Üniversite Öğrencisi Vizesi

2023'te Üniversite Öğrencileri için Vize Nasıl Alınıyor?

Yurt dışına seyahat edecek olan üniversite öğrencileri, ilgili ülkenin konsolosluğundan, büyükelçiliğinden ya da varsa aracı bir firma üzerinden, vize türüne göre istenen belgeleri hazırlayarak ve gerekli başvuru ücretini ödeyerek vize alabilmektedir.

Üniversite öğrencilerinin vize başvurularında, yurt dışı seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsor gösterilmemesi halinde, vize almakta zorluk yaşanabilmektedir. Sponsor varlığına ilişkin belgelerin yanı sıra, üniversite öğrencilerinin yapacağı vize başvuru işlemleri sırasında, seyahat sonunda ülkelerine geri döneceklerine dair kanıt niteliğindeki belgeleri ilgili konsolosluğa beyan etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net, 2016 ve 2021 yılları arasında yapılan öğrenci vizesi başvurularında, en yüksek başvuru onay oranını elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Üniversite Öğrencisi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Üniversite öğrencilerinin vize için başvuru yapacağı kurum, seyahat edilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Üniversite öğrencisi vize işlemleri, ilgili ülkenin aracı kurumu üzerinden ya da doğrudan konsolosluk veya büyükelçilik üzerinden yapılmaktadır.

Üniversite Öğrencilerinin Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Üniversite öğrencilerinin hazırlaması gereken vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvurusunda bulunan üniversite öğrencisinin, son 10 yılda alınmış ve seyahat süresinin bitişinden sonra 3 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
  • Öğrenci vizesi başvuru formu: Öğrenci vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Vize başvuru formu, ilgili ülkenin konsolosluğundan ya da konsolosluğun anlaşmalı olduğu aracı kurum üzerinden, online olarak temin edilebilir.
  • Üniversite öğrenci belgesi: Üniversite öğrencilerinin, vize başvurusu için E- devlet üzerinden barkodlu bir şekilde ve son 6 ay içerisinde alınmış öğrenci belgesini beyan etmeleri gerekmektedir.
  • Sponsorluk dilekçesi: Üniversite öğrencilerinin, vize başvurusunda anne ya da babalarını sponsor olarak göstermesi gerekmektedir. Sponsor dilekçesi ile birlikte, öğrenciye sponsor olan kişinin çalışması ya da emekli olması durumunda ek belgeler istenebilmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuruya, başvuran kişinin yüzünün tamamen göründüğü, aksesuarsız ve lekesiz, beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf eklenmelidir. Vize başvurusu için gerekecek biyometrik fotoğraf sayısı ve boyutları, vize için başvurulan ülkeye göre değişiklik göstermektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan seyahat tarihinden bir gün önceyi ve bir gün sonrayı kapsayan, kaşelenmiş ve imzalanmış seyahat sağlık sigortasının yaptırılması ve poliçenin vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Bilet rezervasyonu: Planlanan seyahat günü için rezerve edilmiş uçak, otobüs, tren vb. bilet rezervasyonları, yolcu ismi gözükecek şekilde temin edilmelidir. İlgili konsolosluğa bağlı olarak, biletlerin satın alınması ve orjinal biletlerin sunulması talep edilebilir. İlgili konsolosluklar ya da aracı şirketler, seyahatin kişisel araç ile yapılması halinde, bazı ek belgeler isteyebilir.
  • Otel rezervasyonu: Başvuru yapan öğrencinin isminin net bir şekilde göründüğü, biletlerdeki seyahat tarihleriyle uyuşan otel rezervasyon belgesinin, vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir. Otel için ödeme makbuzu ya da otelden kaşeli ve imzalı rezervasyon kopyası istenebilir.

Üniversite öğrencilerinin vize başvurusu için gereken belgeler, başvurulan ülkeye ve talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Üniversite öğrencisi vize başvurusu için gereken evrakların güncel listesi, Vizem.net web sitesinden ve 0850 241 1868 telefon numarasından öğrenilebilir.

Üniversite Öğrencileri için Sponsorluk Yazısı Nasıl Yazılır?

Sponsorluk yazısı, üniversite öğrencisinin yurt dışı seyahat giderlerini kimin karşılayacağını gösteren bir belgedir. Üniversite öğrencileri için sponsorluk yazısını, sponsor olacak kişinin ve ilgili ülke konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir. Sponsor olacak kişi, öğrencinin annesi, babası ya da çalışan bir kardeşi olabilir. Öğrenciye sponsor olacak kişinin; seyahat edecek öğrenci ile akrabalık ilişkisini, hangi tarihlerde ve hangi ülkeye gerçekleşecek seyahat için sponsor olduğunu ve seyahatin bütün masraflarını üstlendiğini, sponsorluk yazısında net bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.

Sponsorluk yazısının yanına, sponsor olacak kişinin maddi durumunu ve kimliğini kanıtlayan nitelikteki resmi belgelerin de eklenmesi gerekmektedir. Üniversite öğrencisine sponsor olacak kişinin, sponsorlu vize başvurusu yapılırken, kendisi de vizeye başvuruyormuş gibi bütün belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

Üniversite Öğrencileri için Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Üniversite öğrencileri için vize dilekçe örneği, temiz ve beyaz A4 kağıda yazılmalı ve teslim edilmeden önce imzalanmalıdır. Öğrenci vize dilekçesi, başvurulan ülke konsolosluğuna hitaben yazılır ve içeriğinde, seyahat amacı, tarihleri ile birlikte konaklama ve seyahat planı, üniversite öğrencisinin seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.

Başvurulan vize türüne bağlı olarak, vize dilekçesinin sonunda, başvuran kişinin ülkesine geri döneceğini beyan etmesi gerekmektedir. Yurt dışına seyahat edecek olan öğrenci için vize dilekçe örneği hakkında bilgi almak üzere, ilgili ülkenin dış temsilciliği veya varsa aracı kurumla iletişime geçilebilmektedir.

Üniversite Öğrencileri için En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Üniversite öğrencileri için en kolay vize veren ülkeler aşağıda verilmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: