Kosmos Vize Başvuru Merkezi

Kosmos Vize Başvuru Merkezi: Vize İşlemleri, Hizmetler ve İletişim

Kosmos Vize; Ankara, İstanbul, İzmir ve Edirne illerinde Yunanistan konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezidir. Kosmos vize başvuru merkezinde Yunanistan vize başvuruları için parmak izi ve biyometri işlemlerinin yapılması, başvuru sahibine ait pasaport ve Yunanistan vizesi için gerekli olan diğer belgelerin ilgili dış temsilciliğe teslim edilmek üzere teslim alınması gibi işlemler yapılabilmektedir.

Bireylerin Yunanistan vize başvurularını kabul etme görev ve yetkisi bulunan Kosmos Vize’nin, vize başvurularını değerlendirme, vize başvuru sürecini olumlu veya olumsuz etkileme gibi bir yetkisi bulunmamakta olup; yapılan vize başvurusunu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğuna, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğuna ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliğine verilmiştir.

Kosmos Vize Merkezi Üzerinden Hangi Ülkelerin Vizesi Alınabilir?

Kosmos Vize Merkezi Üzerinden Hangi Ülkelerin Vizesi Alınabilir?
Kosmos Vize Merkezi Üzerinden Hangi Ülkelerin Vizesi Alınabilir?

Kosmos Vize Yunanistan vize başvuruları için yetkili olduğu için, Kosmos vize merkezi üzerinden yalnızca Yunanistan vizesi alınabilmektedir.

Kosmos Vize'den Başvurulabilecek Yunanistan Vizesi Türleri Nelerdir?

Kosmos Vize’den başvurulabilecekk Yunanistan vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Turistik Yunanistan vizesi
 • Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Yunanistan ticari vize
 • Yunanistan şoför vizesi
 • Yunanistan kısa süreli öğrenci vizesi
 • Yunanistan kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • Yunanistan sağlık vizesi

Kosmos vize başvuru merkezlerinin tamamının kısa süreli (C tipi) Yunanistan vizeleri için yetkisi bulunmakta olup; uzun süreli (D tipi) Yunanistan Schengen vize başvurusu yalnızca İstanbul’dan yapılmaktadır.

Kosmos Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosmos Yunanistan vize başvurusu için bireylerin öncelikle https://www.kosmosvize.com.tr/tr-tr/basvuru-formu adresinden ulaşılabilen başvuru formunu doldurup randevu oluşturmaları gerekmektedir. Randevu oluşturan bireylerin randevu gününe kadar vize başvurusu için gerekli olan tüm evrakları hazırlaması ve randevu günü ilgili evrakları Kosmos Vize başvuru merkezine götürmesi gerekmektedir. Gerekli olan evrakları randevu saatinde Kosmos başvuru merkezine teslim eden bireylerin evrak tesliminden sonra biyometri bilgisi alınmakta olup; başvuru ücreti ve Kosmos Vize servis bedelinin ödenmesi ile birlikte başvuru tamamlanmaktadır.

Kosmos Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kosmos vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru formu: Yunanistan vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından doğru cevaplar verilerek doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: En az iki sayfası boş olan, planlanan Yunanistan seyahatinin başlangıç tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Vize ücreti ödenmeli ve dekont beyan edilmelidir.
 • Fotoğraf: Güncel görünümü yansıtması gerektiği için son 6 ay içerisinde çekilmiş olan, 3,5 mm genişliğinde ve 4,5 mm uzunluğunda, arka planı beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yaralanma, kaza gibi acil tıbbi müdahale gerektirecek durumlarda ve ölüm, salgın gibi ülkeye geri dönüşün sağlanmasını gerektirecek durumlarda bireylerin maddi yükümlülüklerinin karşılanabilmesi için minimum 30.000 euro teminata sahip, tüm Schengen bölgesini ve yapılacak seyahatin tüm tarihlerini kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı/kimlik kartı: Başvuru sahibi bireylerin nüfus cüzdanlarının veya kimlik kartlarının orijinalini ve bir adet kopyasını beyan etmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin Yunanistan seyahatini gerçekleştireceği ulaşım aracına ait gidiş dönüş rezervasyonlarını beyan etmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Yunanistan’da kalınacak olan otel, hostel veya pansiyona ait rezervasyon bilgisi veya kısa süreli ev kiralama siteleri aracılığı ile konaklama sağlanacak ise belirtilen sitelerden alınan, konaklamanın yapılacağı tarihlerin tümünü kapsayan rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.

Yukarıda belirtilen Kosmos vize başvuru evrakları Yunanistan vizesi için gerekli olan standart evraklar olup, başvurulacak olan vize türü, başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumu gibi farklı durumlara göre farklı Yunanistan vize evraklarının Kosmos’a teslim edilmesi gerekebilmektedir.

Kosmos Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kosmos vize başvuru formunun https://www.kosmosvize.com.tr/tr-tr/basvuru-formu adresi üzerinden doldurulması gerekmektedir. Kosmos Yunanistan vize başvuru formunda başvuru sahibine ait isim, soyisim, doğum yeri gibi kişisel bilgiler, pasaport numarası, pasaport türü gibi pasaport bilgileri, seyahat amacı, kalış süresi, seyahat edilecek diğer ülkeler gibi seyahate yönelik bilgiler ve olması halinde davet eden firmaya ait bilgiler yer almaktadır.

Kosmos Yunanistan vize formunun; Kosmos Vize’nin resmi internet adresi üzerinden eksiksiz bir şekilde doğru cevaplar verilerek doldurulmuş olması, sonrasında ise çıktı alınarak mavi veya siyah tükenmez kalem ile başvuru sahibi tarafından imzalanarak randevu gününde ilgili Kosmos vize başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

Kosmos Vize başvuru formu ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Kosmos Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Kosmos Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kosmos Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Formatı Nasıl Olmalıdır?

Kosmos vize fotoğraf ölçüleri 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 mm uzunluğunda olmalıdır. Kosmos Vize için gerekli olan fotoğrafın; renkli olması, arka planının beyaz, krem veya açık gri gibi açık renk tonlarına sahip olması, kişinin güncel görünümünü yansıtabilmesi için son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Kosmos vize örnek fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

Kosmos Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Formatı Nasıl Olmalıdır?
Kosmos Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Formatı Nasıl Olmalıdır?

Kosmos Vize Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Kosmos vize seyahat sigortası; kaza, yaralanma gibi acil tıbbi müdahale gerektirecek durumların karşılanabilmesi ve ölüm, salgın gibi olaylarda ülkeye geri dönüşün sağlanabilmesi adına minimum 30.000 euro teminat tutarına sahip olmalı, tüm Schengen bölgesini ve tüm seyahat tarihini kapsamalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında istenen kriterlere uygun seyahat sağlık sigortası en uygun fiyatla başvuru sahibi adına yaptırılmaktadır.

Kosmos Vize Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos Yunanistan vize randevu alma işlemi, Kosmos Vize’ye ait internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmekte olup, randevu oluşturulmadan önce başvuru formunun doldurulmuş olması gerekmektedir.

Kosmos Vize online randevu alan bireylerin, Yunanistan vizesi için gerekli olan tüm evraklar, vize başvuru ücreti ve Kosmos Vize servis ücreti ile birlikte randevu saatinde Kosmos Vize hizmetleri randevu merkezine gitmesi gerekmektedir.

Kosmos Vize; standart olarak kişilere uygun olan bir gün ve saatte randevu verilen “Standart Randevu” ve ek hizmetler ile birlikte tek noktadan tüm işlemlerin tamamlanabileceği, yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de ekstra servis ücreti dahilinde verilen “VIP Randevu” olmak üzere bireylere iki farklı randevu hizmeti sunmaktadır.

Kosmos Vize randevu alma sayfasının ekran görseli aşağıda belirtilmiştir.

Kosmos Vize Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?
Kosmos Vize Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Evet, Kosmos Vize randevusu, randevu oluşturulan hesap ile giriş yapılarak iptal edilebilmekte veya randevu tarihi değiştirilebilmektedir.

Kosmos Vize randevusunu iptal etmek isteyen bireyler; randevunun oluşturulduğu hesaba kimlik numarası bilgisi ile giriş yaptıktan sonra iptal edebilmektedir. Kosmos Vize randevusu tüm aile bireyleri adına oluşturulmuş ise, her bir aile bireyi için randevu iptal işlemi yapılmalıdır.

Kosmos Vize randevu tarihini değiştirmek isteyen bireylerin öncelikle aldıkları randevuyu iptal etmesi gerekmekte olup; iptal işlemi sonrasında Kosmos Vize internet sitesinde bulunan “randevu al” bölümünden yeni bir randevu alması gerekmektedir.

Kosmos Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kosmos Yunanistan vize ücretleri aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Vize KategorileriÜcret
Genel vize80 €
Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Ukrayna, Rusya, Belarus, Gürcistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Azerbaycan, Moldova, Kosova ve Ermenistan pasaportuna sahip olan bireyler35 €
Vize merkezi hizmet bedeli20 €
Avrupa Birliğinde bulunan bir ülke veya İsviçre vatandaşı ile evli olan Türk vatandaşları ve 21 yaşını doldurmamış çocuklarıÜcretsiz
0-12 yaş arasında olan başvuru sahipleriÜcretsiz (Yalnızca hizmet bedeli ödenmektedir.)
D tipi ulusal vize (İstanbul için geçerlidir)Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.
Ulusal vize hizmet bedeliKonsolosluk tarafından belirlenen vize bedelinin yarısıdır.

Kosmos Vize başvuru merkezlerinde, Kosmos Vize başvuru ücretinden farklı olarak isteğe bağlı ek hizmetler sunulmakta olup; belirtilen ek hizmetler için ayrıca ücret talep edilmektedir.

Kosmos Vize Ücreti Nasıl Ödenmelidir?

Kosmos Vize’de ücretler yalnızca nakit ve euro olarak kabul edilmekte olup; 200 ile 500 euro’luk banknotlar ve demir paralar ödeme esnasında kabul edilmemektedir.

Ek Kosmos Vize Hizmetleri Nelerdir?

Ek Kosmos Vize hizmetleri aşağıda tablo halinde verilmiştir.

HizmetHizmet İçeriğiÜcret (Vize Ücreti Hariç)
VIP ServisBaşvuru ve biyometri işlemlerinin aynı noktada işlem görebileceği ayrı bir salon, opsiyonel olarak kargo servisi, fotokopi hizmetleri, SMS ile bilgilendirme ve içecek hizmetleri sunulması40 €
Mobil Başvuru ServisiKosmos vize başvuru merkezine belirli sebeplerle gidemeyen başvuru sahipleri için vize başvurusu ve biyometri işlemleri başvuru sahibinin belirleyeceği bir lokasyonda işleme alınması, dökümanlar ve pasaportların adresten teslim alınması, işlemler sonuçlandıktan sonra kargo ile pasaport teslimi gerçekleştirilmesi ve süreç boyunca SMS bilgilendirmesi yapılması (yalnızca İstanbul ilinde)120 €
Kargo ServisiYunanistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilen vize başvurusu için istenen belgelerin ve pasaportun adrese teslim edilmesi60 ₺
Fotoğraf ServisiSchengen vize kriterlerine uygun olarak fotoğraf çekimi yapılması (İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Bodrum ofislerinde)50 ₺ / 4 fotoğraf
Fotokopi, Faks ve Yazıcıdan Çıktı AlmaFotokopi, faks ve yazıcıdan çıktı alınması (İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Bodrum ofislerinde)2,50 ₺ / 1 sayfa
SMS ServisiVize başvuru işlemleri sonuçlanıp vize başvurusu için istenen evraklar Konsolosluk tarafından Kosmos Vize Başvuru Merkezine geri gönderildiğinde başvuru sahibinin cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılması6 ₺

Kosmos Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos vize takip işlemi Kosmos Vize internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Kosmos Vize’nin internet sitesinde bulunan “Başvuru Takip” sekmesinden veya https://www.kosmosvize.com.tr/tr-tr/basvurutakip adresi üzerinden Kosmos Vize başvuru takip sayfasına ulaşılabilmektedir. Kosmos vize sorgulama işleminin yapılabilmesi için vize başvurusu yapan bireylere başvuru esnasında verilen, teslim fişinde bulunan barkod numarasının girilmesi gerekmektedir.

Kosmos Vize İletişim Bilgileri Nedir?

Kosmos Vize Hizmetleri iletişim bilgisi ve farklı illerde bulunan ofislerinin adres bilgileri alt başlıklarda verilecektir.

Kosmos Vize Adres Bilgileri Nedir?

Kosmos vize adres bilgileri aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Vize Başvuru MerkeziAdres
Kosmos Vize Hizmetleri Harbiye İstanbulErgenekon Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi
Kosmos Vize TrabzonKahramanmaraş Caddesi, No: 9, Zorlu Grand Hotel İçi Giriş Katı, Ortahisar / Trabzon
Kosmos Vize BursaKonak Mahallesi, 1. Badem Sokak, Lotus Plaza, Numara: 26, A Blok, Kat: 1 Daire: 6 Nilüfer / Bursa
Kosmos Vize İzmirAkdeniz Caddesi, Akdeniz Mahallesi, Sadullah Hamit Birsel İş Merkezi, No: 14 Büro No: 69/A Konak / İzmir
Kosmos Vize AntalyaEtiler Mahallesi, 829. Sokak, A Plaza No: 3 Kat: 4 Daire: 35 Muratpaşa / Antalya
Kosmos Vize AyvalıkAyvalık Ticaret Odası, Fevzipaşa Mahallesi, Eski PTT Sokak, No: 10 10400
Kosmos Vize BodrumÇırkan Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Avenue AVM, Bodrum kat No: 29/9, Konacık, Bodrum / Muğla
Kosmos Vize KuşadasıEge Port,Camikebir Mahallesi, Mahmut Esat Bozkurt Caddesi, No: 18/6 Kuşadası / Aydın
Kosmos Vize MarmarisMarmaris Ticaret Odası,Armutalan, 350. Sokak, No: 5, 48700 Marmaris / Muğla
Kosmos Vize AnkaraKavaklıdere, Şehit Ömer Haluk Sipahioğlu Sokak, (Giriş Boğaz Sokak, Lugal Hotel içinde) No: 10 Ofis No: 19 Çankaya/Ankara
Kosmos Vize GaziantepMücahitler Mahallesi GTB İş Merkezi, No: 70 Kat: 4 No: 46 (İl Sağlık Md. bitişiğinde) Şehitkamil / Gaziantep
Kosmos Vize Edirne1. Murat Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 80 ETSO Binası Giriş Kat (Bağımsız Bölüm) Merkez / Edirne

Kosmos Vize Telefon Numarası Nedir?

Kosmos Vize telefon numarası; (0850) 474 20 21'dir.

Kosmos Vize Çalışma Saatleri Nedir?

Kosmos Vize çalışma saatleri; Kosmos Vize başvuru merkezinin bulunduğu göre değişebilmektedir.

Antalya, Bodrum, Ayvalık, Kuşadası, Marmaris, Ankara, Gaziantep ve Edirne illerinde bulunan Kosmos Vize başvuru merkezlerinde başvuru teslim saati hafta içi her gün 9.00 ile 16.00 arasında iken; İstanbul, İzmir ve Bursa Kosmos Vize başvuru merkezinde hafta içi her gün 08.00 ile 16.00 arasında, Trabzon Kosmos vize başvuru merkezinde Pazartesi ve Çarşamba günlerinde 08.00 ile 16.00 arasındadır.

Türkiye'deki Diğer Aracı Kurum Vize Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Türkiye’deki diğer aracı kurum vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

Paylaş: