İstanbul Vize İşlemleri

İstanbul'dan Vize Başvuru İşlemleri

1 yıl içerisinde İstanbul’dan ortalama 400.000’den fazla vize başvurusu yapılmaktadır. İstanbul’dan yapılan vize başvuruları, Covid-19 nedeni ile 2020 yılında 250.000 seviyelerine kadar gerilemiştir; yapılan bu başvuruların 120.000’den fazlası ise Schengen ülkeleri için yapılmıştır.

İstanbul vize işlemleri, ilgili ülke dış temsilciliklerine, vize danışmanlık şirketlerine ya da vize merkezlerine yapılabilmektedir. Vize işlemleri yapan firmalar İstanbul’da daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Maltepe, Beşiktaş, Aksaray, Pendik ve Taksim semtlerinde ve ilçelerinde yer almaktadır. İstanbul’da 2021 yılı içerisinde 60’dan fazla vize işlemleri için danışmanlık veren şirket bulunmaktadır; bunların yarısından fazlasının TÜRSAB belgesi olmadığı gibi, %90’ının akreditasyonu bulunmamaktadır.

İstanbul’da 2017 ve 2020 yılları arasında tüm vize başvurularında %97,8 ile onay oranı en yüksek skora sahip akredite acente unvanına sahip vize başvuru merkezi Vizem.net’tir. Vizem.net İstanbul’dan vize başvuruları için başvuru sahiplerine gerekli vize evraklarının kontrolü, başvuru takibi ve pasaport teslimi gibi tüm vize süreci için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İstanbul Schengen Vize Başvuruları için 2021 İstatistikleri Nasıldır?

İstanbul vize danışmanlık acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile İstanbul'dan yapılan Schengen vize başvuruları için 2021 yılı istatistikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeBaşvuru SayısıVize OnayıVize ReddiVize Red Oranı
Almanya48.33939.5018.64817,96%
Fransa29.53024.2153.28611,95%
İtalya14.11712.9531.1648,25%
Yunanistan29.03325.8052.95510,27%
Hollanda11.9749.7211.88016,21%
İspanya7.7296.7835477,46%
Avusturya4.3213.71260914,09%
İsviçre7.8336.92091311,66%
Belçika2.4151.25755730,71%
Çek Cumhuriyeti1.2381.04419315,60%

Vizem.net son 5 yılda yapılan Schengen vize başvurularında onay oranı en yüksek akredite acentedir.

İstanbul Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

İstanbul’dan vize danışmanlık hizmeti alınırken, ilk olarak başvuru sahibinin kişisel koşulları ve vize evrakları başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre ilgili ülke danışmanı tarafından incelenir ve kişinin başvuru koşullarının uygun olması halinde, form doldurma ve vize randevusu alma işlemleri ile başvuru süreci başlatılır.

İstanbul ilinden vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Vizem.net’in çağrı merkezini arayarak ya da destek@vizem.net adresine mail atarak ilgili ülke danışmanı ile iletişime geçebilir ve vize uygunluk değerlendirme sürecini başlatabilir.

İstanbul Vize Danışmanlık Hizmetleri Kapsamında Hangi İşlemler Yapılır?

İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar için Vizem.net uzmanları tarafından tamamlanan temel vize işlemleri aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvuru formunun doldurulması
 • Vize için gerekli olan evrakların hazırlanması ve eksik olan evrakların tamamlanması
 • Başvuru yapılan ülkenin dilinde ya da İngilizce vize başvuru dilekçesinin yazılması
 • Gerekli durumlarda yeminli tercüme hizmetinin ve noter onayı işlemlerinin yapılması
 • Vize randevusunun alınması, değişiklik ya da iptal işlemlerinin yapılması
 • Başvuru sahibi adına uçak ve konaklama rezervasyonlarının yapılması
 • Online vize evraklarının yüklenmesi
 • Seyahat sağlık sigortası işlemlerinin yapılması
 • Vize takibi ve sorgulama işlemlerinin yapılması
 • SMS bilgilendirme servisinin sunulması
 • Başvuru sahibine pasaport tesliminin yapılması

İstanbul Vize İşlemleri için Danışmanlık Ücretleri Ne Kadardır?

İstanbul vize işlemleri için danışmanlık ücretleri başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Vize danışmanlık ücreti kapsamında form doldurma, yeminli tercüme ve noter onayı, dilekçe yazımı, seyahat sağlık sigortası, otel ve konaklama rezervasyon işlemleri ve uzman danışman desteği hizmetleri sunulmaktadır.

2022 yılında 35’ten fazla ülke için kısa süreli turistik vize başvurularının vize danışmanlık ücreti 30 euro olarak alınmakta; çalışma, öğrenim, iş kurma, yatırım ve aile birleşimi gibi uzun süreli vizelerin danışmanlık ücreti ise 65 euro ile 135 euro arasında değişmektedir.

İstanbul Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

İstanbul Vizem.net başvuru merkezi adresi aşağıda verilmiştir.

Vizem.net İstanbul Anadolu Merkez Ofisi

Barbaros Mah. Halk Cad. No: 8/A K: 2 Palladium Ofis Binası

Ataşehir/İstanbul

İstanbul Vize Merkezi İletişim Bilgileri Nedir?

Vizem.net İstanbul vize merkezi iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Başvuru merkezi telefon: 0216 706 55 86

Çağrı merkezi: 0850 241 1868

E-posta: destek@vizem.net

İstanbul Vize Danışmanlık Merkezi Çalışma Saatleri Nedir?

İstanbul vize danışmanlık merkezi çalışma saatleri, pazartesi gününden cumartesi gününe kadar 09:00 ile 19:00 saatleri arasındadır.

İstanbul Vize İşlemleri Konsolosluklar Üzerinden Nasıl Yapılır?

İstanbul vize işlemleri konsolosluklar üzerinden daha çok aracı kurum anlaşması bulunmayan ülkelerin uzun süreli vize türleri için yapılmaktadır. Konsolosluktan vize başvurusu yapmak için ilgili ülkenin dış temsilciliğinden mail ya da telefon ile randevu oluşturulması gerekmekte ve randevu gününde evrak teslimi, biyometri işlemleri, vize mülakatı ve vize ücret ödemeleri yapılarak vize başvurusu tamamlanmaktadır. Mısır, Güney Kore ve İsrail gibi biyometri işlemlerinin yapılması gerekmeyen ülkelerin vize başvuruları için başvuru sahibinin İstanbul’daki dış temsilciliğe gelmesine gerek kalmadan Vizem.net danışmanları tarafından başvuru tamamlanabilmektedir.

İstanbul'daki Konsolosluklar Hangileridir?

İstanbul’da 73’ü başkonsolosluk, 1’i konsolosluk olmak üzere 74 yabancı ülke dış temsilciliği bulunmaktadır.

İstanbul’da bulunan başlıca yabancı ülke başkonsoloslukları aşağıda listelenmiştir.

 • Alman Başkonsolosluğu İstanbul
 • ABD Başkonsolosluğu İstanbul
 • Yunanistan Başkonsolosluğu
 • Türkmenistan Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu
 • Hollanda Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul İtalya Konsolosluğu
 • İngiltere Konsolosluğu İstanbul
 • İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul
 • Fransa Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul Azerbaycan Konsolosluğu
 • İran Konsolosluğu İstanbul
 • Rus Başkonsolosluğu
 • Kanada Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul Avusturya Konsolosluğu
 • Polonya Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul Ukrayna Konsolosluğu
 • Belçika Konsolosluğu İstanbul
 • İstanbul Fas Konsolosluğu
 • Cezayir Konsolosluğu İstanbul

İstanbul’da Dominik Cumhuriyeti, Estonya ve İzlanda gibi ülkelerin fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren toplam 105 dış temsilciliği vardır.

İstanbul Vize Başvurusu Aracı Kurum Üzerinden Nasıl Yapılır?

İstanbul vize başvurusu aracı kurum üzerinden gerekli evrakların teslimi, vize ücretinin ödenmesi ve parmak izinin alınması ile yapılabilmektedir. Aracı kurum üzerinden vize işlemlerinin yapılabilmesi için başvuru sahiplerinin önceden aracı kurum resmi web sitesi üzerinden randevu almaları gerekmektedir.

Vizem.net’in İstanbul ofisine gerekli olan vize başvuru evrakları iletildiğinde, başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi olması durumunda biyometri işlemlerinin yapılmasına gerek kalmadan İstanbul vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Vize İşlemleri Yapan Firmalar İstanbul'da Nerelerde Bulunur?

Vize işlemleri yapan firmalar İstanbul’da ağırlıklı olarak Beyoğlu, Kadıköy, Maltepe ve Beşiktaş ilçelerinde bulunmaktadır.

En Fazla Başvuru Gerçekleştiren İstanbul Vize Firmaları Nelerdir?

2015-2020 yılları arasında en fazla başvuru gerçekleştiren vize şirketleri Konsoloslukların evrak ve parmak izi kaydı toplamakla yetkilendirdiği vize başvuru merkezleridir; bunlar içinde en fazla sayıda ülke için yetkilendirilmiş aracı kurum İstanbul VFS Global başvuru merkezidir.

İstanbul’da bulunan aracı kurum İstanbul vize acentaları ve vize işlemlerinde yetkili oldukları ülkeler aşağıda verilmiştir.

İstanbul Vize FirmalarıVize Başvurusu Alınan ÜlkelerSemt/İlçe
VFS GlobalSchengen ülkeleri, Ukrayna, Bulgaristan, Hırvatistan, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, AvustralyaBeyoğlu/İstanbul
İdataAlmanya, İtalyaÜsküdar/İstanbul - Şişli/İstanbul
TLS Contactİngiltere, İsviçreŞişli/İstanbul
Kosmos VizeYunanistanŞişli/İstanbul
AS Visa SolutionsMacaristan, Portekiz, SlovenyaŞişli/İstanbul
BLS InternationalİspanyaKağıthane/İstanbul
Russia Visa CentreRusya FederasyonuBeyoğlu/İstanbul
VisaforChinaÇin Halk CumhuriyetiSarıyer/İstanbul

Bazı ülkeler vize başvuruları için herhangi bir aracı kurum yetkilendirmemiştir; aracı kurum merkezleri ile anlaşması olmayan bazı ülkelerin vize başvuruları doğrudan ilgili ülkenin İstanbul dış temsilciliğine ya da akredite vize acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde İstanbul’da en çok vize başvurusu gerçekleştirilen 4. akredite acente Vizem.net’tir.

VFS Global Beyoğlu Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

VFS Global Beyoğlu vize başvuru merkezi Hacıahmet Mahallesi, Kurtuluş Deresi Caddesi, No: 29, Beyoğlu, İstanbul adresinde yer almaktadır. VFS Global Beyoğlu adresi İstanbul’da kolay bulunabilecek merkezi bir yerdedir. VFS Global Beyoğlu telefon numarası 0212 373 5810’dur. İstanbul VFS Global Taksim meydanına yaklaşık olarak 10 dakika mesafede yer almaktadır.

İdata İstanbul Altunizade Vize Merkezi Nerededir?

İdata Altunizade vize başvuru merkezi Altunizade Mahallesi, Kısıklı Caddesi, Shibuya Sokak, Sarkuysan-Ak İş Merkezi, A Blok, No: 4/2, 1. Bodrum, 1 No’lu Ofis, Üsküdar, İstanbul’da yer almaktadır. Altunizade İdata vize başvuru merkezinin iletişim numarası 0850 460 8493’tür.

İdata Altunizade vize merkezi dışında Avrupa kıtasında da, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No: 127, Astoria Kuleleri, Astoria AVM, B2 Katı, Esentepe, Şişli adresinde bulunan ofisi ile hizmet vermektedir.

Kosmos Vize Hizmetleri Harbiye İstanbul Merkezi Nerededir?

Kosmos Vize Harbiye İstanbul vize başvuru merkezi Ergenekon Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No: 139, Harbiye, Şişli’de bulunmaktadır. Kosmos Vize mail adresi İstanbul’un mail adresi info@kosmosvize.com ve telefon numarası 0850 474 2021’dir.

TLS Contact İstanbul Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

İstanbul’da TLS Contact Profilo AVM, Gülbahar Mahallesi, 34394, Şişli adresinde bulunmaktadır ve TLS Contact İstanbul telefon numarası ise 0212 370 3100’dır.

BLS İstanbul Vize Merkezi Nerededir?

BLS İspanya İstanbul vize başvuru merkezinin adresi Yeşilce Mahallesi, Diken Sokak, No:2, 34418, Kağıthane’dir. BLS İstanbul iletişim numarası 0212 279 3831’dir. BLS vize işlemleri için info.tr@blshelpline.com adresine mail gönderilerek de vize merkezi ile iletişim sağlanabilmektedir.

AS Visa Solutions İstanbul Vize Merkezi Nerededir?

AS Visa Solution İstanbul vize merkezinin adresi Ergenekon Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Fransız Hastanesi Sokağı, No: 5/1-2-3-4-5-6, Harbiye’dir. AS Visa Harbiye iletişim numarası ise 0212 245 9595’tir.

İstanbul Rusya Vize Merkezi Nerededir?

İstanbul Rusya vize merkezi Gümüşsuyu Mahallesi, Mete Caddesi, No: 12, Kat: 3, D: 6, Beyoğlu adresinde yer almaktadır ve Rusya vize başvuru merkezi telefon numarası 0212 249 68 48, e-mail adresi ise info.rutr@russia-visacentre.com’dur. Rusya vize merkezi Taksim meydanından yaklaşık olarak 5 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

İstanbul'da Hangi Ülkeler için Vize Merkezine Gitmeden Başvuru Yapılabilir?

İstanbul’da vize merkezine gitmeden vize başvurularının yapılabilmesi için tüm Schengen ülkeleri için son 59 ay içerisinde VIS parmak izi kaydına sahip olmak, Bulgaristan’a vize başvurusu yapmak ya da Küba ve Meksika gibi e-vize uygulaması bulunan ülkelere vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Belirtilen ülkeler için vize başvuruları Vizem.net üzerinden, başvuru merkezine ya da dış temsilciliğe gidilmesine gerek kalmadan yapılabilmektedir.

İstanbul'da En Fazla Hangi Ülkeler için Vize Danışmanlığı Verilmektedir?

2017-2021 yılları arasında İstanbul’da ikamet eden başvuru sahipleri için Vizem.net tarafından en fazla vize danışmanlık hizmeti verilen ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Amerika vizesi
 • İngiltere vizesi
 • Danimarka vizesi
 • İtalya vizesi
 • Çin vizesi
 • Almanya vizesi
 • Portekiz vizesi
 • Polonya vizesi
 • Hollanda vizesi
 • İspanya vizesi
 • Avusturya vizesi
 • Kanada vizesi
 • Yunanistan vizesi
 • Macaristan vizesi
 • Estonya vizesi

İngiltere Vize Başvurusu İstanbul'dan Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusu İstanbul’dan şahsen online başvuru yapılmasının ardından aracı kurum başvuru merkezine giderek ya da akredite vize acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir. İngiltere vizesi İstanbul başvuruları için ilk olarak alınması gereken vize türü belirlenmeli ve daha sonra başvuru formu doldurma, vize ücretini ödeme, vize randevusu alma ve vize için gerekli olan evrakları listeleme işlemlerinin tümü İngiltere hükümetinin web sitesi Gov.Uk adresinden yapılmalıdır. Online olarak başvuru portalından vize işlemleri tamamlandıktan sonra biyometri kaydı ve başvuru sahibinin online olarak evrakları yüklememe durumunda ücretli evrak teslimi için şahsen İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi olan TLS Contact’a gitmek gerekmektedir. TLS Contact İstanbul vize başvuru merkezinde randevu gününde işlemlerin tamamlanması ile birlikte vize başvurusu yapılmaktadır.

İstanbul'dan Vizem.net aracılığı ile yapılan İngiltere vizesi başvurularında, online form doldurma, evrak yükleme ve randevu alma işlemlerinin tümü uzman danışmanlar tarafından tamamlanır.

Amerika Vize Başvurusu İstanbul'dan Nasıl Yapılır?

Amerika vize başvurusunu İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar ilk olarak Ankara Amerika Büyükelçiliğinden randevu alarak gerçekleştirmektedir; Amerika Konsolosluğu İstanbul ilinde vize başvuruları için randevu vermemektedir. Vize için gerekli evrakların hazırlanarak randevu gününde beyan edilmesi ile Amerika vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Amerika vizesi İstanbul işlemlerinde vize için gerekli evrakların hazırlanması, online işlemler, randevu alma işlemleri ve konsolosluktan yapılacak mülakat için Vizem.net ekibi danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Danimarka Vize Başvurusu İstanbul'dan Nasıl Yapılır?

Danimarka vize başvurusu İstanbul’dan vize başvuru merkezlerinden ya da akredite vize acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. VFS Danimarka için yetkilendirilen vize başvuru merkezidir ve vize evrakları Danimarka vize başvuru merkezi İstanbul VFS Global’e teslim edilmektedir.

Danimarka vize başvurularında https://applyvisa.um.dk/ adresi üzerinden online kayıt yapılmalı, vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı, vize başvuru ücreti ödenmeli ve gerekli vize evrakları hazırlanmalıdır. Randevu alınarak, randevu gününde vize için gerekli evraklar VFS Global vize başvuru merkezine teslim edilmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Danimarka vizesi İstanbul için vize başvurularının değerlendirilmesi ve vize onayı işlemleri Ankara Danimarka Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

İstanbul’dan Schengen Vizesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

İstanbul Schengen vizesi işlemleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. D tipi uzun süreli vize türleri için Schengen vize başvurusu İstanbul Konsolosluklarına veya Büyükelçiliklerin konsolosluk birimine, C tipi kısa süreli vizeler için ise başvuru merkezlerine şahsen gidilerek yapılabilmektedir.

Schengen vizesi İstanbul ilinden yapmak için ilk olarak vize için gerekli evrakların akredite acente Vizem.net’in merkez ofisine kargolanması ya da pdf olarak mail atılması gerekmektedir. Vize evrakları Vizem.net’in merkez ofisine ulaştıktan sonra ülke uzmanları başvuru sahibi adına gerekli formları ve dilekçeleri eksiksiz bir şekilde doldurur ve eksik olan evrakları tamamlar. Vizem.net’in Schengen vize danışmanlık hizmetleri kapsamında başvuru sahiplerine gerekli görülen durumlarda otel ve uçak rezervasyonları da yapılarak seyahat planları çıkarılır. Son aşama da ilgili ülkenin aracı kurumunun vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınır ve randevu gününde biyometri işlemlerinin tamamlanması için saha ekibi başvuru sahibine yardımcı olur.

İstanbul'da Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

İstanbul’da vize başvurusunun için randevu vize başvurusu yapılan ülkeye ve vize türüne göre ilgili ülkenin dış temsilciliğinden ya da aracı kurum websitesi aracılığıyla alınabilmektedir.

Vizem.net sunduğu danışmanlık hizmeti kapsamında başvuru sahibinin seyahat tarihleri ve vize aciliyet durumu göz önüne alınarak İstanbul vize randevu alma, tarih değiştirme ya da iptal gibi tüm vize randevusu işlemleri, başvuru sahibi adına uzman ülke danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Vize Takip İşlemleri İstanbul'dan Nasıl Yapılır?

Vize takip işlemleri, İstanbul’dan başvuru yapılan yere bağlı olarak değişmektedir. Bazı ülkelerin vize başvuruları için aracı kurum websitesi üzerinden takip işlemleri online takip seçeneği ile yapılabiliyorken, bazı ülkelerde ise takip işlemleri dış temsilcilikler ile telefon ya da mail yolu ile iletişime geçerek yapılabilmektedir.

Vizem.net’in danışmanlık hizmetinden yararlanıldığında vize takip sorgulama işlemleri başvuru sahibi adına Vizem.net danışmanı tarafından yapılmakta ve kişiye başvuru ile ilgili bilgi SMS ile verilmektedir.

İstanbul'dan Yapılan Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İstanbul’dan yapılan vize başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru yapılan ülkeye ve vize tipine göre değişmektedir. Almanya, İspanya, Danimarka ve Fransa gibi Schengen ülkelerinin kısa süreli vize başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanırken, uzun süreli vize başvurularının sonuçlanma süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir. Vize başvurusu değerlendirme süreci dış temsilcilikte yaşanan yoğunluklar, ek evrak talep edilmesi, başvuru sahibinin mülakata çağrılması ve sürecin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlarda uzayabilmektedir.

Vize başvuruları Vizem.net aracılığı ile yapıldığında, vize randevusu en erken tarihe alınır ve vize için gerekli evrakların titizlikle, eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi sağlanarak vize değerlendirme sürecinin uzama ihtimali en aza indirilir.

İstanbul İlçelerindeki Vize Danışmanlık Merkezleri Hangileridir?

İstanbul ilçelerindeki vize danışmanlık merkezleri aşağıda listelenmiştir.

 • Beyoğlu Vize Danışmanlık
 • Şişli Vize Danışmanlık
 • Beşiktaş Vize Danışmanlık
 • Kadıköy Vize Danışmanlık
 • Bakırköy Vize Danışmanlık
 • Beylikdüzü Vize Danışmanlık
 • Ümraniye Vize Danışmanlık
 • Pendik Vize Danışmanlık
 • Ataşehir Vize Danışmanlık
 • Maltepe Vize Danışmanlık

İstanbul Çevresindeki Vizem.net Danışmanlık Merkezleri Hangileridir?

İstanbul çevresindeki Vizem.net danışmanlık merkezleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: