Schengen Sanatçı Vizesi

Schengen Sanatçı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Görsel veya sanatsal bir mesleğin icra edilmesi durumunda, Schengen ülkelerine çıkmak için alınması gereken vizeye Schengen sanatçı vizesi denmektedir. Schengen sanatçı vizesi C tipi kısa süreli bir vizedir.

Schengen sanatçı vizesine sahip olanların, Schengen bölgesinde kalma süreleri sınırlıdır. Sanatçı vizesi olan vatandaşlar Schengen bölgelerinde 180 günlük bir periyotta en fazla 90 gün kalabilmektedir. Schengen vizesine sahip olan sanatçılar için vizelerin geçerlilik süresi 5 yıldan fazla olmamaktadır.

Kimler Schengen Sanatçı Vizesine Başvuru Yapabilir?

Türkiye’de görsel veya sanatsal bir meslek icraat eden ve bunu belgeleyebilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sanatçı vizesine başvuru yapabilmektedir.

Schengen Sanatçı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Schengen sanatçı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Schengen sanatçı vize başvuru formu: Vize başvuru formu online olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmaktadır.
  • Pasaport: Pasaportun önceki 10 yıl içinde işlem görmüş olması, en az 2 tane boş sayfası olması, kalınacak olan Schengen bölgesinde kalma süresinin bitişinden sonra en az 3 yıl geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Hala geçerli veya iptal edilmiş olan pasaportların da evraklara dahil olması gerekmektedir. İlgili Schengen bölgesine giriş ve çıkış tarihlerinin yazılı olduğu önceki Schengen vizelerinin bir kopyasının, pasaportla beraber verilmesi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: İki adet, son 6 ay içerisinde çekilmiş, Schengen fotoğraf gereksinimlerine uygun biyometrik fotoğrafın verilmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Acil tıbbi durumlar, tedaviler ve acil dönüş için Schengen bölgelerini kapsayan seyahat sağlık sigortasının alınması gerekmektedir. Sağlık sigortası için asgari tazminat en az 30.000 Euro’dur.
  • Sözleşme fotokopisi: Avrupa organizatörü ve sanatçı arasında imzalanan sözleşmenin aslı ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
  • Davet mektubu: Etkinliğe katılınması durumunda, katılan tüm sanatçıların bir listesini içeren Avrupalı organizatörün davet mektubu (isimler, özel işlev vs.) ve kesinleşmiş tur planı gerekmektedir.
  • Kalınacak yer kanıtı: Seyahat boyunca konaklanacak yer hakkında rezervasyon bilgilerinin verilmesi zorunludur.
  • Uçak bileti: Gidiş dönüş için alınan uçak biletlerinin gösterilmesi gerekmektedir.
  • Gezi için ayrılan bütçenin yeterli olduğunu gösteren belgeler: Almanya için; Resmi Yükümlülük formu olarak, organizatörün veya yöneticinin pasaportunun orijinali artı bir kopyası ve varsa Almanya için alınmış oturma izninin orijinalinin ve bir kopyasının verilmesi gerekmektedir. Sponsor Almanya’da kayıtlı bir şirketse; şirket kaydı ve sponsorun kimliğinin veya pasaportunun bir kopyası Resmi Yükümlülük yerine sunulmaktadır. Estonya, Finlandiya, İzlanda ve İtalya için; yöneticinin göndermiş olduğu imzaya sahip orijinal davetiyenin verilmesi gerekmektedir. Güncel banka hesaplarının, sponsorun kimliğinin veya pasaportunun bir kopyasının ve varsa Estonya’da, Finlandiya’da, İzlanda’da ve İtalya’da geçerli olan oturma izninin gösterilmesi gerekmektedir.
  • Schengen sanatçı vize başvurusu için ek belgeler: Medya temsilcileri tarafından davet edilme veya bir kayıt stüdyosunda rezervasyon yaptırma durumunda, bahsi geçen medya temsilcisinden imzalı davet mektubunun, veya kayıt stüdyosundan gelen rezervasyon onayının davet edilen kişiler hakkında organizasyon tarihini içerecek şekilde detaylı bilgiler ile beraber sunulması gerekmektedir.

Schengen Sanatçı Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Schengen sanatçı vize başvurusu vizem.net danışmanları tarafından alınmaktadır. Son 5 yılda alınmış Schengen vizesinin bulunması durumunda, sadece başvuru için gerekli olan evraklar gönderilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir.

Schengen Sanatçı Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Schengen sanatçı vizesi başvuruları, ilgili ülkenin vize merkezine ve gerektirdiği takdirde Konsolosluğa yapılabilir. Vizem.net Schengen sanatçı vize başvuruları ile ilgili sürecin başından sonuna kadar detaylı bir danışmanlık hizmeti vermektedir.

Schengen Sanatçı Vizesi ile Yurt Dışında Çalışılabilir Mi?

Hayır, Schengen sanatçı vizesi ile yurt dışında çalışılamamaktadır. Schengen sanatçı vizesi kısa süreli bir vizedir ve sanatsal etkinlikler veya organizasyonlar için sanatçılar tarafından alınmaktadır.

Schengen sanatçı vizesi kısa süreli bir vize olduğu için kişiye yurt dışında çalışma imkanı tanımamaktadır. Yurt dışında çalışmak isteyenlerin, ilgili ülkeden çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: