiklik göstermektedir.

Herhangi bir ülkeye gitmeden çalışma vizesi başvurusundan bulunmak için öncelikle o ülkede faaliyet gösteren bir kurumda iş bulmak gereklidir.

Vizem.net, son 3 yıl içerisinde işçi vizesi için yapılan başvurularda en yüksek onay oranına sahip akredite vize acentesidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İşçi Vize Türleri Nelerdir?

İşçi vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçici işçi vizesi
 • Uzun süreli işçi vizesi

Geçici İşçi Vizesi Nedir?

Geçici işçi vizesi, sezonluk işler ya da proje işleri gibi kısa süreli olarak belirli bir ülkede çalışılacak olması durumunda edinilmesi gereken vize türüdür. Geçici işçi vizesi genellikle bir şirket adına bir belirli bir işin gerçekleştirilmesi için alınması gerekli olmaktadır.

Geçici işçi vizesi için başvurudan önce gerekli çalışma izinleri hedef ülkedeki işveren tarafından sağlanmalıdır. Türkiye’den yurt dışına işçi götüren şirketler çoğunlukla bu işçiler için geçici işçi vizesi çıkartmaktadırlar.

Geçici işçi vizesi ile yurt dışına çıkmış olanlar işten çıkmaları durumunda vizeleri geçerliliklerini kaybetmektedir.

Uzun Süreli İşçi Vizesi Nedir?

Uzun süreli işçi vizesi, ilgili ülkede faaliyet gösteren bir firmadan iş teklifi almış ya da iş sözleşmesi yapmış şahıslara ülkeye uzun süre erişim hakkı sağlayan vize türüdür. Uzun süreli işçi vizesi alabilmek için ilgili ülkenin yasal düzenlemelerinin gerektirdiği denklik şartları sağlanmalıdır ve ülkede aktif olan bir kuruluşta işe girilmiş ya da bu kuruluştan iş teklifi alınmış olmalıdır.

Uzun süreli işçi vizesi hamilleri, kısa süreli işçi vizesine sahip olanlardan farklı olarak ilgili ülkede bulundukları ve vizeleri geçerli olduğu sürece iş değiştirebilmektedirler.

İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İşçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 sayfası boş olmak üzere son 10 yıl içerisinde alınmış geçerli bir pasaporta sahip olunmalıdır. Ayrıca başvurulan ülkenin vize şartları arasında yer almaktaysa pasaportun işlenmiş sayfalarının kopyası başvuruya eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: İşçi vizesi başvurusu yapılan ülkenin gerekliliklerine uygun vesikalık fotoğraflar başvuruya eklenmelidir.
 • İstihdam ispatı: İlgili ülkedeki kurumla yapılmış iş sözleşmesi ya da onaylı iş teklifi belgesi kesinlikle vize başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
 • Çalışma izni: Süreç ülkeye göre değişmekte olsa da, hedef ülkedeki işverenle koordine bir şekilde ilgili ülkenin çalışma denetleyici kurumlarından çalışma izni alınmış olmalıdır.
 • Özgeçmiş (CV): Mesleki ve eğitimsel geçmişi ayrıntılı biçimde içermekte olan beyanat başvuruda yer almalıdır.
 • Mesleki eğitim belgeleri: İlgili ülkede icra edilecek mesleğe dair geçmişte alınmış olan diplomalar ve sertifikalar işçi vizesi başvurusuna eklenmelidir.
 • Denklik belgeleri: Daha önce alınmış mesleki eğitimlerin ve yapılmış icraatların işçi vizesi için başvurulan ülkede geçerli olduğuna dair belgeler ihtiyaç duyuluyorsa başvuruya eklenmelidir.
 • Sağlık sigortası: İşçi vizesine başvururken ülkede işveren tarafından başlatılacak sigorta tarihine kadar geçerli sağlık sigortası yaptırmak gereklidir.
 • Mesleki geçmiş dökümü: İşçi vizesi başvurusuna kadar olan süreçte mesleki deneyimleri belgeleyen SGK hizmet dökümü, staj belgesi gibi belgeler başvuruda bulunmalıdır.
 • Dil yeterliliği: İşçi vizesi başvurusu yapılan ülkenin şartlarının sağlandığını ispatlayan yetkili dil kuruluşlarından alınmış yeterlilik belgeleri başvuruya eklenmelidir.

İşçi vizesi için istenen evraklar çalışma süresine ve başvurulan ülkeye göre büyük değişiklik gösterebilmektedir.

İşçi Vizesi için Denklik Belgesi Şart Mıdır?

İşçi vizesi ile denklik belgesi şartı, işçi vizesi için başvurulacak ülkeye ve ilgili meslek grubuna göre mecburi olabilmektedir.

Vizem.net, işçi vizesi başvurularında mesleki denklik işlemleri dahil birçok konuda danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

İşçi Vizesi için Dil Şartı Var Mıdır?

İşçi vizesi için dil şartı aranması işçi vizesi için başvurulacak ülkenin yasal düzenlemelerine göre değişiklik göstermektedir. Avrupa ülkelerinin birçoğu işçi vizesi için ilgili ülkenin resmi dillerinden en az birisinde giriş seviyesinde yeterlilik şartına sahiptir.

İşçi Vizesi ile Hacca Gidilebilir Mi?

İşçi vizesi, vizeye sahip olana bir iş sözleşmesi yapmış olduğu takdirde verilmektedir. Tek amacı hacca gitmek olan kişiler tarafından işçi vizesi kullanılamamaktadır. İşçi vizesi hamilleri, çalışmak için Suudi Arabistan’da bulundukları süreçte hac ziyaretinde bulunabilmektedirler.

Suudi Arabistan’ı ziyaret edecekler, umre için vize almak amacıyla vizem.net danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

İşçi Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

İşçi vize başvuruları birçok ülke içindoğrudan ilgili ülkenin Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Almanya ve İngiltere gibi birkaç ülke Türkiye’de işçi vizesi başvurularını bu ülkelerin dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir.

İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İşçi vizesi başvurularının sonuçlanması, başvuru yapılan ülkeye göre ciddi değişiklik göstermekle birlikte genellikle 4 ile 16 hafta arasında sürmektedir.

Türkiye’den Hangi Ülkeler için İşçi Vizesi Başvurusu Yapılabilir?

Türkiye’den hangi ülkeler için işçi vizesi başvurusu yapılabileceği aşağıda listelenmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: