Sanatçılara Oturma İzni Veren Ülkeler

2022'de Sanatçılara Oturma İzni Veren Ülkeler

Sanatçılar, bazı ülkelerde özel vize düzenlemeleri ile seyahatlerini gerçekleştirirken bazı ülkelerde yetenek temelli vize programlarının kapsamında oturum izni alabilir. Talent visa yani yetenek ya da sanatçı vizesi, sanatta olağanüstü bir yeteneğe sahip kişiler için göçmenlik kategorisinde olmayan bir vizedir.

Vizenin kapsamı, güzel sanatlar, görsel sanatlar, mutfak sanatları ve sahne sanatları gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan herhangi bir yaratıcı faaliyet veya çaba alanını içermektedir.

Sanatçı vizesi veren ülkeler ve sanatçı vize başvurusu yapmanın yolu gibi ayrıntılar yazının devamında paylaşılmıştır.

Türkiye'nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net tarafından yabancı bir ülkede yaşamak ve çalışmak isteyen sanatçılara vize ve oturum izni başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sanatçı Vizesi Nedir?

Sanatçı vizesi, bilim, sanat, eğitim, işletme veya atletizm alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip olan veya sinema veya televizyon endüstrisinde olağanüstü bir başarı kaydetmiş olan ve ulusal veya uluslararası düzeyde tanınan kişilere verilmektedir.

Sanatçı vizesi sadece belirli ülkeler tarafından,sanat alanında faaliyet gösteren, belirli bir yetenekte ilerlemiş ve bu yeteneği kanıtlamış yabancılara verilmektedir. Vize sadece ön plandaki sanatçılara değil; yönetmenler, set tasarımcıları, ışık tasarımcıları, ses tasarımcıları, koreograflar, koreologlar, şefler, orkestratörler, koçlar, aranjörler, müzik süpervizörleri, kostüm tasarımcıları, makyaj sanatçıları, uçuş ustaları, sahne teknisyenleri ve hayvan eğitmenleri gibi kişileri de içeren büyük bir gruba verilebilmektedir.

Sanatçılara Oturma İzni Veren Ülkeler Hangileridir?

Sanatçı vizesi ve oturma izni veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Almanya: Özel bir sanatçı vizesi olmasa da sanatçıların alabildiğiserbest meslek vizesi mevcuttur ve bu vizeyi alan kişiler ülkeye giriş yaptıktan sonra oturum izni için başvuru yapabilmektedir.
  • Birleşik Krallık: Global Talent isimli bir vize türü bulunur ve bu vize türü için gerekli koşulları sağlayan kişiler İngiltere’de 5 yıla kadar oturma izni alabilmektedir.
  • Kanada: Kanada, ülkede çalışmak isteyen sanatçılara çalışma izni alınması ile oturma izni vermektedir.
  • Avustralya: Avustralya, sanatçılar için üstün yetenek vizesi sunmaktadır ve bu vize sahibine kalıcı oturma izni vermektedir.
  • Güney Kore: Güney Kore’de uzun süreli kalmak ve çalışmak isteyen sanatçılar için, E-6-1 isimli sanatçı vizesi gereklidir.
  • Japonya: Ülkenin gerekli koşullarını sağlayıp sanatçı vizesine hak kazanan bireyler Japonya'da 5 yıla kadar yaşayabilmekte ve çalışabilmektedir.

Almanya Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Alman sanatçı oturum izni almak isteyenler için bir sanatçı vizesi türü olarak serbest meslek sahiplerine verilen “Liberal professions” olarak adlandırılan vize türünün alınması gereklidir. Sanatçılar alanlarında çalışma yapmak ve almanya’da yaşamak için yeterli maddi kaynağa sahip olduklarını kanıtlayarak, bir vize ile Almanya’ya girerek oturma izni alabilmektedir.

Pasaport, biyometrik fotoğraf, doldurulmuş online başvuru formu, maddi yeterliliği gösteren evraklar gibi gerekli belgeler ile başvuru yapılacak ülkede bulunan vize başvuru merkezlerine veya dış temsilciliklere, bir randevu alınarak başvuru sunulmalıdır. Alman dış temsilciliği vizeyi onayladığında pasaporta vize etiketini ekler ve bu vize ile Almanya’ya giren yabancı sanatçılar, Almanya’daki yerel yabancılar dairelerine oturum izni için başvuru yapar.

İngiltere Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de sanatçı oturum izni, global talent yani küresel yetenek vizesi ile alınmaktadır. Başvurular, bireylerin bulundukları ülkedeki Birleşik Krallık dış temsilciliklerinden yapılabilmektedir. Küresel yetenek vizesi almak için vizenin yanı sıra bir onay başvurusu yapılması gereklidir. Onay başvurusu, küresel yetenek vizesinin verilmesi için gerekli alanlardaki başarının kanıtlanması için alınmalıdır. Bireyler, onay başvurusundan olumlu sonuç aldıklarında küresel yetenek vizesi için başvuru yapabilir. Vize başvuru harcı 152 İngiliz sterlini ve onay başvurusu harcı ise 456 İngiliz sterlinidir; başvurunun bir parçası olarak yılda 624 sterlin olan sağlık ek ücretinin de ödenmesi gereklidir.

Başvuruda geçerli durumdaki kimliği ve uyruğu gösteren bir pasaport gereklidir. Birleşik Krallık vatandaşı olmayan bireylerin İngiltere sanatçı oturum vizesi başvuruları 8 haftada kararlaştırılmakta ve sonuçlanmaktadır.

Avustralya Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Avustralya’da sanatçıların oturum izni almak için, uygun bir alanda uluslararası kabul görmüş istisnai ve olağanüstü başarı kaydına sahip kişiler için düzenlenen üstün yetenek vizesini almaları gerekmektedir. Üstün yetenek vizesine başvurmadan önce, bireyi bu vize için aday gösterecek uygun bir kişi veya kuruluşa ihtiyaç vardır. Vize için bireylerin, sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekebilir.

Başvuru için gerekli evraklar arasında; geçerli bir pasaport, güncel biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, medeni duruma dair belgeler, başarıyı kanıtlar nitelikte belgeler, adaylığı gösteren belgeler, kişinin kendi alanında çalışmaları ile finansal yeterliliğini edindiğini kanıtlayan belgeler, adli sicil kaydı, İngilizce yeterliliğine dair kanıt ve başvuran reşit değilse ebeveyn sorumluluk belgeleri bulunur. Üstün yetenek vize harç ücreti 4.110 AUD'dir.

Harç ödemesi ve gerekli belgeler tamamlandığında vize başvuru yapılabilmektedir. Avustralya başvuru sahiplerine, başvurularının sonuçlarına dair bilgilendirmeyi yazı yolu ile yapmaktadır.

Japonya Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Japonya’da oturum izni almak isteyen sanatçıların, oldukça kapsayıcı bir vize olup sanatçılara da verilen çalışma vizesini almaları gereklidir.

Japonya sanatı vize başvurusunu yapmak için belirli koşullar vardır. Başvuru sahipleri ülkelerinde bulunan Japonya temsilciliklerine akredite acentelerin danışmanlığı aracılığıyla ya da şahsen başvuru yapabilmektedir.

Japonya’da çalışma vizesi almak için randevuda; geçerli durumda pasaport, eksiksiz ve kurallara uygun doldurulmuş vize başvuru formu, güncel bir biyometrik fotoğraf ve alınacak olan uygunluk sertifikasının aslı ve kopyası gereklidir. Japonya Göçmenlik Hizmetleri Dairesi'nin yargı yetkisi altındaki bölgesel bir göçmenlik makamınca verilecek olan Uygunluk Sertifikası, yabancı uyruklu kişinin Japonya'ya giriş koşullarına uygun olduğunu onaylar niteliğe sahiptir.

Kanada Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da oturum izni almak isteyen sanatçıların çalışma izni alması gereklidir. Çalışma izni başvurusu yapacak bireylerin Covid-19 önlemleri gereğince aşılarını yaptırmış olması zorunludur. Kanada’da çalışma izni almak için online olarak doldurulan başvuru formunda bulunan bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Nüfus kayıt bilgileri, geçerli bir pasaport ve güncel fotoğraf haricinde belgeler istendiğinde eksiksiz teslim edilmelidir.

Çalışma izninin verilmesi için belirli koşulların sağlandığına dair kanıt gereklidir; Kanada’da çalışmak ve oturmak isteyen sanatçıların Kanada sanatçı vizesi olarak özel bir vize bulunmadığından bu koşulları sağlayarak çalışma izni almaları gereklidir. Kanada’da çalışma izni alabilmek için gerekli koşullar; kişinin çalışma izni sona erdiğinde ülkeden çıkış yapılacağına dair kanıt sunması, kişinin Kanada’da kalınacak süre boyunca kendini finanse edebileceğine ve ana vatanına gidebileceğine yeterli parasının olduğunu kanıtlaması, yasalara uyması ve herhangi bir adli sicil kaydına sahip olmaması, Kanada’nın güvenliğine bir tehdit oluşturmaması, tıbbi muayene yaptırarak sağlıklı olduğunu kanıtlaması ve gerektiği durumda şartlara uymayan işverenler listesinde “uygun olmayan” statüsünde yer alan bir işveren için çalışmayı planlamamasıdır.

Güney Kore Sanatçı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore’de oturum izni almak ve çalışmak isteyen sanatçıların Güney Kore sanatçı vizesi olan E-6-1 isimli vizeyi almaları gerekmektedir.

Kore’de sanatçı olarak çalışmak için Güney Kore sanatçı vizesi başvurularında istenen standart belgeler; eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, güncel biyometrik fotoğraf, geçerli durumdaki pasaport ve Kore'deki yerel göçmenlik bürosundan alınan vize verme numarasını teyit eden belgedir. Başvurunun tamamlanması için vize harcının ödenmesi gereklidir, uzun süreli vizeler için başvuru harcı 60 dolardır.

Sanatçı Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Sanatçı vize danışmanlık hizmeti almak için bireyler; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat edebilir veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sanatçılar İçin Vize Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Vizem.net tarafından verilen vize danışmanlık hizmetlerinin ücretleri uzun süreli vizeler için 85 ile 165 dolar arasında değişmektedir.

Paylaş: