Ülkelere Göre Turistik Vize Uygulamaları

Ülkelere Göre Turistik Vize Uygulamaları ve Başvuru İşlemleri

Turist vizesi yurt dışına eğlence ve gezi amaçlı gitmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Türkiye’de bordo, gri ve siyah pasaport sahipleri bazı ülkelere vize almadan seyahat edebilmektedir. Turist vizeleri genellikle kişilere, 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahat ettikleri ülkede kalma hakkı vermektedir.

Son 5 yılda %98,3 ile vize onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net tüm ülkelerin turistik vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Vizem.net'in danışmanlık hizmeti gerekli evrakların hazırlanması, kontrolü, başvuru formunun doldurulması gerekli olması durumunda randevu oluşturulması ve randevu gününde başvuru sahibine refakat edilmesi de dahil olmak üzere vize sürecinin tamamını kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Turist Vizesi Nedir?

Turist vizesi hamiline, ziyaret edilen ülkede belirlenen süre boyunca turistik aktivitelere ve gezilere katılım hakkı sağlamaktadır. Kişiler turist vizesi ile konserlere, sergilere ve turlara katılabilir; sanatsal veya sportif bir müsabakayı izlemeye gelebilir veya tatil planları yapabilir.

Turist vizelerinin kişilere olanak sağladığı ziyaret günü sayısı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Danimarka, Fransa, Almanya ve İtalya gibi Schengen ülkeleri turistik vizeler için, kişilere 180 günlük süreç içerisinde 90 güne kadar turistik aktivite hakkı sağlamaktadır.

Schengen turist vizesi, kişi ilk olarak vizeyi aldığı ülkeye giriş yapma şartını karşıladığı durumda tüm Schengen bölgesinde belirlenen süre sınırınca serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır. 180 günlük periyot içerisinde 90 gün kuralı dışında kalan Meksika ise turist vizesi ile 180 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır.

Turist vizesi sahibi kişi, gittiği ülkede çalışma hakkına sahip değildir; kişinin çalışma hakkını elde edebilmesi için iş bulup çalışma vizesi başvuru yapması gerekmektedir.

Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Turist vizesi alabilmek için kişi öncelikle başvuru yapacağı ülkenin en yakın dış temsilciliğini veya aracı kurumu tespit etmelidir. Turist vizesi için gerekli belgelerin hepsini eksiksiz olarak toplayan başvuru adayı vize başvuru merkezinden randevu almalıdır.

Randevu gününde vize başvuru merkezinde tüm gerekli evraklar teslim edilmeli, biyometri işlemleri tamamlanmalı ve vize harcı ödenmelidir. Bazı durumlarda vize başvuru merkezinde mülakat talep edilmektedir, eğer böyle bir durum varsa mülakata katılım gösterilmelidir.

Vize başvuru merkezindeki işlemler tamamlandıktan sonra kişi turist vizesinin sonucunu beklemelidir.

Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Turistik vize başvurusu süreci ülkeden ülkeye değişmektedir. Meksika, Küba ve Rusya gibi bazı ülkeler T.C. vatandaşlarına e-vize uygulaması sağlamaktadır ve başvuru internet üzerinden alınabilmektedir. Bazı ülkeler turistik vize başvuruları için sadece dış temsilciliklerindeki konsolosluk bölümünü kullanmaktadır.

Schengen ülkeleri turistik vize başvuruları almaları için bir aracı kurum yetkilendirmiştir veya akredite vize acentelerinden yardım alarak da başvuru yapılabilmektedir. Tüm Schengen ülkeleri tek bir aracı kurum altında toplanmadığı için kişinin seyahat edeceği ülkeye hizmet veren aracı kurumu araştırması gerekmektedir.

Turistik Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Turistik vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Turistik vize başvuru formu: Seyahat sebebi, kişisel bilgiler ve mali kaynaklar gibi bilgilerin doldurulması gereken başvuru formu tamamlanıp dosyaya eklenmelidir.
 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan ve vize damgasının yapıştırılabilmesi için en az 2 boş sayfası olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Seyahat edilecek ülkenin talep ettiği standartlarda fotoğraflar bulundurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kişinin gideceği ülkede bir sağlık sorunu yaşaması durumunda yararlı olacak bir sağlık sigortası gerekmektedir. İstenen seyahat sağlık sigortası genellikle 30.000 EUR geçerliliğe sahip olmalıdır.
 • Finansal gelir kanıtı: Kişinin seyahati boyunca kendi kendine geçinebileceğini ve kendi ülkesine geri dönebileceğini kanıtlayan evrakların bulunması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Kişinin seyahat süresi boyunca konaklayabileceği, otel veya AirBnB rezervasyonunun yapıldığının kanıtlanması gerekmektedir.
 • Geri dönüş bileti: Kişinin ziyaret edilecek ülkede belirlenen süreden fazla kalmayacağını kanıtlayan geri dönüş bileti sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Kişi, vize başvurusu sırasında ödemesini yaptığı vize harcının dekontunu başvuru dosyasına eklemelidir.
 • Vize davet mektubu: Eğer başvuru adayı, ziyaret edeceği ülkedeki birinin davetlisi ise; davet eden kişi tarafından hazırlanmış vize davet mektubunun bulundurulması gerekmektedir.

Belirtilen belgeler standart vize belgeleridir. Bazı ülkeler standart vize belgelerine ek olarak evrak talep edebilmektedir. Vize belgeleri hazırlanmadan önce seyahat edilecek ülkenin talep ettiği vize belgeleri incelenmelidir.

Turistik Vize Başvuru Formu Nedir?

Turistik vize başvuru formu, bir ülkeye seyahat etmeden önce kişisel bilgilerin, seyahat bilgilerinin, pasaport bilgilerinin ve finansal kaynakların belirtildiği formdur.

Turistik vize başvuru formu doldurmanın yöntemleri ülkeler arası farklılık göstermektedir. E-vize kabul eden ülkeler vize başvuru formunu online olarak doldurma imkanı tanımaktadır. Online vize başvuru portalına sahip olmayan ülkelerden turistik vize alırken; başvuru formu bilgisayarda doldurulduktan sonra çıktısı alınarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanabilir veya tükenmez kalem kullanarak okunabilir biçimde elle doldurulabilir.

Turistik vize başvuru formuna örnek olarak Schengen turist vizesi başvuru formu aşağıda gösterilmiştir.

Turistik Vize Başvuru Formu Nedir?
Turistik Vize Başvuru Formu Nedir?

Turistik Vize Dilekçe Örneği Nedir?

Turistik vize dilekçesi, başvuru adayının sürecini kolaylaştırmak adına konsolosluğa hitaben yazılması gereken belgedir. Turistik vize dilekçesi kişiyi ve seyahat amacını konsolosluğa tanıtmaktadır ve dilekçe içerisinde kişisel bilgiler, seyahat tarihi, seyahat planı, finansal kaynaklar ve varsa sponsorluk bilgileri verilmelidir.

Turistik vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

06/07/2022

The Honorable Consul

Embassy of United States of America

Dear Sir/Madam

I would like to apply for a visa to cover my visit to the United States of America. I am planning to visit from 22nd of September to 3rd of November 2022. The main purpose of my visit is solely tourism. I will be visiting the states I have never been to, which are Texas, New Mexico, Arizona and Nevada.

I am a traveler and I share my experiences with others on my social media. I would like to show people the interesting things I see on my visit.

I will be receiving 3000 USD weekly from my media agency in Turkey. The details are given with the other enclosed documents.

I kindly request a visa for my social media project.

I hope to answer any questions you may have.

Kind regards,

[Name]

[Address]

[Phone number]

[Mail address]

Enclosed documents:

 • Visa application document with photos
 • Passport
 • Detailed itinerary
 • Reservation documents to flights and accomodations
 • Financial documents from my media agency “X Media Agency”

Türkiye'den En Sık Başvuru Yapılan Turist Vizeleri Hangileridir?

Türkiye’den en sık başvuru yapılan turist vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika turist vizesi
 • Almanya turist vizesi
 • İngiltere turist vizesi
 • Kanada turist vizesi
 • Avusturya turist vizesi
 • Yunanistan turist vizesi
 • İtalya turist vizesi
 • Rusya turist vizesi
 • Hollanda turist vizesi
 • Fransa turist vizesi

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?
Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turist vizesi başvuruları Amerika’nın dış temsilciliklerinden yapılmaktadır. Amerika turist vizesini sadece tatil veya turistik amaçlarla gezi yapma amacı olan kişiler alabilmektedir.

Amerika turist vizesi için gerekli evraklar arasında; pasaport, göç dışı vize başvuru formu (DS-160), fotoğraf ve vize harcı dekontu bulunmaktadır ancak ek belgeler kişinin durumuna göre talep edilebilmektedir. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra kişi randevu almalıdır ve eğer talep edilirse randevu günü şahsen mülakata katılmalıdır. Amerika turist vizesi şartlarından olan 160 USD vize harcı şahsen dış temsilcilikte ödenmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Almanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?
Almanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya turistik vize başvurusu iData aracı kurumu aracılığıyla yapılmaktadır. Almanya’yı turistik gayelerle kısa süreli olarak ziyaret etmek isteyen herkesin vizeden muaf olmadıkları sürece Almanya turist vizesi alması gerekmektedir.

Almanya turist vizesi için gerekli evraklar arasında; Almanya turistik vize başvuru formu, 2 adet fotoğraf, pasaport, seyahat planı, seyahat sağlık sigortası, konaklama rezervasyonu veya kanıtı, finansal kanıt, vize davet mektubu ve varsa sponsorluk mektubu bulunmalıdır.

Almanya turist vizesi maliyeti aracı kurumdan alınan hizmetlere göre değişebilmektedir ancak Almanya turist vize harcı 80 EUR’dur. Tüm Almanya turist vizesi şartları tamamlandıktan sonra başvuru yapılarak tamamlanır. Başvurusu tamamlanan Almanya için turist vizesi ortalama 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?
İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere turist vizesi başvurusu Gov.uk online portalı üzerinden başlatılmaktadır. İngiltere turist vizesi kişilere; turistik veya ziyaret amaçlarını gerçekleştirmek, transit geçiş yapmak, öğrenci değişim programlarına katılmak veya toplantılara katılmak için 6 aya kadar kalma hakkı tanımaktadır. Kişi İngiltere turist vizesi ile çalışamamakta, sosyal haklardan yararlanamamakta ve evlenememektedir.

İngiltere turist vizesi için gerekli evraklar arasında; İngiltere turist vizesi formu, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat planı, rezervasyon belgeleri, mali yeterlilik kanıtı, çalışma durumunu gösteren belgeler ve vize harcının ödendiğine dair dekont bulunmaktadır.

Akredite acente aracılığıyla vize alma sürecini kolaylaştırmak isteyen kişiler Birleşik Krallık turist vizesi için Vizem.net uzmanları ile iletişime geçmelidir.

Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır?
Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada turist vizesi online olarak Canada.ca üzerinden veya şahsen sadece Ankara veya İstanbul’daki VFS Global ofislerinden alınabilmektedir. Kanada turistik vizeye online olarak başvururken belgeler de online olarak yüklenmektedir.

Kanada turist vizesi online başvuru sonrası belirli durumlarda vize başvuru merkezlerine biyometrik bilgiler için gitmek gerekmektedir. Kanada turist vizesi süresi 6 aya kadardır, 6 ay sonrasında ülkeden ayrılmak veya vize uzatma işlemi yapmak gerekmektedir.

Kanada turist vizesi için gerekli belgeler; Kanada turist vizesi başvuru formu, pasaport, biyometrik 2 adet fotoğraf, vize talep mektubu, varsa vize davetiyesi, finansal yeterlilik kanıtı, rezervasyon belgeleri ve kişinin belirtilen süre sonrasında Kanada’da kalmayacağını kanıtlayan belgelerdir.

Avusturya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya Turist Vizesi Nasıl Alınır?
Avusturya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya turist vizesi, Avusturya tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’den alınmaktadır. Avusturya turist vizesi kişiye turistik faaliyetlere katılma ve arkadaş ziyareti dışında, çalışma gibi haklar sağlamamaktadır.

Kişi Avusturya turistik vize ile gezi faaliyetlerini 180 günlük süreç içerisinde en fazla 3 ay sürdürebilmektedir. Avusturya bir Schengen ülkesi olduğu için, Avusturya’ya giren kişiler 3 aylık süreç içerisinde diğer Schengen ülkelerini de vizesiz gezebilmektedir.

Avusturya turist vizesi için gerekli belgeler arasında; Avusturya vize formu, 2 adet pasaport standardında fotoğraf, pasaport, eğer varsa önceki Schengen vizelerinin kopyası, vize talep dilekçesi, seyahat planı ve Avusturya seyahat sağlık sigortası bulunmaktadır.

Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Turist vizesi başvuru ücretini her ülke kendisi belirlediği için, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

En çok ziyaret edilen ülkelerin 2022 yılı turist vizesi fiyatı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeTuristik vize ücreti
Amerika turist vizesi ücreti160 USD
Almanya turist vizesi ücreti80 EUR
Avustralya turist vizesi ücreti150 AUD
Avusturya turist vizesi ücreti80 EUR
Fransa turist vizesi ücreti80 EUR
Hollanda turist vizesi ücreti80 EUR
Kanada turist vizesi ücreti100 CAD
Rusya turist vizesi ücreti280 - 896 TL
İtalya turist vizesi ücreti80 EUR
İngiltere turist vizesi ücreti100 GBP

Turist Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Turist vizesi ile çalışmak çoğunlukla mümkün değildir. Kişilerin yurt dışında çalışabilmeleri için çalışmak istedikleri ülkeden bir iş teklifi alarak çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

Bazı ülkelerde çalışma vizesi almak için şartlar daha az olduğundan, çalışma vizesi almak daha kolaydır. Estonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, Hollanda, Kanada, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler en kolay çalışma vizesi veren ülkeler arasındadır.

Bir Ülkeye Turist Vizesi ile Gidip İş Bulmak Mümkün Müdür?

Bir ülkeye turist vizesi ile gidip iş bulmak mümkündür ancak turist vizesi sadece iş aramaya ve iş görüşmelerine katılmaya olanak sağlamaktadır. Bir ülkede aktif olarak işe başlamak için kişinin kendi ülkesine dönüp çalışacağı ülkenin çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

Almanya gibi bazı ülkeler sadece iş arama amacıyla daha uzun süreyle alınabilen iş arama vizesi vermektedir. Yurt dışında kariyer yapmak isteyen kişilerin iş arama vizesi veren ülkeler arasından seçim yapması süreci kolaylaştırmaktadır.

Bir Ülkeye Turist Vizesi ile Gidip Evlenmek Mümkün Müdür?

Bir ülkeye turist vizesi ile gidip evlenmek bazı ülkelerde mümkündür.

Amerika’da kişi eğer ülkeye turist olarak gelmeden önce bir evlilik planı olmadığı kanıtlayabilir ise evlilik gerçekleştirilebilmektedir. İngiltere’de evlenmek için direkt olarak ziyaretçi evlilik vizesi isimli vizeye başvuru yapılmalıdır. Kanada’da evlenmek isteyenler nişanlılık vizesi olan turist vizesi ile evliliklerini gerçekleştirilebilmektedir.

Yabancı Ülkeye Turist Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Hayır, yabancı ülkeye turist vizesi ile gidip kalmak mümkün değildir.

Turist vizesi, ülkeler tarafından sadece kısa süreli olarak ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişilere verilmektedir. Bazı ülkeler turist vizesinin süresinin uzatılmasına belli şartlar dahilinde izin vermektedir ancak belirlenen sürenin bitmesi durumunda kişinin ülkeden ayrılması gerekmektedir.

Turistik Vize ile İltica Edilebilir Mi?

Turistik vize ile iltica edilebilmektedir. Turistik vizenin asıl amacı kısa süreli turistik faaliyetler ve gezilerdir ancak kişi eğer menşe ülkesinde kendisini ciddi bir tehlike altında hissediyor ise başka ülkeye iltica başvurusu yapabilmektedir. İltica başvurusu turist vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra sınır kapısı görevlileri, havaalanı güvenlik birimleri veya ilgili otoriteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Kişi, iltica başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda mülteci statüsü kazanır ve mülteci olarak ülkeye yerleşebilmektedir. İltica başvurusu olumlu sonuçlanmayan kişiler mülteci statüsünü alamamaktadır ve ülkeyi vize süreleri sonucunda terk etmek zorundadır. Başka bir ülkeye turist vizesi ile iltica etmek çok sıkı denetlenen bir süreçtir ve süreç ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Türk Vatandaşlarına Turistik E-Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Türk vatandaşlarına turistik e-vize veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika
 • Küba
 • Rusya
 • Dubai
 • Bahreyn
 • Cibuti
 • Ermenistan
 • Kamboçya
 • Tayvan
 • Kenya
 • Sri Lanka
 • Zambiya

Vizem.net uzmanları, online form doldurma ve evrak yükleme adımları dahil tüm e-vize başvuru adımlarında başvuru adaylarına yardımcı olmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: